Торта Добуш

  • 130 187
  • 604
  •   1
Отговори
# 510
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
c.v.e.t.i. , радвам се , че ви е харесала тортичката Hug.Разбира се, че може да я направиш с повечко крем, въпрос на вкус е, само че ще стане малко по- рядък, като намалиш количеството на маслото, да го имаш предвид Wink.

# 511
  • Бургас
  • Мнения: 195
При истинската торта Добуш, блатовете се редят вертикално!
Ако тук влизат от старите професионалисти сладкари...те знаят Wink

# 512
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
just_you , тази рецепта не претендира да е "оригиналната", така просто я нарича бабата на съпругът ми, от която получих рецептата Wink.

# 513
  • Мнения: 2
Скъпи дами, защо никъде не видях рецепта за класическата торта "Добуш"?
Всякакви импровизации, в което няма нищо лошо, разбира се. Но като се каже торта Добуш аз се сещам за една торта и очаквам вкуса да е този, на торта добуш. Това е което помня под това име!!
Ето и рецепта от "Сборник рецепти за заведения за обществено хранене", издаден 1968 година.
""Торта "София" (Добуш)
За Платките:
Яйца-8 бр.
Захар 200 гр.
Брашно 200 гр.
Масло за намазване на тавата 20гр.
Брашно за поръсване на тавата- 30гр.

За МАСЛЕНИЯ крем
Яйца 6 броя
Захар на пясък 300 гр.
!!! Масло 500 гр.
Шоколад 100 гр.
Захар за глазиране 150 гр.
Бадемови ядки за паниране 100 гр.
Шоколад за гарниране 100 гр.

Жълтъците се разбиват с част от захарта. Към получената лека и пухкава смес се прибавят разбитите с останалата захар белтъци и брашно. Сместа се разбърква добре. От нея се оформят 5 кръгли платки върху намазана и поръсена с брашно тава. Пекат се в умерена фурна. След като платките изстинат, обрязват се в кръгла форма. Четирите платки се съединяват с масления крем, в който е прибавен шоколад (по рецепта 1005). Приготвя се карамелизирана захар, с която се залива петата платка. Глазираната платка се заглажда с нож, а с друг нож, намазан с масло, се очертават отделните парчета. След като карамелът се стегне, платката се поставя върху тортата. Готовата торта се намазва отстрани с крем и се панира с филираните бадеми, а от горе се гарнира с останалия маслен крем."""
По рецепта от 1968 година.
Всичко друго е импровизация, ама в сладкарството, не е редно да е със същото име.
Simple Smile
Поздрави!

П.С. Многото удивителни са за харектерността на тази торта, масления крем! (Многото масло)

# 514
  • Мнения: 53
Понеже хлебната сода винаги ми мирише в печивото, дори и да е угасена, искам да попитам дали не се усеща като миризма. Млякото е прясно, няма оцет или друга киселина. И дали някой не е заменял содата с бакпулвер.

# 515
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
devil_ , тортата, която си показала е много красива и със сигурност много вкусна.За името - пак да кажа, така я нарича бабата на съпругът ми и под това име ми е дала рецептата, затова и аз така съм я озаглавила.

Estara , не съм забелязала да се усеща содата newsm78.Ако някой е ползвал бакпулвер - дано ти отговори.Принципно може - все пак бакпулвера е сода и лимонтозу , но тъй като не съм го правила не мога да ти дам гаранция Sad.

# 516
  • Мнения: 4 753
Записвам се тук, защото обещах торта на по-голямото малко...  Laughing  Тази торта я правеше баба ми...

# 517
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Мда, това наистина ще се окаже много популярна торта сред бабите ни Wink.

stelt77 , дано да ви хареса Hug.

# 518
  • Мнения: 21
Аелис,
тортата е разкошна  Hug Hug Hug Правих вече 5-6 пъти за последните 6 месеца такава торта.Иначе ползвам бакпулвер вместо сода и се получава, така че действайте смело с бакпулвера. Всъщност никога не съм пробвала със сода....

# 519
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
donika5, много се радвам, че тортата ви харесва Hug.Хубаво е , че сподели опита си с бакпулвера - няколко момичета поставиха този въпрос, а аз не можах да им отговоря Rolling Eyes.

# 520
  • Мнения: 59
И аз я правих с бакпулвер - стаан прекрасно.
Аелис, страхотна торта, пак ще я направя тези дни, че наближава 8ми март, а мама е тук за първи път от много години ще мога да направя и аз нещо за нея.

# 521
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
katilias , радвам се, че ти е харесала тортата Hug.Мда, в това е смисъла на сполучливите рецепти - да зарадваш с тях любими хора Hug.

# 522
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Е ето и аз решех да я направя зя 8-ми март.Досега все пандишпанови някакви .Да видим дали ще им хареса

# 523
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
tarlio , стискам палци да им хареса  Simple Smile!

# 524
  • Бургас
  • Мнения: 255
Преди известно време правих за пръв път пълнени фунийки с крем и от тогава ме мъчеше идеята дали от тези продукти може да се получи торта.Вчера я приготвих и днес съвсем случайно попаднах на тази публикация,като точно снимки на тортата на Аелис ме подтикнаха към подобни идеи.Съответно прочетох продуктите от първа страница и виждам,че продуктите са почти единтични,като има само две по-съществени разлики(поне по спомен на пръв поглед),едната е,че блатовете направих с кисело мляко,а другата-кремът беше без какао.
Аелис,аз почти не пиша в кулинарните теми на бг-мама,но ги следя редовно,знам те и от гответе с мен,харесвам много всичките ти неща,както съответно и блогът ти     bouquet

Общи условия

Активация на акаунт