За 'Джули и Джулия'!

  • 78 092
  • 376
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 294
Интересна тема! Но защо е поизоставена?

# 301
  • Мнения: 1
И аз това се чудя, но явно е имало интерес веднага след излъчването на филма и сега вече темата не е актуална.  ooooh!

# 302
  • Мнения: 11 747
copodenieve , ако искаш темата да върви и да е актуална, просто си избери една рецепта на Джулия Чайлд, преведи я, сготви я, сложи снимка тук, дай преведената рецепта, дай коментар и впечатления. Така ще си полезна и интересна на съфорумките и ще подновиш темата.

# 303
  • Мнения: 1
Да, точно това се опитвам да направя, но все още съм на етапа превод на рецептите и имам нужда от малка помощ - има мерки, които не знам на колко се равняват - например. Tb? Ще съм ви благодарна ако ми помогнете Heart Eyes Иначе книгата много ми харесва и съм решила да пробвам да направя някоя и друга рецепта, но щеше да е по-лесно ако знаех по-добре английски Simple Smile

# 304
  • Мнения: 11 747
Tb - дано не греша, като не е текста пред мен, но мисля, че става дума за table spoon - супена лъжица.

# 305
  • Мнения: 1
Може би, но тук някъде пишеше, че Tbs е супена лъжица, аз затова не съм сигурна кое е вярното, а в рецептите ги има и двете мертки - Tbs и Tb. newsm78

# 306
  • Мнения: 1
Намерих мерките! Simple Smile Tb=супена лъжица; tbs=чаена лъжичка.

# 307
  • Мнения: 2 199
Намерих мерките! Simple Smile Tb=супена лъжица; tbs=чаена лъжичка.

Може да провериш тук:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tablespoon

# 308
  • Мнения: 1
  Най-накрая успях да преведа няколко рецепти от книгата на Джулия Чайлд и от тях да направя само две:

Soup a l'oignon

Лучена супа

    Необходими продукти:

   * Лук - около 700 гр.;
   * 3 с.л. масло;
   * 1 с.л. олио;
   * 1 ч.л. сол;
   * 1 ч.л. захар (помага на лука да покафенее);
   * 3 с.л. брашно;
   * Бульон - около 1,800 л.;
   * ½ ч.ч. сухо вино или сух вермут (110 гр.);
   * Сол и черен пипер на вкус;
   * 3 с.л коняк;
   * Филийки препечен френски хляб;
   * 250-450 гр. настъргано швейцарско сирене;

   Начин на приготвяне:

   Задушете лука с маслото и олиото на бавен огън в покрит съд за около 15 мин. Увеличете температурата, прибавете солта и захарта и гответе 30-40 мин, като разбърквате често, докато лука придобие златисто кафяв цвят. Прибавете брашното и запържете за 3 мин. Намалете огъня, прибавете бульона и виното и овкусете супата. Оставете да ври 30-40 мин., като от време на време отпенвайте.
   Точно преди сервиране прибавете коняка, сервирайте в купички и гарнирайте с филийки препечена франзела и настъргано сирене.


* * *


Poulet en Cocotte Bonne Femme

Печено пиле с бекон, лук и картофи

   В това ястие бекона и зеленчуците се готвят заедно с пилето и всеки един от продуктите приема от вкуса на съседите си. Няма нужда от гарниране с други зеленчуци, но по желание може да се гарнира с бланширани домати за цвят.

   Необходими продукти:

   * Парче бекон около 220 гр.;
   * 1 с.л. масло;
   * 1 пиле около 1,300 кг., овкусено отвътре с нарязан лук, естрагон и 1 с.л. масло, след това вързано с конец и се подсушено);
   * 15-25 главички арпаджик;
   * 500-700 гр. картофи;
   * 3 с.л. масло;
   * 1/4 ч.л. сол;
   * Подправки, завити в тензух - магданоз, 1/2 дафинов лист, 1/4 ч.л. мащерка;
   * Съд с капак за печене във фурна или алуминиево фолио за покриване.

   Начин на приготвяне:

   Нарежете бекона и на ивици и го сложете да ври за 10 минути в гореща вода, след това го изплакнете в студена вода и го подсушете. Запържете бекона с 1 с.л. масло за 2-3 минути, докато леко се зачерви. Отстранете бекона и запържете пилето в същата мазнина от всички страни на умерена температура, докато придобие златист загар. Махнете настрана пилето и изхвърлете мазнината.
   В отделен съд сложете лукчетата във вряща и подсолена вода и варете бавно 5 минути, подсушете ги и ги сложете настрана.
Обелете картофите и ги нарежете на кръгчета , покрийте със студена вода, оставете ги да заврат, извадете ги и веднага подсушете. Сложете 3 с.л. масло в съда за печене и загрейте, докато маслото образува пяна. Прибавете подсушените картофи и бъркайте на умерена температура за 2 минути – това ще предотварти залепването им в съда.
   Разстелете картофите покрай стените на съда, посолете пилето и го сложете с гърдите нагоре, сложете лукчетата, бекона и подправките върху картофите. Объркайте всички продукти с маслото от съда, поставете капака (или фолиото) върху съда и печете в предварително загрята на 160˚С фурна (325˚F) Отначало печете в силна фурна, докато продуктите започнат да цвърчат, след това намалете температурата и печете около 1 ч. 20 мин, докато пилето стане готово. По време на пчеченето объркайте 1-2 пъти зеленчуците със соса и мазнината в съда. Ястието трябва да остане само на мазнина.

   


* * *


Bon apetit!  Wine Glass


Супата не ми допадна много, но тъй като отдавна исках да я направя, реших че сега е момента. Wink Пилето стана много вкусно и много сочно, макар че няма прибавени никакви течности. Това е от мен, дано да съм била полезна в продължаването на тази хубава темичка. Другата седмица ще се пробвам да направя още някоя и друга рецепта от книгата.

# 309
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
copodenieve , благодаря ти , че сподели рецептите с нас Hug.Веднага си копирам тази за пилето Wink.

# 310
  • Мнения: 11 747
Мен лучената супа ме интригува, тъй като никога не съм опитвала този им прословут специалитет. Да видим кога ще се наканя да я пробвам, но желание ми се намира, определено.

# 311
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
copodenieve, благодаря! Със сигурност ще пробвам пилето.

# 312
  • Мнения: 7 424
 Пина,аз съм опитвала лучена супа в държава,която и на двете ни е един много приятен спомен.  Wink Simple Smile Но никога досега не съм пробвала да я готвя. А е много хубава и непременно ще пробвам тази рецепта!  yes

# 313
  • Мнения: 1 934
Явно сме на една вълна, понеже тези дни и аз точно се канех да готвя лучена супа  Simple Smile От години само копирам различни варианти и все си оставам само с нереализираната идея...
   Филмът "Джулия и Джули" много ми хареса, а за Мерил Стрийп- Heart Eyes
   Гледах някаква реклама по Фиеста ТВ, че тя ще готви заедно с Жак Пепен, но не разбрах кога. Честно казано се изненадах, защото не мислех, че е жива  Embarassed

# 314
  • Мнения: 7 424

   Гледах някаква реклама по Фиеста ТВ, че тя ще готви заедно с Жак Пепен, но не разбрах кога. Честно казано се изненадах, защото не мислех, че е жива  Embarassed
  Кой не е жив?
  Мерил Стрийп е жива.Джулия Чайлд е умряла през 2004-та.

Общи условия

Активация на акаунт