За цялата бременност- право на 2 пъти ехогра&

  • 3 496
  • 78
  •   1
Отговори
  • Мнения: 87
Здравейте! Днес ходих до лекаря ми да ме прегледа, да каже как протича бременността и т.н. и както винаги го попитах дали ще ме погледне на ехографа ( защото аз така или иначе мисля, че това е най-добрия начин да се види всъщност как е бебето ) и той ми изтърси- "Ами ти така или иначе имаш право само на 2 пъти на ехограф за цялата бременност..."  Shocked Аз останах като ударена с мокър парцал и викам "Не знаех, вие тези неща не сте ни ги казали..."
Останах просто потресена- ако е истина, що за държава наистина живеем, която пести от тока и гела за ехографа?!
Ако не е така- просто съм попаднала на мнооого зле лекар и веднага ще го сменя!
Посъветвайте ме. Ако знаете нещо повече по тези въпроси, което също ви е развълнувало, моля, споделете  smile3525
Благодаря!

Последна редакция: вт, 01 дек 2009, 04:21 от Magdalene

# 1
  • Мнения: 1 796
Имаш право на 3 ехографа,ама все ми е било чудно какви са тези лекари,моята лекарка ме гледа повече от 3 пъти и нищо не съм плащала,така че зависи си от лекаря,но по закон са 3 ехографа.

# 2
  • Мнения: 87
Не знам! Аз съм хипер разочарована от тая страна, в която се намираме... Просто срам и резил за България. Не стига че като легна да ме гледа на ехографа няма как да видя нищо, защото екрана си е само срещу лекаря... ами го помолих ако може да ми го искара на разпечатка на принтера, той го искара цялото размазано и казвам "Мерси много" макар и да не различавам на тая картинка къде точно е бебето... Не мисля, че в България лекарите имат отношение към теб като към човек, освен ако не ходиш при тях на частно. Иначе те карат да се чувстваш като длъжник, когато всъщност тяхната професия е задължение към хората... Не знам. Много се растроих, искаше ми се поне веднъж и аз да погледна на ехографа какво представлява бебо  newsm45

# 3
  • Мнения: 59
Е Magdalene, ти ще усетиш, ако нещо не е наред с бебето. И тогава ще те гледат 100 пъти. И не е от държавата, да знаеш. Тук, където живея, също те гледат само 2 пъти на екограф - веднъж около 12тата седмица, когато правят този преглед заради Синдрома на Даун и мерят някаква гънка на бебето и веднъж около 20тата седмица, за фетална морфология. Това е. Толкова ме гледаха и мен. Два пъти (даже и познаха пола на бебето ). И бебето си се роди съвсем наред, без никакви проблеми.
Друг е въпросът за отношението - тук си права. Нищо не струва, да си малко по-човечен.
Хайде, успокой се, или си намери друг доктор. Доколкото съм чела в други теми, някои доктори гледат всеки път на екограф. Така, че огледай темите за твоя град, и си смени доктора, ако толкова държиш, да те гледат всеки път.

# 4
  • Paris, France
  • Мнения: 14 185
Здравей,

Вече са ти отговорили за броя на рутинните ехографии, които се поемат от здравната каса. Тук във Франция поемат 3, във Обединено кралство - 2-3 по преценка. Ако, разбира се има проблем, може да се наложи да те гледат всекидневно до края на бременността, както стана с мене, когато ми се спукаха водите в 28ма седмица. През втората бременност, която завърши с нормално раждане на термин ми направиха 2 ехографии. При нормална бременност нужда от повече няма. Ехографията, макар и не инвазивна като амниоцентезата или вредна като рентгеновите лъчи, не е съвсем без рискове за фетуса, особено ако продължително време се застоява на едно и също място апарата (което по някога се налага) заради термалния ефект и кавитацията. Доплер, който се използува за визуализиране на кръвния поток фетуса, е толкова по-вреден от 2Д ултразвука, че не се използува в първия триместър на бременността и много рядко, само при нужда след това. Няма действие без противодействие. Има доста проучвания, които доказват вредата от продължителни и многобройни фетални ехографии и на това изследване в никакъв случай не трябва да се гледа като абсолютно безвредно, рутинно, нещо като слушане на тонове със слушалка. Прочети тук:

http://www.ob-ultrasound.net/safenewn.htm

http://www.alternamoms.com/ultrasound.html

Доколко и какво ще се гледа зависи донякъде от желанието или не на майката да продължи бременността. Ако, примерно, има известна диспропорция между дължина на бедрената кост, раменна кост, носна кост и останалите показатели (което увеличава риска за дете с тризомия 21), но майката в никакъв случай няма да прекъсне бременността, задълбочаване, амниоцентеза и чести ехографии са безсмислени.

Много лекари, особено на частна практика, правят фетална ехография на всяка консултация просто защото майките го очакват. При нормална бременност без усложнения повече от 3 ехографии са излишни.

# 5
  • Мнения: 87
Мерси момичета   bouquet

# 6
  • В друго измерение
  • Мнения: 140
И в Канада е така, 2, максимум 3 ехографии за цялата бременност, ако всичко е наред, разбира се, точно както Невена го е описала. И на мен ми познаха пола от раз. Ако има усложнения по време на бременността се правят повече.

# 7
  • софия
  • Мнения: 2 140
Моята лекакарка ме гледаше всеки месец на ехограф.Въпреки,че ходех
на ЖК по ЗК.

# 8
  • Мнения: 718
Аз живея в Англия и тук правят по 2 ехографа за цяла бременност. Пращат те на допълнителни, само ако се усъмнят, че има нещо. А щом искаш да те гледат по-често, можеш да ходиш на частно.

# 9
  • Мнения: 539
Не знам къде ги намирате тези доктори и къде ходите на прегледи.Аз съм в 5 месец,гледат ме всеки месец по веднъж и отделно ФМ и имаше още едно ултразвуково изследване,,поне 7,8 пъти съм била на ехограф.Аз бих се притеснила ако ми кажат че имам право само на два,ходи и другаде.

# 10
  • Мнения: 959
Не се разстройвай излишно  Hug ... ехографа не е задължително да се прави на всяка консултация, за да разбере лекаря, че всичко се развива чудесно. Даже принципно при безпроблемна бременност не е нужно да бъдеш следена от лекар, а от акушерка.
Проблема в Б-я е другата част от поста ти - отношението ... а, това лесно можеш да го промениш.
Успех!

# 11
  • Мнения: X
Не се шашкай Simple Smile ние в Норвегия имаме право на 1 ехограф, около 18 седмица.
Има и по-зле от БГ Simple Smile

# 12
  • Мнения: 4 872
Моята лекакарка ме гледаше всеки месец на ехограф.Въпреки,че ходех
на ЖК по ЗК.


При мен също само дето беше мъж  Grinning
Аз съм си паника и нямаше да бъда спокойна ако не ме гледаше всеки път  Confused

# 13
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 509
Имаш право на 3 ехографа

Два са  Peace При регистриране за ЖК и в петия месец( 16-20 седмица).

# 14
  • София
  • Мнения: 12 554
И това е по ЗК.
Никой не те спира като искаш всеки месец да те гледат на ехограф - но ще си плащаш.

Общи условия

Активация на акаунт