Да обиколиш Европа с кола

  • 118 495
  • 659
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 33
Прочетох за винетките и различните такси за Сърбия и Хърватска. В разни мнения ми излиза, че и през двете страни може да се мине само с лична карта. Вярно ли е това? Споделете опит, пътуващи из Европа. Simple Smile

# 241
  • Варна
  • Мнения: 10 556
fiesta Много ти благодаря, че сподели за къмпинга на Лаго ди Гарда ! Аз в момента проучвам къмпингите наоколо.
Има нещо, което не ми е много ясно. Възглавниците и одеялата заплащат ли се? Доколкото разбрах се плащат чаршафи и калъфки и хавлии, така ли е?
А в банята има ли сапун и тоалетна хартия?
Можа би въпросите ми са тъпи,но до сега никога не сме спали в къмпинг, само в хотели и там всичко е оборудвано.
И още един въпрос относно почистването - допълнително се плаща в края на пребиваването, и е еднократно, така ли? Зависи ли колко дни сме били отседнали?

Последна редакция: пн, 25 юни 2012, 12:30 от missNoir

# 242
  • Мнения: 2 480
Прочетох за винетките и различните такси за Сърбия и Хърватска. В разни мнения ми излиза, че и през двете страни може да се мине само с лична карта. Вярно ли е това? Споделете опит, пътуващи из Европа. Simple Smile

Вярно е.

# 243
  • Мнения: 122
Прочетох за винетките и различните такси за Сърбия и Хърватска. В разни мнения ми излиза, че и през двете страни може да се мине само с лична карта. Вярно ли е това? Споделете опит, пътуващи из Европа. Simple Smile
Върнах се преди седмица от екскурзия в Европа. Пътувахме с кола. На всякъде (Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Унгария) - минахме с лични карти.
Имай предвид - за таксите, които пише в нета, може да се окаже че са по различни ,тоест да си предвидиш малко повечко пари.
В Хърватска беше някакъв национален празник и ни казаха,  че затова е по - скъпо ...
От Сърбия до Загреб - платихме 124 куни. От Загреб към Словения ( Марибор)- платихме 42 куни.
За Сърбия - каквото пише в нета - това е като такси.
Ако имаш нужда от инфо - пиши  Peace

# 244
  • София
  • Мнения: 2 846
Тъй като ни предстои пътуване до Мюнхен с преспивания в Загреб и Любляна, искам да попитам, дали и колко пари трябва да обменим за пътни такси и вечери в Хърватска и Словения. Имам предвид местната валута, защото по принцип ще носим евро.

# 245
  • Мнения: 122
Тъй като ни предстои пътуване до Мюнхен с преспивания в Загреб и Любляна, искам да попитам, дали и колко пари трябва да обменим за пътни такси и вечери в Хърватска и Словения. Имам предвид местната валута, защото по принцип ще носим евро.

За Сърбия - се плаща или в динари или в евро.
До Ниш няма такса.
Ниш - Белград 730 динара
Белград - Шид ( Хърватска граница) - 340 динара
След като минеш Границата - до Загреб - ние платихме на 07.08 - 124 куни ( мои познати две седмици по-рано платиха 105 куни) пак казвам улучихме някакъв празник и затова било по скъпо.
От Загреб до границата със Словения - 5 куни ( това е инфо от 24 май)
В Словения се купува винетка за 15 евро
отделно: в посока Германия - Словения се плащат две такси за тунел: една от 10Е и една от 6.50 Е за Караванкен тунел - това е инфо пак от тези мои познати, които ходиха до Любляна за 24 май.
Ние ходихме до Марибор - там са други таксите
В Австрия - се купува винетка за 8 евро. Даже може още в Словения, след като минеш границата да си купите и двете винетки - за да не спирате в Австрия.
В Германия няма такси.
За вечери ... не мога да кажа. Ние бяхме в един страхотен апартамент  в Загреб ( по инфо на потребителите от този форум  Heart Eyes) и си имахме условия и си хапнахме на една страхотна тераса.
На другия ден, разглеждахме Загреб и от там тръгнахме за Германия. Не съм сядала в техни заведения. Peace

Да допълня - пътните такси в Хърватска може да се плащат и в евро - но ако 5 куни са 0.67 евро - те ти взимат 1 евро и не връщат Peace

# 246
  • София
  • Мнения: 2 846
Т.е. Словения е вече в еврозоната, правилно ли разбирам?
А винетките откъде се купуват - на границата ли?

# 247
  • Мнения: 122
Т.е. Словения е вече в еврозоната, правилно ли разбирам?
А винетките откъде се купуват - на границата ли?
Да. Словения от 2007 година са минали на евро.
Винетка купихме веднага след границата - има едни будки - то си пише.

# 248
  • София
  • Мнения: 2 846
Още един дебилски въпрос - плащането с карта с дебитна или кредитна карта става? И ако е с дебитна, трябва ли специална сметка в евро или ще тегли от левовата по курса на банката? newsm78

# 249
  • Мнения: 122
Още един дебилски въпрос - плащането с карта с дебитна или кредитна карта става? И ако е с дебитна, трябва ли специална сметка в евро или ще тегли от левовата по курса на банката? newsm78
Ние плащахме с левова кредитна карта - на всякъде по маршрута ни. Банката си обръща парите.
Другата кола, с която пътувахме - нямаха кредитна и плащаха с дебитна ( Виза) левова.
На всякъде ги приемаха и двете карти - и по бензиностанции и в магазини - само следи дали имат стикери залепени на вратата, че приемат картови плащания. В Австрия на една много голяма бензиностанция - приемаха само кеш.

# 250
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 238
fiesta Много ти благодаря, че сподели за къмпинга на Лаго ди Гарда ! Аз в момента проучвам къмпингите наоколо.
Има нещо, което не ми е много ясно. Възглавниците и одеялата заплащат ли се? Доколкото разбрах се плащат чаршафи и калъфки и хавлии, така ли е?
А в банята има ли сапун и тоалетна хартия?
Можа би въпросите ми са тъпи,но до сега никога не сме спали в къмпинг, само в хотели и там всичко е оборудвано.
И още един въпрос относно почистването - допълнително се плаща в края на пребиваването, и е еднократно, така ли? Зависи ли колко дни сме били отседнали?
И ние до скоро не бяхме спали в къмпинги, поради това, че си ги представяхме с някакви мизерни къщи, но когато за пръв път видяхме къмпинга  Маре Пинета, този,който е близо до Триест, разбрахме за какво става въпрос и от тогава в Италия спим само на къмпинг ( засега говоря само на тази фирма) за други незнам.
 Значи  има разлика в това каква къщичка ще изберете, има такива ,които са по-скъпи (почти двойно)и си имат чаршафи ,калъфки,кърпи. Тази ,която ние ползваме е BAIA COMFORT,  както писах по-горе за двама възрастни с две деца е идеална, има кухня ,обурудвана с хладилник,печка и всички прибори и съдове, има климатик в кухнята. Завивки и възглавници има, но няма калъфки и чаршафи , по желание ти дават  срещу 10 евро мисля. Кърпи, сапуни и тоал. хартия също няма. Пред къщичката има площадка с маса и столове и чадър или тента. Къмпингът е на брега на езерото и е много красиво.Отсреща е планината, наоколо има много магазини(хранителни имам предвид) със съвсем нормални цени и работят в неделя, тъй като е туристически регион. Дори да не се спрете на този къмпинг наоколо има още много, целия регион е такъв.
За почистването : Ако искаш те да почистят след теб си плащаш почистване, ако ти си почистиш къщичката, т.е. оставиш я както си я приел не плащаш нищо, но трябва да кажеш че ти ще си почистиш.
Не видях дали сте с деца, но и да не сте става и за големи, ако се интересувате от това , разбира се Simple Smile Съвсем наблизо е GARDALAND, огромен увеселителен парк,като Дисниленд, мисля , че е втори по големина в Европа. Невероятен е, аз първия път бях много резервирана (не съм фен на такива забавления) и отидохме заради децата само, но станах най-голям почитател. Плаща се един билет на входа и вътре ползваш всички атракции свободно ,колкото пъти искаш. Естествено ние стояхме целия ден и пак не бяхме обходили всичко Simple Smile
Незнам защо смятате за по-удобно да плащате с карта, но ние  винаги си плащаме кеш и това за нас е най-сигурно, с картата винаги се съобразяваш къде може , къде не може. в този ред на мисли в този къмпинг може да платите само в брой, имайте го предвид.
Ако имаш още въпроси питай спокойно Peace
missmarina, много ти благодаря за линковете, ще ги разгледам малко по-късно Hug
Дано не съм ви отегчила с дълги обяснения.

Последна редакция: пн, 25 юни 2012, 18:08 от fiesta

# 251
  • Мнения: 33
Благодаря ви toniak и vl. Ще се изкарва паспорт само за детето значи. Simple Smile
Може ли с кредитна карта да плащам пътните такси? В смисъл спирам на гишето и давам кредитната карта и те не могат да ми вземат повече от колкото е таксата?

# 252
  • Мнения: 122
Благодаря ви toniak и vl. Ще се изкарва паспорт само за детето значи. Simple Smile
Може ли с кредитна карта да плащам пътните такси? В смисъл спирам на гишето и давам кредитната карта и те не могат да ми вземат повече от колкото е таксата?

Не знам.
Преди да тръгнем се бях заровила доста по форуми. Пишеше така относно пътните такси:
За Сърбия кредитни карти - Не
За Хърватска - кредитни карти - Да
и т.н.
Но честно казано по време на пътуването - не обърнах внимание.  Crazy
Аз бях обменила всички необходими валути - куни, динари, форинти и с тях плащах.
Дано се включи някой друг - да ти даде по пълна информация.

Последна редакция: вт, 26 юни 2012, 12:03 от toniak

# 253
  • Мнения: 20
Здравейте,
бяхме преди 3 седмици на екскурзия в Хърватска с кола. Потвърждавам, че навсякъде - и в Сърбия и в Хърватска е най-изгодно и удобно да се плащат пътните такси с кредитна карта (левова или еврова -без значение). Пробвахме и плащане с левова дебитна карта с логото на Виза - отново без проблем.
По бензиностанциите плащахме отново с кредитна карта или дебитна Виза, но винаги предварителни питахме дали се приемат такива плащания. Нямахме отказ.
По ресторантите в Хърватска отново плащахме с кредитна карта, както и входовете на по-скъпите забележителности като Плитвичките езера и крепостната стена на Дубровник.
Надявам се, че съм ви била полезна.  Grinning

# 254
  • София
  • Мнения: 320
А да ви питам за последната изгодна бензиностанция в Сърбия преди Хърватска коя е и как да се ориентирам , че е тя. Т.е след някой град ли е или друг ориентир?

Общи условия

Активация на акаунт