Колко Ви е сметката за ток на месец?

  • 1 089 694
  • 13 566
  •   3
Отговори
# 12 390
  • Мнения: 13 800
Много даваш за един хладилник и готварска печка. Според мен двата уреда харчат не повече от 30 лв. на месец. Пералня, сушилня и миялна вече е по-разтегливо, защото зависи колко често се ползват, но и там не мисля, че е повече от 30на. Бойлерът и климатиците са най-големите консуматори на ток. Ние сме с ТЕЦ, но лятно време, когато пускаме климатик, сметката задължително скача с 20-30 лв.

# 12 391
  • Мнения: 46 572
Mama Ru, в София с този вид отопление ще е същата сметката. Ниските са климатици. Има значение и изложението.
Дано в новия апартамент нещата са по-добре  Hug

Каквато и изолация да имаш, не мисля че с посочените уреди, ако се ползват нонстоп ще има такава ниска сметка.
По-скоро основния фактор е дали говорим за апартамент или къща.
700 лв. е сметка за къща. И то топлена с ел. котле.
Просто сравнявате несравними неща.
Все едно да сравним нашите сметки за вода с тези на имение с басейн.

# 12 392
  • Мнения: X
Скрит текст:
Скрит текст:
Чета, чета и почвам да си мисля, че живея някъде другаде. Моята сметка за ток за м.04 си беше 240лв. През зимата достига до 700. Вярно че отоплявам къща с климатици, ама.. тук чета за някакви зимни сметки от по 100лв. На мен само бойлерът и хладилникът ми харчат толкова. Освен да се къпя 1седмично и да изключа хладилника не виждам какво друго да направя. newsm78
Или пък хората живеят в топли райони и температурата не пада под 16градуса. newsm78
Да бе, сигурно и по по-малко от веднъж се къпем, а изполлзваме перваза на прозореца като хладилник  ooooh! Не стана ли ясно, че има доста ситуации, в които отоплението с ток излиза ОК, без да е нужно да мизерстваме и да правим икономии.
Най-високата сметка за ток, за най-студеният период тази година, когато имахме и температури от порядъка на -15 градуса, когато се роди и бебето и топлехме на макс- 3 климатика, миляни, сушилни, перални -беше 178 лв. За мен пък е странна сметка от 700 лв. Че то единият в семейството трябва само за тока да работи. Или нямате никаква изолация + калпави климатици, или нещо с електромера не е наред  newsm78
Каквато и изолация да имаш, не мисля че с посочените уреди, ако се ползват нонстоп ще има такава ниска сметка.
А аз категорично не го вярвам.Не и без "кражба".
Позната, малък апартамент, около 60 кв.м., ново строителство, изолация, дограма както си трябва, 2 климатика супер-дупер икономични, цена от порядъка на 3000-3500 лв единия, с бойлер, зимни сметки -средно 350-400 лв.Също с бебе.
Така че, това "...безброй климатици, сушилни, перални, бойлери, а накрая сметка 150 лв" на някой друг.    Mr. Green

Скрит текст:
За  декември - 220
Януари - 300
Февруари - 260
Март - 180
Април - 140
Апартаментът, от който в края на месеца се местим е двустаен, с вътрешна и външна изолация, ПВЦ дограма, среден етаж, в населено сграда и вход. Ползвам два конвекторни радиатора + "духалка" за кухнята от време на време, бойлер, хладилник (малък), готварска печка на ток, пералня два пъти седмично, телевизор. Температурата, която поддържаме е 21-22°. Аз съм по цял ден на работа, голямото дете на градина, малкият е вкъщи с баба си, но в едната стая са изключвали радиатора през деня. През януари бяхме болни и почти целия месец си бяхме вкъщи. С нетърпение чакам сметката за юни в новия апартамент на ТЕЦ и топла вода, за да сравня с майската и ще пиша.
Към е-оn , най-новите електромери, дето и лампичката на телевизора отчитат.
Като чета назад май варненци са най-големите кожодери. То бива разлика в климата, бива... ама  е такова драстично разминаване в сметките?
Или ни лъжат яко с тяхното дистанционно отчитане, или има нещо сбъркано в електромерите им,
Скрит текст:
или цените им за ток са много над тези на другите доставчици newsm78  Освен да се местим към София, що ли?! newsm78 Ей за това толкова исках на ТЕЦ!
И едното, и другото....    Mr. Green
И не са само те...и в Пв е същата помия.

Скрит текст:
"Подшушнаха" ми на ушенце, че имат някакви "пробни" електромери...."пробват" колко могат да "отчитат" без реална консумация.Не са слагани навсякъде естествено, явно ние сме изтеглили късата клечка.А пък няма как да пусна жалба и да напиша "Искам смяна на електромера с обикновен, който отчита вярно!", нали?    Laughing
Дали е така, няма как да знам.Но имайки предвид, че където има дим, обикновено има и огън, напълно го вярвам.

Апропо, ток за април-162 лв.
При същите условия преди новия електромер ток-около 60-65 лв.

# 12 393
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 857
Точно 63 кв.м. ни е апартамента и сметките ни за двама са до 90-100 лв., само в големия студ имахме 120-130 лв. - два климатика, които се пускат при първи студове и ги спрях единия в началото на април, а другият в края на април, духалка за кухнята, бойлер всяка вечер, без сушилня. Не съм крала ток никога. Просто с бебето явно повече ток се харчи или пък поддържат по-висока температура. Ние цял ден сме на работа и климатиците работят на 18-19 градуса. Вечер на 22-23. По-малко се пере, защото сме двама. По-малко се и готви, така че всичко е много индивидуално.
Като си идваха децата миналата зима пак в най-големия студ и бяха при нас само за седмица платихме към 150 лв., при положение че климатиците бяха на по 25-26 градуса постоянно, бойлерът денонощно включен, готви се много - бяхме 5 възрастни и 1 малко дете. Ако са цял месец у дома сметката би набъбнала доста.  Peace
Само че мен не ме е яд да си плащам тока, който съм използвала. Не ми е приятно да ми правят номера (както и направиха) при смяна на електромера.  #2gunfire Ама и това го преживях.  ooooh!
Сега сметките са в нормалните за нас граници.

# 12 394
  • Мнения: 46 572
Позната, малък апартамент, около 60 кв.м., ново строителство, изолация, дограма както си трябва, 2 климатика супер-дупер икономични, цена от порядъка на 3000-3500 лв единия, с бойлер, зимни сметки -средно 350-400 лв.Също с бебе.
Така че, това "...безброй климатици, сушилни, перални, бойлери, а накрая сметка 150 лв" на някой друг.    Mr. Green...
Едни живеят на 20 градуса, други на 25.
Сметката на приятелката ти е огромна. И причина има. Въпросът е да я намери и да я отстрани, ако смята, че разходът не я устройва  Peace

За хиляден път - сложете контролен и ще видите, че си ги харчите до стотинка Simple Smile тогава обаче няма да имам за какво да мрънкате, затова и се дърпате така усилено.

# 12 395
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 265
Вашия контролен кой го монтира? Трябва ли да се подава някъде молба или нещо такова? Аз съм все по-навита да направя проверка, защото имам подозрения за кражба.

# 12 396
  • Мнения: 46 572
Баща ми. Но не у нас, нямаме съмнение за сметките ни, прогнозираме потреблението си с точност.
Но служебно управляваме много имоти и е масово съмнението, че не ги лъжат от ЧЕЗ и ЕОН, затова слагаме, където има такова съмнение. Навсякъде съвпадат засега Simple Smile

# 12 397
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 265
Мерси.

# 12 398
  • Мнения: 46 572
Може да го монтира който и да е електротехник или човек, който разбира от токове.

# 12 399
  • Мнения: 4 708
......... 3 климатика, миляни, сушилни, перални -беше 178 лв. ..........
Каквато и изолация да имаш, не мисля че с посочените уреди, ако се ползват нонстоп ще има такава ниска сметка.
Ако има пране сушене и миялна през ден = 15 пранета с 15 сушилни и 15 пъти миялна на месец това са 45 по 1 лв на брой - 45 лв. Всеки климатик да е харчил по 25-30 лв макс ма месец = 75-85 лв. Добави готварска печка и хладилник 40-50лв - ето ти ги 180лв много усреднено.
Може и подробно да се смята, горе долу така ще излезе. Едно пране, сушене и миялна е около 3-4 квт по 20ст е около 1 лв  Laughing
така ли е или бъркам?
+20 лв неща от сорта на ютия, сешоар, прахосмукачка и т.н. и ако са не 15, а 20 пранета+сушилни+30миялни на месец и излезе, че им е сметката ниска. Mr. Green
А относно 63 кв. 400 лв, нещо определено е сбъркано, прекалено е висока тази сметка   newsm78

# 12 400
  • Мнения: 46 572
+20 лв неща от сорта на ютия, сешоар, прахосмукачка и т.н.
Това са 3 киловата и 300 вата всеки ден. Много ми се струва.
По колко мин./часове ползвате посочените уреди?

При нас ютия 22 дни по 5 мин.
Прахосмукачка 2 пъти седмично по 15 мин.
Сешоар 6 пъти седмично по 10 мин.
Скрит текст:
Уточнявам за ютията - вкъщи е с малък разход, защото само мъжът ми си глади панталон и риза преди работа.
Другите караме на дънки и тениски, и освен за официален случай, рядко ползваме уреда.
При семейства, в които се ползва усилено, гладят се и чаршафи и т.н. цифрата ще е по-голяма. Но пак не ми се вярва да е всеки ден по 1 час, за да стигнем до 2 киловата.

# 12 401
  • София
  • Мнения: 12 011
За 5 минути не можеш да изгладиш панталон и риза.


# 12 402
  • София
  • Мнения: 634
Висока и според мен , има нещо нередно в електромера. За периода 13.4-12.5.17 сметката ми е 86 лв - фурна и котлони , плюс бойлер. Без отоплителни.

# 12 403
  • Мнения: 8 249
62лв за април, без отопление. Всъщност цяла зима се движи в този диапазон. Сега като спра да ползвам сушилнята и ще падне с 20лв.

# 12 404
  • Мнения: 46 572
За 5 минути не можеш да изгладиш панталон и риза.
Идея си нямам. Той е засичал, защото го помолих заради темата. Следващия път ще засека лично  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт