Колко Ви е сметката за ток на месец?

  • 1 089 116
  • 13 566
  •   1
Отговори
# 13 395
  • София
  • Мнения: 11 987
Един бойлер 120 литра стига преспокойно за 5 човека (3 ма активни възрастни, дете на 7, което се къпе всяка вечер и бебе, което се мие 2-3 пъти на ден), върви само нощем и топла вода да няма денем не се е случвало. Само от тази промяна, ако бойлерът "грее" 1 час на дневна са 1*3*30=90*0,22=19,8 лв. минус.  от бойлер.

Не знам как се къпете, но според мен е невъзможно със 120 литра бойлер да се изкъпят 5 човека. Та това са по-малко от 25 литра на човек. А ако има време между отделните ползвания на бойлера, в него влиза студена вода, която сваля температурата на подгрятата вода.

Ние сме със 150 литра за трима, пуберът винаги е последен, защото и сам може да източи всичката топла вода.

# 13 396
  • Varna
  • Мнения: 1 730
Ние сме със 100 литра 2ма човека,ама 120 за 5 много малко изглежда.

# 13 397
  • При децата ми
  • Мнения: 6 066
Шест човека сме. Четирима възрастни и две деца. Simple Smile Бойлера не се изключва почти.
Фризера е към хладилника. Телевизори - три от които само един стои включен. Готвим на газ, но фурната е на ток и работи почти през ден.
А, ясно, в такъв случай си е съвсем нормална Simple Smile
Просто вие сте си 2 домакинства в едно.
Сменете бойлера със 100 литров ако не сте и го пускайте само нощем. В кухнята - проточен. Поне -20 лв ще сте надолу.

100 литров е, обаче не дават да го спирам през деня.)) Повече ток се харчело така!:thinking:

# 13 398
  • Varna
  • Мнения: 1 730
Ние също не го изключваме 24/7.

# 13 399
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 759
Зависи кой с каква вода се къпе - ММ обича хладка целогодишно, аз зимата буквално се щавя. 80 литра лятото ни стига, даже и остава. През зимата влизаме през 20-30 мин и ни стига за 3-ма. Зависи и на каква Т е настроен да грее. Топлата вода все пак се разрежда в някаква степен , никой не ползва вряла за къпане.

# 13 400
  • Мнения: 46 516
f(x), майка ми и баща ми имаха проточни, бяха засичали,че харчат много и ги махнаха. Според тях не могат да се сравнят с другите алтернативи - обикновен бойлер или на газ.

Глухарче, явно имате нещо с много голям разход. Какво е?

# 13 401
  • Варна
  • Мнения: 10 493


Глухарче, явно имате нещо с много голям разход. Какво е?
Лятото освен да е бойлера и сутрин и вечер го източваме до студено.
Иначе уредите са си стандартни фурна, съдомиална, хладилник и зимата два климатика.Сушилня пускам изключително рядко.
Електромера уж го били сменили, но без да ни уведомяват. Малко ме съмнява

# 13 402
  • Мнения: 13 768
По номера на електромера ще разбереш.

# 13 403
  • Варна
  • Мнения: 10 493
По номера на електромера ще разбереш.
Не знам какъв е бил, че да сравня сега.

# 13 404
  • Мнения: 46 516
Не е от бойлера. Има нещо, за което или не се сещаш, че може да тегли толкова, или е повреден уред.

# 13 405
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Не е от бойлера. Има нещо, за което или не се сещаш, че може да тегли толкова, или е повреден уред.

Фурната може ли да е? Често готвя на нея Rolling Eyes

# 13 406
  • Мнения: 46 516
Зависи от фурната и от времето за готвене.
Ние готвим почти всеки ден, но за по 30-50 мин. Само в почивен ден се случва да пуснем нещо за 3-4 часа, но ако всеки ден се готви така, ще окаже влияние.
Самите фурни също са различни, някои харчат 0.9 кв/ч, други 3 пъти повече.

Вижте си уредите, умножете консумацията им по боря часове и закръглете малко нагоре. Приблизително е, но ще добиете представа за реалната си консумация и има ли разминаване.

# 13 407
  • Мнения: 4 651
змия, пубер няма в сметката - да 😎
До сега е нас колкото пъти сме оптимизирали потреблението проблемите са били - два пъти бойлер веднъж настолни компютри. Последните ако са включени денонощно са поне 10 лв единият. Бойлерът освен, че ни идваше малък и водата се разстудяваше от миене на чинии и ръце (нямаме съдомиялна), имахме един стар, който харчеше като ламя и един уж почти нов, който връщаше в във водопровода топла вода.
Иначе подозрителни винаги са стари телевизори, печки тип "раховец " , дори да са нови, стари хладилници и фризери .
Винаги има какво да се оптимизира в потреблението ми е мисълта, ако си го постави човек за цел.

# 13 408
  • София
  • Мнения: 721
Пак 100 кинта....а това лято не беше за климатик. Просто пера много и всяка вечер нещо готвя.
Забелязах че такса доставна енергия ми е половината сметка. Та реално ел енергията не е толкова много.

# 13 409
  • Мнения: 1 504
Пак 100 кинта....а това лято не беше за климатик. Просто пера много и всяка вечер нещо готвя.
Забелязах че такса доставна енергия ми е половината сметка. Та реално ел енергията не е толкова много.

Аз съм домакиня с 2 малки деца,имам по 10тина перални на седмица поне,и абс всяка вечер се готви,за бойлера няма да говоря.
В къща сме и пускам и климатик.
До 60 лв са ми сметките лятото.

Общи условия

Активация на акаунт