Принудително Напускане поради ликвидация на фирма!!!

  • 24 596
  • 76
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте извинявам се ако вече има така тема.
Проблема ми е следния днес счетоводителката на фирмата в която се водя че работя ми каза че от 01.01.2010год фирмата се закрива и аз трябва да напусна и да си преместя майчинството в друга но така лесно не се намират фирми които да направят това добро на една майка в безисходица,искам да попитам майки които са се сблъскали вече с този проблем има ли накаква друга алтернатива с която да си запазя майчинстрото и през останалите 16 месеца и да не се налага да се местя в друга фирма

# 1
  • Мнения: 77
Мисля, че няма. При ликвидация на фирма, до колкото знам имаш право само на до 70 дни, ако не се лъжа обезщетение от НОЙ при положение, че си в болнични и това е. Всъщност, ако звъннеш на тел. за справка в НОЙ ще ти дадат изчерпателна информация. Успех!

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Desislava89,ще получаваш обезщетение от НОИ до края на 410 я ден.След това обаче няма майчинство.Трябва да намериш фирма,която да те назначи.Дори да е в друг град.Докато намериш се регистрирай в Бюрото по труда,за да взимаш все пак някакви пари

# 3
  • Мнения: 6
Здравей,при ликвидация на фирма губиш право на майчинство.За това трябва да си подадеш молба че прекратяваш майчинството си и се връщаш на работа,след което подаваш молба за напускане(но това при условие ,че си намериш фирма ,която да ти плаща осигуровките,а те са само здравни - около 12,00 лв. мисля )назначават те в новата фирма и работиш около 5 дена и си подаваш молба,че искаш да излезнеш пак по майчинство.Имам приятелка,която пострада по  същия начин,но нея я назначи мъжа й,защото има фирма,това и беше голямото спасение,но за по-голяма сигурност трябва да провериш в НОИ как стоят нещата.Това е което можеш да направиш.Пожелавам ти успех,защото ще ти трябва.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
здравната е 12,48 лв на месец за 2009 г
отрабатва един ден в новата фирма и тогава излиза в майчинство

но до края на 410 те дни ще получава обезщетение от НОИ

# 5
  • Мнения: 6
Да съгласна съм,но ако закрият фирмата преди да изтекат дните на болничния,какво прави тогава?Остава без майчинство,защото няма къде да подаде молба.А при нея става въпрос за броени дни.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
mama_maca ,темата е ако закрият фирмата и аз отговарям по темата-до края на 410 те дни ще получава обезщетение от НОИ.Каква молба да подава?Подала е декларацията от 135 до 410 я ден,което е достатъчно.От фирмата ще я освободят поради фалит и това е.Но тя ще си получава обезщетението.
Вече за майчинството до 2 г на детето трябва да намери друга фирма
Всичко това съм го писала в първия си пост по темата

# 7
  • Мнения: 6
Нали все пак някой трябва да и даде съвет ,а не да се караме,не мисля че с това ще и помогнем.Вариант няма,защото след изтичане на 410 дни няма кой да плаща здравните,губи майчинството си,а защо трябва да ги оставя на държават?Майките от ромски произход където не са работили могат да получават а ние където сме работили трябва да го губиме ли?За тях ли да отидат парите за майчинството на Desislava89 ?За това тя трябва да си намери фирма по най-бързия начин и да се прехвърли.Преди 01.01.2010 г.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
mama_maca ,не мисля,че се караме Wink

целта е да се даде най-точна информация

но ако закрият фирмата преди да изтекат дните на болничния,какво прави тогава?Остава без майчинство,защото няма къде да подаде молба.

авторката не е в болничен,а в обезщетение за бременност и раждане.От което й остават още грубо около 4 месеца и тя ще си получава парите през тези четири месеци дори при фалира фирма.Едва след това трябва да си намери нова фирма

а ти какво я съветваш-нещо,от което само ще загуби.за какво да подава молба за напускане
Здравей,при ликвидация на фирма губиш право на майчинство.За това трябва да си подадеш молба че прекратяваш майчинството си и се връщаш на работа,след което подаваш молба за напускане(но това при условие ,че си намериш фирма ,която да ти плаща осигуровките,а те са само здравни - около 12,00 лв. мисля )

# 9
  • Мнения: 4
Мами благодаря ви за съвета,ама има една подпобност те ме карат задължително  да си подам молба за напускане,и при този случай ли аз ще получавсм майчинство до 410 дни?и понеже счетоводителката ми казва че всеки месец подава някаква дискета(понеже нали съм в болничен по майчинство)аз трябва ли да я подавам и изобщо има ли такава дискета?А другото което е същата счетоводителка ми каза че не мога да отида на борсата по никакъв начин понеже съм по майчинство струва ми се че тя е доста неориентирана в тези неща и затова питам вас?Благодаря още веднъж!

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Деси,не подавай молба за напускане.Нека те освободят поради фалит.Защо ще подаваш молба-ти доброволно ли искаш да напуснеш? Crossing ArmsНещо искат да те изпързалят ми се струва.Ако подадеш такава молба,ще ти спрат парите до края на 410 ден и нищо няма да получаваш.Подава се информация всеки месец за служителите,да.Но твоето обезщетение не е обвързано с нея.От тази информация ще зависиш след 410 я ден.
Но борсата може да отидеш.Нали искат да подадеш молба,автоматично оставаш без обезщетение и отиваш на борсата.

# 11
  • Мнения: 4
Ситуацията е много объркана поне за мен много съм боса в тези неща а счетоводителката всъщност мми е вуйна но е толкова подъл човек че няма да се учудя да ми направи мечешка услуга,значи аз няма да подавам молба те да ме освободят поради ликвидация в никакъв случай да не подавам такава молба така ли,извинявай но нищо не разбирам от счетоводни работи и закони,искаш да ми кажеш че ако я подам дори и да започна някъде в друга фирма аз няма да получавам майчинство?отново извинявай

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Деси,ако я подадеш молбата ще получаваш майчинство от друга фирма.Няма причина да не получаваш-по какъвто и да е начин да напуснеш.Но не е редно ти да подаваш молба за напускане,защото така ще загубиш обезщетението до края на 410 я ден безвъзвратно,а имаш още грубо около 4 месец.Това обезщетение не може да го възстановиш в друга фирма.От друга фирма може само майчинство да получаваш /след като ти изтекат 410 те дни/т.е парите за отпуска за отглеждане на дете до 2 години.А и замисли се уж фалира фирмата,а пък те карат да напуснеш

# 13
  • Мнения: 4
И аз това се чудех как така фирмата фалира пък аз "съм длъжна"  да напусна ама нали така са ми казали,аз днес ходих и до НОИ да питам и от там миказа същото което и ти,и съм решила тези дни като ходя до счетоводитевлката(вуйна ми)да и кажа щом фирмата фалира да ме съкратят че аз няма да напускам,благодаря ти много за съветите мила

# 14
  • Мнения: 1
Здравейте мами,и аз имам подобен проблем newsm78,фирмата в която работя е пред фалит,а аз съм в 6-тия месец,някой може ли да ми даде съвет какво да правя.Хората при които работя са ми близки и със сигурност ще направят най доброто за мен,но на този етап не виждам какво може да се направи Cry

# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
galq_78 ,ако фирмата фалира,трябва да започнеш работа другаде,дори да е фиктивно.Колкото ти е по-висока осигуровката,толкова ще ти е по-голямо обезщетението след това.
може и да те съкратят и да отидеш на борсата за няколко месеца,но малко преди издаването на 45 дневния болничен трябва да започнеш работа,за да получаваш майчинство 2 години

# 16
  • Мнения: 11
Аз не съм се сблъсквала досега с такъв проблем, но мисля, че при ликвидация на фирмата трябва от нои да ви изплатят обещетение от 660 лева от НОИ, а мисля, че от тази година даже стана май 700 лева. Всеки месец работодателят ви вснася осигуровки във фонд ГВРС- гарантирани вземания от работници и служители", и в случай на фалит от НОИ изплащат обезщетение. Но най- добре питайте някой в НОИ, аз много бих искала да ви помогна с информация, но за съжаление не мога.
Успех  Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 100
момичета моля за съвет, днес ми съобщиха, че от 01,01,2011 ще съкращават позицията ми и ще трябва да си взема болничен, а има вероятност и фирмата да фалира. Моля за съвет какво се случва ако съм в болничен и фирмата фалира? А ако съм в майчинство, и тогава е ликвидацията ще получавам ли майчинство?

много благодаря

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
момичета моля за съвет, днес ми съобщиха, че от 01,01,2011 ще съкращават позицията ми и ще трябва да си взема болничен, а има вероятност и фирмата да фалира. Моля за съвет какво се случва ако съм в болничен и фирмата фалира? А ако съм в майчинство, и тогава е ликвидацията ще получавам ли майчинство?

много благодаря

ако фалира преди да ти е почнал 45 дневния ти,трябва да си търсиш друга фирма,за да получава пари
ако фалира след 45 дневния ти,ще получава пари докрая на 410 те дни,но после не.търси фирма за 240 те лв след като ти изтекат 410 те дни

ако фалира по време на 240 те лв/втората година/,оставаш без тях и търси друга фирма

# 19
  • София
  • Мнения: 100
много ти благодаря за бързия отговор!
ако фалита е по-време на болничния, тогава трябва да се прекъсне болничния и колко време трябва да се водя в новата фирма на работа, за да мога пак да изляза в болничен?

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
колко време трябва да се водя в новата фирма на работа, за да мога пак да изляза в болничен?

1 отработен ден е достатъчен

# 21
  • София
  • Мнения: 100
много ти благодаря

хубав ден

# 22
  • Мнения: 30
Здравейте, и аз съм в подобно положение - фирмата ни ще е в процес на ликвидация след 22.11.10г., дотогава ще съм на работа. Аз съм бременна и на 25.11.10г. трябва да изляза в 45 дневния болничен преди раждане. Въпроса ми е, ако взема болничен от по-рано ще имам ли проблем след това с 45-дневния и майчинството след това. Работодателя ми каза, че няма да ми прекратяват договора и фирмата ще съществува поне 6м. докато минат проверките при ликвидацията? Кажете как да постъпя - да остана ли при тези условия или да се прехвърля в друга фирма? И ако се прехвърля в друга фирма ще имам ли физическа възможност да си оправя документите за толкова кратко време.
Благодаря!

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
щом няма да я ликвидират преди 25 ноември няма нужда да търсиш друга фирма

ще взимаш обезщетение от НОИ през 410 те дни.след това намираш фирма да те назначи фиктивно,за да взимаш втората година 240 те лв

# 24
  • Мнения: 30
Благодаря за бързия отговор! А сега като съм на работа до 22-ри кога да взема болничен? След 22-ри закриват работните места.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря за бързия отговор! А сега като съм на работа до 22-ри кога да взема болничен? След 22-ри закриват работните места.

ами за да получаваш обезщетение 410 те дни трябва да вземеш 45 дневния на 22 ри.ако АГ то не се съгласи да го издаде тогава,да те задържат на работа до 26

# 26
  • Мнения: 39
Здравейте,имам питане кьм вас?
Някоя от вас има ли представа ако закрият фирмата в която работя.Колко време и колко процента от заплатата на която сьм усигурявана ще вземам и вообще дали нещо ще вземам???
Моля да ми дадете савет какво да правя!  Crying or Very sad
На 29 Декември трябва да изляза 45дни преди раждане.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
ако я закрият преди 29 декември,няма да имаш право на 2 г майчинство.евентуално на социално такова
ако я закрият след 29-ще взимаш обезщетение 410 те дни,но след това втората година няма да получаваш 240 те лв

# 28
  • Мнения: 39
Има ли някакьв варянт  преди 29 Декември ако се преместя в друга фирма да вземам 2 години,и ако е вазможно колко дни трябва да се водя на работа преди да изляза по болничен?

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Има ли някакьв варянт  преди 29 Декември ако се преместя в друга фирма да вземам 2 години,и ако е вазможно колко дни трябва да се водя на работа преди да изляза по болничен?

да,може да започнеш в друга фирма-ще ти трябва само един отработен ден там
ако я закрият преди 29,правиш така

# 30
  • Мнения: 39
Извиняваи но тогава ще вземам ли 2 години майчинство,и как трябва да стане махането ми от фирмата да напусна или да ме сакратят и ако ме сакратят ще имам ли право на някакво обещетение?
И след това ме назначат в друга фирма дали ще имам 2год.майчинствол
Извинявам се за многото вьпроси но просто сьм много обьркана и сьм вьв финансово затруднение!

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
говорим да започнеш в друга фирма,ако тази я ликвидират преди 29,а не да напускаш

ако те назначат в друга фирма фиктивно,ще взимаш 2 г майчинство,да

# 32
  • Мнения: 62
Здравей Elfita,

Въпроса на mim4088

 Как трябва да стане напускането на фирмата?

Имам същият казус.
Колегите ги карат по чл.327 поради неизплащане  на заплати.
Ако намеря друга фирма.
Аз как трябва да си подам сама документите,защото те не съкращават по принцип?
В момента съм в болничен,след месец излизам  в 45 дена по бременност и раждане.
Благодаря ти!

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Referimente,ако 45 дневния ти започне и си в тази фирма ще получаваш обезщетение докрая на 410 те дни.после ще търсиш друга фирма за 240 те лв
бременна жена се съкращава само с разрешение на Инспекцията по труда.работодателят като не иска да ви съкрати-няма как да стане тогава
чл  327 не  е за съкращаване,а за прекратяване на ТД.т.е дава ти право да напуснеш веднага

ситуацията е сложна и още повече я усложнява бременността ти.също така ти е важно какво ще се случи с теб.затова в понеделник се дигни до инскпекцията по труда и се консултирай с тях

# 34
  • София
  • Мнения: 1 598
Нямат право да "карат" хората да напуснат по чл. 327. Работник/служител има опция, възможност да напусне без предизвестие, ако не му изплащат заплатата, но това е негово право, а не задължение! Недей да напускаш доброволно, те нямат право да те уволнят или съкратят, щом си бременна, освен ако не закрият цялото предприятие. Опитват се да ви пързалят явно, за да не минават в произдовство по несъстоятелност.

# 35
  • Мнения: 62
Благодаря ти Elfita!

Aз се консултирах с инспекцията по труда,но по-скоро ме насочиха към НОИ.Защото според тях не съм сигурна за този фалит,бил хипотетичен ,а са казали ,че в най-скоро време ще го обвяват.
От НОИ ми обясниха,че ако фалират преди 45 дневния си оставам без майчинство,ако можело да  си намеря фиктивно фирма в която да се впиша.
Иначе останалото е както ти ми каза.

Интересното е,че част от екипа  в фирмата ,ще прекрати отношенията си с нея и след  няколко дни ще подпишат нови договори безсрочни,не срочни с ново дружество,което ще се занимава с подобна дейност почти същата и тя ще обезщети всички работници след като се заведе иск срещу старата фирма и съответно работниците спечелят делото,защото има основание - неизплащане на раб.труд.възнаграждение.
Това ме кара да мисля,че новото дружество ще поеме задълженията да старата фирма из не би ли следвало да премина плавно в новото.
Дано съм била ясна и да сте ме разбрали.

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Referimente ,казваш,че част от екипа ще премине в новото дружество.ако и ти си част от тях-да,ще преминеш в новото дружество
иначе едва ли ще поемат всички пасиви и активи на фалираща фирма,защото не я изкупуват,нали така?

# 37
  • Мнения: 62
Referimente ,казваш,че част от екипа ще премине в новото дружество - интересното е,че тези хора вече са избрани,остава надеждата за мен
Здраве да е
Има ли нещо вярно в това,че ако голяма част (90%) от служителите напуснат,предприятието може да не обяви фалит?

Благодаря за отзивчивостта.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Има ли нещо вярно в това,че ако голяма част (90%) от служителите напуснат,предприятието може да не обяви фалит?

май няма такава възможност
но не съм сигурна

# 39
  • Мнения: 873
добър вечер!
бременна съм на срочен трудов договор. терминът е на 13.10., като в болничен излизам на 29.08. проектът, по който работя, изтича през 12 месец тази година(тогава,живот и здраве,бебето ще е на 2 месеца). прочетох тук и да попитам правилно ли съм разбрала: към момента на излизане в болничен за раждане ще съм още на работа, следователно до 410 дни ще си получавам обезщетението от НОИ(тук имам въпрос кой и по какъв начин и какви документи трябва да депозира в НОИ?). след това трябва да си намеря фирма, която да ме назначи на работа, да отработя 5 дни и да подам молба за ползване на отпуск за отглеждане на дете до навършване на две години.правилно ли съм разбрала? Peace

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
(тук имам въпрос кой и по какъв начин и какви документи трябва да депозира в НОИ?).

сегашният ти работодател подава болничния,ако има такъв и декларацията за 135-410 те дни

след това трябва да си намеря фирма, която да ме назначи на работа, да отработя 5 дни и да подам молба за ползване на отпуск за отглеждане на дете до навършване на две години.правилно ли съм разбрала? Peace

да,така ще направиш
1 ден да отработиш е достатъчен

# 41
  • Мнения: 873
Elfita  bouquet вече съм по-спокойна Grinning

# 42
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Здравейте!
Писала съм по време на бременността в майчиното счетоводство, сега отново имам нужда от помощ.
На 05.07 ми свършва майчинството до 410 ден. Фирмата ни е в ликвидация, от прочетеното тук разбрах, че ще трябва да ме съкратят (не да напусна по взаимно съгласие) и да си търся друга фирма, за да получавам 240лв. още една година. Но ако не успея, ще получвам ли нещо от Борсата и дали не е по-добър вариант да се запиша на ТБ?
Благодаря предварително.

# 43
  • Мнения: 21
Здравейте, поднових темата, защотот явно и на други майки им предстои да си задават тези въпроси и да търсят отговор. Моя случей е следния - в 45 дена болничен преди раждане съм. Шефа ми казапреди 2 дена, че има преговори с друга фирма и колегите ще се прехвърлят там, но мен не искат да вземат и ще закрива фирмата януари или февруари. След прочетеното разбирам, че до 410 дни ще си получавам парите от НОИ, след това нова фирма за втората година. Предполагам, че ще ме увещават да напусна, но няма да са прави, трябва да ме съкратят, нали, щом е при закриване на фирма? newsm78 Чудя се, защото постъпвайки при този работодател бяхме назначени всички в 1 фирма, след няколко месеца ни прехвърлиха в 2 и казаха че със стара са приключили вече. НО, тя не е закрита, защотот същестува в регистъра, не им беше удобно да обявят ликвидация, защото щели да имат мн проверки и щели да дават нулеви отчети. Та се чудя, ако така се случи с тази в която съм в момента дали ще ме съкратят или се надяват да подпиша по взаимно. Още очаквам включване от шефа, но бих искала да съм подготвена със ситуацията, за да знам как да постъпя правилно. Дано съм била ясна, че тя е една объркана... Благодаря предварително!

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Та се чудя, ако така се случи с тази в която съм в момента дали ще ме съкратят или се надяват да подпиша по взаимно. Още очаквам включване от шефа, но бих искала да съм подготвена със ситуацията, за да знам как да постъпя правилно. Дано съм била ясна, че тя е една объркана... Благодаря предварително!

майка с дете под 3 години се съкращава само с разрешение на инспекцията по труда.такво разрешение ще им трябва,ако не закрият фирмата,а искат да те съкратят
по взаимно ще подпишеш само,ако искаш ти

# 45
  • Мнения: 21
Благодаря Elfita ♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥ за бързия отговор, права си, че при съкращаване се иска разрешение от инспекцията по труда. Ако успеят да вземат такова, аз как трябва да постъпя-втора фирма, отработен ден и подаване за продължаване на майчинството или трябва да се запиша в  БТ. Малко ми е объркано още и си изяснявам нещата. А при закриване си ме уволняват, нали и следва процедурата по-горе. Трябва да питам, но се чудя в НОИ ли или БТ, пък може и на двете места да отида. Съвсем да се объркам (шегичка). Та при създалата се ситуация не мисля да подписвам по взаимно, по-горен пост пишеше, че сама мога да си навредя.

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря Elfita ♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥ за бързия отговор, права си, че при съкращаване се иска разрешение от инспекцията по труда. Ако успеят да вземат такова, аз как трябва да постъпя-втора фирма, отработен ден и подаване за продължаване на майчинството или трябва да се запиша в  БТ-избираш едно от двете. Малко ми е объркано още и си изяснявам нещата. А при закриване си ме уволняват, нали и следва процедурата по-горе.да Трябва да питам, но се чудя в НОИ ли или БТ, пък може и на двете места да отида в НОИ какво ще ги питаш?питай в БТ . Съвсем да се объркам (шегичка). Та при създалата се ситуация не мисля да подписвам по взаимно, по-горен пост пишеше, че сама мога да си навредя.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Сега ми изниква въпрос. Дори и да не я съкратят и настъпи втората година от отпуската по майчинство, ако не подават декл. 1 , как ще си взема обезщетението от държавата?

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Сега ми изниква въпрос. Дори и да не я съкратят и настъпи втората година от отпуската по майчинство, ако не подават декл. 1 , как ще си взема обезщетението от държавата?

няма да го взима без да представят Д1

# 49
  • Мнения: 21
Да, явно ще трябва да си подавам и заявлението и да си плащам осигуровките, за да си вървят нещата както трябва. Ами ще е ходене по институциите докато се науча, като ме върнат 1, 2 пъти и ще знам, но защо трябваше да става така... Аз сега съм болничка, но ще посетя БТ да видим нещо друго дали ще кажат и ще споделя Simple Smile
Хубав ден момичета Simple Smile

# 50
  • Варна
  • Мнения: 2 036
zvezda777, не подписвай по взаимно съгласие, че напускаш. Докато не се намеси Инспекцията по труда са длъжни да ти подават документите. По принцип ликвидацията не приключва за ден-два, така че имаш време.
Моята фирма е в ликвидация откакто излязох в 45 дневния, но все още си ми подават документите. Дават ми Декл.1 да си я нося сама в НАП, така си е и по-добре за мен, знам кога е подадена и кога да си чакам паричките.
Дано всичко се нареди при теб. И да, сподели след това, много малко има писано по тази тема в нета.

# 51
  • Мнения: 21
Значи, знаете как отговарят по нашите институции-с половин уста или нищо. Ходих и до социалните и до НОИ, само един човек ми обърна внимание. Щом са ми почнали болничните до 410 дни НОИ си ми плаща обещетението, както е описано по-горе, след това 2-ра фирма, за да си продължа майчинството. И да казват, че закриването изисква доста време, което до някъде ме успокои. Но нашата счетоводителка ми каза, че ще ми подадат док-те в НОИ  за тези 45 дни, но след това не било ясно как ще са нещата. Това ме на навежда на мисълта, че може да ми откажат да ми подават док-те. Аз не че няма да мога да си подавам декларацията, но кой ще ми плаща здравните осигуровки-8% на месец, това е кофтито. По принцип е тяхно задължение,но.. какво ще стане и аз не знам. А не съм сигурна дали могат да ми откажат, до колкото знам нямат право, но...Иначе нямам намерение да подписвам по взаимно. Смятам да се подитвам и до други източници, ако изкочи нещо полезно ще споделя, че не съм само аз. Уж ни пази закона, а все сме прецакани Sad

# 52
  • Варна
  • Мнения: 2 036
За здравните, и моите не ги плаща фирмата, но там НАП си ги изисква така или иначе. Те си остават задължение на работодателя към държавата.

# 53
  • Мнения: 21
А, да знаете процедурата същата ли е, ако фирмата бъде продадена, смисъл аз с фирмата ли си вървя или по-скоро, е варианта 410 дни от НОИ и после др фирма за отработване на 1 ден и тн...

# 54
  • Мнения: 153
здравейте!
и фирмата в която роботих / сега гледам сина си който е на 6 мес/ вече ще я обявяват за несъстоятелна. горе долу разбрах,че до 410тия ден след като ми е подаден документа ще получавам обезщетението,но въпроса ми е дали ще е цялата сума която досега съм получавала или не? и трябва ли сега кото я обявят за несъстоятелна да  ходя аз всеки месец до НОИ? newsm78

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
здравейте!
и фирмата в която роботих / сега гледам сина си който е на 6 мес/ вече ще я обявяват за несъстоятелна. горе долу разбрах,че до 410тия ден след като ми е подаден документа ще получавам обезщетението,но въпроса ми е дали ще е цялата сума която досега съм получавала или не? да,разбира се.каквото са ти изчислили в начолото това ще е,независимо от ситуацията ти  и трябва ли сега кото я обявят за несъстоятелна да  ходя аз всеки месец до НОИ? не newsm78

# 56
# 57
Здравейте, ето го и моят проблем. На 11.05.2012 синът ми навършва 2 години, а фирмата, в която съм назначена ще я закриват на  31.03.2012. Въпросът ми е ако отида да се регистрирам на БТ ще имам ли право на някакви обезщетения  и ако да какви ще бъдат те. Заплатата, на която съм назначена е 310лв, а трудовият ми стаж към фирмата ще е около 2г. и 6м. Благодаря предварително!

# 58
  • Варна
  • Мнения: 2 036
VGD, обезщетение разбира се, че ще взимаш, само че не трябва да ти прекратят договора по взаимно съгласие, тъй като ще вземаш само 4м. парички. За определяне срока на обезщетение се взима целият трудов стаж, а не само на последното работно място. До 3г. стаж е 4м., от 3 до 5 е 6м., от 5 до 10 е 8м., от 10 до 15 е 9м., ..... като максимума е 12м. обезщетение.
"Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния дневен размер на обезщетението за безработица."

# 59
Много благодаря за бързия отговор!

# 60
В момента съм от135 до 410 ден, фирмата не е пререгистрирана и са ми приключили тр.книжка до края на годината, казаха ме, че до 410 ден ще си получавам обещетението, но този период от 01.01.12 г.  до 18.08.128/410-тия ден/ ще ми се признавали за някакъв стаж - трудов, осигурителен? След това вероятно трябва да започна някъде и до ползвам 1 г. майчинство?

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
В момента съм от135 до 410 ден, фирмата не е пререгистрирана и са ми приключили тр.книжка до края на годината, казаха ме, че до 410 ден ще си получавам обещетението, но този период от 01.01.12 г.  до 18.08.128/410-тия ден/ ще ми се признавали за някакъв стаж - трудов, осигурителен? не След това вероятно трябва да започна някъде и до ползвам 1 г. майчинство?-да,като ти приключат 410 те дни започни работа и излез в майчинство

# 62
Здравейте синът ми е на година и седем м. получавам майчинство 240 лв. сега ми се обадиха от фирмата да ми кажат че няма да я бъде, каквото и да значи това.(или ще се обяви фалит или ще я продадат на някой циганин със всичките и задължения) Оттук нататък трябва да си подам молбата и да се преместя в друга фирма ли?Благодаря ви предварително, ако има някой в такова положение моля да пише

# 63
Здравейте имам проблем и бих искала някои ако може да ми помогне.Значи бях по майчинство 2 години когато ми изтече майчинството трябваше да се върна на работа,но фирмата се ликвидира точно тогава шефката ми забременя и ликвидира фирмата защото държеше кафе и не иска да се занимава повече.Това се случи преди 2 месеца и не знам какво да правя питам я какво става и тя ми вика разбери какви документи трябва да ти дам и ще ги дам.Не знам дори какво трябва да се направи да ме съкрати ли или да напусна нямам идея. И да ли мога да мина към борсата нищичко не знам ако някои може да ми помогне SadБлагодаря предварително и извинете ако не е било мястото за писане тук.

# 64
  • Мнения: 7
Здравейте имам проблем и бих искала някои ако може да ми помогне.Значи бях по майчинство 2 години когато ми изтече майчинството трябваше да се върна на работа,но фирмата се ликвидира точно тогава шефката ми забременя и ликвидира фирмата защото държеше кафе и не иска да се занимава повече.Това се случи преди 2 месеца и не знам какво да правя питам я какво става и тя ми вика разбери какви документи трябва да ти дам и ще ги дам.Не знам дори какво трябва да се направи да ме съкрати ли или да напусна нямам идея. И да ли мога да мина към борсата нищичко не знам ако някои може да ми помогне SadБлагодаря предварително и извинете ако не е било мястото за писане тук.
Доколкото знам работодателя трябва да те съкрати,да се запишеш в бюрото по труда и от там ще ти дават някой лев.Май там вече колко време и какви пари се изчисляват въз основа на стажа!Това е което знам,но пак си попитай в бюрото по труда там ще ти обяснят какво да правиш!

# 65
  • Мнения: 39
Аз искам да попитам: Сега съм 16 месеца в майчинство и фирмата ми ще се ликвидира , но не може ли аз да си се самоосигурявам(да си плащам здравните), за да продължат да ми плащат 240лв до края на втората годинка, а не да търся друга фирма или да ходя в БТ ??? Thinking
И още нещо от два месеца не съм получавала 240лв., а счетоводителката казва че е оправила документите. Това какво може да значи???

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Аз искам да попитам: Сега съм 16 месеца в майчинство и фирмата ми ще се ликвидира , но не може ли аз да си се самоосигурявам(да си плащам здравните), за да продължат да ми плащат 240лв до края на втората годинка, а не да търся друга фирма или да ходя в БТ ??? Thinking-трябва ти фирма.просто така сама,плащайки здравните не става

И още нещо от два месеца не съм получавала 240лв., а счетоводителката казва че е оправила документите. Това какво може да значи??? че не са оправени документите.с пик код виж какъв е проблема или пиши мейл на НОИ.предполагам не се внесени осигуровките за съответните месеци

# 67
  • Мнения: 39
Благодаря ти, ♥Elfita♥   bouquet

# 68
  • Мнения: 162
Зравейте.Работя във фирма,която има офиси в няколко града и се чува ,че ще закриват фирмата/или нашия офис не съм сигурна/ някъде към април,май.По вероятен е 1-я вариант.В момента съм по майчинство на 10.03 ми изтича 1-та година и вече съм подала молба за втората година.Въпросът ми е как се процедира в  този случай?Оставам на "улицата" без майчинство или има "вратичка"?Ако е от значение шефът ми има и други фирми.
Предварително благодаря.

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Зравейте.Работя във фирма,която има офиси в няколко града и се чува ,че ще закриват фирмата/или нашия офис не съм сигурна/ някъде към април,май.По вероятен е 1-я вариант.В момента съм по майчинство на 10.03 ми изтича 1-та година и вече съм подала молба за втората година.Въпросът ми е как се процедира в  този случай?Оставам на "улицата" без майчинство или има "вратичка"?Ако е от значение шефът ми има и други фирми.
Предварително благодаря.

зависи дали ще закрият фирмата или само вашия офис

в първия случай-оставаш без 240 те лв втората година.записваш се на борсата или започваш във фирма на познати,за да взимаш майчинството.шефът не е длъжен да те прехвърли в другите си фирми,но може да го помолиш
във втория случай-си взимаш майчинството както си му е реда,защото се водиш на работа т.е фирмата работи

# 70
  • Мнения: 162

зависи дали ще закрият фирмата или само вашия офис

в първия случай-оставаш без 240 те лв втората година.записваш се на борсата или започваш във фирма на познати,за да взимаш майчинството.шефът не е длъжен да те прехвърли в другите си фирми,но може да го помолиш
във втория случай-си взимаш майчинството както си му е реда,защото се водиш на работа т.е фирмата работи
Тъйкато все още не е сигурно положението мога ли да изчакам до тогава и след закриването да се прехвърля в друга фирма или трябва това да се случи преди да я закрият?Благодаря.

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Тъйкато все още не е сигурно положението мога ли да изчакам до тогава и след закриването да се прехвърля в друга фирма или трябва това да се случи преди да я закрият?Благодаря.

при всяко положение чакаш
след като стане ясно,че фирмата фалира,тогава се прехвърли в друга.процедурата по обявяване на фалит не е бърза.ще минат месеци

# 72
  • Мнения: 162

Тъйкато все още не е сигурно положението мога ли да изчакам до тогава и след закриването да се прехвърля в друга фирма или трябва това да се случи преди да я закрият?Благодаря.

при всяко положение чакаш
след като стане ясно,че фирмата фалира,тогава се прехвърли в друга.процедурата по обявяване на фалит не е бърза.ще минат месеци
Благодаря за бързите отговори!

# 73
  • Мнения: 2
здравейте мами  имам проблем дъщеря ми  на   29.11.2012г навършва 2 години но на 15.07.2012 година ще ликвидират фирмата какво е наи добре да направя в такъв случеи не ми е ясно  . и имам още едно питане имам да ползвам 3 годишния платен отпуск от фирмата а не искат да ми го платят  шефовете казаха че изгарял дали е така   много ви благодаря мами  newsm78

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
здравейте мами  имам проблем дъщеря ми  на   29.11.2012г навършва 2 години но на 15.07.2012 година ще ликвидират фирмата какво е наи добре да направя в такъв случеи не ми е ясно  . и имам още едно питане имам да ползвам 3 годишния платен отпуск от фирмата а не искат да ми го платят  шефовете казаха че изгарял дали е така   много ви благодаря мами  newsm78

след като закрият фирмата,няма да получаваш майчинство.намери друга фирма да те назначи,за да получаваш 240 те лв.или може да се запишеш на борсата и от там да взимаш обезщетение
всичкият натрупан платен годишен отпуск трябва да ти го платят при прекратяване на трудовия договор договор.
пусни жалба в инспекцията по труда,ако нарушат правата ти

# 75
  • Мнения: 2






♥Elfita♥
 
много благодаря за бързия отговор .   bouquet
 

# 76
здравите,интересуваме по време на болничен самата фирма се сменя както и политат и ми казаха че трябва поне един ден трябва,но в майчин дом ми казаха че тях не ги интересува и ми продължават болничния,нови ми отказва да ми изплаща болничните,можете ли да ми кажете към коя институция да се обърна.също така ми казаха че няма да взимам майчински до 2-ни


Общи условия

Активация на акаунт