Таен клиент

  • 29 809
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 700
Може би тепърва ще навлиза в България. И то не е точно професия, а си е нещо като допълнителна работа, между другото. То така си и пише в обявата - за допълнителен доход.

# 31
  • Мнения: 3 271
Супер ще бъде да навлезе в България, защото според мен е доста ефективно.
Това за скандалите е супер невярно, напротив, трябва да си редови клиент дето да го забравят, че е влизал 5 мин след като е излязал. Просто следваш сценарии и проверяваш нещата, от които фирмата възложител се интересува. Хубаво каза някой за Шел, точно това е идеята - знаеш, е някой, в някой момент ще те провери, но си нямаш идея кой от всичките ти клиенти е Simple Smile Така че се стараеш непрекъснато => ефекта е постигнат Simple Smile И друга заблуда е, че можеш да си пишеш каквото си искаш, има много данни, които са специфични и ако не отговарят на истината - не ти се плаща. Ако се случи повече пъти - губиш си правата Simple Smile
Заплащането поне по света, за където имам информация е общо взето минималното за страната, но зависи от конкретния сценарий, количеството на информацията, която трябва да се запомни и т.н. Не е лесна работа, но за допълнителен доход, който има време е ОК предполагам Simple Smile

# 32
  • Варна
  • Мнения: 340
Мои познати работиха като тайни агенти - пари от това не изкарваха.. плащаха им нещо от рода на 10 лв. плюс 5-10 лв. от сметката в заведението. Най-често проверяваха качеството на обслужване в Хепи  Simple Smile.
Иначе при мен са идвали тайни агенти /работя в банка/.. е винаги ги разпознавах.. просто си личаха  Mr. Green. Или задаваха прекалено глупави въпроси, които определено не отиваха на интелигентното им ниво или пък задаваха прекалено банкови въпроси, които обикновения клиент не може да знае. И винаги искаха да им записвам всичко, което казвам или те си го записваха  Mr. Green.

# 33
  • Мнения: 1 111
Мои познати работиха като тайни агенти - пари от това не изкарваха.. плащаха им нещо от рода на 10 лв. плюс 5-10 лв. от сметката в заведението. Най-често проверяваха качеството на обслужване в Хепи  Simple Smile.
Иначе при мен са идвали тайни агенти /работя в банка/.. е винаги ги разпознавах.. просто си личаха  Mr. Green. Или задаваха прекалено глупави въпроси, които определено не отиваха на интелигентното им ниво или пък задаваха прекалено банкови въпроси, които обикновения клиент не може да знае. И винаги искаха да им записвам всичко, което казвам или те си го записваха  Mr. Green.
То затова не става да хванеш някой от улицата и да го пратиш на разузнаване.Скоро четох в списание Регал, статия, основана на наблюденията на тайни клиенти, ставаше дума за големите магазини в София-Пикадили, Била и още няколко.Но тези клиенти не бяха изпратени от вносители или търговци, а от самото списанието.

# 34
  • Мнения: X
И ние имахме, два пъти месечно (р-т за бързо хранене). Случвало се е да бъдат разпознати; даже веднъж една колежка се беше престарала: дала на клиентката сандвич най-отзад (понеже е най-пресен), а жената после беше написала: "Служителката НАРОЧНО се пресегна и ми даде най-стария сандвич." Изпопадахме от смях, като четяхме доклада. Grinning

# 35
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Не бих казала, че не се изкарват пари като таен клиент (mistery shopper). Проверяват се не само магазини, но всякакви други обекти в сферата на услугите - банки, бензиностанции, хотели и т.н.

Таен клиент се наема или чрез специални фирми за това (все още твърде малко в България) или чрез друг подизълнител (например рекламна агенция). Аз самата също съм наемала за наши клиенти.
Тук(Испания) им плаЩат сравнително добре...., и са доста опасни, например, засеклиса те че работиШ без акредитация(табелка с името и логотипа на банката)  глоба 60 евро, за неподходяЩо облекло 60 евро глоба и  заминаваШ да се преобличаШ , като на всичко отгоре този ден се отчислява и не ти го плаЩат...За неточно обяснение на продукта  ,за неточно вписване на данни във формуляра, за попълване на формуляр с фотокопие от лична карта, а не оригинал,  може да бъде от писмо с монестасион, прз финансова санкция до уволняване от работа...
Повечето от мистери ги усеЩаме, заЩото задават въпроси, които обикновено клиентите на задават  и те провокират да сгреШиШ....
Всяко тримесечие пускат обобЩен доклад с обобЩени резултати от проверките....

Последна редакция: сб, 09 яну 2010, 13:49 от sl

# 36
  • Мнения: 1 381
И в Ирландия им плащат добре.
Минават еднодневен курс на обучение какво трябва да гледат и по какви критерии да оценяват магазини, ресторанти салони за красота.
Не могат да си пишат тъпотии, тъй като попълват въпросник.
Много хубаво, че са го въвели и в България.Дано качеството на обслужване наистина се подобри.

# 37
  • Мнения: 2
Цитат
То затова не става да хванеш някой от улицата и да го пратиш на разузнаване.

За каква улица става въпрос,нали и "тайните клиети" ги избират по определени критерии и с интервю.

# 38
  • Мнения: 3 091
Много агенции набират тайни клиенти - може да се изкарват и пари от това, не много, но пък е приятно занимание.

Ежедневно ми заливат мейла с такива предложения за нашата фирма. Така като гледам ние ще платим на организатора, ама наетия човек може да си пише каквото си иска и в крайна сметка няма да получим реална представа за ситуацията. Не, благодаря.

Мохито, дълбоко не си права. Информация за реалната ситуация иска този, който знае какво да я ползва. Това, че във вашата фирма няма особена яснота този метод как точно работи и при какви случаи си използва, смятам, че не ти дава особено основание да обобщаваш по такъв начин.
Маркетинговата методика "таен клиент" е отдавна известна и се използва широко по света! у нас също лека полека си намира място, но заради мнение като вашето хората изпадат в дълбоко заблуждение. Как точно тайният клиент ще си пише каквото си иска? обучен е, няма никакво намерение да лъже тъй като няма мотив и т.н.

# 39
  • Мнения: 2
Много агенции набират тайни клиенти - може да се изкарват и пари от това, не много, но пък е приятно занимание.

Ежедневно ми заливат мейла с такива предложения за нашата фирма. Така като гледам ние ще платим на организатора, ама наетия човек може да си пише каквото си иска и в крайна сметка няма да получим реална представа за ситуацията. Не, благодаря.

Мохито, дълбоко не си права. Информация за реалната ситуация иска този, който знае какво да я ползва. Това, че във вашата фирма няма особена яснота този метод как точно работи и при какви случаи си използва, смятам, че не ти дава особено основание да обобщаваш по такъв начин.
Маркетинговата методика "таен клиент" е отдавна известна и се използва широко по света! у нас също лека полека си намира място, но заради мнение като вашето хората изпадат в дълбоко заблуждение. Как точно тайният клиент ще си пише каквото си иска? обучен е, няма никакво намерение да лъже тъй като няма мотив и т.н.

 Peace  Как ще си пише,каквото си иска?
Нали и той получава някакво възнаграждение за това.
Като му мине номера 1-2 пъти и на следващия ще го хванат,че си пише свободни съчинение.
За да се захване с такава работа,значи разчита и на тези пари,защо доброволно ще ги губи.

# 40
  • Мнения: 1 111
Цитат
То затова не става да хванеш някой от улицата и да го пратиш на разузнаване.

За каква улица става въпрос,нали и "тайните клиети" ги избират по определени критерии и с интервю.
Ти прочете ли цитата в публикацията ми?Ако въпросният таен клиент бе преминал обучение и т.н. едва ли щеше да има нужда да си записва и въобще да се държи така.Точно това ме навежда на мисълта, че на подбора им не е наблегнато много.

# 41
  • Мнения: 3 020
Тайният клиент няма право да записва нищо на мястото на инспекцията.

А за да се разбере, че е обективен и точен и че не пише свободни съчинения от него се изисква в доклада си да пише имената на служителите, които са го обслужили, външният им вид, понякога има точно определени дни и часове, в които трябва да посети обекта, а тогава има нещо специфично, което го няма през другите дни. Почти винаги се изисква снимана касова бележка, която доказва кога си бил там и какво си си купил.

Така че не мислете, че е много просто и можете да си правите каквото искате и тук си има изисквания и ти се поставя оценка на всяко представяне, от което зависи дали ще ти възложат задача следващия път.

Друг е наистина въпроса, че в момента не е много добре платено или пък задачите са малко.

# 42
  • Мнения: 3 818
Как точно тайният клиент ще си пише каквото си иска? обучен е, няма никакво намерение да лъже тъй като няма мотив и т.н.

И им се прави здрав контрол, не е като да знаят, че могат да изшикалкавят. Да не говорим, че много от хората, които се занимават с това, го правят от доста време, докарват си прилични странични доходи и нямат никаква файда да си измислят резултатите и да им бъде прекъсната работата.

А за вътрешното проучване в самата фирма, че тя знае какво иска да научи и е по-добре отколкото външна фирма, съвсем не е вярно. Доказано е, че повечето фирми не могат да се справят сами с това и рано или късно опират до специалист. Нито знаят какви въпроси да зададат, нито знаят как да направят цялото изследване, нито по какъв начин да достигнат до необходимата им информация. Има си тънкости, които са известни само на специалистите.  Peace

# 43
  • Мнения: 3 271
Радвам се, че доста хора се включиха да разсеят заблудите, че е лесна работа, в която си правиш каквото си искаш и не може да се разчита на резултати и т.н. Аз лично много харесвам системата. Не мога да коментирам дали парите са добри или не и т.н., това е много относително. Плаща се като за всеки друг труд, който не изисква голяма квалификация, а по-скоро личностни качества. Не все ки човек може да запомни тонове детайли, имена, времена и т.н. И да, няма право да записва там, освен неща, които и нормален човек би записал, примерно цена на даден продукт и т.н. Един от начините, по които може да се следи проверяващият са камерите в магазина. Ако мислят, че в доклада има неточности, могат да проверят.
Аз се радвам, че навлиза в България, защото съм на мнение, че действително вдига качеството на услугата. Разказа от Шел го доказва.

Общи условия

Активация на акаунт