Тя не желае...?!

  • 4 392
  • 48
  •   1
Отговори
Имам дъщеря, която е в осми клас и й предстои бал.
Дотук всичко е хубаво, но тя не иска да отиде! Казах й, че не може да пропусне такова събиране, но тя ми възрази, че не иска да прекара и ден с тези хора (нарече ги с друго название, но както и да е).  Знам, че тя не харесва класа си, но искам да отиде на бала си, защото все пак с какъв спомен ще й остане от завършването на основното образование - докато всички се забавляват, тя да стои сама!?
 Моля Ви, помогнете - как да я убедя? newsm78

# 1
  • Мнения: 701
Ако е възможно да заведе някой приятел извън класа. Дали ще е разрешено? Хем ще е на бала, хем пък ще е със страничен човек.

# 2
 Milenna, предложих й такъв вариант, но тя отново ми възрази и ми каза, че КАТЕГОРИЧНО нямала да вземе някой със себе си, за да го заведе при тези...(дано емотиконката да обясни някои умишлено пропуснати епитети #2gunfire).  А и дори не знам дали е разрешено - тя не си прави труда дори да слуша за бала. Дори нямаше да разбера, че се организира такъв ако не бях говорила с една моя приятелка, която има дете в нейния клас.

# 3
  • Мнения: 3 205
Мен ме учудва не реакцията на детето, а твоята.
Защо й се месиш? Достатъчно голяма е, за да чувства и знае къде й е мястото.
Постави се за малко на нейно място и си представи колко отрицателни емоции и чувства таи в себе си към тези хора.

А защо имат бал?
Що за събитие е да завършиш 8 клас? Shocked
 

# 4
cool_witch, доколкото разбрах децата са искали да празнуват. Искам да отиде, защото там ще бъдат учителите й, бившите й съученици.  Когато аз завършвах осми клас също имаше подобно събиране, но беше подобно на последен час на класния ръководител, а не бал с музика и тим подобни.  Помня как едно момиче не дойде в тази вечер и години наред се чувстваше зле поради този факт. не искам дъщеря ми да се чувства по този начин. Ако не заради съучениците си, д отиде поне да с е сбогува с учителите си. 

# 5
  • София
  • Мнения: 1 783
Можеш само да и обясниш, че вероято след време ще съжалява, но при положение, че не се е чувствала добре в този клас  енормално да не иска да "празнува", "сбогува" и т.н. Правото си е нейно. А с учителите си може да се вижда на всеки 15 септември. С моите съученички и като студенти ходехме на откриването на учебната година.
Решението си е нейно, има право да изрази отношение и чувства по своя си начин.

# 6
  • Мнения: 3 205
Според мен правиш голяма грешка.
Замисли се защо тя не ти е казала. Може би защото е очаквала точно таква реакция, а е искала да си я спести.
От теб се очаква да я подкрепиш, а не да дуднеш.  Laughing
Пак ти казвам - постави се на нейно място.
Може би чака с нетърпение денят, в който няма да ги вижда повече, а ти го отдалечаваш във времето.
По-добре е един ден да съжалява, че не е отишла по собствено желание, отколкото да съжалява, че те е послушала.
А ти ако искаш, можеш да направиш същият този ден незабравим. Изпрати я на екскурзия, организирай й някаква изненада...
Тя с учителите си ще намери кога и как да "се сбогува".

# 7
Говорих много пъти с нея. Споделя съм й това, което ми е споделяла моята бивша съученичка за това как се е чувствала. Дъщеря ми ми отговори, че си нямам представа какво е в днешно време "баловете". След това ставаше и излизаше от стаята.
не мога да си обясня какво се е променило - преди няколко месеца, постоянно гледаше рокли и казваше "Мамо, ще отида на бала и си изкарам както никога!!!!", а сега напротив - когато й напомня какво ми е казвала, тя безразлично ми отговаря "Отворих си очите" Rolling Eyes.  Не мога да я разбера.
 cool_witch, допреди няколко месеца ми казваше "Аз имам най-якия клас! Разбиваме всички в даскало!", а сега най-много да измърмори, че ако е учела с маймуни в зоопарка е щяла да бъде по -  добре. И преди е казвала, че класа й е "гаден", но й е отминавало. Мисля, че и това е някакъв прилив и отлив и въпреки, че сега говори така преди да е завършила отново ще е в добри отношения с класа.

# 8
  • Мнения: 2 161
Първо,какво означава бал в осми клас?И второ,защо детето на ходи на този бал,след като не желае?За да е толкова категорична,значи тя не се е чувствала добре там.И тежко му на дете,което ходи със свито сърце на училище,заради обкръжаващата го среда!Аз не разбирам,защо настояваш дъщеря ти да отиде.Да се сбогува с учителите?Ако не каже сбогом,какво ще стане?Ако аз бях на твое място,щях на този ден да направя едно стабилно пазруване с детето,после щастливи и уморени щяхме да посетим някой добър ресторант.

# 9
  • Мнения: 3 205
Твоя воля, Неве!
Явно за теб е важно да се наложиш в случая.
Не мога да ти дам съвет как да стане, защото не те подкрепям.
Успех на дъщеря ти!

# 10
  • Мнения: 7 161
Не бих настоявала да отиде на този така наречен бал. Особено щом не харесва съучениците си.
Поставям се на мястото на моята осмокласничка, ако заяви подобно нещо и бих я подкрепила за решението й!

# 11
Шанел, ето какво ми е казвала съученичката ми - било й е страшно неудобно да ходи по улиците да не бида срещне някой от бившите си учители, избягвала е да излиза отново поради тази причина. не искам дъщеря ми да се чувства като някой престъпник преследван от полицията.
Тя няма да се съгласи да пазаруваме, защото "мрази да ходи по магазини за нещо, което й е ненужно #Cussing out'
Големият ми син ми е казвам, че всяка година осмите класове са си правели бал. не мога да обясня причината, но не я и търся,
С вашите съвети се опитвам да измисля нещо. когато се прибере ще говоря отново с нея, но ще искам да разбера какво не й харесва в класа й, че не иска да отдели дори една вечер за тях.


# 12
  • Мнения: 701
Детето е в осми клас, следователно на колко години ...? На 14-15. Според мене е временно явление това нейно настървение срещу съучениците й. Пубертетска работа. Аз бих настоявала до края да отиде, поне и за малко.

# 13
Детето е в осми клас, следователно на колко години ...? На 14-15. Според мене е временно явление това нейно настървение срещу съучениците й. Пубертетска работа. Аз бих настоявала до края да отиде, поне и за малко.
На 14 е. И преди е казвала неща като 'мразя класа си', но e отшумявало за няколко дни, а това продължава месеци. И според мен нищо няма да й навреди да отиде няколко часа.

# 14
  • Брюксел / София
  • Мнения: 2 504
Според мен нещо се е случило след като в един момент е искала да отиде, а сега категорично не иска. Може да опиташ да разбереш какво се е случило и да потърсиш причините за нейното нежелание. Очевидно за теб е важно тя да присъства. Според мен, трябва спокойно да й изложиш твоята гледна точка и да й обясниш какви са твоите притеснения за това, че по-късно може да съжалява.
Мисля обаче, че решението дали да отиде или не на бала трябва да е на дъщеря ти и ти да я подкрепиш защото тя е осми клас, това е найният бал и тя трябва да реши, дали да отиде или не, дори и с риск да съжалява след това за постъпката си.
В крайна сметка става дума за едно събиране, не мисля че трябва да й оказваш натиск за подобно нещо.

# 15
  • Мнения: 2 161
Шанел, ето какво ми е казвала съученичката ми - било й е страшно неудобно да ходи по улиците да не бида срещне някой от бившите си учители, избягвала е да излиза отново поради тази причина. не искам дъщеря ми да се чувства като някой престъпник преследван от полицията.
Тя няма да се съгласи да пазаруваме, защото "мрази да ходи по магазини за нещо, което й е ненужно #Cussing out'




Остави я съученичката ти,трябва на детето ти да му е добре.Като не иска да пазарува,друго ще измислиш и пак ще направиш така,че тя да е доволна.Аз бих я разпитала по-подробно,какво точно е станало,че не иска да бъде с другите от класа.Очевидно има причина.

# 16
  • Мнения: 11
Може мнението ми да те засегне,но...
Аз съм девети клас. Минала година не отидох на бала си (чисто и просто "контене" за да се покажат новите дрешки на всички). И не съжалявам. Ако дъщеря ти иска да се сбогува с учителите си може да ги посети през лятната ваканция, а ако са в отпуска да се сбогува с тях от 1 септември нататък.  Ако иска да види бившите си съученици винаги може да ги покани да излязат преди 'прословутия' бал. 


Едит: Според мен щом не е отшумяло няколко месеца е нещо по-трайно. Разбери дали е възникнал някакъв проблем в училище Peace

# 17
  • Мнения: 1 615
И в коя затънтена провинция и през кой век някой го е срам да срещне учителите си на улицата заради пропуснат "бал"???????????????????????
Ако след 7-8 години за мен подобна тъпотия е най-важното, свързано за дъщеря ми, моля ви най-официално, организирайте се да ме застреляте!

# 18
  • София
  • Мнения: 1 529
 Май майката е решила дъщеря и на всяка цена да отиде на тържеството за завършване на 8-ми клас.
 Предстои и истински бал след 12-ти клас,а и тогава може да не желае....
 До края на учебната година момичето може няколко пъти да промени мвението си. Колкото по настоява майката,толкова повече ще се дърпа детето.
 Не правете от това проблем. Нали всеки желае детето му да е щастливо?Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 1 783
Е ние на времето, преди потопа, като нямахме балове след 8 клас, та какво?

Неве, дава ми се отгоре, че ти принципно не говориш на един език с дъщеря си  и не сте много близки. Дано да бъркам.

# 20
  • Мнения: 2 355
  Не мога да разбера защо настояваш да отиде, доводите ти ми се струват неубедителни.

# 21
  • Мнения: 2 161
Настоява,защото какво ще кажат хората?

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Очевидно е, че има причина, която спира детето ти да иска да отиде на бал. По добре остави дъщеря си да се успокои, явно нещо я тревожи. Ако можеш помогни и и не я убеждава да ходи там където не и е приятно. И аз се учудих какви са тези балове в 8 клас...

# 23
  • Мнения: 8 999
Не разбирам защо трябва да отиде на този бал, след като явно няма желание. Ти какъв мислиш, че ще й е споменът от завършването, ако прекара една супер неприятна вечер със супер неприятни за нея хора? Страшен спомен, няма що! Остави детето само да преценява дали иска да се забавлява или не. И дали нещо, което за теб означава много и ти се струва много забавно, за нея няма да е истинско мъчение.
Като алтернатива бих предложила на детето си да си събере компания и да ги заведа в някоя дискотека, където да прекарат приятно и наистина да запази един добър спомен от завършването си.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 820
Да не би да са въвели Данък Обществено Мнение?
няма нищо по неприятно от това да бъдеш с хора които не понасяш
Бъди приятелка на дъщеря ти , тя се нуждае от разбиране и  Hug

# 25
  • София
  • Мнения: 16 093
Важно за мене е момичето да е живо и здраво, да завърши успешно 8 кл. и да си избере хубаво у-ще за учене по-нагоре. Да учи, да се забавлява и да е щастлива. Измисления мини-бал не е важен. Чувала съм за подобни в селата и малките градове. Там бързат да ги направят, че доста момичета после се женят и спират с ученето.
След като детето не иска да ходи - няма как да бъде задължено.
Съвет към авторката - бъди по-толерантна към дъщеря си. Внимавай какво харесва и бъди готова да я подкрепиш, ако нещото си струва.
Определено не бих се впечатлила, че дъщеря ми не желае да отиде на мини-бала.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 783
Авторката вероятно няма да се яви повече.

# 27
  • Мнения: 950
Не виждам нищо фатално ,ако момичето не отиде на този бал ,колко неща й предстоят не бива да се прави драма от това ,явно живеят в малко градче или село и авторката се притеснява от коментарите след това ,по-добре да помисли какво се е случило и накъде ще  се ориентира детето ...
Аз имах съученик който не дойде на абитюрентския бал ,но си имаше причина затова беше в конфликт с другите момчета -това преди повече от 20 години  ,мисля че трябва да се уважи решението !

# 28
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
Много е жалко когато има такива хора ,които робуват на общественото мнение. По добре се погрижи за дъщеря си която очевидно има някакъв проблем с класа.

# 29
  • Мнения: 3 205
Авторката вероятно няма да се яви повече.

Нормално - търсеше подкрепа за себе си, не за дъщеря си.
Може вече да е впрегнала бившата съученичка да разиграе малко драма пред детето.

# 30
  • Smallville
  • Мнения: 994
Не бих настоявала нещо,ако детето ми не го желае,поради някакви си нейни причини.
От друга страна,какви са тези балове в 8 клас,по мое време нямаше такива,едва ли е толкова важно,че чак да и остане спомен.
Да,ако отиде,а не може да понася съученичките си,ще и остане "страшен" спомен.Моята дъщеря ми е споделяла,че и в техния клас има една групичка,която тя не понася и те съответно я наричат задръстенячка,щото не споделя техните възгледи.Е,няма да и причиня това,евентуално,ако решат да се събират за довиждане,да я насилвам да ходи.Щото всички щели да ходят разбираш ли.
П.П.Аз навремето не отидох на абитуриетският си бал и виждате ли,нямам трайни психологически травми от липсата на спомени,а пък кой какво щял да каже,най малко ме интересува в тоз живот.

# 31
  • Мнения: 1 849
Ох, да ... да завършиш осми клас е все едно Оксфорд да завършиш, заслужава си купона...
Твоята съученичка нещо не е добре, извинявай! Да се срамуваш само защото не си отишъл на едно напиване...  ooooh!
Ти наистина не знаеш какви са купоните сега. Бъди щастлива, че детето ти не иска да ходи на такъв вид събирания, където ще пушат какво ли не, ще се натряскат като кирки и ще се натискат по двойки където им падне ... това е само една малка част.
Аз също мразех класът си от основното училище. До ден днешен не съжалявам, че не съм ходила на купони с тях. Никакво желание нямам нито да виждам, нито да чувам "учителите" ми които само отбивах номера в часовете...
Зачитай мнението на детето си. Последното нещо за което един здравомислещ човек може да съжалява е, че не е отишъл на някой запой. А ако учителите наистина си заслужават може да излезе с тях на кафе, за да се сбогуват.
Изпадам в ужас като си спомня моята майка какви драми прави за бала ми в 12 клас, как ме изнуди каква рокля да си ушия, какви гости да се канят, какви снимки и това придружено с едни истерии. Та резултатът на мен ми беше адски тъпо, чувствах се като идиотка в роклята и нямах никакви положителни емоции.
Ако това ти е целта ти да се чувстваш добре, без значение какво му е на детето, давай.

# 32
  • Мнения: 901
Изобщо не съм чувала за бал след осми клас. Нали повечето деца си сменят училището след седми клас и си остават в новото училище до дванадесети.

Обаче не виждам каква е драмата - сега е януари, този бал ще е след 5 месеца. До тогава детето може точно 55 пъти да си промени решението.

Сега само наливаш масло в огъня и втвърдяваш нейната съпротива. Просто спри да говориш за това сега и я питай в началото на май пак.

# 33
  • Мнения: 651
Да не би да са въвели Данък Обществено Мнение?
Той не е отпадал никога.

Авторката, ми че подкрепи детето си де  ooooh!

П.П. ..и поздрави дъщеря си, че не ще да пазарува ненужни дрехи.  bouquet

# 34
  • Мнения: 4
Твоята съученичка нещо не е добре, извинявай! Да се срамуваш само защото не си отишъл на едно напиване...  ooooh!
Ти наистина не знаеш какви са купоните сега. Бъди щастлива, че детето ти не иска да ходи на такъв вид събирания, където ще пушат какво ли не, ще се натряскат като кирки и ще се натискат по двойки където им падне ... това е само една малка част.
Нещата са подобни но не са чак толкова ненормални- никой не се напива а ако има такива после всички ги гледат странно.Натисканията ги няма освен ако хората не са си двойка-а дали на купон или по друго време е все едно и също.За пушенето си права,но тва е и до приятелски кръг-а той се няблюдава лесно.

А по темата-съвсем нормално е да не иска да отиде ако е случила на лош клас.И е много по-гадно да имаш амбициозни родители които искат да ходиш навсякъде с класа и да си "като другите деца".Иначе и аз съм осмокласник и ми стана интересно-какъв е този бал?Аз съм в една от елитните езикови гимназии и нямаме такъв.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 361
Като не му се ходи на момичето да не ходи. на сила хубост не става, е казал българския народ.
Не е задължително мероприятие, а е за удоволствие. като няма да й е приятно защо да ходи? newsm78
След време можело да съжалява. Ако не се чувства добре в кожата си за много неща може да съжалява. А ако всичко е наред, въобще няма да поглежда назад и да търси грешките или пропуските си.

# 36
  • Мнения: 4 841
Авторката вероятно няма да се яви повече.

Дано поне се е отдала на размисъл по казаното в темата, а не на прилагане на натиск към момичето  Praynig

Понякога като чета такива теми, ми идва да се обадя на майка ми и да и кажа колко много я обичам за това, че никога не се е намесвала в решенията ми  Peace

# 37
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
За мен бал в осми клас няма. Бала е един и той е ...всички знаем кога...

# 38
  • Мнения: 1 615
Да се е отдала на размисъл? Да бе! Ето с какво, според мен, се занимава сега:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=492324.msg14972609#msg14972609
И, като гледам, и там не й е изнесло какво се пише и е спряла да се явява Simple Smile

# 39
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 554
Детето ти е достатъчно голямо - дай му право на избор.

# 40
  • Smallville
  • Мнения: 994


Понякога като чета такива теми, ми идва да се обадя на майка ми и да и кажа колко много я обичам за това, че никога не се е намесвала в решенията ми  Peace
Ами направи го,колко малко са майките като твоята.

# 41
  • зад кестените
  • Мнения: 796
Като не му се ходи на момичето да не ходи. на сила хубост не става, е казал българския народ.
Не е задължително мероприятие, а е за удоволствие. като няма да й е приятно защо да ходи? newsm78
След време можело да съжалява. Ако не се чувства добре в кожата си за много неща може да съжалява. А ако всичко е наред, въобще няма да поглежда назад и да търси грешките или пропуските си.
Така е ! Peace То и аз преди 5-6год станах свидетел  на такова насилствено изпращане на бал ooooh! ooooh! момичето беше изключително подтиснато .За да угоди на родителите отиде все пак и си доиде след 2 часа.Просто отби номера.Но на кому бе нужно това натоварване , финансово и емоционолно.Въобще не съжаляваше тогава и сега за раното си връщане.....Доста време е минало от началото на темата.Но ми стана интересно какво все пак стана.Ще има ли бал.

# 42
  • Мнения: 9
Щом настоявате да знаете: ДА, бал ЩЕ ИМА!

# 43
  • Мнения: 1 615
О, много ми олекна, като разбрах, че мама е успяла да се наложи. Направо безсъние ме беше хванало от тревоги Wink

# 44
  • София
  • Мнения: 3 880
Щом настоявате да знаете: ДА, бал ЩЕ ИМА!


жалко за детето.

# 45
  • Мнения: 819
Прочетох само 1-вата страница, обаче не можах да продължа нататък, защото нямам търпение да напиша и моето мнение, пък после ще чета.

Все едно описваш мен.Абсолютно разбирам как се чувства дъщеря ти. Аз също не разбирам какъв е пък този бал в 8 клас. Но не това е важното. Само ще ти кажа, че и аз НЕ отидох на абитуриентския ми бал с моят клас, нито с моето у-ще. И то не беше на някакъв измислен бал в 8 кл., а на истинският бал след завършването на средното ми образование. И причините са същите, каквито ти е дала и твоята дъщеря. Не желаех да виждам тези хора нито ден повече.Класът ни изобщо не беше задружен, правеха се мръсни и просташки номера, подигравки, клеветене и т.н. Момчетата наистина се държаха като някакви маймуни, взети от гората, без грам елементарно възпитание и какво ли още не. Просто след 8 кл. приеха всякакви деца от кол и въже, старият ни клас се разформирова и така. Ходех на у-ще без грам желание и то заради съучениците, не заради самото училище.

Ако и техният клас е подобен, напълно го разбирам детето. И до ден днешен грам не съм съжалила, че не съм била с тях на бал. С една съученичка отидохме на бал с друго у-ще, където ни беше и компанията. Изкарахме си супер, въпреки, че по някакво странно стечение на обстоятелствата беше на същата дата и място, където беше и нашият клас, но ние не сме седяли изобщо при тях.

Не виждам от какво да ме е срам.Въпрос на личен избор и усещане. А според мен дъщеря ти просто е по-разумна от другите, може просто да е пораснала малко по-бързо от съучениците си, да е на друг акъл и всякакви пубертетски изпълнения да я дразнят. Наистина е достатъчно голяма, за да прецени дали да ходи.А и това не е кой знае колко важно решение за живота и, че да настояваш на всяка цена да иде, щом не иска. Не можеш да я сравняваш с твоята приятелка, това са различни хора, ситуации и т.н. Голям праз като не иде. Ако за момент застанеш на нейна страна, може пък и да ти сподели нещо, което не знаеш? Аз изобщо нямам спомен майка ми как е реагирала тогава, честно. Но това означава, че със сигурност не е правила проблем от този факт. Свиквай, че тепърва ще имате различно мнение по някои въпроси, важното е да уважаваш и нейното мнение, не само да се възмущаваш.

Много дълго стана, но наистина го приех твърде лично. Моят съвет - не настоявай, щом не иска да ходи. Успех ви желая!  Hug

# 46
  • Мнения: 901
Хайде, стига.
Вече имало и балове при завършване на детската градина.
Какво още ще се измисли ,за да се давот грешни пари за тоалети и други мурафети....
Айде да правим официално тържество, когато детето за пръв път разпознае ляво от дясно, когато за пръв път напише изречение с правилно поставен пълен член.....

# 47
  • Мнения: 425
Подкрепям решението на момичето и щом не иска да ходи на бал, трябва да бъде уважено. Не мога да разбера аргумента, че щяла после да съжалява. За какво? Щом тези хора са й неприятни, как ще има приятни спомени от още няколко часа с тях! Предполагам, че пишеш от малък град и се притестняваш, че някой ще обсъжда "страненето" на дъщеря ти, ще я определят като особена и с това може да си навлече повече неприятности. Хайде стига - всичко минава и заминава, но съзнателно създадените и непредотвратени лоши спомени може да останат за цял живот!

ПС. Съжалявам и аз прочетох само първа страница и побързах да се изразя, че много ми накипя. Не знам защо - бал след 8-и клас не сме имали, а на абитуриентския си бал отидох с желание.

# 48
  • Мнения: 214
Ти намесваш съученичката ти в почти всеки пост на първа страница  (не съм чела другото) . Добре - нейно решение . Но как може да си сигурна , че и дъщеря ти ще претърпи това? Разбирам желанието ти да й помогнеш да не стои изолирана докато другите се забавляват . Разбирам опасенията ти да не съжалява за това после . Но пък в крайна сметка тя си решава . Ако наистина това е желанието на детето, подкрепи го . Изкарайте си един чудесен летен ден , хапнете сладоледи, излезте на разходка или просто си останете у дома .  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт