За интимната хигиена на бебе момиченце

  • 55 864
  • 107
  •   1
Отговори
  • Мнения: 148
Дъщеря ми е на 1,5м. и аз все още се чувствам неуверена, когато трябва да мия или почиствам интимните и части. Не знам трябва ли да се почиства навътре - там се събира нещо като бял секрет. Днес след като беше спала около 4ч (съответно и памперса не е сменян) усетих и една миризма от гениталиите и, после я нямаше. На консултацията ми бяха казали да не почиствам навътре newsm78. Само когато е имала нещо от акитата попаднало, тогава съм чистила с клечка за уши. Споделете опит  и мнения.

# 1
  • Мнения: 1 796
Може да почистваш с памучно тампонче потопено в преварена вода,но не много навътре,просто можеш да разтвориш устничките и много лекичко да почистиш без да натискаш.А иначе може да позабърсваш с мокра кърпичка при смяната на памперса.

# 2
  • Мнения: 525
За мен е по добре да се почисти, внимателно и с мокра кърпа.

# 3
  • Мнения: 1 053
Аз по4иствам винаги,без на4ение дали е акала или не.Правя го за по-сигурно. Peace

# 4
  • Мнения: 334
Всеки ден, по време на баня, почиствам с клечка за уши или с мокра кърпичка.

# 5
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 414
Аз по4иствам винаги,без на4ение дали е акала или не.Правя го за по-сигурно. Peace

И аз така. С мокри кърпи.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 606
Аз по4иствам винаги,без на4ение дали е акала или не.Правя го за по-сигурно. Peace

И аз така на всяка смяна на памперса,леко разтварям устничките и я почиствам
,вечер при банята пак така,само не бъркай навътре,и нашата имаше секрети до към 2 месец и  мисля че е нормално.

# 7
  • Мнения: 2 658
О, и аz съм усещала някаква.. мириzма. Понякога, не винаги. И съм се чудила... Обаче после реших, че е нормално, zащото се zапарява от памперса все пак.. Но и аz почиствам с кърпа.
А как смеете с теzи клечки zа уши, бе хора? Чувала съм го, но ме е страх да не стане беля някоя.. В смисъл, ако детето мръдне нещо. Или става дума само zа съвсем малките бебета това?

# 8
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 877
Почиствам всяка вечер, докато я къпя, само с вода. Не съм виждала секрет, нито съм усещала миризма.

# 9
  • Мнения: 3 484
Моите и двете имаха секрет, особено кърменото. Хормони...минава.

Почистването обаче задължително по посока от влагалище към анус. След като избършеш веднъж в тази посока, задължително прегъваш кърпичката. Иначе се разнасят бактерии от ануса към влагалището, а те работа там нямат.

Добре е момиченцата да знаят това и когато започнат да се бършат самички Peace

# 10
  • Мнения: 9 450
Почиствам с мокри кърпи навсякъде след всяко сменяне на памперса Simple Smile

# 11
  • Мнения: 1 796
О, и аz съм усещала някаква.. мириzма. Понякога, не винаги. И съм се чудила... Обаче после реших, че е нормално, zащото се zапарява от памперса все пак.. Но и аz почиствам с кърпа.
А как смеете с теzи клечки zа уши, бе хора? Чувала съм го, но ме е страх да не стане беля някоя.. В смисъл, ако детето мръдне нещо. Или става дума само zа съвсем малките бебета това?


Ами с малката не съм имала проблем,естествено мърда,но затова подчертавам че тази процедура трябва да се извършва много внимателно.Единствения проблем който имахме беше като ни изписаха от болницата-понеже бебетата не са при нас,като съблякох малката за първи път онемях-бяха я мазали с крем против подсичане чак вътре,но не са сметнали за необходимо да го почистват и ''дудата'' й беше пълна с крем,голям зор беше докато я оправя.

# 12
  • София
  • Мнения: 388
Аз почиствам веднъж дневно с намокрено памуче. Един-единствен път реших да я почистя с мокра кърпичка и се зачерви ужасно мястото- оттогава- само с чиста вода.

# 13
  • Мнения: 8 999
И при двете си деца съм спазвала стриктна хигиена. Никога с мокри кърпи! Никога с тампони! При всяка смяна на памперс /денем на всеки три часа, след хранене/, независимо дали са акали или не, задължително измиване под течаща вода, с бебешки сапун. С разтворени крачета подлагах бебето под струята, така че да отмие всичко. В същата поза е и миенето.

# 14
  • Мнения: 5 362
С мокри кърпички съм почиствала. С клечки за уши не ми звучи добре...не е ли малко опасно?!

# 15
  • Мнения: 31 258
Почиствам с мокри кърпички винаги преди смяна на памперса. С клечки за уши не бих пробвала.

# 16
  • Мнения: X
Почиствам с памуче и преварена вода  Peace

# 17
  • Мнения: 1 354
Не знам дали е правилно, но почиствам внимателно при всяка смяна на пелените  с мокра кърпичка.

# 18
  • Мнения: 4 615
Под течаща вода, при всяка смяна на пелените.

# 19
  • Мнения: 6 713
Памучно тампонче, намокрено с вода, като съвсем малко бебе с преварена вода. Също в началото и с клечки за уши, но след определени месеци много се върти и не става. С мокри кърпи - от време на време.

# 20
  • Мнения: 13
Единствения проблем който имахме беше като ни изписаха от болницата-понеже бебетата не са при нас,като съблякох малката за първи път онемях-бяха я мазали с крем против подсичане чак вътре,но не са сметнали за необходимо да го почистват и ''дудата'' й беше пълна с крем,голям зор беше докато я оправя.

Същото беше и при нас положението след като ни изписаха.
Иначе почиствам при всяка смяна на памперса с мокра кърпичка.

# 21
  • Мнения: 798
При всяко преобуване измивам под течаща вода! Никакви мокри кърпи (така ме посъветваха още в РД). Тях използвам само ако сме навън. Със сапун мия само след акане. Веднъж дневно къпя във ваничка, като интимните части подсушавам нежно с тензухена пелена.

# 22
  • В друго измерение
  • Мнения: 140
И аз не ползвам мокри кърпички. Само с измиване под течаща вода и с тампонче, напоено с преварена водичка внимателно почиствам навътре, когато е акала и след къпане. Не смея с клечка за уши, тя много шава.

# 23
  • Мнения: 9 776
Нямам притеснения относно ползването на мокрите кърпички, както тук из форума се ширят мнения. Важно е да почистваш добре. Секрета е нормален, това да не те притеснява. Остатъци от кремове също махай.

# 24
  • Мнения: 225
Съгласна съм, че измиването под течаща вода е най-добрия начин за почистване, но често не може да се отмие секрета, който е между срамните устни. Все пак мием нежно, а не търкаме. Така че след измиването е нужно и още малко допълнително почистване - за моята дъщеря педиатърката беше казала да ползваме от малките стерилни марлички, напоени с физиологичен разтвор. Мокрите кърпи вкарахме в употреба чак след третия-четвъртия месец, но тогава и секретите бяха почти изчезнали вече.

# 25
  • Мнения: 268
Под течаща вода е най-добре, ама в този студ в банята кк да го гологъзя детето?! И на мен ми казаха в родилното още "Там работа нямаш" , но какво да направя като нашите акита все там се навират! Ползвам мокрите кърпички. Предпочитам да е добре почистена!

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Почиствам след всяка смяна на памперса с памучен тампон с вода в началото сега и с мокра кърпа.

# 27
  • Мнения: 232
За секрета в началото ползвах памуче с преварена вода, сега вече просто с вода.

# 28
  • София
  • Мнения: 600
Почиствам при всяка смяна на памперса с мокри кърпи (най-доволна съм от Nivea -  Pure). Не е имало досега  проблеми от използването на кърпите.

# 29
  • София
  • Мнения: 5 079
С мокрите кърпички много внимателно, а най - добре по време на баня, от течащата струйка вода (още я къпем в корито и я поливам, легнала) всичко насъбрало се бяло се отмива. Peace

# 30
  • Бургас
  • Мнения: 529
По принцип, и аз действах с мокри кърпички при смяна на пелените, но навътре пипах само ако е омацано с ако.
Иначе всяка вечер си я къпя и мия дудата, съответно  Whistling

# 31
  • Мнения: 202
А освен с вода, има ли някаква козметика за това? Нещо като бебешки интимен гел (май голяма глупост казах, ама се чудя).

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 606
А освен с вода, има ли някаква козметика за това? Нещо като бебешки интимен гел (май голяма глупост казах, ама се чудя).

 Laughing Ами не съм чула да има ама и аз съм си мислила дали няма,хубаво ще е да има де(и аз как го написах ама.......). ooooh!

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 404
Почиствах понякога със стерилен памук, напоен с преварена вода, но след като на 6м. излязоха бактерии в урината и я водих по сума ти лекари, всички ми казах там да мия само с вода и сапун себамед, защото бил с подходящото PH. Вече я мия само със сапун и вода и се измива идеално.
А една приятелка твърдеше, че там не пипа и даже наслоения секрет бил полезен за бебето! Shocked Стори ми се странно това твърдение.

# 34
  • Мнения: 226
Браво на мамите,които ограничават употребата на мокри кърпички,ама аз съм от мързеливите... Embarassed Признавам,че я мия с течаща вода,само когато е напълнила сериозно памперса.Най-добре е бебето да се мие с вода,а употребата на мокри кърпички да се ограничава,обаче с тях се почиства по-лесно между срамните устни,когато се налага.Разбира се,това трябва да става много внимателно и само между гънките.

# 35
  • Мнения: 371
Моето мнение е , че мокрите кърпи не са подходящи за почистване на момиченцата. Казвам го от опит, защото заради тях дъщеря ми изкара тежка бъбречна инфекция (пиелонефрит), заради която пи АБ в продължение на 1м. Когато се роди беше лято и жега и ние седяхме по цял ден в парка. Преобувахме се в полеви условия и нямаше как да я мия. Така бактерии , които се съдържат в изпражненията са попаднали в пикочния канал( заради късия уретер на момиченцата ) и ни докараха това главоболие. Моят съвет към всички е да мият момиченцата , след всяко изхождане и задължително да отварят срамните устни , за да видят дали не е останало ако.

# 36
  • Мнения: 3 484
Попадането на бактериите в уретрата може да се дължат на неправилно избърсване с мокри кърпички. Както писах по-назад, прави се само от влагалището към ануса, при това на всяко избърсване кърпичката се обръща от чиста страна Peace.
С тоалетната хартия могат да се докарат същите неприятности.
Секретът между лабиите е едно на ръка, но секретът точно на влагалището може да запазва входа му от замърсявания, при условие, че този секрет си е на детето, а не е от разни кремове .
Като човек с изваден бъбрек и доста чел по урологични въпроси - миенето е само с вода!! По-рядко със сапун с  неутрално РН, важи с пълна сила и за бебета , и за жени.
Интимен гел не е редно да ползват дори възрастни жени Whistling Изобщо, колкото по-малко козметика близо до уретрата и входа за детеродните органи на детето, толкова по-добре Peace
По тази причина трябва и да се избягва носенето на бельо тип "прашки" ,когато е възможно де Laughing

# 37
  • Мнения: 1 125
Аз винаги съм почиствала добре и навътре с мокри кърпички. Сапун до сега не съм ползвала НИКОГА за нежната й кожа, още по-малко по няколко пъти на ден. То подобно нещо и аз не бих понесла.

# 38
  • Мнения: 307
Живот и здраве ми предстои да имам момиченце и темата ми е много интерсна,за това се записвам.
Надявам се скоро да се включа и аз с мнение Simple Smile

# 39
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Избърсвам я хубаво с мокра кърпа между устничките, на всяко сменяне на памперса, белия секрет се събира там. Вечер при къпане във ваната, я измивам  леко с пръсти пак там. А с миризмата май е различно при всички - голямата съм я почиствала пак по същия начин, но си имаше лека миризма винаги, докато при малката никога не съм усещала.
Никога не ми е хрумвало да бъркам с клечки  Shocked. Защо ли не се мием и ние с клечки за уши  newsm78

# 40
  • Мнения: 219
Два-три пъти дневно я мия с вода и после внимателно подсушавам с тензухени кърпи. С мокри кърпи също бърша,но не навътре,само по външните гънки  Peace

# 41
  • Мнения: 1 677
Най-важно при момиченцата е - да се почиства от влагалището към дупето.
Когато дъщеря ми беше бебе, освен обстойния вечерен тоалет, я миех и при смятата на памперса през деня.

# 42
  • Мнения: 1 420
Най-важно при момиченцата е - да се почиства от влагалището към дупето.

 Peace

Аз почиствах внимателно с мокра кърпичка и после мажех с кремче ( не навътре, разбира се )  Peace

# 43
  • Мнения: 2 658
Най-важно при момиченцата е - да се почиства от влагалището към дупето.
Когато дъщеря ми беше бебе, освен обстойния вечерен тоалет, я миех и при смятата на памперса през деня.
Да допълня и аz, мокри кърпи имам, но ги полzвам само ако по някаква причина ми е невъzможно да я иzмия под течаща вода. Т.е. почти никога. А с бебешки гел, само когато е акала  Peace
Но аz друго съм се чудила. Това с почистването към ануса, а не обратното, ясно. Даже ми го каzаха още на първия ден в болницата. И винаги така действам.
Но когато има редичко (типично бебешко) иzхождане, то zнаете, отива ами... където си иска  Crazy Ама как го обясних, само.. дано ме раzбрахте  Embarassed Та мисълта ми е, на всички ни се е случвало, и то не веднъж, сигурна съм. А понякога и не е въzможно на секундата да се смени памперса... Е тогава, не е ли гадничко, може да си влеzе точно където не трябва, още преди да се почисти??
Ей това нещо мен все ме притеснява...Отново zа момиченцата се отнася..

Абе колкото по-бърzо се отървем от пелените, толкова по-добре май  Wink

# 44
  • Мнения: 1 336
Почиствам с мокри кърпички при всяка смяна на памперса. Като бебе ми бяха казали да почиствам с памуче напоено с физиологичен р-р, но пък в последствие друг педиатър го отрече  Thinking
А аз принципно сапун не ползвам за интимните части за себе си, не го правя и за дъщеря ми - от гинеколог имам тази препоръка - само вода или интимен гел.

# 45
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Почиствах с мокра кърпичка.

# 46
  • Мнения: 410
Най-важно при момиченцата е - да се почиства от влагалището към дупето.
Когато дъщеря ми беше бебе, освен обстойния вечерен тоалет, я миех и при смятата на памперса през деня.

 Peace
Естествено,че с вода.Не искам да обидя някого с изказването си,но това с мокрите кърпи,както пишат повечето майки,нещо не ми се връзва.С тия мокри кърпи само се замазва положението,друго си е под течаща вода да измиеш всичкото миришещо нещо от дупето.Бих искала да попотам майките,които ползват мокри кърпи, "Вие ако се усерете,ще се измиете или с мокри кърпи ще се забършете?" и "Защо вечер си правите вечерен тоалет или пък сутрин,сутришен,като се измивате?Използвайте мокри кърпи,нали и децата таки си третирате!"

# 47
  • Мнения: 268
Най-важно при момиченцата е - да се почиства от влагалището към дупето.
Когато дъщеря ми беше бебе, освен обстойния вечерен тоалет, я миех и при смятата на памперса през деня.

 Peace
Естествено,че с вода.Не искам да обидя някого с изказването си,но това с мокрите кърпи,както пишат повечето майки,нещо не ми се връзва.С тия мокри кърпи само се замазва положението,друго си е под течаща вода да измиеш всичкото миришещо нещо от дупето.Бих искала да попотам майките,които ползват мокри кърпи, "Вие ако се усерете,ще се измиете или с мокри кърпи ще се забършете?" и "Защо вечер си правите вечерен тоалет или пък сутрин,сутришен,като се измивате?Използвайте мокри кърпи,нали и децата таки си третирате!"

Доста грозно изказване, не мислиш ли?!
Особено когато "не искаш да обидиш никого"!!!

# 48
  • Мнения: 489
Винаги я мия с вода, без сапун, особенно когато се е наакала. Избягвам мокрите кърпички, само ако не мога да я измия в момента, от тях се подсича. И винаги отпред назад,

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 606
С тия мокри кърпи само се замазва положението,друго си е под течаща вода да измиеш всичкото миришещо нещо от дупето.Бих искала да попотам майките,които ползват мокри кърпи, "Вие ако се усерете,ще се измиете или с мокри кърпи ще се забършете?" и "Защо вечер си правите вечерен тоалет или пък сутрин,сутришен,като се измивате?Използвайте мокри кърпи,нали и децата таки си третирате!"

Ами ти явно си най-разбиращата и твоето дете е най-правино гледано, тук става въпрос за интимната хигиена или за едно по-специално място,не само когато са наакани,то е ясно, че ако има ако следва миене.Относно мокрите кърпи не виждам какво лошо има да се ползват ако е само напишкана и след това се подсуши.

# 50
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239

Естествено,че с вода.Не искам да обидя някого с изказването си,но това с мокрите кърпи,както пишат повечето майки,нещо не ми се връзва.С тия мокри кърпи само се замазва положението,друго си е под течаща вода да измиеш всичкото миришещо нещо от дупето.Бих искала да попотам майките,които ползват мокри кърпи, "Вие ако се усерете,ще се измиете или с мокри кърпи ще се забършете?" и "Защо вечер си правите вечерен тоалет или пък сутрин,сутришен,като се измивате?Използвайте мокри кърпи,нали и децата таки си третирате!"
Ами аз, за щастие, все още не се "усирам", но след ходене по голяма нужда едва ли има жена, която не се измива с вода и гел. Същото важи и за ежедневния тоалет.
Е, след всяко пишкане ми се струва леко прекалено. Дори нежелателно.
И аз останах с впечатление, че се обсъжда хигиената като цяло, не "усирането".

# 51
  • София
  • Мнения: 1 946
Като беше малка я миех при всяка смяна почти, а след годинка я мия след акане и по-рядко след пишкане. Вечер задължително я мия и понякога след това разтварям леко устничките й и почиствам с памуче, напоено с бебешко олио по съвет на акушерка.

# 52
  • Мнения: 410
Най-важно при момиченцата е - да се почиства от влагалището към дупето.
Когато дъщеря ми беше бебе, освен обстойния вечерен тоалет, я миех и при смятата на памперса през деня.

 Peace
Естествено,че с вода.Не искам да обидя някого с изказването си,но това с мокрите кърпи,както пишат повечето майки,нещо не ми се връзва.С тия мокри кърпи само се замазва положението,друго си е под течаща вода да измиеш всичкото миришещо нещо от дупето.Бих искала да попотам майките,които ползват мокри кърпи, "Вие ако се усерете,ще се измиете или с мокри кърпи ще се забършете?" и "Защо вечер си правите вечерен тоалет или пък сутрин,сутришен,като се измивате?Използвайте мокри кърпи,нали и децата таки си третирате!"

Доста грозно изказване, не мислиш ли?!
Особено когато "не искаш да обидиш никого"!!!

Написано е кратко и ясно,че не искам да обидя никого,а ако ти се чустваш обиденя,явно има за какво!

С тия мокри кърпи само се замазва положението,друго си е под течаща вода да измиеш всичкото миришещо нещо от дупето.Бих искала да попотам майките,които ползват мокри кърпи, "Вие ако се усерете,ще се измиете или с мокри кърпи ще се забършете?" и "Защо вечер си правите вечерен тоалет или пък сутрин,сутришен,като се измивате?Използвайте мокри кърпи,нали и децата таки си третирате!"

Ами ти явно си най-разбиращата и твоето дете е най-правино гледано, тук става въпрос за интимната хигиена или за едно по-специално място,не само когато са наакани,то е ясно, че ако има ако следва миене.Относно мокрите кърпи не виждам какво лошо има да се ползват ако е само напишкана и след това се подсуши.


Някъде да виждаш,да съм писала че моето дете е най-правилно гледано?Абе хора,вие палите и от най-малкото,я вземето се поуспокойте малко.Изкарайте парата от ушите smile3515

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 606
С тия мокри кърпи само се замазва положението,друго си е под течаща вода да измиеш всичкото миришещо нещо от дупето.Бих искала да попотам майките,които ползват мокри кърпи, "Вие ако се усерете,ще се измиете или с мокри кърпи ще се забършете?" и "Защо вечер си правите вечерен тоалет или пък сутрин,сутришен,като се измивате?Използвайте мокри кърпи,нали и децата таки си третирате!"

Ами ти явно си най-разбиращата и твоето дете е най-правино гледано, тук става въпрос за интимната хигиена или за едно по-специално място,не само когато са наакани,то е ясно, че ако има ако следва миене.Относно мокрите кърпи не виждам какво лошо има да се ползват ако е само напишкана и след това се подсуши.


Някъде да виждаш,да съм писала че моето дете е най-правилно гледано?Абе хора,вие палите и от най-малкото,я вземето се поуспокойте малко.Изкарайте парата от ушите smile3515

Ми то не е задължително да го пишеш, щом така се изразяваш за хората които не са на твоето мнение явно си мислиш, че ти си права.И аз по-принцип съм супер спокойна, но с такива вулгардни изказвания от този род, не може да не се подразни човек, още  повече че тук само изказваме мнение.

# 54
  • Мнения: 202
Айде стига толкова, разбрахме вече как се чисти дамско малко дупе, то и вариантите не са много.

# 55
  • Мнения: 410
Ммм да,стига вече Peace
С тия мокри кърпи само се замазва положението,друго си е под течаща вода да измиеш всичкото миришещо нещо от дупето.Бих искала да попотам майките,които ползват мокри кърпи, "Вие ако се усерете,ще се измиете или с мокри кърпи ще се забършете?" и "Защо вечер си правите вечерен тоалет или пък сутрин,сутришен,като се измивате?Използвайте мокри кърпи,нали и децата таки си третирате!"

Ами ти явно си най-разбиращата и твоето дете е най-правино гледано, тук става въпрос за интимната хигиена или за едно по-специално място,не само когато са наакани,то е ясно, че ако има ако следва миене.Относно мокрите кърпи не виждам какво лошо има да се ползват ако е само напишкана и след това се подсуши.


Някъде да виждаш,да съм писала че моето дете е най-правилно гледано?Абе хора,вие палите и от най-малкото,я вземето се поуспокойте малко.Изкарайте парата от ушите smile3515

Ми то не е задължително да го пишеш, щом така се изразяваш за хората които не са на твоето мнение явно си мислиш, че ти си права.И аз по-принцип съм супер спокойна, но с такива вулгардни изказвания от този род, не може да не се подразни човек, още  повече че тук само изказваме мнение.


И аз изказвам мнение,а че е вулгарно за твоите уши и очи,не сам аз виновна.Все пак така съм намерила за правилно да изкажа собсвенното си мнение.Свобода на словото другари Peace

# 56
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Свобода на словото другари Peace
Интересно наблюдение имам - главно агресивните и зле възпитани "другари", непрекъснато подчертават правото си на свободно слово Thinking
Скорпи, препрочети си поста с риторичните въпроси относно "усирането" и пак помисли дали звучи нормално.

# 57
  • София
  • Мнения: 1 524
Всичко прекалено е вредно.
Миене с вода след всяко пишкане - вредно.
Старателно почистване след всяко пишкане - вредно.
Позване прекалено често на мокри кърпички - вредно.

Та с две думи - почиствам основно след баня, а сега зимата това означава на два дни. (да не забравим - всекидневно къпане - вредно.)

Ако се е наакала - миене на течаща вода.
Ако сме оцелили гърнето - с тоалетна хартия (за пишкане говоря)
Ако сме с памперс - мокра кърпичка.

Редактирам - на мен "усиране" ми звучи просташко, но пък се усмихвам на спора, развеселихте ме момичета.

# 58
  • Бургас
  • Мнения: 296
Всичко прекалено е вредно.
Миене с вода след всяко пишкане - вредно.
Старателно почистване след всяко пишкане - вредно.
Позване прекалено често на мокри кърпички - вредно.

Та с две думи - почиствам основно след баня, а сега зимата това означава на два дни. (да не забравим - всекидневно къпане - вредно.)

Ако се е наакала - миене на течаща вода.
Ако сме оцелили гърнето - с тоалетна хартия (за пишкане говоря)
Ако сме с памперс - мокра кърпичка.

Редактирам - на мен "усиране" ми звучи просташко, но пък се усмихвам на спора, развеселихте ме момичета.
Peace Съгласна съм, и аз така правя.

# 59
  • Мнения: 989
Освен измиването след смяната на памперс, всяка сутрин почиствах с намокрено тампонче между срамните устни.

Та с две думи - почиствам основно след баня, а сега зимата това означава на два дни. (да не забравим - всекидневно къпане - вредно.)

С това не мога да се съглася. Не смятам, че всекидневното взимане на душ е вредно. За мен е това е хигиенично.

# 60
  • Мнения: 167
Когато сменям пампата с мокра кърпичка или мия, ако е акала

# 61
  • София
  • Мнения: 1 524

Та с две думи - почиствам основно след баня, а сега зимата това означава на два дни. (да не забравим - всекидневно къпане - вредно.)

С това не мога да се съглася. Не смятам, че всекидневното взимане на душ е вредно. За мен е това е хигиенично.


И аз така си мислех, докато не получихме диагноза АД - ходене по лекари и слушане на лекции за вредата на ежедневното къпане на бебе. Има достатъчно теми по въпроса и мненията са като твоето и моето, та няма смисъл да продължаваме, важното е по-малко бебета да получават диагноза АД, че си е гадничко.

# 62
  • София
  • Мнения: 126
При всяка смяна на памперса почиствам с мокра кърпичка

# 63
  • la Città Eterna
  • Мнения: 375
Момичета, и аз при всяка смяна на памперса - или на чешмата, или с мокра кърпичка (ако сме навън и няма условия за миене). Заради белия секрет разтварях устничките и почиствах старателно, без да натискам - просто да няма нищо "мръсно". Но сега ме гложди едно чувство дали не причиних с това си престараване "детско мастурбиране". Едва миналата година се преборих с постоянното навиране на ръката в гащите, като я убедих, че ще се повреди и няма да може да има деца един ден (вече по повод повишения й интерес към появата на бебетата и коремите на бременните жени). Иначе беше страшно - в леглото си завираше ръката в гащите, пред гости или навън - сяда и си напъхва ръката, като играе, гледа да се яхне на нещо и да се търка... В детската градина и докторката ме уверяваха, че всички деца го правели, било заради памперсите. Даже си мислех, че е защото съм я носила предимно в кенгуро и то до две годишна възрат. Но сега се замислям дали не е заради престараването в почистването, защото и на нас ни бяха казали да не се разтварят устничките, а да се почиства само отвън. Та може би трябва да го даваме по-кротко с хигиената, а?!

# 64
  • Сливен
  • Мнения: 894
при всяко сменяне на памперса почиствах с мокра кърпичка,
а при наакано дупе-миене Laughing

# 65
  • Мнения: 560
И при двете си деца съм спазвала стриктна хигиена. Никога с мокри кърпи! Никога с тампони! При всяка смяна на памперс /денем на всеки три часа, след хранене/, независимо дали са акали или не, задължително измиване под течаща вода, с бебешки сапун. С разтворени крачета подлагах бебето под струята, така че да отмие всичко. В същата поза е и миенето.
По същия начин процедирам и аз. Peace

# 66
  • Мнения: 1 674
Мокри кърпи съм ползвала само навън.В къщи само под течаща вода/след наакване/-не бърша.Това с тампоните ми звучи малко неестественно.

# 67
  • Мнения: 165
Аз по4иствам винаги,без на4ение дали е акала или не.Правя го за по-сигурно. Peace
newsm10 а при наакано дупе-миене

# 68
  • Мнения: 24
sutrin i ve4er po4istvam s voda.posle maja s krem zdrave i vazelin na dupeto

------------
Пишете на кирилица.

Последна редакция: пн, 25 яну 2010, 21:35 от AnMary

# 69
  • София
  • Мнения: 1 426
И аз почиствам с памуче,напоено с преварена вода всяка вечер след като я изкъпем и то винаги отпред назад Peace

# 70
  • Мнения: 1 428
Аз по4иствам винаги,без на4ение дали е акала или не.Правя го за по-сигурно. Peace
newsm10 а при наакано дупе-миене
Точно така  Peace

# 71
  • До морето
  • Мнения: 7 098

Почистването обаче задължително по посока от влагалище към анус. След като избършеш веднъж в тази посока, задължително прегъваш кърпичката. Иначе се разнасят бактерии от ануса към влагалището, а те работа там нямат.

Добре е момиченцата да знаят това и когато започнат да се бършат самички Peace
Абсолютно подкрепям!Много жени, дори и големи подминават това

# 72
  • Мнения: 85
Ясно е ,че след всяко акане трябва да се измие под течаща вода,но тъй като темата е специално за интимната хигиена на МОМИЧЕНЦЕ,според мен следите от крем много трудно биха се измили само под течаща вода,с мокри кърпи става,но ако детето не е прекалено чувствително към тях.Моята дъщеря винаги се зачервява от мокрите кърпи,а тампон за уши-не виждам нищо лошо и опасно,след като почистването протича внимателно и естествено тази клечка за уши все пак никъде няма да влиза Grinning

# 73
  • София
  • Мнения: 6 695
...Но сега ме гложди едно чувство дали не причиних с това си престараване "детско мастурбиране". Едва миналата година се преборих с постоянното навиране на ръката в гащите, като я убедих, че ще се повреди и няма да може да има деца един ден (вече по повод повишения й интерес към появата на бебетата и коремите на бременните жени). Иначе беше страшно - в леглото си завираше ръката в гащите, пред гости или навън - сяда и си напъхва ръката, като играе, гледа да се яхне на нещо и да се търка... В детската градина и докторката ме уверяваха, че всички деца го правели, било заради памперсите. ...
Казала си на 6 год. дете, че няма да има деца заради мастурбация?  Shocked
Доста опасно твърдение - децата понякога взимат думите ни за чиста монета и може доста да им навредим с безумни твърдения в крехка детска възраст.
Поведението на дъщеря ти е доста нормално - имах приятели с детенце на сходна възраст, които дори бяха при детски психолог заради интереса на дъщеря им към половите си органи и опити за мастурбация. Същото са ти казали и в ДГ и лекарката - защо просто не направиш консултация с психолог, вместо да стресираш детето, което просто открива своята сексуалност? Има он-лайн консултации и в този форум. Извинявай, не исках да съм груба, но мислете малко, когато говорите с деца - те са доста уязвими.

# 74
  • Мнения: 4 294
И при двете си деца съм спазвала стриктна хигиена. Никога с мокри кърпи! Никога с тампони! При всяка смяна на памперс /денем на всеки три часа, след хранене/, независимо дали са акали или не, задължително измиване под течаща вода, с бебешки сапун. С разтворени крачета подлагах бебето под струята, така че да отмие всичко. В същата поза е и миенето.
По същия начин процедирам и аз, но не ползвам сапун при всяка смяна на памперса. Никакви клечки за уши, мокри кърпи ползвам само ако не сме вкъщи и не мога да я измия.

# 75
  • Мнения: 224
и аз мия на всяко сменяне при липса на възможност с мокра кърпа ,но секретът който се събира между срамните устни, го почиствам с натопен във физиологичен разтвот тампон за уши или тампон за уши с ограничител. Винаги почиствам идеално Simple Smile

# 76
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
натопен във физиологичен разтвот тампон за уши или тампон за уши с ограничител. Винаги почиствам идеално Simple Smile
Само не разбрах, ограничителят, в този случай за какво служи  newsm78

# 77
  • la Città Eterna
  • Мнения: 375
Olive , опитах да говоря с психолози за това - тръгнаха да търсят "под вола теле", т.е. сексуално насилие над детето, каквото няма и въпроса остана отворен. Така или иначе разговорът беше, когато беше на 5 и с това се приключи, иначе умирах от срам и притеснение когато сме на гости или имаме гости у нас... Отделно беше страхът ми да не предизвика агресия от някой мъж, разголвайки се и опипвайки се пред него (знам ли как би се развил живота ни и кога ще я изпусна от поглед). Не мисля, че ще има някакви негативни последици, защото изрично уточних, че като порастне и бъде готова да стане майка, ще знае как стават бебетата и как да се докосва. Засега не бива да го прави. Определено съм по-спокойна в момента. Иначе съм чела доста в нета по въпроса, но едно е да четеш, друго е да го виждаш с очите си и да се страхуваш от последиците.

# 78
  • София
  • Мнения: 6 695
Мога само да ти кажа какво е посъветвал специалист мои приятели с момиче (било е на 4-5 г. тогава), което е правело същото - нормално е, правете се, че нищо не забелязвате, ще мине. Спомням си, че и на тях им беше трудно да следват съвета, когато на гости са им приятели, а детето им е яхнало облегалката на дивана и явно се опитва да мастурбира. Случаят е в Холандия, но предполагам навсякъде биха посъветвали същото. Не е споменал и дума за сексуално насилие, а че е нормален етап от детството, в който децата откриват сексуалността си. Относно специалист - виж тук - поне можеш да вземеш още едно мнение:
http://www.bg-mamma.com/index.php?board=89.0

# 79
  • София
  • Мнения: 6 695
х-х-х, Ето подобен на твоя въпрос, може би отговора ще те успокои:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=469475.0

# 80
  • Мнения: 224
натопен във физиологичен разтвот тампон за уши или тампон за уши с ограничител. Винаги почиствам идеално Simple Smile
Само не разбрах, ограничителят, в този случай за какво служи  newsm78
Е НЕ!Просто ще припадна много трябва да си зле наистина за да зададеш такъв въпрос...явно имаш някакво извратено подсъзнание, наистина нямам думи! Жалко че има и такива индивиди във форум за майки...или трябва да нямаш достатъчно мозък да помислиш за какво служи, какъвото тампонче имаш такова, няма значение исках да каже че става и с 2-та вида, а това с ограничителя е по-дебеличкои почиста по-хубвао просто...това за RetardedПОТРЕСЕНА СЪМ...

# 81
  • la Città Eterna
  • Мнения: 375
Olive , благодаря. За мен проблемът вече е разрешен. Но ми беше интересно да науча, че към форума има психолог. А и прочетох някои интересни запитвания и отговори.

bubole4e , давайте го по-спокойно. Не е нужно да се заяждате за глупости. И двете сте наясно, че го правите, нали?!

# 82
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
bubole4e, чисто и просто уточнението за със и без ограничител ми се видя излишно, не е нужно да подскачаш като ощипана. /Не ща да коментирам изобщо ползването на клечки за уши, точно с тази цел, понеже ми се струва абсурдно, но то си е твоя работа/
А относно подсъзнанието ми, с чиста съвест съм, за твоето незнам. Но недей чак пък толкова да се потрисаш от собствените си асоциации Rolling Eyes

# 83
  • София
  • Мнения: 3 789
При всяка смяна на пелените я мия с топла водичка, без сапун, само вода. А когато ползвам мокри кърпички- разтварям леко и забърсвам.
Като малко бебе й се събираше секрет- почиствах с клечка за уши, топната в реванол, по съвет на една близка комшийка- акушерка Peace

# 84
  • Мнения: 320
Ще следя темата ,че моето детенце като се наака и там чак има ако Rolling Eyes

# 85
  • Мнения: 479
Не е имала миризма и никога не съм я почиствала "отвътре. Само с вода на чешмата. Мокри кърпи ползвах само като е наакана навън.

# 86
  • Мнения: 186
Забавно е какви усилия полагат някои от вас.
Сега обаче имам проблем. Sad
Аз от началото си я избърсвам с мокри кърпи.Освен ако нещата не са извън контрол.Тогава я мия.Но през зимата я къпя 2-3 седмично,но през лятото почти всеки ден.Детето е на 2,5 години и чиста рядко я виждам.За по-малки деца зависи колко се потят,колко се цапат,имаш ли възможност.Мисля,че да се подържа абсолютна хигиена е невъзможно.Някакво средно положение трябва.Преди време една приятелка ми каза,че жените трябва да се мият само с вода и тогава и сега си мисля,че е невъзможно да се измиеш добре само с вода.Хубаво е сапуните да са неутрални,хипоалергични обаче.
Така..сега за моя проблем.
Детето не е имало проблеми,но я оставих за 4 дни при баба си на село.Майка ми е малко недоскив и като се върна дупето ѝ бе зачервено.Оказа се ,че последния ден е ходила 4-5 пъти по голяма нужда и майка за по-лесно ѝ слагала памперс.Сложих кремче и тя бързо се пооправи.(Ползвам пенатен и нивеа,като първия е просто чудодеен,но последния път в 10 аптеки не можахме да намерим и взехме нивеа.Той не е лош,но..).Днес забелязах някакъв странен секрет-белезникаво зеленикав.Не е точно цветен,но е един мътен и сега съм в чуденка какво да я правя.
Днес ще ходя по лекари и един от тях е гинеколог-да питам  или при личната!?
Някой имал ли е такъв проблем?

# 87
  • София
  • Мнения: 6 695
има детски гинеколози, най-добре при такъв да я заведеш, ето по темата:
http://www.kenguru.bg/%D0%94%D0%B5%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B0+%D0%B … FirMpWLQtiLcZm3Yx

http://www.lekar.bg/news-143/info-2837/%D0%93%D0%B8%D0%BD%D0%B5% … 0%B8%D1%87%D0%B5/

# 88
  • Мнения: 3 993
Ясно е ,че след всяко акане трябва да се измие под течаща вода,но тъй като темата е специално за интимната хигиена на МОМИЧЕНЦЕ,според мен следите от крем много трудно биха се измили само под течаща вода,с мокри кърпи става,но ако детето не е прекалено чувствително към тях.Моята дъщеря винаги се зачервява от мокрите кърпи,а тампон за уши-не виждам нищо лошо и опасно,след като почистването протича внимателно и естествено тази клечка за уши все пак никъде няма да влиза Grinning

И аз процедирам като повечето от вас, редовно миене с вода.  Peace

Като прочетох горното за мокрите кърпи, се сетих да ви споделя нещо.
Моята дъщеря отскоро е без памперс, с гащи ходи, и след пишкане си взима сама хартия или кърпичка, суха, мокра, каквото докопа първо и се бърше. Всичко това от пусто желание да се справя сама. Обаче се бърше така интензивно, че то си е силно търкане и в резултат на това наскоро си беше протъркала здраво кожата на срамните устни, добре зачервена беше. После хленчеше, че я боли и трябваше да мажем с крем усилено 2 дни.  Rolling Eyes
Та galinna_pj е права, че трябва да се внимава с употребата на мокрите кърпи, особено когато момиченцето порасне и има желание да се бърше само.  Peace

peppinka88, не мога да ти помогна с нищо, предполагам, че се е замърсила, за лекар сте си! Желая бързо разрешаване на проблема.  Hug 

# 89
  • Мнения: 1 706
Мия с вода на всяка смяна на памперс.Естествено ползвала съм и мокри кърпички.Иначе всеки път почиствам с памучно тампонче напоено с вода.

# 90
  • Мнения: 262
и аз днес забелязах бял секрет на бебка,
почистих я с клечка за уши натопена в минерална вода (това имах под ръка).
сега като ви чета си мисля, че трябва да започна да я мия на всяка смяна на памперса,
ни ме е страх да не настине докато я разнасям до банята и обратно.
все пак е на малко повече от седмица...
вие от кога си започнахте да си къпете бебетата в банята и на колко градуса стайна температура?

# 91
  • Мнения: 678
и аз днес забелязах бял секрет на бебка,
почистих я с клечка за уши натопена в минерална вода (това имах под ръка).
сега като ви чета си мисля, че трябва да започна да я мия на всяка смяна на памперса,
ни ме е страх да не настине докато я разнасям до банята и обратно.
все пак е на малко повече от седмица...
вие от кога си започнахте да си къпете бебетата в банята и на колко градуса стайна температура?
Не мисля,че може  да я простудиш,все пак навън е толкова топло,в къщи също.Води я в банята с блузка,само на долу голичка,завита с хавлийка.В банята махаш хавлийката и измиваш на мивката,завиваш и после в стаята.Моята щерка беше на 40 дни,когато я водих в банята да я мия,а беше март месец.

# 92
  • Мнения: 1 677
вие от кога си започнахте да си къпете бебетата в банята и на колко градуса стайна температура?
При смяна на памперса на дъщеря ми, започнах да я мия под течаща вода от едномесечна възраст. Преди това носех леген в стаята, но това разнасяне на вода ми омръзна.

# 93
  • Мнения: 914
Разнасям я до банята още откакто сме си дошли от болницата ,дори  първия месец я къпах на течаща вода,защото пъпчето и падна на 28 ден.

# 94
  • Мнения: 2 090
Измивам старателно при всяко сменяне на памперс.Мокри кърпички ползвам само навън.

# 95
  • Мнения: X
Мия я на течаща вода. В болницата ми казаха, че не е хубаво да разтварям и бъркам в бубата с клечки или памуче.

# 96
  • Мнения: 303
Viligna82, не се притеснявай за този секрет, той сам изчезва когато детето стане на 2-3 месеца. Аз също се бях шашнала и чоплех с клечки за уши, а той само се размазваше. Педиатърката на моя позната с момиченце и казала, че този секрет бил някаква естествена защита и сам изчезвал. Звучеше ми невъзможно и нелогично, но накрая се предадох, защото се притеснявах и да не нараня бебка. Наистина всичко изчезна с времето.

# 97
  • Мнения: 262
благодарности на всички за съветите! ще се възползвам Simple Smile

# 98
  • Мнения: 6 713
Аз не бих мила дупето на всяка смяна на памперса. От това може кожата да се пресуши, после се налага мазане с кремове и въобще.. По-добре с памучно тампонче, напоено с вода, леко да се "освежи" мястото. Дупето се мие, естествено когато се налага (сутрешен/вечерен тоалет) или след ако.
Вътре и аз не бъркам никога, освен ако не е попаднало аки - почиствам внимателно, но не с клечки, а с памучно тампонче, това вече се случва сравнително рядко, или пък ако самото аки е рядко.  Simple Smile

# 99
  • Мнения: 414
Здравейте,

Сега виждам темата и реших да споделя, въпреки че  е малко поостаряла. Извинявайте, ако повтарям предишни мнения.

Когато бяхме още в родилното с голямата ми дъщеря, забелязах секрет (тя беше на 3-4 дни) и попитах неонатолога. Тя ми обясни, че е обичайно и това е "първата полова криза".

За миенето педиатърката, на която се доверявам, ми е казвала, че не трябва да се прекалява със сапуна и водата, защото много изсушават кожата. Понеже и двете ми деца имат чувствителна кожа, ми беше препоръчала да почиствам дупето с тампон, напоен с преварено олио или зехтин вместо мокри кърпи или купешки мазила.

# 100
  • Бургас
  • Мнения: 2 041
Кожния лекар,при който водих бебето ми,също препоръча по-малко миене ( с диагноза АД е ) и затова мия само ,когато е наакана.
Ако не е акала,или със стерилна марля с вода или с мокри кърпички.  Peace

# 101
  • София
  • Мнения: 816
Използвам изключително и само вода дори и на път/топля на примус и мия/Вода и сапун само на акото.В лигавицата на влагалището има полезни бактерии които подържат нормална киселинност,това дава възможност на организма да се справи с евентуални инфекции ,които може да се появят.Химията по кърпичките не е полезна.

# 102
  • Мнения: 571
И aз имaм въпрос
Моятa момa е нa годинa и 10 месецa,още с пaмперс.Когaто го сменям нaaкaн тaкъв много плa4е и се дърпa.С 300 зорa по4иствaм с кърпи4ки и дa не кжзвaм кaквa борбa е миенето ooooh! a мaмите нa девойки знaем,4е вси4ко влизa "тaм"
По4ти не могa дa я из4истя-не ми дaвa.Гъне се,плa4е...вие кaк се прaвяте.aз борaвя много нежно,но имaм усещaнето,4е се е нaплaшилa newsm78
Споделете опит,мнение Praynig

# 103
  • Мнения: 180
 Когато малката беше на 1г. 4-5м. се появи някаква много странна миризма по памперса след като се изпишваше.Като отидохме при личната и пуснахме урина се оказа че има някаква бактерия и се наложи да пие антибиотик.Иначе сме се мили винаги като се наака и вечер преди лягане.
 Сега когато видя нещо по дудката..почиствам лекичко с тампонче.

# 104
  • София
  • Мнения: 310
Като беше много малка задължително след измиване я почиствах внимателно с преварена вода.

# 105
  • Мнения: 116
Моите и двете имаха секрет, особено кърменото. Хормони...минава.

Почистването обаче задължително по посока от влагалище към анус. След като избършеш веднъж в тази посока, задължително прегъваш кърпичката. Иначе се разнасят бактерии от ануса към влагалището, а те работа там нямат.

Добре е момиченцата да знаят това и когато започнат да се бършат самички Peace


абсолютно подкрепям мнението ти  Peace  аз също процедирам с кърпичка.не знам мен ме е страх със клечка за уши

# 106
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Дъщеря ми е на почти 8мес.,всяка сутрин измивам дупето без значение дали  се е изходила или не,вечер цялостна баня,сега в топлите дни и на обяд в басеинчето и.Като новоредена беше получила леки секрети,но това е нормално,докато се успокоят хормоните на бебето,все пак са били заедно с майката толкова време.Почиствам задължително с кърпичка /влажна/,по посока надолу към ануса,личната хигиена е важна не само за момиченцата,но и за момченцата,синът ми е на 12год,и до ден днешен,когато посети тоалетната взима душ,просто така е свикнал,естествено когато е в къщи.... Laughing

# 107
  • Мнения: 610
Докато беше малка-да само с памуче и преварена вода,на другите места с мокри кърпи.Сега сама се подсушава леко с тоал.хартия,а дупето с мокри кърпи.

Общи условия

Активация на акаунт