Пробутват цезарово сечение заради печалбата

  • 7 753
  • 224
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 161
СОНЯ АНГЕЛОВА
9 Януари, 2010
Заради високите такси за избор на екип при планирано раждане лекарите обикновено насочват родилките към цезарово сечение. Това смятат в неправителствената организация „Естествено". Зам.-председателката й Ивета Драганова напомня, че според статистиката над 40% от българките  раждат с операция. Това е точно 4 пъти над препоръчвания от Световната здравна организация процент. Според експертите заради различни медицински показания към 10% от всички раждания трябва да се правят с цезарово сечение. Останалите трябва да раждат естествено. В повечето случаи обаче у нас самите доктори внушават на бъдещите родилки, че това е по-лесен и безопасен начин. Причината е във високата такса, която се плаща при планирането на операциите, смята Ивета Драганова. За т.нар. избор на екип, който да я извърши, се плащат до 1000 лв. допълнително. Докторите предпочитат операциите и заради удобството. Доказателство е и броят на ражданията, които стават най-често през светлата част на деня и силно намаляват през уикенда. От неправителствената организация предупреждават, че все още няма сериозни изследвания как местната упойка влияе по-късно върху здравето на детето. Затова препоръчват освен по естествен път да се ражда и без упойка. Д-р Антония Григорова от списание „9 месеца" също смята, че рисковете от операцията обикновено се премълчават заради комерсиални подбуди. Секциото се прави само когато са застрашени животът и здравето на родилката и детето. Иначе решението е безотговорно, смята д-р Григорова.

източник в. Монитор http://www.monitor.bg/article?id=227877

# 1
  • Мнения: 488
Родих в частна болница, 10 дена преди това отидох да разгледам и поразпитам какво що...
Един от АГ- специалистите ме попита как АЗ съм решила да раждам...Като казах нормално, едва ли не се зарадва и каза, че въпреки двойната цена на секциото, ТЕ препоръчват нормалното раждане, защото е в пъти по-добро и за детето и за майката...
Повечето ми приятелки родиха или са раждали нормално...Не познавам майка, която да е била агитирана за секцио...
цитат:
В повечето случаи обаче у нас самите доктори внушават на бъдещите родилки, че това е по-лесен и безопасен начин.
Не искам да споря с никого, но според мен в повечето случаи бъдещите родилки са толкова неинформирани, че каквото и да им кажат "докторите-печалбари", те ще се съгласят...
Ако бъдещите майки са малко поне теоретично подготвени и запознати с процеса на раждане и кърмене пък след това, не мисля, че ще има толкова много секцио "по желание"...

# 2
  • Мнения: 232
Аз пък изобщо не съм съгласна с горенаписаното, поне за държавните болници.
А кое е по-доброто за майката и за детето може много да се спори, има и много такива теми във форума.

# 3
  • Мнения: 1 161
Аз пък изобщо не съм съгласна с горенаписаното, поне за държавните болници.
А кое е по-доброто за майката и за детето може много да се спори, има и много такива теми във форума.
Като изключим познатите ни, които раждаха у дома, всички останали родиха секцио - една заради тесен таз, друга имала проблеми с очите, трета - проблем със сърцето. И т.н.
Също дъщерята на съседката са я агитирали, в държавна болница, да роди със секцио.

# 4
  • Мнения: 232
Не искам да прозвучи като заяждане, но ти откъде знаеш, че не са имали наистина проблеми със сърцето, очите и т.н.? Специалист ли си? Преглеждал ли си ги?

# 5
  • Мнения: 1 325
Определено има доктори , които насърчават родилките за раждане с цезарово сечение, съдя по мои приятелки!За мен е абсурдно това, че жената има право на избор-секцио, когато няма никакви предпоставки за такова!Споделяла съм го с доктори извън бг, че у нас жената може да роди секцио , ако желае, няма да споменавам тяхната реакция, просто не можаха да повярват!!!
За статискитата, аз съм секцио, поради седалищно прилежание!До последно обсъждахме с док варианта за нормално раждане, но понеже ми беше първо , решихме да е секцио.

# 6
  • Мнения: 351
Просто изразявам мнение.
Аз родих секцио.
Може би трябваше да се реша на нормално, но наблюдаващият ме доктор бе убеден, че след 30 години и за първо дете, трябва да е секцио.
Възможно е да съм проявила страхливост, така да е.
Но не съжалявам за решението си.
Относно повечето пари за лекарите, израждащи секцио, да, има подобна практика, една позната сподели съм мен, че много акушери Са заинтересовани, жената да роди секцио.
....НО СЕ СЪГЛАСЕТЕ С ЕДНО, ЖЕНАТА-МАЙКА ИМА ПРАВО САМА ДА РЕШИ И ДА ПРЕЦЕНИ КАК ДА РОДИ!
.....По тази тема доста се спекулира, винаги ще има много мнения, различни, не всяка жена може да издържи на многочасовите мъки, не че след операцията не боли...Аз отговарям за себе си.
Това е.

# 7
  • Мнения: 151
Аз раждах в окръжна болница във Варна и никой не е споменавал за секцио въпреки че аз съм ниска и слаба, а бебка беше доста едричка. Дори ме предупредиха, че при тях пратиката е да обезболяват само ако родилката настоява, т.е. родих си напълно нормално и не са ми поискали и лев. Надявам се бъдещите мами все повече да се информират и да не мислят,че секциото е по-лесния вариант и че е задължително да се съгласят, когато им го предложат.

# 8
  • Мнения: 351
" Д-р Антония Григорова от списание „9 месеца" също смята, че рисковете от операцията обикновено се премълчават заради комерсиални подбуди. Секциото се прави само когато са застрашени животът и здравето на родилката и детето. Иначе решението е безотговорно, смята д-р Григорова"
Този цитат е преднамерен. Може да се намерят хиляди аргументи против, но не ми е това целта.
 Д-р Григорова да не би да е меценат в медицината?!..... newsm78
ПАК ПИША,... ВСЯКА ЖЕНА ИМА ПРАВО НА ИЗБОР! НАЛИ?! Hug Hug Hug

# 9
  • Варна
  • Мнения: 1 272
И аз съм чувала че има такива лекари които предлагат на бременни да родят секцио заради по високите цени. Но смятам че всеки трябва да има право на избор как да роди. И съм за ако някое бременно момиче иска секцио да е секцио, но ако има медицински показания. Аз първото си дете родих нормално и бях категорична, че не искам секцио а искам да си родя по естествен път, но ако знаех след това какво ще се случи с детето ми никога нямаше да избера нормалното раждане. Сега второто си дете ще родя секцио от това че предпочитам да не преживея онзи кошмар от преди 2 години и да знам че детето ми ще е нормално. Но с това лекари да притискат бременни за секцио не съм съгласна.

# 10
  • Мнения: 668
Людмил , така е. Сексиото се представя като по-лесен и по-безопасен начин за раждане, което е просто лъжа. Но жените не се информиарат правилно от леакрите, заради личната им изгода и удобство. Слава Богу, не всички лекари са сега.

# 11
  • Мнения: 9 481
Определено има доктори , които насърчават родилките за раждане с цезарово сечение, съдя по мои приятелки!За мен е абсурдно това, че жената има право на избор-секцио, когато няма никакви предпоставки за такова!Споделяла съм го с доктори извън бг, че у нас жената може да роди секцио , ако желае, няма да споменавам тяхната реакция, просто не можаха да повярват!!!
За статискитата, аз съм секцио, поради седалищно прилежание!До последно обсъждахме с док варианта за нормално раждане, но понеже ми беше първо , решихме да е секцио.

А защо да не може?!?!
Избора е информиран, и майката носи отговорност.
Както може да си направи ен на брой козметични операции, защо да не може да роди както тя реши?
Същото е ако ѝ се налага някаква операция примерно-дали да е стандартна, ендоскопска, вида на упояване и пр..след като има варианти-логично е да можеш да избираш ТИ кой от тях да ползваш.
Ако доктора не може да те убеди в правотата си, че естественото е най-доброто; това е проблем на цялото им съсловие-именно че не обясняват достатъчно, но съм категорично ЗА избор да има майката.

Относно темата-за съжаление има места където това е факт.
И МилаИванова е мн права-много са малко момичетата които четат.
Само като видиш заглавията на темите и ти става ясна картинката Tired

# 12
  • Мнения: X
Колкото и да четеш и да се информираш,все пак не си лекар и не можеш да прецениш реално ситуацията.
Ако медицинското лице препоръчва секцио,за мен е безотговорно майката на своя глава да рискува с нормално раждане.

# 13
  • Мнения: 1 325
Ако медицинското лице препоръчва секцио,за мен е безотговорно майката на своя глава да рискува с нормално раждане.

Но бих се консултирала с няколко доктора, предвид ситуацията в бг!
Пример- в началото на бременността си бях в бг, и доктора при когото ходех, ми каза, че сигурно ще се наложи секцио тъй като съм била с тесен таз, човека го прецени още в третия месец...на око Shocked
Думите на повечето мои приятелки бяха, ама ти си луда да раждаш нормално, я си поискай едно секцио!!!
Най-малкото , което трябва да направят докторите извършващи услугата- ''секцио по желание'' е да информират родилката за всички последствия, за нея и за детето!

# 14
  • Мнения: 5 001
"Над 40% от българките раждат с операция" тази цифра според мен изобщо не е вярна.

Общи условия

Активация на акаунт