Аргументи за ранното захранване

  • 22 005
  • 416
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 377
На мен пък също ми е много чудно  кой педиатър хваща да напой детето ти на консултация със сок , а ????
Той казва , предлага , а ти си тази която решава какво да прави със своето дете ! А защо тази така грешна схема на захранване е направена така , кой я е предложил , кой е я приел , та сега също хора от съсловието я отричат ??? А те как са захранени ???

# 346
  • София
  • Мнения: 44 349
Имаше обяснения защо е направена така, имаше и обяснения защо не е нито нужна, нито полезна...
Няма никакво значение как  ние или те са били захранени(има такава тема впрочем - кога сме захранени ние).... това не я прави по-правилна или по-грешна....

# 347
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Добре де, защо никое от тези твърдения /точките от психоанализата и педиатрите-терористи/ не се връзва с мен, а както гледам и с болшинството невманиачени по късното захранване? Не ми се е случвало педиатърката по ЗК да ми заповяда кога да давам сок, пЮре и т.н. Тя също е за схемата - сок на 40 дни, но не си спомням да ми е опирала пищов в челото с второто дете, което НЕ захраних толкова рано и не й дадох сок дори на 5 месеца. Нито ме е дебнала с първото, дали аджеба следвам нейните препоръки или не.
Честно казано, научни аргументи от статийки, написани от група американски учени, намерени в интернет, не ме карат да си променя светогледа. Защо не се водите по нуждите и особеностите на собственото си дете, а разчитате на СЗО да ви посочи верния път? Не вярвате на педиатрите си, обаче на СЗО - сляпо и безрезервно  newsm78 Дай да поживеем още 30тина години и да видим същата тая СЗО какво ново /противоположно на досегашното/ ще измисли?
Всъщност, всеки си има глава и си преценява...и си чете Whistling

# 348
  • София
  • Мнения: 2 508
На мен пък също ми е много чудно  кой педиатър хваща да напой детето ти на консултация със сок , а ????

Има, има... Небезизвестният д-р Йосиф Йосифов ходи при всяко свое пациентче, за да му даде първото пюре от киви и банан на 2 седмици! Да, не четете грешно: бебета на две седмици папат киви и банан с кеф! Ето цитат:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=388495.msg13511802#msg13511802

Вчера в магазина една майка ме попита от коха и как давам плодовите пюрета. Беше отдавна, но се сетих. А когато казах, че докторът присъства и той даде пирвото пюре, очите и се насълзиха от незпомощност сред многото съвети, дадени на теория от нейния педиатър. Съжалих я искрено, че не е случила като нас..

# 349
  • София
  • Мнения: 44 349
'Кафе с мед' - Естествено никой педиатър няма да седне да налее сок в устата на детето и да идва всеки ден до вас да те надзирава как го захранваш.... те дават само препоръки...

Между другата нашата на първата консултация ни даде схемата сокче, плодово пюренце и т.н... аз казах, че съм чела и искам да не захранвам преди 4-6 месец... отговорът беше - ОК, както искаш, аз съм длъжна да уведомя за сокчетата, от там нататък - твоя преценка...

Е после в петият имахме малко разногласие...така да се каже....защото малкият наддаваше...доста малко....та ме накара да забързам захранването...но това друга тема...и без това нищо не се промени....

А късното захранване си е част от това да си слушаш нуждите на детето....

очите и се насълзиха от незпомощност

егати...да ти се насълзят очите от безпомощност, че трябва да вземеш лъжица пюре и да я пъхнеш в устата на детето си....и за това трябва да идва педиатър в къщи да го прави...нямам думи.... ooooh!

Да викаме педиатрите и да  сленят памперсите тогава....и на повикване като са болни децата, да им дават лекарствата в определените часове....

Последна редакция: пн, 25 яну 2010, 12:32 от Angel_Dust

# 350
  • София
  • Мнения: 2 508
Добре де, защо никое от тези твърдения /точките от психоанализата и педиатрите-терористи/ не се връзва с мен, а както гледам и с болшинството невманиачени по късното захранване? Не ми се е случвало педиатърката по ЗК да ми заповяда кога да давам сок, пЮре и т.н. Тя също е за схемата - сок на 40 дни, но не си спомням да ми е опирала пищов в челото с второто дете, което НЕ захраних толкова рано и не й дадох сок дори на 5 месеца. Нито ме е дебнала с първото, дали аджеба следвам нейните препоръки или не.
Честно казано, научни аргументи от статийки, написани от група американски учени, намерени в интернет, не ме карат да си променя светогледа. Защо не се водите по нуждите и особеностите на собственото си дете, а разчитате на СЗО да ви посочи верния път? Не вярвате на педиатрите си, обаче на СЗО - сляпо и безрезервно  newsm78 Дай да поживеем още 30тина години и да видим същата тая СЗО какво ново /противоположно на досегашното/ ще измисли?
Всъщност, всеки си има глава и си преценява...и си чете Whistling

Мила, аз затова отворих тази тема. Както писах в една друга тема:

За сокчетата се използват така наречените АВТОРИТАРНИ аргументи:

Педиатърът кзава да давам сокчета, значи е правилно.

Медицинският университет казва да давам сокчета, значи е правилно.


Тези аргументи са "логическа грешка", учила съм го в Софийския университет по логика.

Аз не се водя по авторитарни аргументи. Водя се по научни аргументи: Соковете дразнят лигавицата. Соковете преминават директно в кръвта, качват захарта и активират алергични реакции. Соковете не съдържат нужните витамини, за да има смисъл да се дават.

Т.е. не се водя по СЗО, а по горенаписаното. Независими аргументи. Дадени от когото и да е: СЗО, съседката, педиатърката или съфорумката.

# 351
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Ама само за сокове ли говорим? За соковете аз съм съгласна, а и витамини няма само в тях.
Обаче за аргумента, че стомахът не е узрял, не съм съгласна /пак да подчертая, говоря за 4 месеца, не за 40 дни/. Не се произвежда и ензим за разграждане на лактозата до известна възраст, нали? Значи ли това, че държим бебето си само на вода до N брой месеци? Защо му даваме мляко, след като то му причинява неописуеми болки, известни като колики?

# 352
  • София
  • Мнения: 44 349
'Кафе с мед' - темата е  за захранване между първи и 4 месец, нали не бъркам.
4-6 месеца вече се води едно нормално(т.н. късно) захранване....и не мисля, че някой е против това, детето ако показва нужда и готовност да се захрани в 4 месец...

Ако се чака по-натам или е по някакви обективни причини...или навлизаме вече в зоната на педагогическото(нали така беше) захранване, когато се чака детето само да посегне и да си вземе...

А по щадящо за стомаха от кърмата няма....ето за това аз лично си държах детето на кърма възможно най-дълго....
А водата..дори аз като не съм наред със стомаха вода не понасям....

Последна редакция: пн, 25 яну 2010, 13:21 от Angel_Dust

# 353
  • Мнения: 177
На моето дете за пръв път дадох сок малко преди да навърши годинка. Не съжалявам.

# 354
  • Мнения: 99
Преди малко говорих със сестрата на мъжа ми.Тя има две деца,едното е на 13г.,а другото на 3 месеца.От 2-рия месец дава на малкия сокове,от преди 1 седмица дава пюрета и кисело мляко.На въпроса ми защо толкоз бърза и не мисли ли ,че толкова ранно захранване е малко кофти,тя се аргументира така :1.Каката съм я гледала така и нищо и няма (само искам да уточня,че каката е на 13г. и тежи 60кг.) 2.На пюретата пише от 3 месец,затова значи ,че вече може да се дават. 3.Киселото мляко по-добре го засища от АМ и е по-евтино. 4.Педиатърката каза,че вече мога да му давам и ако нещо не е наред детето ще си покаже.За сега всичко е наред,нито го боли корема,нито повръща.
Когато ме попита дали моята дъщеря вече яде всичко и и казах-Не,тя остана изумена.За нея не е нормално бебе на 6 мес както е моето да е опитвало само 3-4 заленчука и 3-4 вида плод,да не е пила никога сокове и вода, и все още да няма заместено хранене и да е на кърма  Crazy
Тъй като темата е "Аргументи за ранното захранване" реших да споделя нейните.Аз такива нямам  Mr. Green

# 355
  • Sofia
  • Мнения: 4 736
Не съм изчела цялата тема, но това беше аргументът за захранването на толкова оплювания от вас доктор:

Цитат на: autumnsphere
Между другото...доколкото знам по последни изследвания ранното въвеждане на храна не отключва алергии.
И между другото, захрани със сок от ябълка, след това морков, портокал, а не с киви...

Дъщеря ми е на 4.5 г., няма алергии и клони към кльощава. Информирана съм била и за късното захранване, докторът се е обосновавал достатъчно добре, че да му повярвам и да последвам съветите му. Присъствал е на захранването, за да следи дали храната се понася добре или не.

# 356
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
Цитат на: autumnsphere
Между другото...доколкото знам по последни изследвания ранното въвеждане на храна не отключва алергии.

Само за протокола, autumnsphere това не го беше разбрала правилно.

Има се предвид, че няма данни отлагането на знайни алергени за по-късна възраст да предотвратява алергии, а в никой случай се няма предвид, че ако се даде яйчен белтък на 2 или на 12 месеца, е все тая.

Пак повтарям: изследванията сочат, че допълнителното отлагане на алергенни храни след посочения срок надали предпазва от алергии, а не, че трябва да се дават по-рано от това време и това ще е все тая.

# 357
  • Мнения: 1 711


 Информирана съм била и за късното захранване, докторът се е обосновавал достатъчно добре, че да му повярвам и да последвам съветите му.

Би ли споделила с нас, никой не казва неговите аргументи, само се подхвърля, че е бил убедителен, но не се казва нищо конкретно  Peace

# 358
  • Sofia
  • Мнения: 4 736
Не мога да си спомня точните му думи отпреди 4-5 години, но се въртеше около теорията, която цитирах в горния пост.
Също, не можело на толкова малка възраст да се говори за алергии, а само за непоносимост към дадени храни и при даване по мъничко от алергенните храни организмът привиква към тях.

# 359
  • София
  • Мнения: 2 348
Да, така се захранва дете не само с алергенна, но и всякаква друга храна - по малко. Но когато организма на детето е готов за това, а не по кое да е време. Питам се защо трябва да се чака до 10ти, 20ти ден, а не се захранва бебето още в родилното - под строгия надзор на много лекари?
 Какво значи непоносимост и какво алергии според теб? От кога бебето може да проявява алергии? Алергичния шок в който изпадна бебе на роднини на 40 дена значи е шок от непоносимост? Защо тогава по-простите от твоя лекар го наричат алергичен?(живота на бебето беше на косъм, между другото)

Общи условия

Активация на акаунт