"Такси" на повикване?

  • 3 273
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 80
Напоследък си мисля, че ме вземат за такси на повикване. Сред приятелите и роднините ми май само аз съм жена дето кара кола, другите дори и да имат книжка, си я имат само на документ. Казват , че не могат да шофират и все по-често ми се случва да ме викат за неотложни нужди. Я да ги закарам с детето до поликлиниката , че има температура, я да отидем до едикъде си с моята кола, вече започнах да се чувствам за приятели и роднини като такси на повикване и взе да ми писва. Аз ли нещо не разбирам границите на приятелството, че не мога да кажа НЕ или близките ми прекаляват като ме викат??? Да си сверя часовника с вас.

# 1
  • Мнения: 166
Вероятно имаш твърде много приятелства.

# 2
  • Мнения: 1 311
Вероятно просто не можеш да казваш НЕ достатъчно убедително.

# 3
  • Мнения: 2 161
Вероятно наистина приличаш на такси.

# 4
  • Мнения: 3
Трябва да се научиш да казваш "не", иначе ще си продължиш по този начин.

# 5
  • при него
  • Мнения: 1 230
Аз това го правя само за семейството или за приятелки, които също ме возят понякога с техните коли, когато ходим някъде заедно. За натрапници казвам : "Ще те закарам няма проблем, ама нямам бензин, така че ще трябва да сипеш ти... за 20 лева примерно" Веднага се отказват Simple Smile

# 6
  • София
  • Мнения: 7 993
За роднините и аз навъртам доста километри, но все на майка и баба не мога да откажа. Приятелки по-скоро инцидентно са ме молили за услуга. На мен също ми се е случвало да помоля някой да ме закара някъде, ако съм без кола. Стига да не се преминава определена граница, мисля, че това са нормални приятелски отношения.

# 7
  • Мнения: 800
Аз също правя това, но до определени граници. т.е. когато не ми е удобно, вече се научих да отказвам, все пак аз съм с 2 деца и да ги разхождам напред-назад не ми е особено приятно и то за да свърша услуга на някого, който не иска да си вземе такси, защото то се плаща.

# 8
  • Мнения: 80
За роднините и аз навъртам доста километри, но все на майка и баба не мога да откажа. Приятелки по-скоро инцидентно са ме молили за услуга. На мен също ми се е случвало да помоля някой да ме закара някъде, ако съм без кола. Стига да не се преминава определена граница, мисля, че това са нормални приятелски отношения.


Ми точно защото и аз мисля, че това са нормални приятелски отношения аз го правя, но как се определя тази граница която да не се преминава newsm78

Явно за всеки е различно, но щом започва да ми писва, значи е наближила границата.

# 9
  • Мнения: 206
И аз инцидентно понякога съм молила приятели да ме закарат, най-вече заради малката до лекар, но винаги съм оставяла и пари с които да се плати бензина, даже и в повече!
Дано няма такъв, който зад гърба ми да мрънка и недоволства!
Ако не ти е приятно и нямаш възможност просто можеш да откажеш, като измислиш някакво логично обяснение, а не да вършиш безропотно работа и после да недоволстваш зад гърбовете им!

# 10
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Аз не съм шофьор, но никога не ми е идвало наум да моля приятел/ка да ме разкарва из града. Мъжа ми, да. Той затова ми е мъж. Mr. Green
Ако не мога да разчитам на него, има истински таксита за тая цел.

Но може би по-малко и от двете. Твоите приятел не знаят граници. А ти не можеш да казваш НЕ. Като си им угодила 2-3 пъти и вече няма отърване.

# 11
  • Мнения: 1 788
Че е досадно - досадно е.
Но, ако това наистина са твои близки, все пак, трябва да познаваш и характерите им.
Има някои хора, дори роднини, които наистина гледат все да са на аванта, но има и такива, които в нужда искат да разчитат на някой близък.
Аз също, ако ангажирам някого с нещо подобно, което не влиза в служебни задължения, бих се "отплатила" след това - или с услуга в подходящ момент, или ще оставя пари, или ще оставя почерпка и т.н.
Но - сложно е.
Не мисля, че си права толкова да се оплакваш. Можеш да откажеш винаги, ако случаят не е спешен. Дори и с някои от тях да бъдеш откровена и да кажеш, че не си такси.

# 12
  • София
  • Мнения: 7 993
Ми точно защото и аз мисля, че това са нормални приятелски отношения аз го правя, но как се определя тази граница която да не се преминава newsm78
Явно за всеки е различно, но щом започва да ми писва, значи е наближила границата.

За мен границата не е премината, когато тези случаи са достатъчно редки и/или съвпадат с моята програма (напр. сме в една посока), желание или нещо подобно. Ако тази ситуация започне да ми носи вътрешен дискомфорт, съм отказвала в прав текст. Ако знам, че някой действително се нуждае от моята помощ, това е в рамките на приятелските ми разбирания. Когато считам някаква молба за глупост, приумица, неправилно, просто отказвам. Например една приятелка ме беше помолила да я обучавам (караше още курсовете) да тръгва с колата на нагорнище, отказах й в прав текст. Знаех, че ще ми се обиди, както и стана, но в крайна сметка в случая бях преценила, че това преминава границата, за която говоря.

# 13
  • Мнения: 1 174
Никога през ум не ми е минавало да моля някой да ме кара където и да е  newsm78
Дори мъжа ми не съм молила, ако сам предложи - добре, но иначе има таксита.
В подобно на твоето положение изпадна сестра ми когато изкара курсовете и си взе кола, почти всеки ден возеше някой за някъде  ooooh! как се оправяха сами преди, а ?
 

# 14
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 357
Аз не съм шофьор, но никога не ми е идвало наум да моля приятел/ка да ме разкарва из града.
...има истински таксита за тая цел.

Аз съм шофьор, но се случва да съм без кола. Никога не ми е хрумвало да накарам някой да ме кара нанякъде. Ще ми отнеме повече време и усилия да му се обадя, да му обясня къде и за какво ще ходя, да уточняваме подробности, отколкото просто да си повикам такси...

Сега в снеговете разчитам на мъжа ми да ме извозва, че не смея да шофирам  Mr. Green И той ми казва, че нито той прилича на таксиджия, нито колата е жълта  Stop

Общи условия

Активация на акаунт