С какви средства разполага семейството ви на месец?

  • 6 472
  • 68
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 676
В София живеехме с доста над 1000 лв. и все не ни стигаха.  newsm78
Наеми, сметки, храна... ужас. А бяхме само двама.

Сега сме в родния си град, не плащаме наем, родителите на съпруга ми редовно ни носят по нещичко за хапване - просто не могат да си купят нещо за тях, а на нас да не донесат. Сметките ни са сведени до минимум и честно да ви кажа, изкарваме месеца на магия. Откакто сме се прибрали, отворихме си фирма, доходите станаха нерегулирани и не се знае кога колко ще изкараш, започнахме да пестим много. Сега разбирам какво харчене сме правили в София, а сме можели да пестим.
Сега каквото изкараме го вкарваме в ремонта, който правим и на практика живеем с много малко пари. Плащаме сметките, зареждаме хладилника и толкова. Почти нищо друго не си позволяваме. Но така ще е докато се роди бебчо, до появата му трябва всичко да е готово с жилището ни и може би да излезем малко от кризата. Истината е, че се намира работа, но е много трудно в момента .... Надявам се нещата до година-две да се нормализират.

# 31
  • Мнения: 2 131
Има съществена разлика дали едно пиле се слага печено на масата и се яде със салата или се готви. Естествено, че при първия вариант се изяжда наведнъж и не е икономично.
Вчера взех пиле и с част от бялото месо сготвих супа. Ще я ядем поне два дни. Трима души сме у дома.
Останалото пиле ще го сготвя със зелен боб и картофи - също поне два дни.
Разбира се, редно е да вметна, че аз супи и манджи не ям. Но дори и да ям, ситуацията не се променя.
Онзи ден правих кюфтета, на втората вечер понеже бяха останали по-малко, направих им сос. Освен това, отделих от каймата за супа топчета.

Това е икономичният вариант за готвене. Спокойно едно четиричленно семейство може да се храни с едно пиле три дни, според мен.
Също така не е проблем един път седмично да се готви леща или боб.


# 32
  • Мнения: 25 731
Това е икономичният вариант за готвене. Спокойно едно четиричленно семейство може да се храни с едно пиле три дни, според мен.

Явно трябва да се уточни терминологията. Аз лично правя разлика между ядене на пиле и ястия с пилешко месо. В първия случай разбирам едно цяло пиле - варено или печено, което не е проблем да бъде изядено наведнъж от едно 3-4-членно семейство в нормално здравословно състояние и готвенето на 3 ястия от едно пиле (и аз го правя), с които не три дена, а цяла седмица може да се прехранва същото това ящно семейство.  Laughing

# 33
  • Мнения: 2 131
Како Сийке, така е. Че то и аз мога тази вечер да си хапна половин пиле със салатка. Хич няма да ми се опре.  Mr. Green А на мъжо пък въобще.  Mr. Green
Ама пустите му икономии.

# 34
  • Мнения: 5 577
 Shocked омлета днес остана, край, хвърлям го това печено пиле, преследва ме.
а омлета беше страшно вкусен

# 35
  • София
  • Мнения: 18 679
Отдавна не си бяхме говорили за пари Laughing Нищо, дайте да преговорим, че в кризата за много от нас нещата са се променили Simple Smile

С какви средства разполага точно моето семейство няма да коментирам. Но имам идеи откъде може да се икономисва, ако човек внезапно е останал с по-ниски доходи. Подчертавам - с по-ниски от обичайните, а не с много ниски. За съжаление, нямам идея как би могло да пести семейство с доход от 200 лева, наистина не знам Sad

За останалите - първо се орязват парите за заведения. Няколко месеца си водих записки за кое колко харчим, исках да си направя сметката - ми ужасих се. Огромни разходи, за които човек не си дава сметка. В тях няма нищо лошо, разбира се, това са забавления, приятно е, но в състояние на криза - и без тях може! Никой не е умрял, задето е ходил веднъж в месеца на ресторант, вместо всяка седмица по два пъти. Ако трябва, може и въобще да не се ходи. Ганичко е от кон на магаре, но като се налага - налага се.
После - пътуванията. Уикенди насам-натам, почивки, това е второто, от което бих се отказала.
Бензин. Ако трябва, ще се ползва градски транспорт, в малките градове - пеша Confused
Икономии от битови сметки, основно от топло, нощни тарифи Confused
Дрехи втора употреба.
И накрая храната - кренвирши и зелева салата, картофи и супа от замразени зеленчуци,яйца.

И най-важното  - след като мине етапът на оцеляването, да се замислим как да си увеличим доходите, защото с икономии цял живот хич не е гот Confused

# 36
  • Мнения: X
Започнах да си записвам разходите, това първо. Съкратихме излизанията навън, готвя повече и си нося обяд в работата. Не купувам излишна козметика; дрехите ми са секънд хенд от край време и съм свикнала, а сега научих и мъжа си. И двамата сме вегетарианци - не купуваме месо, което е скъпичко, та и оттам спестяваме. Това е общо взето.

# 37
  • София
  • Мнения: 3 064
Тази анкета е доста стряскаща. Само 57 % с доходи над 1000лв. Е, може да са 1500, 3000 или 5000, все пак.
Нашето семейство изкарва между 1000 и 2000, нямаме ипотека, само по-малки кредити, но аз отскоро съм на работа и имаме куп дупки за попълване - изоставени сметки, малки заеми от приятели и какво ли не.
Ами, много трудно стигат, и това при положение, че не ходим по заведения (не поради липса на желание), кино, театри, книги почти не купуваме, от София не помня от кога не сме излизали. "Луксът" са ни цигарите и по някоя бира или вино вечер. В момента работя на две места, без почивен ден. Работа си намерих трудно, затова пък ниско платена. Нито съм с ръцете отзад, нито съм тъпа, нито необразована, явно не съм била достатъчно далновидна... Но аз винаги търся проблема в себе си.

Дрехи купуваме втора употреба, намирам винаги доста добри на прекрасни цени.
Ток пестим, като не палим лампи, където не седим, но това  го намирам за нормално независимо от доходите.
Но сметките и кредитите си вървят, колата си иска застраховките, данъците и подръжката, просто задължителните разходи изяждат 90% от доходите.

# 38
  • Мнения: 54
До сега кризата не я бяхме усетили и харчехме пари за ненужни неща. Но днес и аз се замислих, защото мъжът ми ще вземе с 200лв по-малко, а това си е голяма разлика за нас.
А иначе знам как живее двучленно семейство с малко дете на 1г с доход от 200лв!!!
Но с нарастване на доходите нарастват и разходите.  Та и аз се чудех откъде да започнем да стягаме колана-освен от цигарите и от бирата на мъжа ми за друго не се сетих- уредите са ни клас А, отопляваме се на дърва, месо не купуваме защото ни ``спонсорират`` с домашно, на ресторант не ходим, на кафе също, бензина ни е не повече от 20лв на месец. И като се зачудя къде отиват заплатите ни за месеца не мога да си отговоря - нищо не купуваме уж, пък сметка в магазина под 20лв няма! 

# 39
  • София
  • Мнения: 6 200
- Ограничихме излизанията навън, даже почти изчезнаха.
- РД на децата бяха проведени в къщи, а не в клубчета, въпреки теснотията.
- Бензина ни е голям харч, но алтернативния начин за водене на малката до градината ще ми излезе по-солен после изразен в антибиотици. Но на повечето други места се ходи с градски транспорт.
- Правих консерви тази есен. Чесно казано ги правих, защото ми омръзна да купувам буклуци бъкани с химикали, но сега как добре ни идват домашните лютеници и компотите вместо натурални сокове.
- Дребния на бърза ръка мина от АМ на прясно. Ми на 2 години е вече, омръзна ми да давам по 9лв. на всеки 3 дни. А как ми омръзна да купувам памперси  Crossing Arms
- А на една съфорумка дето ми прехвърля страшно запазените дрехи от нейното момченце още и глася почерпка.
Спестяването обаче не си е работа, като пестих, пестих и ето поболях се, не е истина колко пари съм дала за ходене по лекари, лекарствата отделно  ooooh!

Другият номер е, тъкмо поспестим нещо и прас на колата нещо и се прецака. И фиууу 400лв. на майстора.

# 40
  • Мнения: 801
С възрастта започвам да живея по- елементарно (не се водя от ефелъка, а от качеството и реалните ми потребности).  Една част от парите ни се замразяват по еврейски, така щем не щем, живеем с това което остава.
Парите за колата инвестирахме в колелета и "каляската" към тях за децата.
Не обичам ресторанти, предпочитам дискотека, но и там 1 бира я пиехме двамата.
Купувам дрешки и играчки от "бейбифломаркт", битак за детски стоки.
Пестя вода, дори в тоалетното казанче имаме тухла. Blush
Купих лампи 1W за спалнята и си лягаме в 20 ч.
Не пушим.
Не ползваме парфюми и козметика. Не ме изкушават вече парцалки, обувки и дамски чанти.
Не купуваме обзавеждане на кредит.
Чревоугодничим, разнообразието е важно, но гледам качество и цена (знам цените, почти на всичко, във всички магазини). Обикновено купувам големи количества при промоции.

# 41
  • Мнения: 1 915
Момичета,като ви чета и се замислям,извинявам се,че ще отклоня темата леко в моя полза,но се нуждая от съвет.Чета тук коментари за моловете, а на мен ми предстои промяна именно в тази насока и все още се колебая как да потъпя.От 10г. работя като начален учител за чисто 380лв.,мъжът ми е все базработен и аз се оправям някак сама с 2 момчета.Сега ме избраха за магазин в новооткриващия се МОЛ на твърда заплата от 800лв. с перспектива за повишаване на заплатата.Убедена съм,че трябва да започна,макар,че първия месец ще ми е много трудно,а и вече ще пътувам.Ако някой може да ме посъветва,ще съм благодарна.

# 42
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Не мисля, че анкетата е зададена правилно. Семейство може да са двама човека, може и пет да са. Че и повече. По- скоро средствата трябва да се разпределят между всеки отделен член на семейството.

# 43
  • Бургас
  • Мнения: 102
Момичета,като ви чета и се замислям,извинявам се,че ще отклоня темата леко в моя полза,но се нуждая от съвет.Чета тук коментари за моловете, а на мен ми предстои промяна именно в тази насока и все още се колебая как да потъпя.От 10г. работя като начален учител за чисто 380лв.,мъжът ми е все базработен и аз се оправям някак сама с 2 момчета.Сега ме избраха за магазин в новооткриващия се МОЛ на твърда заплата от 800лв. с перспектива за повишаване на заплатата.Убедена съм,че трябва да започна,макар,че първия месец ще ми е много трудно,а и вече ще пътувам.Ако някой може да ме посъветва,ще съм благодарна.

Бени, задай си въпроса в тази тема. Там ще получиш повече отговори Peace

# 44
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


  Нищо, че съм в чужбина и аз ще се включа.Все си мисля, че тук кризата тресе хората много повече.Но е нормално защото започна по-рано.

  От храна не може да се пести много.Е, оставям семейството на Вергилия, това за мен не е нормално колкото и да ми твърди обратното.Но това което ме шокира тк е оплакванията на повечето българи за сметките за отопление.Денонощно им работят радиаторите, в стаите се спи над 22градуса.Е как да не са им високи сметките?Ние спим на отворен прозорец в коридора, 9 градуса е в стаите в момента, но болни и замръзнали няма.За това свикването на пу-ниски температури и през деня е основен метод за спестяване на пари.Не казвам да не пускате парното. Simple Smile

 

Общи условия

Активация на акаунт