Силата да живееш след заливане с киселина!

  • 1 479
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 66
Здравейте момичета! Търсих подобна тема, но не намерих... Sad Извинявам се, ако има подобна. Правя тази тема тук днес, защото съм повлияна от разказа на една майка, на една жена - Мария Бонева. Снощи с мъжа ми гледахме предаването на Иван и Андрей, в което гост беше Мария Бонева. Историята й беше и е покъртителна. Била е залята с киселина на 11 ноември 2002 г. пред дома си. След 8 дълги години на страдание, след тежки и мъчителни операции, тази жена се чувства обичана, щастлива,радва се на любовта на семейството си и не мрази извършителя. Накара ме да се замисля като жена, живееща в Бг, като човек... колко слаба съм аз, колко егоистична съм може би в ежедневието си. Тази жена ме разплака и ме накара да преосмисля много. Ние жените сме благословени и явно сме по-силни от колкото можем да си представим. Бих се радвала, ако темата ми се развие, ако има такива като мен, които се прекланят пред силата на една жена да преодолее болката и да прости непростимото, както е постъпила Мария Бонева.

# 1
  • Мнения: 19
Не съм гледала предаването...невъзможно ми е..но Аз се прекланям пред такива жени..пред силната им воля...това да те обезобразят (физическата болка също не е за подценяване...сигурно е голяма) и да успееш да се пребориш със самата себе си,със собствената си суета(всяка една от нас я има) и да продължиш да живееш нормален живот....това заслужава един голям поклон  newsm20...а и н трябва да забравяме,че към всичко това се прибавя и злобните коментари на 90% от хората..."тя сигурно си го е заслужила".....Тези жени са героини за мен

# 2
Никой не заслужава такова чудовищно "наказание". Изумена съм от психиката на хората, които го поръчват. Това са изроди. Дано не се случва на никого повече.
А коментарите от сорта на "тя си го заслужава" говорят само за едно - липса на толерантност, човечност, разбиране, нисък интелект и т.н.

# 3
  • Мнения: 66
Жалкото е всъщност, че в злобата си хората не си дават сметка колко лесно е да се направи това. Истната е, че едно такова заливане (самите консумативи, които са необходими струват около 15лв!!!!). Представете си колко струва един човешки живот изпълнен с мъки. Именно Мария Бонева е Жената, която предлага промяна в наказателния кодекс на България, т.е. това НЕчовешко престъпление да бъде осъждано с доживотна присъда. newsm17  Дано да успее да постигне това, за което се бори. За съжаление в последните години в България случаите на заляти с киселна се увеличават. Мотивите са най - разнообразни - от завист, злоба, ревност, конкуренция.... Но нищо не може да бъде основателна причина за такова нападение. Призовавам българските жени да сме единни, да се борим за правата си, да се интересуваме и да сме съпричастни с такива случаи, защото за съжаление това е действителността, в която се налга да живеем!

# 4
  • Мнения: 66
Целувката на киселината     Понеделник, 11 Януари 2010,
Да те залеят с киселина е ужасяващо. Нещо повече - подобен вид посегателство е може би най-варварският и отвратителен начин да нараниш някого. Едва ли можете да си представите какво е да чуеш как кожата ти пари, щипе, съска, превръща се в мехури и се свлича? И какво е чувството след това?

Най-често причината за грозното нападение е отмъщение. Поръчителят и извършителят почти винаги се различни личности, като цялата работа излиза повече от евтино. Опасната течност се намира лесно, продава се дори и по мрежата (интернет), не е проблем да се намери и човек, склонен да свърши гадната работа срещу определена сума пари (отделен е въпросът кой човек би се навил да изпълни подобна поръчка).

Обезобразяването с киселина предизвиква огромни физически и психически поражения, но въпреки това тези потресаващи случаи станаха част от българската действителност, превърнаха се в нещо обичайно до такава степен, че при съобщение за нов случаи, вече малко българи се учудват. А не е редно да е така.

Според психолозите в повечето случаи, жертвите са жени, защото този акт цели да отнеме от външната им красота, да ги изплаши до смърт и да остави жертвите със страховити белези за цял живот. Дори и пострадалите да имат финансова възможност за пластични операции и да успеят да се преборят с физическите белези, психическите травми са нелечими и са завинаги.

От МВР класифицират посегателствата с киселина в графата  „престъпления със средни телесни повреди" без да  определят вида на оръжието, с което се извършени страховитите деяния. Според статистиката на медиите, в последните 3 години у нас има над 20 случая на пострадали от заливане с киселина.

През 1998г. с киселина бе залята журналистката Анна Заркова, която бе първата жертва на опасната течност. Последва атентатът срещу зам.-шефката на ДНСК Светлана Гебрева, която след година почина от рак. Един от най-жестоките и коментирани случаи на насилствено заливане с киселина се случи през 2002-ра година, когато заляха рекламния агент от “Мегаталант” Мария Станева (сега Бонева) на няколко крачки от дома й, в столичния квартал Банишора. От тогава до днес Мария Бонева преживя ужасно много болка, многобройни операции, но въпреки ужаса успя да се пребори с живота от “другата страна”, както тя самата го нарича и да продължи напред като помага на хора със сходна на нейната съдба чрез асоциацията си “С лице към света”.



Днес Мария Бонева е оставила ужаса зад гърба си и се е посветила на на благородна кауза

“В момента, в който загубих лицето си и попаднах от другата страна, където хората са плод на това да ги гледат по-особено, да говорят зад гърба им (не винаги лошо) – това ме накара да си преосмисля приоритетите да започна да се занимавам с благотворителност”, споделя за Fro-spam156- Мария Бонева и продължава: “Аз самата, след като пострадах и написах книгата на моята история, реших да вложа всички приходи от продажбите и събитието около излизането й, в реновирането на 2 чисто нови стаи към отделението за изгаряния в институт „Пирогов”.

Стаите били изцяло ремонтирани със специални легла за хора с трета степен изгаряния, но се оказало, че са под ключ и се дават на пациенти, които си правят пластични операции или са роднини на някои лекари. До Мария Бонева информацията стигнала чрез родители на пострадало момиче, което било настанено в стая с крайно мизерни условия. Мария Бонева веднага се видял с шефа на отделението и със съдействието на сегашния директор на „Пирогов”, “вкарала нещата в ред”.
“В момента вярвам, че стаите се ползват по направление, продължава своя разказ Мария. “Знам, че Петя Стаевска е била настанена в една от тези стаи. Аз не искам да ги предоставят на богоизбрани хора – за мен няма значение дали си бизнесдама или клошар, или какъвто и да било. Идеята е като са направил 2 стаи с 4 легла поне пациенти с най-тежки изгаряния, независимо дали са насилствени или битови, да имат достъп до тези условия”.

Но как всъщност се случва самото заливане с киселина? Оказва се, че да намериш или купиш киселина е повече от лесно, после трябва да я сложиш в подходящ съд, да издебнеш жертвата, да плиснеш и да избягаш без да мислиш за последствията. В повечето случаи извършителите са наемници, не се вписват в определен психологически профил и най-често остават неразкрити поради липса на достатъчно доказателства. А на който му трябва киселина – намира. Защото у нас, киселината се оказва най-достъпното от незаконните оръжия - дори не ти искат документ за самоличност (както искат при закупуване на огнестрелно оръжие например). През 2009-та година, случаите на пострадали от заливане с киселина, за които медиите коментираха зачестиха.

“Тук в България има престъпен ум, има хора, които смятат, че това е начин за отмъщение. Ако едно такова нещо се случва на 6-7 години, ще си кажеш, че е прецедент и т.н. Но случаите са доста по-начесто”, споделя наблюденията си Мария Бонева. И въпреки страховитата статистика не се отказва да търси начини за намаляването на подобни деяния в България.
“Когато заляха момичето в Благоевград, реших че е крайно време не просто да кажа, а да изкрещя какво мисля: Че всичко това трябва да се спре! Моят апел бе отправен към правителството и лично към премиера Бойко Борисов.”



Въпреки това, което е преживяла Мария Бонева е опитимист и вярва в добрината на българина

По нейния случай, сегашният министър председател, който тогава заема поста главен секретар на МВР, работи доста усърдно. Момчетата от НСБОБ също работят съвестно и правят максималното, за да заловят виновника, но доказателствата така и не стигнали, пояснява за fro-spam156- Мария Бонева.
“Наистина се хващат и лошите хора, но има доста пробойни в Закона – изведнъж най-големите разбойници се разболяват, получават хемороиди, бъбречни кризи и т.н. И се оказват по-болни от жертвата.”, допълва още тя.

След като Бойко Борисов застана начело на правителството, Мария Бонева видяла светлинка в тунела и решила, че е настъпил мига, в който да поиска подкрепа от управляващите за обединяване на усилията за поправки в закона.
“Правителството каза “да” на предложението ми и в момента предстои една отворена кръгла маса, на която ще бъдат поканени всички медии. Тогава ще бъдат решени няколко посоки, в които ще работим. Едната е промяна в Наказателния кодекс – какво значи “лишаване от свобода от 3 до 10 години”? Ами ако си загубил зрението си, психиката си и си обезобразен за цял живот? Аз родих третото си детенце, след като пострадах и до ден днешен я лъжа, че съм си играла със запалка. Защо трябва да се минава през този ужас и как може наказанието за такова деяние да бъде от 3 до 20 години наказанието?”, възмущава се Мария Бонева и очертава втората насока в бъдещите промени, която е да им по-строг контрол.
“Консултирах се с една жена, която е химик в парфюмерийната козметика във Франция и тя ми каза, че в Европа тази търговия е лицензирана - има по няколко дрогерии или санитарни магазини в град, където се продават киселини срещу документ за самоличност или срещу документ-сертификат, че работиш с такива материали. Тази информация може лесно да се въведе в обща система и така да знаеш, че можеш да си купиш сода каустик или канолин не от женския пазар в София, а само в една аптека срещу лична карта. И ако тогава стане, такова посегателство, все пак ще има някаква база данни, че в тези магазини за този период са купени киселини от тези и тези хора. Тогава ще има строг контрол върху този процес”, убедена е Мария Бонева.

Според нея ако се тръгне от някъде, ако се санкционират хората, които работят с киселини, ако се провеждат проверки, определят се глоби и се знае кой е извършител или поръчител, той трябва да получи вместо записаните в сегашния закон от 3 до 10 години - доживотна присъда. И това е пътят, по който Мария Бонева вярва, че нещата у нас наистина могат да се променят.

# 5
  • Мнения: 66
Добавих тази статия, която е от скоро и доста ме впечатли.

# 6
  • Мнения: 800
Не зная дали се явява ОФТОПИК, но да ви информирам - белези от травми, изгаряния (вкл. от киселина) могат да се "премахват" чрез лечение с протеолитични ензими.

На нещастните дами, станали жертва на подобно варварство мога да посоча статии и методика по въпроса. Възстановяването е бавно и продължително, но надежда има.

# 7

Общи условия

Активация на акаунт