Уред за сушене на плодове и зеленчуци

  • 290 901
  • 871
  •   1
Отговори
# 570
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 857
Онзи ден суших зеленчици за супа ( че ме мързеше да ги консервирам). Утре слагам краставици за сушене, имам мн краставици и мисля да си направя чипс на принципа на този от тиквички.

# 571
  • Мнения: 1 995
Смокините ги режа на половинки и така ги суша, друга обработка не правя, но използвах доста узрели. Разбира се, не стават като купешките, по-твърди са, но са много вкусни. При сушенето остават лепкави - това да не те притеснява. До пролетта имах от тях, съхранявам всички сушени неща в кутии от сладолед. Нямах проблем с нито едно от нещата, периодично ги проверявах.
Пъпеша взимам от този "Медна роса", мисля, че така се казваше - който е по-сладък. Режа на парченца - не много тънки и суша. Peace
Чушки съм сушила цели, за да имам за пълнене. По-трудно се изсушиха и преди да ги ползвам ги накиснах във вода, но тази година ще пропусна - печени и във фризера е по-добра идея, според мен.

# 572
  • Мнения: 15
Колко дебело режете банана за чипс? Аз го направих много тъничък на Бьорнера, бързо се изсуши. После по 3-4 парченца ги навихме на рулце, стана точно като дъвчащ бонбон. Ако ги нарежа по дебело  изсушава ли се добре или вътре ще остане лепкав?

# 573
  • Мнения: 8 163
Изобщо не ползвам ренде тип "Вьорнер" за рязането на банани. Толкова бързо и лесно стават... Клъцвам банана на 1/2 откъм тясното и след това режа на дълги филийки с дебелина ок. 0,5-1 см. Суша около 24 часа.

# 574
  • гр. София
  • Мнения: 252
Здравейте! От днес и аз съм собственик на   сушилня Rohnson  Grinning  Покрай вас се запалих за идеятя за  сушене , пък да видим .

# 575
  • Добрич
  • Мнения: 5 463
Честито, Марая! Със здраве да си я ползваш!

Момичета, на мен тази година ми направи впечатление, че когато плодовете са много узрели /клонящи към презряване/ при сушенето много потъмняват, на места даже почерняват. Това обаче не се отразява на вкусовите им качества.

Тъй като по стечение на обстоятелствата се оказах с по-голямо количество краставици, отколкото ми е необходимо, реших да опитам и да изсуша за таратор, че съпругът ми и детето го обожават. Мисля после да оставя готовия таратор да пренощува, преди консумация. Направих една сушилня за опит, а пък на зима ще видим...

# 576
  • Мнения: 15 066
Аз тази година суших череши, кайсии и сини сливи. Черешите не ги суших до чупливост, но в хладилника започнаха да мухлясват. Сините сливи и кайсиите суших повече, но те пък трябва да се накиснат преди консумация, иначе не стават. Аз ли бъркам нещо или просто наистина така трябва да бъдат?

# 577
  • Мнения: 2 208
Суша домати най- усилено, вече имам 6 бурканчета. Слагам плътно в бурканчето, с чубрица и изсушен чесън, заливам с екстра върджин. Съхранявам в хладилник. Мисля, ако оцелеят до зимата да ги сваля в мазето, не мисля, че ще им стане нещо с този зехтин. Hug

# 578
  • гр. София
  • Мнения: 252
Искам да суша патладжани- трябва ли предварително да ги накисна в сол за да се махне черното?

# 579
  • Добрич
  • Мнения: 5 463
Sunny29, явно не улучваш точния момент, когато да спреш сушенето. Моите плодове не е необходимо да се киснат и се съхраняват на стайна температура.

***

Суша домати най- усилено, вече имам 6 бурканчета. ...

Все още не съм пробвала с домати, но доста момичета споделяте, че сте сушили. Може ли препоръка за технологията? Разбрах, че дългите домати са по-подходящи като сорт, защото имат по-малко течност. Предполагам отделяте течната част със семето, но как е най-удачно за люспите?  Белите ли ги? И на половинки, сигурно пак ще се изсушат?

***

Марая, ако не махнеш чернилката, патладжанът няма ли да горчи после?

# 580
# 581
  • Мнения: 8 163
Искам да суша патладжани- трябва ли предварително да ги накисна в сол за да се махне черното?

Соля, оставям за 15 мин, след това изтисквам патладжанените парчета. Така хем се маха горчивото, хем съхнат по-бързо.

# 582
  • Добрич
  • Мнения: 5 463
Krasi * , а после люспата не ли неприятна при консумиране?

# 583
  • Мнения: 2 208
Аз суша розови домати, а не тези с твърдата люспа и въобще не са ми неприятни за консумиране, даже напротив, избиваме се за тях Crazy

# 584
  • София
  • Мнения: 6 284
Суших и аз домати, домашни, избирах по-дребнички. Рязах ги на четвъртинки или по-малки, ако самият домат е по-голям. Махнах семенната част с водата. Сушенето ми отнемаше около 24-30 ч. Първата партида изсуших до твърдост, наредих в буркани с чесън, босиле, риган, залях с олио (четох в един блог да се сгорщи олиото и да се залят доматите, така дръпва капачката). Съхранявам в хладилника за сега. Но тези твърдите домати са си твърди все още. Втората партида суших не баш до твърдост, но тях не мога да опитам, че са в бурканчета с винтови капачки, които хлътнаха и сега не смея да отворя.

Люспата не ми е неприятна за ядене. Мисля, че и на тези, които продават, не им е махната люспата.

Пробвах сушене на домати на село на слънце. Пълен крах. При първият опит покрих едни големи сита с домати с малко по-плътен тензух, в резултат на 2 ден мухлясаха Sad Вторият опит без тензуха, но пак развиха мухъл. Не знам защо така. Изкарваха по цял днен на много силно слънце, явно солта, с която ги ръснах леко, ги разводни много.

Мисля да направя още сушени домати. Правих си и изсушени зелени подправки и зеленчуци за подправка - лук, магданоз, целина листа, босилек, морков, червена чушка.

Общи условия

Активация на акаунт