набор 2005- от кога на предучилищна в училище?

  • 4 079
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 759
Моят син е роден през август 2005. Според проекто закона децата тръгват от 5 години на предучилищна, която ще или 1 или 2 години по желание на родителите и по преценка на определените за тази цел лица от страна на училището. само че не знам ако този закон се приеме май или юни месец ще обхване ли набор 2005 или ще важи за набор 2006.

# 16
  • Мнения: 167
Ако приемат закона, явно ще важи за набор 2005.

Чл. 58. (1) Подготовката за училище на децата, навършващи 5 години в календарната година на постъпването, е задължителна и се извършва по избор на родителите (настойниците) в подготвителните групи в детските градини или в училищата.

Освен ако не упоменат, че законът влиза в сила от по-късна дата.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Хайде сега пак да питам, според закона, който са приели, децата родени 2005г кога трябва да са предучилищна? моят син е октомври. последно щеше да тръгва 2011г , на 6г предучилищна в училище. сега нещо променя ли се?

# 18
  • Мнения: 167
Според горния член се променя, защото навършва 5 години в календарната година на постъпване. И дъщеря ми след време ще бъде в ПГ на 4.8 години.

Законът още не е приет. Предстои да бъде.  Peace

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 675
В тази тема се разисква подробно проектозакона и всичките ми измерения: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=491480.0

# 20
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 759
Според мен е нормално при приемането на закона през май евентуално, да влез в сила за децата, които сега тръгват на детска градина, защото самите програми на обучение в детската градина не са променени с оглед започване на предучилищна от 5 години.

# 21
  • Мнения: 167
Коментира се, че законът ще влезе в сила от предстоящата учебна година. Нали целодневното обучение също е заложено там. А за него също има много коментари.

# 22
  • Добрич
  • Мнения: 119
моето момиченце април става на 5 годинки,и тая година септември е записана на предучилищна

# 23
  • Мнения: 367
Аз знам,че до сега е предложено ,но не е официално прието...2005 г. нобор...постъпват през 2011 година в у-ще/ако са в у-ще/ на предучилищна задължително.Другото още не е отвърдено.Питах в две у-ща и една детска градина...нищо още не е решено.

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
и аз питах в училището, и на мен така ми казаха.

# 25
  • Мнения: 367
Ще чакаме! Peace

# 26
  • Мнения: 6
За мен основния проблем е, че тези промени стават в последния момент. Интересно каква програма и преподаватели ще бъдат осигурени за децата, които не ходят на детска градина. Места в градините в София за набор 2005 няма свободни, а всички училища в квартала до преди месец, не предвиждаха подготвителен клас за 2005. Изглежда, че всичко ще бъде скалъпено, за  месец, два. И пак с огромни нерви и в ущърб на децата ни. Нямам нищо против идеята, но изпълнението и в последния момент, без подготвена база, програма и персонал, ми се струва поредния експеримент, на който за съжаление, ще бъдат подложени децата ни.

# 27
  • Мнения: 367
Да точно поради това мисля,че ще си дадат време поне до другата година.... Thinking
А може и да не мисля правилно... Laughing
Следим с нетърпение,но моят отговор от у-щата в които питах е отрицателен...поне за сега!
 Peace

# 28
  • Мнения: 2 641
аз пак не разбирам кой може да ви задължи да си дадете децата 2005 г. от сега на предучилищна в училище ? аз закона го тълкувам всички деца да са на градина и то ако има места. като няма - къде да ги запишем. синът  ми тази есен трябва да е 1 група и никъде не е приет. дали за 2 група ще има повече места??? ми като не са му осигурили място ще си почне предучилищна в училище и това е на 6, а не на 5.
дъщеря ми е в чисто нова държавна градина - условията са супер. отидох в училището до нас да разгледам как е - такава гнусотия и смрад, просто незнам как дете на 5 години ще иде да се изпишка, тоалетните бяха в ужасен вид. в лафката само боклуци се продават, а и тя сама не може да купува още. в двора са безпризорни всички...седят горките деца и ядат чипсове с пълна сила, към 40 кила са деца на 7 години  #Crazy и това с целодневното обучение в нашите държавни училища е пълен садизъм. незнам как може деца на 6-9 години да висят по цял ден в тези стаи и чинчета, или навън размъкнати и гладни........какви са тези закони без база, без подготовка, без персонал.......абе неповярвах на какво са заприличали училищата !

# 29
  • Мнения: 367
Никой не те задължава...имаш право на избор дали да е на у-ще или на детска градина.При мен просто не се и замислих,детето ми не е посещавало детска градина до сега,тепърва да свиква с навиците там...според мен е безумно...а сега ако почне в у-ще до обяд...догодина продължава пак със същите дечица....Всеки има право да прецени и разбира се че за родител,чието дете ходи на градина и си е свикнало с групата...ще е по-добре да си изкара и предучилищната там. Peace

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт