Униформите в училище - ЗА или ПРОТИВ

  • 31 257
  • 424
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 7
Както повечето неща в живота и това има две страни. В идеалния вариант - хубави, удобни униформи, с идентичност за конкретното училище. Няма разделение между децата, няма неприлично облечени и т.н.
Но има и друга страна - кофти униформи, неудобни и некачествени. Някои ги носят, а някои не - почват да се обясняват, че ги скъсали, изгорили с ютия и прочее (като едно време с пионерските връзки).
Всяко училище трябва да се погрижи идеята с униформите да се реализира добре.

# 31
  • Мнения: 199
Grizantema,
Право на всеки е да вярва или не.
 Аз също се изненадах като го чух на срещата между ръководството и училищното настоятелство м.10.09г. От тогава наблюдавам, подпитвам, и си градя мнението. Дори обслужващия персонал е на това мнение.
И тъй като миналата година избирах училище за 1 клас - наложих си да посетя доста училищни концерти. Установих, че децата от това училище, облечени в униформите си, са се настанили в една голяма зала без постоянен надзор от страна на родители или учители /особено гимназистите/ и ги чух сами да си правят забележки за поведението, ако някой си позволи да мине границата. Или пък на 24май след шествието, група от това училище във възрастта на големите изцепки, си приказваха, че сега не могат да "сътворят" поредната щуротия, защото са с униформи и всички щели да разберат от кое у-ще са.
За това и си имам първолак там. А от м.09. си правя и наблюденията, изложени по-горе.

По отношение на това дали си харесват дрехите - харесват ги. Може би основното за това е, че са удобни, и се предлагат /като изключим панталона и полата/ в доста нюанси на синьото и розово- лилавото. Униформата им взе едно от призовите места на конкурса за униформи. Като навсякъде има деца, на които принципно не им се харесва да са с униформа, защото губели идентичнстта си, но и те я носят. Гимназиските само сменят кадифените панталон/пола с "постни" дънки или тъмни панталони/поли.
Моля, те направи и качи някоя снимка на униформите на твоето  дете. Искам да видя как изглеждат, за да сравня с такива които аз видях . Понеже на нас сега ни предстои въвеждането им и живо се интересувам от всички мнения и къде, какво и как е направено. Много малко хубави дрешки видях, в по-вечето случаи е отбий номер. Щом казваш, че децата са доволни и са им удобни дрешките, моля те пусни ни да ги видим. Ако мога да си "открадна" вашата идея.
При нас тепърва предстои обсъждане на което държа да присъствам, за това искам да съм подготвена и да мога да защитя интересите на децата. За сега знам, че ще държа на естествените материи, въпреки че са по-скъпи и може и да не стане. Но и моделите трябва да са практични и удобни.

# 32
  • Мнения: 14 133
"За" униформите, ако са красиви, удобни и изработени от качествени материали.   Peace

# 33
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Абсолютно Против!!! Детето ми не би се чувствало комфортно... А за мен най-важно е на него да му е добре! Peace

# 34
  • Мнения: 420
За униформите с двете ръце и двата крака. Аз съм от поколението носило униформи, не ги обичахме, пак намирахме начин определената дължина на престилката да не бъде точно такава, пак обувахме дънките от "Кореком" вместо тъмния панталон под престилката. Не мога да кажа обаче, че съм се чувствала неудобно като съм я носила, че това е повлияло по някакъв начин на самочувствието ми- абсурд. За съм, защото днес има деца, в чието деколте не спирам аз да гледам, просто защото ми е навряно директно в очите, да не ви разказвам какво правят съучениците с това деколте. За съм, защото училището е предназначено за други цели, а не е моден подиум /като знам някои крайности, доста са изпреварили Мадона и Принс в смели решения/.  
Естествено е обаче да има някакви критерии за това облекло- удобно, практично, съобразено със сезон и пол. Намирам за наистина излишни вратовръзките, шалчета и тем подобни. Мисля, че една емблема на училището е напълно достатъчна. Няма смисъл нещо да стяга врата или постоянно да се върти около него.

# 35
  • Мнения: 1 194
Както повечето неща в живота и това има две страни. В идеалния вариант - хубави, удобни униформи, с идентичност за конкретното училище. Няма разделение между децата, няма неприлично облечени и т.н.
Но има и друга страна - кофти униформи, неудобни и некачествени. Някои ги носят, а някои не - почват да се обясняват, че ги скъсали, изгорили с ютия и прочее (като едно време с пионерските връзки).
Всяко училище трябва да се погрижи идеята с униформите да се реализира добре.

Съгласна съм Peace
Нека въвеждането не е "отбиване на номера" и да не се превръща в печалбарство за определени фирми.
ЗА униформите съм, но нека са красиви, удобни и от естествени материи.
Моята униформа не беше от най-красивите /като повечето от вас съм носила синя манта/, но пък нямаше такава полемика по въпроса - просто си беше задължително и никой не го подлагаше на такива коментари. И не, не мисля че ми е било неудобно да я нося или че това, че я нося ми е понижавало самочувствието или повишавало успеха.
Сега като се замисля имахме и в детската градина униформи - мантички с късички бухнали шортички за момиченцата hahaha

# 36
  • Варна
  • Мнения: 2 378
За. Дано изборът на училищата е правилен откъм цветово решение и практическа приложимост.

# 37
  • Мнения: 7 325
Живеем в средно голямо село в чужбина. Синът ми учи в местно училище. Имат униформи ( еднакви за всички училища в селото, само надписите им са различни ) които не са задължителни. Забелязала съм обаче, че децата масово си ходят с униформи и спортни екипи които също са еднакви за всички. Купуват се от магазин. Не са особено красиви, но са от качествени материи. Аз съм ЗА униформите защото училището не е моден подиум и много нелепо ученичките да дефилират облечени като работнички в нощен клуб. Другото което ми правеше впечатление е това че имаше дечица облечени с доста скъпи дрехи и такива които ги обличаха от втората употреба. А те разбират и се оглеждат един в друг и всички знаем колко жестоки могат да бъдат децата.
Проблема обаче е, че някой фирми се опитват да набутат застоялите си боклучави платове и естествено много често минава. Някъде четох за елеци от някакъв промазан плат или гумиран беше, не помня, което е абсолютна глупост и най лошото беше, че решението за въпросния боклук е било взето без да се съгласува с родителите. Ако учениците учителите и родителите обсъдят вида, материите и цените и намерят оптималния вариант смятам че недоволните ще са много малко.

# 38
  • София
  • Мнения: 6 999
... В тия ризи сега едвам издържам, а през юни...

Дано да успееш да свикнеш да ходиш с риза и през юни, защото в бъдеще може да ти се наложи да ходиш със сако, риза и вратовръзка целогодишно... дори през август.

Принципно съм "за' униформите. Може по този начин не само като деца, но и после като възрастни да се научим да ходим облечени в съответствие с това, което правим, а не както ни е 'удобно".

# 39
  • Мнения: 8 999

Сега като се замисля имахме и в детската градина униформи - мантички с късички бухнали шортички за момиченцата hahaha

Ех, върна ме десетилетия назад във времето! Аз на детска градина не съм ходила, гледаха ме баби. Не мога да ви опиша как копнеех да имам такава мантичка на квадратчета и къдрави гащи отдолу. Как копнеех да ходя на детска градина! Там - при децата, навън, а не навряна вкъщи с баба ми. Там - с красивите униформички. Е, купиха ми най-накрая такъв екип и нямаше по-гордо и щастливо дете от мен /но на детска градина не ме записаха!/.

Колкото до униформите сами по себе си - не знам защо повечето от вас си мислят, че това е изобретение на социализма. В България, а и в другите европейски страни, униформи е имало много преди Втората световна война. И да, учениците са били горди да ги носят, защото е било престижно - не всички деца са имали възможност да ходят на училище, малцина са били гимназисти, а студент - това е било непостижима мечта за мнозинството.
И в момента в много страни извън България има униформи в училищата. По улиците на европейски, азиатски, американски страни съм виждала ученици с всякакви  униформи - някои по-хубавки, други - не толкова естетически издържани. Но никъде децата не са депресирани от униформите си, нито са със смачкано самочувствие, нито пък с отнета идентичност.

# 40
  • Мнения: 199
Като чета постови ви си мисля,  след като тенденцията е, в цяла България да се въведат униформи, защо не са еднакви за вскички училища в Б-я? Както беше преди 20-25 години.  
Тогава може да се обмисли вариант за дотация на ученическите дрехи. Ушиването на такъв голям брой облекла само ще допринесе за по-ниската им цена. Също ще се наложи и да има дебати на национално ниво и няма как да се одобрят некачествени материи, неудобни и непрактични кройки и грозни цветове.
Сега положението е, кой казал, кой рекъл, пък друг приел!  Ще се наложи да има пълна прозрачност при решенията и действията и най-важното е, че на фирмите изработващи дрехите няма да им стиска да надуват двойно и тройно цените.

# 41
  • Мнения: 720
Ние сме в България - тук няма положителна традиция в носенето на униформа. Гвардейците на Ватикана носят не просто странни пъстри одежди, те носят заедно с тях стотици години история и името на Микеланджело. Тук не знам какво точно носят новите ученически униформи. За много от нас - спомените за соца. За други - явно надежда, че ще се приобщим към западните традиции, западната ученическа дисциплина и престиж в образованието. За трети са начин да се накажат вироглавите тийнове. Как пък така ще си позволяват да се контят, я марш в униформата! Униформите тук, сега, са като паметник на новото време -  90% от тях са естетически недоразумения от боклучави платове. Тук, сега, явно не е възможно да бъдат други.
Съжалявам, не видях нито един аргумент, който да ме убеди, че на децата сега и тук, в България, ще им бъде от някаква полза носенето на униформа. Униформите нито подобряват успеха, нито пък дисциплината(говоря не за казармени принуди от сорта - ще ме разберат от кое училище съм, я да си трая, а за дисциплината в главата и сърцето). Да, сладки са за гледане в униформа, но те, децата, малко се интересуват точно на кого са сладки за гледане. Да, училището не е моден подиум, обаче какво точно ще променим в един тийн, като го обезобразим и "поставим на мястото", натиквайки го в грозни и неудобни дрехи? Най-много да получим съпротива и омраза. Дрескодът ми се струва нещо много по-деликатно и разумно.
Има много професии, които са и високоинтелектуални, и престижни, а в същото време не изискват носенето на униформа. А и да беше така - как носенето на риза в ученическите години ще те накара по-охотно да носиш същото в професионалния си живот? Какъв е механизмът, не разбирам това следствие? И умението "носене на риза" толкова ли е тънко, че да трябва да започваме свикването от деца?
Добре че в нашето училище засега са разумни. Достатъчно ми е да си спомня заглавието на една друга тема  - много грозни униформи, да не говорим за опита, споделен там, за да се изпълня със съчувствие към учениците - малки и големи.

# 42
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 581
Аз също не прочетох убедителни аргументи в полза на униформите.
Разписват се хора, които имат по-малки деца и повтарят - да, стига да са хубави. Естествено, че дете в детска градина или начален клас приема по-лесно наличието на униформи и дори може да му харесва да носи.
Въпросът е, че в гимназиалния курс, учениците имат изградени предпочитания за облеклото и не желаят да бъдат напъхани в унифицирани дрехи.
Кой може да определи какво е "хубаво" за един ученик - всеки има собствен вкус и той е абсолютно различен от вижданията на родителите и дори от този на съучениците.
Радвам се, че такава практика не е въведена посевместно в школата в България.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Не е осебено приятна гледка да виждаш разплути момичешки тела с голи пъпове, само защото смятат, че са модерни и не виждат недостатъците си. Съжалявам, но наред с добре облечените тийнейджърки има и много безвкусно, неподходящо и неморално спретнати такива. нека си се наконтят извънучебно време и да си ходят по кафета и барове както искат. Смятам, че си  е съвсем уместно гимназистките да са с униформи. Така няма да си избождат очите ежедневно, че видиш ли моята блузка е то МоУ-а, пък твоято от втора употреба.

Съвсем не си права, Скубиду, че малките ученици нямат предпочитания за облекло. Имат и още как!

# 44
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 581
sea woman, аз имам две деца на различна възраст и пределно ми е ясно кога  какви предпочитания имат относно облеклото. Уверявам те, че в по-голяма възраст - се увеличават.
Мен ме интересува твоите на колко години са и от каква позиция се изказваш newsm78
Както вече казах в по-предишните си постове - изискването за приличен външен вид на учениците е залегнало в правилниците на учебните заведения. Задължение на учениците е да го спазват, както и на родителите да съблюдават за това. За което сме се подписали.

Общи условия

Активация на акаунт