Какво целят лели и баби с подаръчета по улиците?!?

  • 5 639
  • 126
  •   1
Отговори
  • Мнения: 286
Няколко пъти ми се случва, но днес случаят беше най-фрапиращ. Изключвам това, че почти всеки срещнат пита малката как се казва /добре че не казва все още/, което много ме дразни. Струва ми се нормално името й да знаят близките ни и приятелите ни, не всеки срещнат. Това дава предпоставка всеки да се обръща към нея по име и съответно, че я познава. А знае ли се с какви мисли я питат, и защо на всеки втори му трябва да знае името й. Много заплетено стана. По същество ще карам.
 Днес една баба, нито я знам, нито я познавам, като започна упорито да я пита как се казва, и че ако каже, ще й подари нещо. Естествено дребната се навря в чантата й, да види какво ще й се даде #Crazy Вади бабата една малка кукла и й я дава. Аз не знам как да реагирам. И казвам на малката да върне куклата, а бабата не иска и си тръгва... Каза, че взела доста кукли и ги раздава на децата в градината и по главната, които й харесат. Ми то детето ако я запомни тази баба, веднъж подарък, втори път, на третия сигурно и с нея ще тръгне, ако ме няма наоколо #2gunfire И това не е изолиран случай, доста често взе да става.... Онзи ден имаше един съмнителен чичко в Градската градина. Взе да ме заговаря, помислих, че е с детенце и му отговарям най-учтиво. Но се оказа,че не е с дете, поне наоколо нямаше такова. И аз реших да тръгваме. Питаше малката през има няма три минути, дали ще играе с него..., докато си съберем нещата от пясъка и се изнесем, само това му беше на устата #Cussing out
И се чудя как да обясня на малката, че не може от всеки да взима, и да не си казва името на всеки срещнат, пък те всички първо това питат, иди обясни че на едни може, на други не. Как мислите вие, как реагирате и как обяснявате на детето тези неща?

# 1
  • Мнения: 8 999
Първият нормален въпрос, който можеш да зададеш на малко дете е как се казва. После питаш на колко е годинки, следва и темата за детска градина - ходи или не ходи и дали му харесва там, има ли си приятелчета и т.н. Ако реша да контактувам с непознато хлапе, точно в този ред и така формулирани ще са въпросите ми.
От десет години отглеждам деца, които основно са навън. Никога не ми се е случвало непознати да ни спират и да заговарят децата, без никаква причина, нито пък да им подаряват нещо. Но има разни хора, които се заплесват по сладки малки дечица и явно изпитват непреодолимо желание същите малки сладки дечица да ги харесат и тях. Така си обяснявам поведението на описаните от теб баба и чичко.
Темата за разговор с непознати я въртя нон стоп от момента, в който проговориха децата ми. До ден днешен, дори да срещна мой приятел на улицата и те да видят, че си говоря с него/нея, ако ги попитат нещо, или им подадат нещо, първо искат с поглед разрешението ми и одобрението ми. Явно добре съм им набила в главите, че не им е работа да контактуват с непознати по улиците.

# 2
  • Мнения: 22 452
Хммм, наистина интересни и леко кофти случки.
Не бих взела нищо от непознат, независимо дали баба, или друг човек.
А въпросният господин, който пита дали детето ще си играе с него директно бих го отсвирила на достатъчно висок глас, за да го чуят всички.


baibibi, ама защо да е първият нормален въпрос, който трябва да се задава на всяко дете? Ами на мен също не ми е приятно всеки срещнат да пита детето ми как се казва, какво прави и т.н.
Първо детето се притеснява, после каква работа има да го разпитва.
Ами не е излишно малко да се съобразяват хората. Какво като е малко дете, това означава, че трябва да се разпитва от всеки ли?

# 3
  • София
  • Мнения: 44 142
нещо параноя те гони май повече...

# 4
  • Мнения: 448
Много са ми странни такива майки орлици,дето се дразнят,че и гледат детето в количката,че го питали как се казва,че му подарили нещо...ееее,голямо чудо значи...ми радват се хората,и аз въпреки,че имам две малки деца се заглеждам по чуждите и искрено им се радвам,а какво остава за възрастни хора дет се вика са си изживяли живота и се радват на едно малко и крехко създание.Аз пък се радвам,когато някой се интересува от детето ми,все пак е жест на добро и човечно отношение.
Не говоря обаче за случай в който някой непознат подава на детето ми храна,тогава винаги учтиво отказвам

# 5
  • Мнения: 8 999

baibibi, ама защо да е първият нормален въпрос, който трябва да се задава на всяко дете? Ами на мен също не ми е приятно всеки срещнат да пита детето ми как се казва, какво прави и т.н.
Първо детето се притеснява, после каква работа има да го разпитва.
Ами не е излишно малко да се съобразяват хората. Какво като е малко дете, това означава, че трябва да се разпитва от всеки ли?

Казвам, че е първият нормален въпрос, ако искаш да завържеш запознанство с това дете, но не че е задължително всеки срещнат да разпитва всяко дете по пътя си.
Та бабата я разбирам - има такива леко чалнати старици, които примират за дечица и се задяват с тях по улиците, в парковете, в магазини, на опашката на касата в общината, в автобуса. Нищо ненормално не виждам в това и едва ли им минава през ума сценария, който се вихри в ума на майката.
Виж, в случай със закачка от самотни чичковци в парка и аз бих застанала нащрек.

# 6
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 589
Много са ми странни такива майки орлици,дето се дразнят,че и гледат детето в количката,че го питали как се казва,че му подарили нещо...ееее,голямо чудо значи...ми радват се хората,и аз въпреки,че имам две малки деца се заглеждам по чуждите и искрено им се радвам,а какво остава за възрастни хора дет се вика са си изживяли живота и се радват на едно малко и крехко създание.Аз пък се радвам,когато някой се интересува от детето ми,все пак е жест на добро и човечно отношение.
Не говоря обаче за случай в който някой непознат подава на детето ми храна,тогава винаги учтиво отказвам

Споделям това мнение.
Някои майки прекалено се вживяват в образ.
Последно в магазин подариха на сина ми мартеничка, не че му я закачих, но беше поднесена с добро чувство. Сега, трябва ли да охуля жената, че го е направила. Rolling Eyes

За закачките от самотните чичковци съм съгласна с baibibi.

# 7
  • Мнения: 372
Действително и аз бих се притеснила от този чичко,който иска да си играе с детето ми Все пак ги има всякакви хора и може да не са му много чисти мислите Аз съм го научила да не разговаря с непознати хора,когато не е с мен(което почти не се случва,но му го повтарям непрекъснато ),а в парка като го заговорят не отговаря и тича при мен да ми каже Не ми пречи да го питат как се казва,на колко е годинки и др безобидни въпроси от този сорт или да му подарят нещо дребничко Но все пак съм си малко параноична като става въпрос за детето  Crazy

# 8
  • Мнения: 6 031
Научила съм моите деца да не приемат нищо и от никого на улицата.
Големият даже не отговаря на непознати, но малкият върви и сам се закача с хората...

# 9
  • Мнения: 9 814
Явно съм от типа хора, които не привличат към себе си подобни субекти. Такова щастие имат и децата ми.
Родител съм от вече пет години и половина и нито веднъж не съм имала сценка като описаната, нито пък някой настървено е зяпал в количката на бебето.

И се чудя как да обясня на малката, че не може от всеки да взима, и да не си казва името на всеки срещнат, пък те всички първо това питат, иди обясни че на едни може, на други не. Как мислите вие, как реагирате и как обяснявате на детето тези неща?

Няма какво да се чудиш- обясняваш го директно, без заобикалки.
Нахални типове ще среща и на 2 и на 62. Колкото по-рано се научи да се дистанцира от тях, толкова по-добре за нея.

# 10
  • София
  • Мнения: 6 183
Понякога съм навън без моите деца и именно на разни опашки или други места за чакане като видя  отегчени дечица, които ме зяпат ми е по-забавно да завържа разговор с тях, отколкото да слушам безкрайните оплаквания на възрастните. И както казва baibibi, най-елементарния начин да завържеш разговор с дете е да го попиташ как се казва, на колко години е и бла-бла. Ако се  засрами и се скрие в майка си, не го закачам повече, но има деца, които обичат да си общуват. Мъжът ми е същият и на всичко отгоре има понякога странно чувство за хумор. Не бих сложила етикет педофил на някого, само защото е от мъжки пол.
Сега ясно е, че времената са опасни, че трябва да учим децата си на предпазливост. Но нека не превъртаме съвсем. Има много баби, които копнеят за внучета или децата и внуците им са пораснали или са някъде в чужбина, ми радват се жените.
А като каза това за името, тук у шопско, не наричат децата с истинските им имена да не им направят магии. И току се окаже, че някое Миче, всъщност се казва Лили  Wink

# 11
  • Мнения: 804
Абе хора, вие сериозно ли ги мислите тези неща? Скуката или филмите ви идват в повече? Какви са тези глупости?

# 12
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 386
Понякога съм навън без моите деца и именно на разни опашки или други места за чакане като видя  отегчени дечица, които ме зяпат ми е по-забавно да завържа разговор с тях, отколкото да слушам безкрайните оплаквания на възрастните. И както казва baibibi, най-елементарния начин да завържеш разговор с дете е да го попиташ как се казва, на колко години е и бла-бла.
И аз така.Харесвам много децата и обичам да разговарям с тях,но това не ме прави откачена лелка нали  Wink .

# 13
  • Мнения: 9 814
Понякога съм навън без моите деца и именно на разни опашки или други места за чакане като видя  отегчени дечица, които ме зяпат ми е по-забавно да завържа разговор с тях, отколкото да слушам безкрайните оплаквания на възрастните. И както казва baibibi, най-елементарния начин да завържеш разговор с дете е да го попиташ как се казва, на колко години е и бла-бла.
И аз така.Харесвам много децата и обичам да разговарям с тях,но това не ме прави откачена лелка нали  Wink .

 Thinking Хммм, истината ли да ти кажа?  Wink
Вие никога ли не сте заговаряли чуждо, непознато дете?

# 14
  • Мнения: 66
Когато детето ми гледа с любопитство някой, около 50% от случаите я заговарят. Случвало се е след като сме били на опашката в голям хранителен магазин да ни настигне мъж и да и подари шоколад. Държа да отбележа, че бяхме и с таткото.
Това с подаръците, като че ли ми е в повече.

Общи условия

Активация на акаунт