Защо да намаляват къпанетата??

  • 3 419
  • 82
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 815
Цитат
В едно от радиопредаванията на гости ни беше неонатолог. Негови са думите, че новородените трябва да свикват с микробите в заобикалящият ги свят. Те са необходими...
Често прекалената стерилност е причина за различни алергии и дерматити...разбира се - не винаги.


съгласна съм, че детето не трябва да се гледа под похлупак

Последна редакция: вт, 18 окт 2005, 16:07 от Цветина

# 61
  • София
  • Мнения: 5 289
От раждането на сина ми го къпя през ден.,така бях решила под влияние единствено на прочетената литература,и естествено ми беше известно,че бебетата се къпят ВСЕКИ ДЕН.Да ама аз реших,че действително кожата на бебето ми може да се изсуши от всекидневното къпане с шампоани и сапуни и реших ,че процедурата ще е през ден.А денят,в който не го къпя само измивам дупето,ръцете,краката и лицето вечер само с водичка и тва е.Случвало се е да пътуваме и да не съм го къпала и 2 поредни дни и кво да не мислите че не може да спи или мирише?Няма такова нещо спи си като заклан и си мирише на бебе.

# 62
  • Мнения: 1 108
От прибирането ни в болница до сега го къпя всеки ден.И смятам да продължавам все така.Само като му дойде часа и започват едни радости , а като влезем в банята и като си види ваничката , то едни радости , махане с ръчики и крачета.Голяма радост е за него.Главичката му я мия през вечер , и сега през два дена.(
Та аз си мия главата през 2 дни.

# 63
  • Мнения: 337
Това за разрежданията на къпанетата е за тези които ги мързи или имат навика да се къпят на седмицата веднъж. Не се съобразявай с техните мнения и без това за българите открай време Европейците са говорели като за онези мърляви българи с препаски на кръста. Къпи си детето за да не се налага като порасне да го караш насила да влиза в банята. Peace

# 64
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
vici , би ли покрепила мнението си с някакви факти.. нещо...което да ни убеди.
Поне опитай.

# 65
  • Мнения: 949
Аз определено нямям опит в къпането на бебета,но мисля че веднъж на ден(лятото и повече от веднъж) е съвсем нормално,поне аз така бих къпала моето след някой-друг месец.

# 66
  • Мнения: 249
Аз мисля, че може би е необходимо, като предпазна мярка против микроби... newsm78 Все пак ние сме заобиколени от какви ли не гадини. Новородените все пак нямат кой знае какви защитни сили...

В едно от радиопредаванията на гости ни беше неонатолог. Негови са думите, че новородените трябва да свикват с микробите в заобикалящият ги свят. Те са необходими...
Често прекалената стерилност е причина за различни алергии и дерматити...разбира се - не винаги.



съгласна съм, че детето не трябва да се гледа под похлупак

...Ама пак нещо не съм била много ясна... Embarassed
Не съм имала впредвид, че децата трябва да растат в стерилна среда...а пък и не смятам, че тя е такава ( не ги отглеждаме във вакуум, нали!?). ...Просто се опитвах да си обясня причините, поради което е възникнал този "обичай".
...А този неонатолог спомена ли нещо за къпането?...Защото може да е имал предвид, че не трябва всичко около нас, което пипат, лапат и т.н бебетата трябва де изварява или да се мие... Thinking

# 67
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Не:)
Съвсем ясна си беше:)
Аз просто се поразпрострях в обясненията:)
Ставаше дума по принцип за хигиената около бебетата и за това, че много майки се натоварват излишно и с мисълта, че правят нещо полезно за детето си, всъщност го лишават от контакт с нормалната околна среда, в следствие от което понякога се появяват алергии, дерматити и тнт...

Къпането всяка вечер с мотив "защото как така, то иначе ще замирише"...едва ли не... не е съвсем правилно.
Той, както и почти всички западни педиатри са на мнение, че ежендежната баня не е задължителна. Дори в райони, където водата е твърда...не е препоръчителна, защото изтощава бебешката кожа.
Разбира се - има мазила.

Писах вече, че не искам да убеждавам никой в нищо.
Но е факт, че много често кожни проблеми при бебетата се оправят просто с разреждане на къпанията.

При големите деца няма какво да се дискутира толкова...понякога колкото и да ти се иска да не го къпеш...то прасето си е направо за пералня.

Важното, според мен....е да не се вманиячава човек...
Хората трябва да могат  да оживяват ден-два и без баня....когато се наложи:)

Хайде сега...мир и любов да има:)



# 68
  • София
  • Мнения: 6 190
Ами то човечеството май има навика да минава от едната крайност (къпане няколко пъти на ден като в древен Рим) в другата (дамгосване на къпането като в средните векове). Нашите баби са казвали: "виж я тая мързелана, няма друга работа, а се къпе". После пък добре е да се къпем всеки ден, а сега май отново навлиза "модата" на неежедневното къпане.
Та нека не се заричаме кое е най-полезно, а да действаме както ние и бебето се чустваме най-добре. За моето дете това е ежедневно къпане, но тя вече е голяма и се омазва невероятно.

# 69
  • София
  • Мнения: 4 020
от самото начало я къпем 2 пъти в седмицата и то без сапун, а с масло или мляко за баня...и колкото по-рядко я къпем толкова по-хубава й става кожата....На мем ми се струва абсурдно това, което вие правите.....Отделно обаче всяка вечер измивам дупето, лицето и ръцете...и след наакване също...

# 70
  • София
  • Мнения: 4 020
Аз съ6то не мога да разбера по каква логика, казват, 4е 6том детето порасне, трябва да се къпе по- рядко.  newsm78
За мен ли4но важи обратното, пове4е движение, пове4е потоотделяне, пове4е цапане следователно по-4есто къпане. Съ6то така когато температурите са по-високи, детето трябва по-4есто да се къпе.

това е истината, да Wink

# 71
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И ние сме от мърльовците, които не се къпят всеки ден. Правим го през ден, не дай си Боже- 2 или 3!
Аз също знам, че честото миене не е желателно и кожата се изсушава ненужно.
Когато Рая беше по-малка, колкото и да я мажех с олио след банята, кожата и беше много суха и се белеше.

# 72
  • София
  • Мнения: 6 477
И мен ме питат - още ли се къпем всеки ден?! Да, откак се е родила....Когато беше много малка, просто чаках мига да я изкъпя - миризмата на вечно наакано бебе не беше сред най-любимите ми! Дори се питах как на хората им харесва да им мирише на бебе?! Моето миришеше на вкиснато мляко, независимо че веднагически сменях памперса щом се наака и се почистваше идеално до липса на мирис!....Ми такъв ми е носът, какво да направя? После продължих всеки ден по няколко причини - косата на малката става на клечки като прескоча къпанка, тя е свикнала с банята и си имаме ритуал и страшно се кефи на къпането и скачането по кревата без дрехи....Не ми се иска да й отнема кефа, освен това се поти доволно като спи следобед - завива се през глава и така......
Ама иначе мисля, че всяка майка би следвало да къпе бебето си така както тя самата разбира идеята да къпане, без догми или отричане.

# 73
  • Мнения: 1 107
Къпем си го всяка вечер, освен когато реши да заспи като пън още в 6 часа. Къпането е голямо удоволствие за него, а на нас ни е особено любим ритуал, защото в него участва цялото семейство Simple Smile
Кожата му никога не е била суха, мажем се само с лосион от доста време насам.
Ще го къпем всяка вечер, докато му е кеф на детенцето и задължително, когато се измърля подобаващо.

# 74
  • Мнения: 815
от самото начало я къпем 2 пъти в седмицата и то без сапун, а с масло или мляко за баня...и колкото по-рядко я къпем толкова по-хубава й става кожата....На мем ми се струва абсурдно това, което вие правите.....Отделно обаче всяка вечер измивам дупето, лицето и ръцете...и след наакване също...

е, това чесно казано не го разбирам! Не се обиждай ама според мен малко сапун поне на дупето не е излишен-нали ака това дете, не може водата да отмива всичко...то има микроби и тн, които не виждаш, а и бебко се поти..Моето го къпя всеки божи ден откакто се е родил със шампоан и нямаме никакви проблеми с кожата- мека и гладка, пухкава и мирише много приятно- Мислбя си, че ще има проблем ако го миеш със сапун- козметичен- те за това хората са измислили шампоани за бебета, които са за коса и тяло и после мажеш с кремчета след банята- не си представям как се мие с крем?!?
 

Общи условия

Активация на акаунт