Един въпрос за невзета отпуска преди майчинството

  • 2 033
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 815
 платената отпуска си е платена отпуска, тя не се изчислява като болничен, някакви си там проценти и тн. За да се актуализира възнаграждението -трябва да има 10 дни на работа, защото по принцип както знаете майчинството си тече като стаж и си служител на фирмата или учреждението, в което работиш.

# 16
  • Мнения: 967
Аз процедирах по следния начин. Като се върнах на работа след майчинство известно време работих наполовин ден, за да е по-плавен прехода за Бебо като за половинките дни. когато не съм на работа си използвах невзетото майчинство, т.е. вместо 20дни да съм в отпуск аз 40 дни работих по половин ден. Фирмата, в която работя е много изрядна, т.е. винаги гледат всички документи да са наред, усигоряват на пълна заплатаи т.н. и специално за моя случай юристите на фирмата се поразровиха, защото и те не бяха сигурни как трябва да се плати тази отпуска - колкото е заплатата или колкото е било майчинството и се оказа, че по закон се плаща колкото "последното взето трудово възнаграждение", т.е. колкото ти е била последната заплата преди да излезеш по майчинство. Аз доста окярих, защото се оказа, че последната ми заплата преди 1год. е била с някакви бонуси, та ми платиха тази отуска доста добре Simple Smile

# 17
  • Мнения: 245
Здравейте пак,

като чета мненията ви виждам, че половината майки казват, че трябва да се работи 10 дни поне, другите казват, че не трябва и че платения отпуск ще е въз основа на последния месец, в който е било работено преди майчинството.
Кое е вярното, или просто зависи от счетоводителите, доколко са информирани и т.н.?
Благодаря предварително за отзивчивостта.
  bouquet

# 18
  • Мнения: 138
имам и аз един въпрос и той е: при ползване на тези болнични от 140 дена, полагащи се преди майчинството, пълното възнаграждение ли си взимам или някакъв процент от заплатата? Извинявайте, ако сте го написали вече, пък от недоглеждане съм пропуснала.

# 19
tribava pone 10 dni ot meseca da si bil na rabota - samo rabotni dni

# 20
  • Мнения: 815
имам и аз един въпрос и той е: при ползване на тези болнични от 140 дена, полагащи се преди майчинството, пълното възнаграждение ли си взимам или някакъв процент от заплатата? Извинявайте, ако сте го написали вече, пък от недоглеждане съм пропуснала.

най- общо казано взима се 90 процента от БРУТНАТА заплата- ако обаче има почивни дни заради официални празници това оказва влияние- взимат се малко по- малко пари, защото се изчилява 90 процента от средно дневния брутен доход или нещо такова беше- ох, дано си ме разбрала

# 21
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Здравейте пак,

като чета мненията ви виждам, че половината майки казват, че трябва да се работи 10 дни поне, другите казват, че не трябва и че платения отпуск ще е въз основа на последния месец, в който е било работено преди майчинството.
Кое е вярното, или просто зависи от счетоводителите, доколко са информирани и т.н.?
Благодаря предварително за отзивчивостта.
  bouquet

Не зависи от информираността на счетоводителите, а от това дали работиш държавна или частна работа. При частната фирма при каквато заплата излезеш в майчинство, при такава си взимаш отпуската, след като ти изтече майчинството. Тоест няма автоматична актуализация на заплатата, освен ако междувременно не се разберете с работодателя да ти повиши заплатат веднага щом почнеш работа - тогава има смисъл да изработиш 10 дни на по-високата заплата и тогава да вземеш отпуската. При държавна работа заплата по щат се актуализира с всяко увеличение, прието от правителството - обикновено това става 1-2 пътни годишно. В този случай имаш полза от изработването на 10 работни дни преди отпуската. Дано си ме разбрала, че малко сложно го обясних.

И един съвет към всички дами тук - само не ме разбирайте погрешно, не ви упреквам, искам само да ви улесня живота. Като ви остане малко време хвърлете един поглед на Кодекса на труда - всички права на работещите са описани там, вкл. отпуски, обезщетения, назначаване, прекратяване на договор и т.н. и т.н. Не е сложно четиво, а ще имате голяма полза при преговори и проблеми с работодателя. 

Общи условия

Активация на акаунт