АнтиД гамаглобулин

  • 2 956
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 28
Здравейте,

В 30 седмица съм и доктора ми препоръча до 32 седмица да си направя Анти Д гамаглобулин. Правила съм два пъти тест на Кумбс и нямам антитела, но тук доста прочетох по въпроса и доколкото разбрах в чужбина не те питат имаш или не антитела, а около 30 седмица директно ти я слагат. А и имам един спонтанен аборт преди години и не съм сигурна дали са ми били АнтиД-то .... Sad 

Та сега и въпросите ми Simple Smile Има ли някакви особеноости при слагането на тази инжекция и къде в Пловдив мога да я намеря.

Предварително благодаря за отговорите.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
На мен също ми препоръчаха да я направя, но аз не я сложих .Тестовете на Кумбс  бяха до последно отрицтелни, а док от Женската ми каза че в ранни седмици при спонтанен аборт няма как да се образуват антитела .Родих без усложнение.

# 2
  • Мнения: 195
И мойте тестове са отрицателни и ми казаха същото - за ранните седмици на аборта, че няма проблем, да я бият при нужда след раждането, кво е тва преди - знам че са към 160лв, а ако детето е с положителна -а задължително се бие - още пари, мисля че не трябва
На мен поне ми казаха че предварително не трябва и то голям лекар ми го каза а иначе не знам къде ще търся и аз ако се наложи - че тия дни ще е  Hug

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
krischana, в държавните болници тази ваксина се осигурява от тях и е безплатна за раждащите жени.Леко раждане !

# 4
  • Мнения: 382
krischana, в държавните болници тази ваксина се осигурява от тях и е безплатна за раждащите жени.Леко раждане !

Да, да! Плащаш си я... Даже ти казват точно откъде да я купиш.

А за слагането на ваксината по време на бременността - да, слага се, но само при положение, че нямаш антитела.

# 5
  • Мнения: 149
И при мен нямаше антитела при изследванита по време на бремнността, но ми направиха Анти-Д-то профилактично в 28 г.с. Купих си я сама - около 160 лв струваше, защото ми водиха ЖК в частна клиника.
Тепърва ми предстои да разбера дали ще ми я поставят до 72 ч след раждането - зависи бебчо дали ще е с положителен (като таткото) или отрицателен резус фактор (като мен).
Ваксината се поема от някои държавни болници, а други не. Най-добре говори с лекаря, с когото имаш уговорка или ако ще раждаш без избор на екип - със старшата акушерка или някои лекар от родилното отделение на съответната болница.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 426
След като нямаш антитела ,няма нужда да я слагаш сега.После като родиш,ако детето е с положителен резус -фактор,тогава.Иначе ако искаш разучи къде го има,че аз си имах ядове с намирането му Sad.Иначе самата инжекция се бие в крака.Желая ти леко раждане Hug.Поздрави.

# 7
  • Мнения: 102
Независимо, че нямаш антитела, в 28ма г. с. се бие профилактично АнтиД-то. Струва наистина около 160лв. В някоя по - голяма аптека ще ти я доставят по заявка (ако никъде не я намираш налична). Имай предвид, че ваксината се съхранява в хладилник, като преди да се бие се затопля (т.е. като я вземеш от аптеката трябва да имаш готовност веднага да ти я поставят).
После като родиш, ако детето е с "-" резус фактор, не ти я бият повторно (а не обратното...)

# 8
  • Мнения: 69
Потърси и друго лекарско мнение. Въпросната инжекция не е задължителна. След много четене и консултация с няколко лекари аз я отказах. С отр.резус фактор съм, /съпруг +/, спонтанен аборт без анти Д гамаглобулин след това. Големият ми син е с положителен резус фактор. След неговото раждане отново не са ми поставяли инжекция.  Малкият ми син също се оказа с положителен фактор. По мое желание не са ми поставяли анти Д-то нито по време на бременността, нито след това. И при двете ми деца няма никакви усложнения,родиха се напълно здрави. Относно това,че в чужбина не те питат, а направо те боцкат- по- голяма глупост не бях чувала.

# 9
  • Мнения: 102
Въпросната инжекция не е задължителна. След много четене и консултация с няколко лекари аз я отказах. С отр.резус фактор съм, /съпруг +/, спонтанен аборт без анти Д гамаглобулин след това. Големият ми син е с положителен резус фактор. След неговото раждане отново не са ми поставяли инжекция.  Малкият ми син също се оказа с положителен фактор. По мое желание не са ми поставяли анти Д-то нито по време на бременността, нито след това. И при двете ми деца няма никакви усложнения,родиха се напълно здрави.
Не е задължителна, но е силно пожелателна. Има риск за плода при евентуална следваща бременност. Риск, който няма как да бъде изчислен. Да, може и да няма проблем, но знаеш ли?
Ето тук е обяснено защо е пожелателно да се постави тази ваксина

# 10
  • Мнения: 28
Благодаря много за отговорите.
Знам, че не е задължително да си слагам анти Д-то, но вече съм решила, че ще го правя.
Вече пита в 2-3 аптеки, но естествено я нямат и я поръчах.

# 11
  • Мнения: 271
За първи път разбирам, че Анти - Д -то може да се бие предварително.
Аз съм 0-, а съпруга ми 0+. След първото раждане направиха изследване на кр.група на сина ми и се оказа, че и той е 0- и не ми биха  ваксината. по време на втората бременност на два пъти ме изследваха за антитела и бяха отрицателни. след второто раждане взеха само кръв от пъпната връв за антитела и ми казаха, че няма нужда от ваксина.
за уточнение двете бременности са следени от различни доктори, раждах без проблеми в държавна болница в Стара Загора. При второто ми раждане в моята стая на друга жена биха Анти-Д гамаглоболин (след първо раждане) и само я осведомиха че струва 170лв., но се поема от Касата. Също така сестрата каза, че въпросната ваксина била вносна, а преди е имало и българска, много по-евтина, но я спрели. newsm78
Леко раждане Iulchence! И не се притеснявай!

# 12
  • Мнения: 2 447
Анти-Д-то след раждане,ако се налага, се поема от касата и всичко друго си е изнудване.

# 13
  • Мнения: 2 472
Потърси и друго лекарско мнение. Въпросната инжекция не е задължителна. След много четене и консултация с няколко лекари аз я отказах. С отр.резус фактор съм, /съпруг +/, спонтанен аборт без анти Д гамаглобулин след това. Големият ми син е с положителен резус фактор. След неговото раждане отново не са ми поставяли инжекция.  Малкият ми син също се оказа с положителен фактор. По мое желание не са ми поставяли анти Д-то нито по време на бременността, нито след това. И при двете ми деца няма никакви усложнения,родиха се напълно здрави. Относно това,че в чужбина не те питат, а направо те боцкат- по- голяма глупост не бях чувала.
Така се радвам,че прочетох твоят пост.Раждах преди 7г. и никой не ме информира ,че трябва да ми се постави гамаглобулин.Дано нямам проблем при евентуална втора бременност.
На авторката желая лека бременност и безпроблемно раждане! Peace

# 14
  • Мнения: 67
При първата бременност,четох четох,чудих се но на края съобразих се с докора ми и ми сложиха в 28 г.с .превантивно и 72 часа след раждането също разбира се. Тази която ми сложиха в 28 г.с. си купих сама,другата в болницата ми я сложиха. Забременях  втори път, предполагам без усложнения и благодарение и на това. Чесно да си кажа не съжалявам,сега с второто бебе пак така,но се оказа,че тази за след раждането касата уж я покрива но в болниците я намат и пак трябва да си я осигуриш и евнтуално с фактурата да се разправяш с болницата да ти възстановят парите. Аз се бях притеснила от къде да я намерая,че на Байер струва 160-170 лв., а българската е в пъти по малко. После ми каза за Булмар мисля беше,обаждаше се по телефона и ако имат наличност 50 лв. струва. Миналия път я взех от аптеката на онкологията,където ги правеха българсикте ваксини и струшавеше 11 лв. но това беше преди няколко години. Така или иначе не печелят лошо и тези дето продават българската ваксина. Ще чакам да се роди бебето и ще видим дали ще ми трябва още  една.
Стискам ти палци всичко да е наред но според моята докторака профилактиката се правела 28-29 г.с. ако съм запомнила правилно.После било късно.

Общи условия

Активация на акаунт