Отговори
# 45
  • Мнения: 6 713
Защо да си чупи главата, като може да не си я чупи?

И аз съм на същото мнение! По-скоро минава меракът към определено забавление и също така детето вече пораства достатъчно, за да може и само да се пази. Например дъщеря ми само реве по градинките, че иска на люлката и после я люшна 1-2 пъти и ревне да слиза и то как слизаше в началото... напред с главата. ooooh! Вече си казва, че не иска повече и ме чака или да й помогна, ако е висока люлка, или тя сама се приплъзва и слиза. Но към годинка и половина като беше, съм й помагала непрекъснато и съм била до нея.

# 46
  • Мнения: 798
Арт мама,
Проходилка не съм ползвала за децата си. Не ми се търси, но има доста инфо защо не е добре (педи беше на същото мнение). Децата ми проходиха след годинка, но това никого не е притеснявало. И както казвам "прохождане" имам предвид - детето само да иска да ходи, да е стабилно и да се държи за опора (мебелите вкъщи, ръка - на разходка), а не аз да вървя преведена на две докато го "уча" да ходи   Laughing
Сори за спама, но реално и това има отношение по темата. Следвам детето. Ако то има подтик да направи нещо - помагам или съм наоколо (знае, че може да разчита, ако има нужда) ако не - зорлем не го карам. Като са на година и половина предизвикаелство е пейката, като са на 5 - катерушките вече са скучни и се правят по-сложни лупинги. Моето мнение, е че детето трябва да знае границите на своите възможности и да поема разумен риск, а не да стои пасивно  Peace

# 47
  • Мнения: 3 034
На мен кардинално не ми е ясно какво общо има възрастта на прохождането с разискваните опасности... И моето проходи преди годината, никога не е ползвало проходилка, и какво? Това с нищо не е променило възгледите ми, че зорлем няма нужда да си чупи главата. Да не говорим за съветите на педиатрите тук, за които вече писах. Но какво общо има с прохожданео за мен остава загадка.  Thinking

# 48
  • Мнения: 413
и аз не мисля, че има общо  Simple Smile

# 49
  • Мнения: 798
разбира се, че няма нищо общо.
Споменах, защото ме питаха. Според мен има общо не с възрастта на прохождане, а с това доколко детето е отглежданто с различни видове "помощни средства".
Преди време бях попаднала на хубава статия, в която бяха обобщени статичстически резултати - децата, които не са проходили спонтанно, а с т.нар. каишки например, после не знаят как да падат, като се спънат, просто защото винаги е имало кой да ги дърпа назад, когато тръгнат да губят баланс. В резултат - има по-голяма вероятност да се наранят сериозно (лицето например), вместо при падането да паднат на дупе или да се подпрат с ръчички и реално да не пострадат изобщо.
Никоя майка, мисля, че не спомена, че иска детето й да си чупи гавата. Аз съм от тези, които не се притесняват от ожулени колена, обаче. Ако спестя това на детето си, не мисля, че ще му направя услуга  Peace

# 50
  • София
  • Мнения: 1 395
Онзи ден в Заимов сме в едно кафе и малкият щъка свободно наоколо. От време на време губи равновесие и за всеки случай си сяда на дупето и се изправя наново. От съседните маси се наслушах на "леле детето" "олеле ще падне" и култовото "Хиииииии! Ох, щеше да ми изскочи сърцето!" А долу дори е с онази зелената мокетоподобна настилка Crazy Мисля че е много по-щастлив да прави каквото иска и да щъка така, отколкото да го водя аз.

Според мен ако не от думи, то от тона разбират над 90% от казаното, ноо.. Това да слушат и да разбират връзката "действие-противодействие" или "престъпление наказание" (образно казано) е още мноого далеч.. Успях да науча малкия че след като рови в чекмеджетата не е хубаво да мята всичко по земята. Понякога всичко си връща обратно, дори ходи да събира разни работи, но друг път си мята наред - ако му е кеф слуша. Знае вратите на кои стаи седят отворени и кои не, затваря след нас ако оставим някоя; истински ад е да си извадя дрехи от гардероба - доакто отворя двете крила да си избера и едното вече го е затворил.. Понякога си събира дрехите от земята и ги качва горе, понякога пък търси достижими дрехи и ги дърпа долу..
Та с две думи - мисля че много даже разбират. Само че само когато искат.

Общи условия

Активация на акаунт