Деца-лидери (4-10год.)

  • 10 779
  • 154
  •   1
Отговори
  • Мнения: 22
    Здравейте скъпи майки и бащи на деца между 4 и 10-12год. (които имаме що годе някакъв контрол върху децата, защото извън тази възрастова граница - ама въобще не играем)
    В тази тема ми се иска да обсъдим следните няколко въпроса.
    Трябва ли още в тази възраст да възпитаваме лидерско поведение в децата си?
    Как нашето поведение се отнася към лидерските заложби на детето?
    Лидера се ражда Vs Лидера се създава?
    Какво означава лидерско поведение при децата от тази възрастова група?
    Методи и техники за изграждане на лидерско поведение - разлики момче/момиче?
    Влиянието на учителите върху поведението на децата?

    И т.н.

    Интересува ли/замисляли ли сте се върху тази тема?

Последна редакция: пт, 14 май 2010, 14:07 от Levorukov

# 1
  • Мнения: 827
С възпитанието си целя детето ми да стане човек. Дали дъщеря ми ще се озовава в ралични моменти в лидеска позиция и дали това ще е нейна лична цел е изцяло нейно решение.

# 2
  • Мнения: 22
Да де ама нали трябва като порасне най-малкото да води собствения си живот?

# 3
  • Мнения: 25 603
За сметка на чий?
Мислиш ли, че другите родители с охота възпитават аутсайдери, само за да може твоето дете да се изживява като лидер?  Laughing

# 4
  • Мнения: 22
Едва ли някой целенасочено възпитава детето си като губещ/аутсайдер.
Понякога е достатъчно да не правиш нищо и детето само става такова.
Факт е, че откакто свят светува има и лидери има и последователи. Аз не бих възпитавал целенасочено детето си да бъде последовател.

# 5
  • Мнения: 25 603
Значи вярваш, че лидерите родителите им ги създават, а не са вродени таланти?  Laughing
Да се чуди човек откъде ли са се взимали лидерите, преди да пуснат психологическата шир-потреба по книжарниците?  Mr. Green
Според мен (а и не само) лидерът се ражда такъв и всички напъни на родителите да превърнат децата си в такива, могат само да ги превърнат в поредните неоценени от околните комплексари - неудачници.
Аман вече, новините са пълни с такива "лидери"!  Close

# 6
  • Мнения: 22
Не съм баш много съгласен. Може едно дете да има лидерски заложби, но ако те не се развиват и обогатяват не след дълго -обикновенно когато се сблъскат с реалната действителност след училище- другите които имат повече знания и умения ги надминават.
Самото училище-включително и всшето- има за задача да изкара подготвени технически хора, които да се подчиняват и изпълняват разпрорежданията на лидерите.
Така, че задачата за развитието на детето в тази област - според мен си остава чисто родителска задача.

# 7
  • Мнения: 4 555
Трябва ли още в тази възраст да възпитаваме лидерско поведение в децата си?
Зависи какви цели сме си поставили. Аз лично не бих си възпитавала детето целенасочено в тази посока. Държа на други неща. Предпочитам детето ми да може да разбира и осъзнава чувствата и потребностите си, да намира начин да е в мир със себе си, да има смелостта и увереността да постига целите си. Управлението на "масите" не ми е в приоритетите. Не мисля, че хората се делят на лидери и последователи, нито че да си от първите е гаранция за щастие и удовлетвореност, а второто - за липса на тези две важни неща и в комплект с етикета аутсайдер.

Лидера се ражда Vs Лидера се създава?
Ражда се, но естествено има много с какво да се помогне. Или попречи.


# 8
  • Мнения: 25 603
Може едно дете да има лидерски заложби, но ако те не се развиват и обогатяват не след дълго -обикновенно когато се сблъскат с реалната действителност след училище- другите които имат повече знания и умения ги надминават.

Олеле, какъв ще да е този "лидер", когото всеки с повече знания и умения ще надмине? Той на какво отгоре ще лидерства? На гърба на мама и тати?  Laughing
Я ми формулирай понятието "лидер", че май говорим за различни неща.

# 9
  • Мнения: 22
Ами обичайно лидер се формулира като “някой да има последователи”.
Когато са деца е лесно да си лидер - трябва само да усещаш интересите на другите и да ги обобщаваш най-често в игри или други дейности. Също така ако измисляш щурави игри или по нестандартни забавления(разбирай бели Grinning) - имаш последователи.
Въпроса е, че когато излязат от училище само с този номер не става.
Трябва да имаш определен набор от знания и умения, за да останеш лидер и в професионалния живот.
Иначе съм съгласен, че за да имаш пълноценен живот не е нужно непременно да управляваш други хора. Въпрос е на лична ценност.

# 10
  • Мнения: 25 603
За да управляваш други хора изобщо не е необходимо да си лидер. Достатъчно е да имаш стабилен гръб зад себе си.  Laughing
Стани ти някоя важна клечка, пък детето си не го мисли.  Mr. Green

# 11
  • Мнения: 9 814
Трябва ли още в тази възраст да възпитаваме лидерско поведение в децата си?- Трябва да се опитваме да създаваме личности преди всичко
Как нашето поведение се отнася към лидерските заложби на детето?-Ами живей като аутсайдер и се опитай да възпиташ лидер
Лидера се ражда Vs Лидера се създава?-И от двете по малко. Едно тихо и затворено дете, едва ли ще се превърне в лидер
Какво означава лидерско поведение при децата от тази възрастова група?останилите да му се водят по акъла Mr. Green

# 12
  • Мнения: 8 999
Лидерството не е въпрос на възпитание, а на характер. За жалост много малко можем да влияем върху характера на децата си.

# 13
  • Мнения: 857
Лидерите определено се раждат. Дори ако някой се опита да ги мачка и насочва в "масата" те пак се проявяват като такива. Залагам на характера, а не на възпитанието.

# 14
  • Мнения: 24 467
Не ми е самоцел. За мен е също толкова погрешно, колкото умишленото възпитаване в аутсайдерство, например.

Лидерството не е въпрос на възпитание, а на характер. За жалост много малко можем да влияем върху характера на децата си.

Само че според мен не е "за жалост",  а "за радост". Слава Богу, че не родителите решават. Що грешки щяха да се натворят...

Общи условия

Активация на акаунт