Деца-лидери (4-10год.)

  • 10 783
  • 154
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 420
Относно "свитото" дете- не мисля, че е нужно да залита чак в другата крайност. Просто е нужно да му помогнем да открие себе си, своя потенциал и да го развива, да разбере собствената си стойност като уникален индивид. Това, според мен ще е достатъчно, за да придобие известна доза увереност в себе си, което пък ще му помогне да отстоява по-адекватно интересите си. Но да се опитваш да създадеш лидер от човек /независимо дали е дете или по-голям/, когото по-голямата отговорност го стресира, натоварва и пречи да живее спокойно, значи просто да "създадеш" едно нещастно същество.

# 31
  • София
  • Мнения: 5 079
Не мисля, че лидерство се "възпитава".
Човек се ражда такъв. Това е черта от характера, която или имаш, или нямаш.

# 32
  • Мнения: 1 615
Мъдра жена е Как'Сийка, а знам, че има син... Мисля да го искам за зет, ама едва ли съм единствената Simple Smile
За да не повтарям като латерна, присъдинявам се към нея, Judy, BirdsFlu...
А пиша нещо, колкото да избегна включване от типа "запис" Simple Smile

# 33
  • Мнения: 1 615
Сетих се, че всъщност исках да кажа нещо, но вероятно съм руса по душа Simple Smile
Аз харесвам детето си. Наистина си го харесвам. Не просто го обичам. Харесвам си го каквото е и само искам да е ДОБЪР човек, да е в хармония със себе си, да се чувства удобно в кожата си, да следва своите мечти, съобразно своите таланти и всичко това дано е предпоставка да бъде и един ЩАСТЛИВ ЧОВЕК.

Вероятно 99% от родителите обичат децата си (има и изроди, но за тях не говорим) - някои по принуда, други поради чувство за дълг, други от гордост, повечето - от сърце, предполагам. Но възпитаващите лидери не съм убедена, че ги харесват. Все нещо не им е достатъчно. Прожектор трябва да има, насочен към детето им - да им доказва, че то е по- и то е най-. Нахъсват до припадък, изискват, ядосват се на 2-и места и 5-ци, търсят връзки за "поправяне на грешката". Някои от тях вероятно смятат, че това е правилно и така създават лидери. Но истината е, че те просто не харесват децата си.

Съвършенство на практика не се постига. Винаги може повече. Винаги ще се намери някой, дето е по-. И изискванията скачат. Отново и отново. Докога? Кой излиза щастлив или поне доволен от подобни отношения? Аз не познавам нито един, спечелил подобна надпревара...

# 34
  • софия
  • Мнения: 2 543
Дъщеря ми не е свита , нито прекалено отворена. Но страда много като губи на спортни игри. Преди няколко дни момиченце и казало, че е кръгла нула на баскетбол. Просто и личи , че е нещастна. Всяка вечер води баща си да вкарват кошове. Аз не мисля , че трябва да я навивам, че трябва да е най- най. Оставих нещата сами да си вървят , ако става, става. Ако за всичко ,я подбутвам,  ще и се налага да пада от високо като порасне , а тогава боли.

# 35
  • Мнения: 3 810
Двете ми дъщери са в двете крайности, а все аз съм ги възпитавала. Голямата ме пита за най- дребните неща, а малката не ми позволява дори аз да й избера дрехи...
Свидетел съм и на болни амбиции на майки да създадат лидери- е като рекло че няма да стане- не става!

# 36
  • Мнения: 2 133
Е, да, определено най-лошият вариант е болните родитески (недоказали се на времето) амбиции ooooh!

# 37
  • Мнения: 22
Започва да ми се струва, че всичко звучи като измъкване от отговорност.
Първо твърдението, че лидерите се раждат и не е необходимо да се развиват - не отговаря на истината.
Второ намеците, че хората, които възпитават лидерство поведение децата си са комплексари и т.н. - също не смятам, че отговаря на истината ( като с това не казвам, че трябва да се търси лидерско поведение на всяка цена и за сметка на психичното здраве на детето)
Трето - май се оказва, че не знаем дори как да дефинираме лидерство и не знаем в какво и как точно се възпитават лидери а твърдим, че трябва да оставим нещата на самотек.
 newsm78 Това не идва ли от нашето незнание и нежелание да научим нещо по темата , което оправдаваме, че не всеки е лидер, болни амбиции, други по-важни неща и т.н.newsm78

# 38
  • Мнения: 9 814
Ако от всеки само с възпитанието ставаше лидер, тежко ни.
Лидерството е комплекс от качества включващи както черти от характера, така и отпечатък от възпитанието, средата, в която сме израснали...
Лидерът в детска възраст е онзи, които събира около себе си останалите, умее да ги води и те го следват охотно. Същото е и с порасналия лидер.

Ти какво очакваш да прочетеш тук? Панацея как се създава лидер?

# 39
  • Мнения: 22
Ти какво очакваш да прочетеш тук? Панацея как се създава лидер?
Ако разбирам, че тези въпроси са към мен newsm78 отговор - не. Не очаквам панацея. Очаквам да чуя  Grinning всъщност да прочета какво е вашето мнение по темата (нарича се феномен на социалното сравняване  Laughing). За себе си имам отговори. Дори идеи какви са точно тези умения, които формират лидерското поведение

# 40
  • София
  • Мнения: 6
 Тези качества или ги носиш в себе си или не! За мен лидерите се раждат такива и такива остават докрай!

# 41
  • Мнения: 9 814
Ти какво очакваш да прочетеш тук? Панацея как се създава лидер?
Ако разбирам, че тези въпроси са към мен newsm78 отговор - не. Не очаквам панацея. Очаквам да чуя  Grinning всъщност да прочета какво е вашето мнение по темата (нарича се феномен на социалното сравняване  Laughing). За себе си имам отговори. Дори идеи какви са точно тези умения, които формират лидерското поведение

Нали социално сравняваш, не търсиш отговори, тогава не им намирай кусури.  Laughing

# 42
  • Мнения: 22
 Laughing еееееееееее дълбоко уважавам индивидуалността на всеки и още повече правото на всеки родител да решава какво ще прави с децата си (стига да е в рамките на закона иначе  #2gunfire).
Не намирам кусури - просто търся отговори - нали е казано потърси и ще намериш, почукай и ще ти се отвори, поискай и ще ти се даде. Simple Smile Та и аз така поисквам отговори, мнения и коментари и съм благодарен на всеки отделил време да пише по темата или да гласува в анкетата.

# 43
  • Мнения: 3 804
Не мисля, че лидерство се "възпитава".
Човек се ражда такъв. Това е черта от характера, която или имаш, или нямаш.
Имам 3 деца-2 пуберки ,и едно  на 4,5 ,и според мен лидерство е вродена черта .Не живеем в БГ,когато се преместихме тук големите бяха на колкото е малката сега,почти не говориха езика когато тръгнаха на предучилищна.Да си призная ,беше не страх ,как ще се справят все пак ,за тях всичко  беше ново.Опасенията ми се казаха напразни-за няма и седмица всяка си беше събрала компания около себе си.Сега дребната на градинката на която ходим си има  има своя компания.тя е най-малката,но командва къде и на какво ще се играе и другите я слушат.

# 44
  • Мнения: 22
Де бе хора вродено та вродено/въпрос на характер. Добре съгласен съм (отчасти) но това вродено би трябвало да се поддържа и развива ако искаме детето да успее в тази област и след като вече не е дете. Макар, че ако се идентифицират точната съвкупност от знания и умения, които формират лидерското поведение и едно дете, което няма изявено лидерско поведение в ранните години може да бъде развито в тази област.
Лидреството според мен е по-скоро набор от знания и умения съчестани с мотивация.
Въпроса е кои са тези знания и умения според вас newsm78

Последна редакция: сб, 15 май 2010, 23:54 от Levorukov

Общи условия

Активация на акаунт