Вредя ли на детето си?

  • 1 090
  • 10
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 1 168
Детенцето ми не  е щастливо.Ходи на ясла от октомври а все още не може да свикне-напоследък стана нетърпимо Sad.Много е привързана към мен.Близките ми казват че е заради кърменето че и вредя по този начин,че я задържам едва ли не на сила да е толкова привързана.Дали наистина не е време да отбия,а толкова искам да стане по естествен начин.?Как мислите кърменето(аз)ли съм виновна за това положение?(или просто детето си е такова и просто не е за ясла.от септември е на градина дано там да е по добре)

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Не мисля, че вредиш на детето си или че си по някакъв начин виновна за това, че се вслушваш в нуждите й и се опитваш по най-добрия възможен за теб начин да й помогнеш да преодолее стреса от яслата Simple Smile
Децата, които не са били кърмени дълго и са пак привързани силно към майка си - с какво го обясняват?
Повече от нормално е толкова малко дете да е привързано като с велкро за майка си - щеше да е необичайно да е свръхнезависимо и самостоятелно... Повечето деца са така Peace Единици са самостоятелните независими дечица - и при тях няма никакво значение сучат ли или пият от шише.
Ако ще те успокои - голямото ми дете тръгна на ясла на 1г 11м, много, много трудно - 'адаптираше' се месеци наред, все с плач и нежелание сутрин. До края ходеше на ясла с примирение. Но истината е, че на персонала му беше все тая, просто ги гледаха, буквално - кой реве, кой нещастен, кой се бие - те седят и ги гледат...
Разликата, като тръгна на градина, беше огромна. Адаптира се точно за три дена, а на втората-третата седмица на първата родителска среща като тръгна госпожата да излиза, й се метна отгоре и викна, чакай ме, чакай ме - към мен хич и не погледна Simple Smile (още я кърмех тогава). Въпрос изцяло на подход и желание на персонала е, уви.

# 2
  • Мнения: 857
И на Марти му предстои тръгване на ясла. Не знам как ще го приеме  Sad.
Не мисля, че кърменето вреди /абсурдно е като твърдение/. Детето е привързано към теб, което е съвсем нормално. Има деца, които трудно свикват с непозната обстановка и такива, които се приспособяват чудесно - съседчето го кърмиха до 2 г и половина, пък ходи на градина усмихнато и с огромно желание.
Успех с градината  Hug.

# 3
  • Мнения: 3 718
Меги, с това, че си близо до детето си, отвръщаш на нуждите му и му даваш най-прекрасното и любимо нещо, кърменето и прегръдката на мама, не само, че не вредиш, ами съм убедена, че намаляваш стреса от новата среда.

Съгласна съм с Бу, че яслата е стрес за всички деца, кърмени или не. Няма логика в това, спирането на кърменето преди детето да е готово, да има добър ефект. Това е допълнителен стрес и няма как да има положителен ефект върху детето. Даже обратното, сега е от особена важност момиченцето ти да знае, че ти си на разположение 100% когато сте заедно и може да разчита на теб. Нищо, ама нищо странно няма в това едно дете да е привързано към майка си. Ако не беше така, щеше да е странно.
А и малко или много кърменето предпазва и помага за справянето с типичните яслено-градински вируси.

Моето момче също тръгна на ясла малко преди 2 годинки, тогава още беше кърмаче. Определено с яслата не си паснаха, сестрите бяха възрастни, пред пенсия, много викаха и нямаха отношение към децата. Алекс не беше доволен, а и много боледуваше. Наложи се да го спра през пролетта.

Когато тръгна на градина, нещата вече бяха коренно различни. Пак имаше първоначалния рев и дърпане, но той сравнително бързо премина. Преди тръгването се опитвах да му създам положителна настройка за градината, разхождахме се често покрай сградата, показвах му площадката, разказвах му как ще играе там с децата. Вечер често се приспивахме с книжката "Горската детска градина", тя е много положителна и мисля, че му създаде добра настройка.
А освен това, учителките в градината са на съвсем друго ниво. Първо, учителки са, не мед. сестри. Имат отношение към децата и си обичат работата, просто се вижда с каква радост ги приемат сутрин. Радват се на постоянното бърборене на Алекс и игрите, които измисля. Това и той го усеща, вече е и по-голям и ходи с желание всяка сутрин.

Та така, не опира само до кърменето. Може би е добре предложиш на близките си, да помогнат за създаването на добра настройка към предстоящата градина. Да не показват явно отношението си към кърменето, за да не ви натоварват излишно. Децата са големи емпати, усещат емоциите и ги попиват. Когато около момиченцето ти витае съмнение, упреци и притеснение, тя сигурно го усеща. Ако опитате да имате положителна настройка към новото предизвикателство, вероятно и тя ще се почувства по-уверена.

# 4
  • Мнения: 1 691
Не мисля, че е от кърменето. Най-близкото приятелче на сина ми тръгна на ясла през септември (кърмен е няколко месеца, не повече от 5-6) и се адаптира много трудно, всъщност просто не се адаптира. След много мъки го отписаха окончателно.

# 5
  • Мнения: 334
Нямам опит, но и аз мисля, че като кърмиш детето си му помагаш да се адаптира и да преодолее по-лесно стреса от новата среда. Това някои деца да свикват по-трудно с яслата е предполагам свързано с това, че са по-чувствителни. А близката връзка, която има с теб, е нещо само и единствено хубаво, защото думата "привързаност" няма само неприятни конотации. Лично аз бих жертвала яслата/градината, ако ситуацията го изисква, но не и кърменето.  Simple Smile

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 1 168
Много ви благодаря за отговорите HugДнес  леките в яслата ми казаха че ако така се държи в градината директно ще я изпишат....Пак е ревала на обед докато не е събудила децата от цялата ясла и накрая тя е легнала да спи.Ако можех изобщо щях да пропусна яслата но нямам друг избор.За сега няма да отбивам но ако и в градината нещата не се променят...

# 7
  • Мнения: 1 517
Не ми се вярва да е защото още я кърмиш, просто му е трудно на детето . У дома е най добре и се противопоставя, но за градината искам да ти кажа ,че може и да се случи това с изписването. На моя много близка детето не се адаптира изобщо, ревове часове наред будеше децата,викаха майка и от работа...абе кофти ситуация много. Накрая явно персонала отнесе случая до директорката и резултат беше "и без това местата не са достатъчни,децата са много а тя пречи на учебните занятия на другите деца,разтройва ги..."

# 8
  • Мнения: 3 718
Много ви благодаря за отговорите HugДнес  леките в яслата ми казаха че ако така се държи в градината директно ще я изпишат...

Можеш да им кажеш, че единствените за изписване са те самите. Манипулация от класа е това, просто ги мързи да подходят ангажирано към децата и очакват да получат тихи и спокойни роботизирани кукли .... абе в градината е различно, а кърменето не само няма общо, ами само може да е от полза  Peace

# 9
  • Wolwedans
  • Мнения: 396
Няма нищо общо с кърменето. Моя голям син тръгна на градина  горе долу на тази възраст без да е ходил на ясла и беше най-големия кошмар- рев, вкопчване, вечер не искаше да заспива, а през нощта се събуждаше и викаше "госпожоооо". А се отби още на 6-7 мвсеца. Гледаше го майка ми, защото започнах работа, така че не е бил кой знае колко привързан. Просто някой деца са такива- не приемат промените. Искат всичко да си е както те го познават, неизвестното ги плаши. С времето ще свикне Hug И си я кърми токова колкото тя иска, а и мама де!

# 10
  • Мнения: 51
Едва ли нежеланието на детето за ясла има каквото и да е общо с кърменето. Това са две съвсем отделни неща. И за майката, и за детето е много тежко тръгването на ясла, независимо от други обстоятелства.
Ти я отбий, когато прецениш за подходящо.

Общи условия

Активация на акаунт