Моля за помощ- трудово-правен казус

  • 1 857
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Здравейте,
обръщам се с огромна молба за съвет .Работя от 5 години в голяма банка . След завръщането ми от майчинство ,заварих нов шеф,ново ръковводство , нов екип... В който за съжаление някак си не бях приета с "добре дошла" . На постоянен трудов договор съм   . Но днес шефа ме привика- да съм си подпишела молба за преминаване на друга длъжност и на договор по "заместване" и то със задна дата считано от 07.06.
1. Ако не напиша молба,има ли начин да ме принуди(освен психологически  Confused )
2.По какъв начин би могъл да ми прекрати постоянния договор

Уточнявам,че имам и квалификацията за длъжността и необходимият стаж . На тази позиция работя с още 20 колеги в региона. (т.е. няма да е съкращаване на щата и т.н. или пък намаляване обема на работа)

Моля ви за помощ- до 04.07 трябва да намеря разрешение ...Че ми предстои тежък разговор ,тъй като не искам да се откажа доброволнно от постоянния си договор   Praynig  Praynig  Praynig

# 1
  • Мнения: 239
Няма начин да те принуди! Не се поддавай на манипулации. Сестра ми беше в аналогичната ситуация, но се оказа слаба, уплаши се и подписа.
Кодексат на труда гласи следното: "Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;..."

С две думи не може да ти прекрати едностранно трудовия договор, както и не може едностранно да го промени. (чл.118).  Успех!

# 2
  • Мнения: 2 927
1. Ако подпишеш такава молба, все едно се самоуволняваш. Работодателят не може едностранно да те премести на позиция по заместване.Ако подадеш ли молба, това става по взаимно съгласие и твоята позиция остава свободна. Като се върне на работа замествания - ти си тръгваш.
Най-вероятно иска да задържи този, който те е замествал по време на отпуска за отглеждане на дете.
2. Може едностранно да ти прекрати договора на всички основания по чл. 328 от КТ, дори в действителност да не са налице условията за това. Може да те уволни дисциплинарно - пак едностранно.
Ако тръгне да ти връчва някакъв документ, получи го. Ако откажеш да го подпишеш, ще се подпишат двама свидетели и документът се счита връчен, но ти не разполагаш с него и не можеш да го дадеш на адвоката си.

# 3
  • Мнения: 0
В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;..."[/b]
С две думи не може да ти прекрати едностранно трудовия договор, както и не може едностранно да го промени. (чл.118).  Успех!



За съжаление детенцето ми е на 3г.и 6м - значи този член не ме защитава  Cry

Последна редакция: сб, 03 юли 2010, 08:41 от locki

# 4
  • Мнения: 0
Най-вероятно иска да задържи този, който те е замествал по време на отпуска за отглеждане на дете.

да точно така е в моя случай  Cry 


2. Може едностранно да ти прекрати договора на всички основания по чл. 328 от КТ, дори в действителност да не са налице условията за това. Може да те уволни дисциплинарно - пак едностранно.
Ако тръгне да ти връчва някакъв документ, получи го. Ако откажеш да го подпишеш, ще се подпишат двама свидетели и документът се счита връчен, но ти не разполагаш с него и не можеш да го дадеш на адвоката си.


Ами аз нямам нито едно наложено дисциплинарно наказание- няма как да ме уволни дисциплинарно...
А ако реши едностранно да ми прекрати договора все пак не трябва ли да има основания за това  newsm78 . Аз пак подчертаам,че имам абсолютно квалификацията ,стажа и изискванията за длъжността...

# 5
  • Мнения: 25 610
Надявай се да те уволни дисциплинарно - ще го осъдиш много лесно.  Laughing
Ама едва ли е толкова прост - ще те натискат сама да напуснеш.
Няма ли някой по-висшестоящ, на когото да се оплачеш?

# 6
  • Мнения: 289
След като имаш необходимото образование, стаж и умения - няма ли вариант да се преместиш в друга банка например  Rolling Eyes
Представям си колко неприятно е да се работи в такав обстановка..
А пък продължението да те уволнят, да водиш дело, да го спечелиш, и да се върнеш пак там... винаги ме е изумявал този сценарий.. и бих си го представила на практика в някой колектив, в производството, където работят 300 човека.. а в малък екип.. знам ли, за мен лично е немислимо. Би наранило достойнството ми. Никога не бих направила такова нещо.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Е, то не е задължително да се върнеш на практика. Само че за времето, през което си без работа поради незаконно уволнение работодателят ще ти дължи заплата и осигуровки, плюс съдебните разходи Twisted Evil Пък ти като спечелиш си подаваш предизвестието и напускаш. По принцип е желателно да не се стига до такива крайности, но някои работодатели това заслужават.

# 8
  • Мнения: 25 610
А пък продължението да те уволнят, да водиш дело, да го спечелиш, и да се върнеш пак там... винаги ме е изумявал този сценарий..

Защо те изумява? Първо, заличава се от трудовата книжка дисциплинарното уволнение (все още има работодатели, които се впечатляват от него и затръшват вратата пред хората, уволнени дисциплинарно). Второ, взимаш накуп няколко заплати, които в момент на безработица са особено необходими. И трето - никой не те задължава да останеш да работиш там, но вече може да напуснеш с високо вдигната глава. А и не се знае, докато се точи делото, дали самият шеф няма да бъде издухан от мястото си и при завръщането си да свариш съвсем друг колектив...  Mr. Green

# 9
  • Мнения: 0
Надявай се да те уволни дисциплинарно - ще го осъдиш много лесно.  Laughing
Ама едва ли е толкова прост - ще те натискат сама да напуснеш.
Няма ли някой по-висшестоящ, на когото да се оплачеш?

Ами централата ни е в София  #Crazy ... Както споделих -огромна структура ,имаме си омбудсман, членувам и в синдиката  ...  Май трябва да им пиша... newsm78  Но за целта трябва да съм убедена в правата си -затова и пуснах темата...


И въобще не ме притеснява колектива - всъщност колегите ми с които ежедневно работя са супер- те ме познават и ценят...
Един етаж по-нагоре обаче -  ада .... Новият шеф е абсолютно авторитарен тип , набелязал ни е 3 -ма колеги и това е... Едната за съжаление не издържа и напусна - веднага бе назначена колежка от "придворните "  , сега съм аз наред  и шефа се закани да се готви и колегата ми...
Мен ми е ясно ,че ще си търся работа в друга банка- трудно начинание в момента ...  Но за капак на всичко са ни зарибили  и с ниско лихвени кредити(1-2%) ,които трябва да възстановя,ако напусна... Така ,че - кръга е омагьосан  #Crazy  Аз не се притеснявам от психологическия тормоз- съвестно си изпълнявам работата ,нямам дисциплинарни наказания -  половината колеги от старите ме познават много добре и ме ценят...

Просто новия шеф иска да освободи място за "свои"  хора ...

# 10
  • Мнения: 351
Работодателят няма право да променя постоянен трудов договор в друг вид временен договор, пък какво остава "по заместване".  Като те привикат следващия път го посъветвай да си прочете Кодекса на труда.
Нищо не подписвай. Просто кажи, че не си съгласна с условията и точка.
Не могат да те уволнят дисциплинарно. Трябва да си направила наистина някакво нарушение, при което се вземат писмените ти обяснения и пр. - абе дълга и широка е тази процедура, така че е абсурд да те уволнят дисциплинарно.

Единствено могат да ти съкратят длъжността, но нямат право да назначават 6 месеца човек на същата позиция.

Според мен, при следващ разговор им кажи, че си знаеш правата, знаеш, че нямат право от постоянен трудов договор да преминаваш в такъв "по заместване" и няма да подпишеш нищо. Добави, че се надяваш да ти дадат шанс, за да им покажеш, че си заслужава да ти се доверят.

Трудно ще им е да те уволнят. Надявам се, че няма да им се подведеш на провокациите. Ако нарушат правата ти - повярвай ми, една жалба в Инспекцията по труда върши чудеса. Поне в София.

# 11
  • Мнения: 351
Да добавя, че няма право да променя и длъжността, на която си назначена първоначално. Особено пък като имаш стаж и пр.
Единствено може, ако ти писмено желаещ това. А както всички знаем - не желаеш, т.е. нищо не подписвай.

П.П. Винаги ме е било яд, че Кодекса на труда защитава служителите, но самите служители в БГ не го четат и не си знаят правата.

# 12
  • Мнения: 289

 Но за капак на всичко са ни зарибили  и с ниско лихвени кредити(1-2%) ,които трябва да възстановя,ако напусна...

Да възстановиш?? Цялата сума наведнъж??
Или просто лихвата ще се промени?

А пък продължението да те уволнят, да водиш дело, да го спечелиш, и да се върнеш пак там... винаги ме е изумявал този сценарий..

Защо те изумява?

Ами.. някакво мое /криворазбрано явно/ чувство за достойнство - да воювам да се върна на място, от което ме гонят...
По-скоро бих останала на улицата, бих сменила града, държавата, но не бих си дала ината  Confused
Това не е съвет, обаче, само разсъждавам от моя гледна точка как би изглеждала такава ситуация.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Ами.. някакво мое /криворазбрано явно/ чувство за достойнство - да воювам да се върна на място, от което ме гонят...

По-скоро въпросът е да не позволиш да те правят на балама. Много достойно ли е да се вържеш на провокации и да си плюеш на интересите, пък шефа да се кефи после как те е прекарал и изнудил да напуснеш?

# 14
  • Мнения: 351
Еделия, то нищо не ти пречи да ги осъдиш, да ти възстановят парите за времето, през което не си била на работа и сама да пожелаеш да не се върнеш на работа, въпреки че съдът е постановил, че са те уволнили неправомерно и трябва да те върнат на работа.
Пише го в Кодекса на труда. Четете!

Общи условия

Активация на акаунт