Възпалени уши

  • 47 374
  • 139
  •   1
Отговори
# 60
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
може би това е 100-ния ми пост с тази информация, но ето Ви го пак:

Вентилационни тръбички


Кога се слагат?

Най-честите причини за поставяне на вентилационни тръбички са:

присъствие на течност зад тъпанчевата мембрана за период по-дълъг от 2-3 месеца;
чести и/или тежки отити, които не се повлияват само от медикаменти.
Вентилационни тръбички се слагат и за избягване на трайните увреди на тъпанчевата мембрана при опасност от баротравма.

Защо се слагат?

Ако тъпанчевата мембрана се среже (т.нар. миринготомия) болното средно ухо се повлиява благоприятно от изсмукването на наличната течност и поставянето на лекарства. Ефектът обаче често е временен – разрезът бързо зараства и болестното състояние се възобновява.

Поставянето на вентилационни тръбички подържа отвора в тъпанчето по-дълго време:

налягането зад тъпанчето се изравнява лесно с атмосферното – намаляват или се преустановяват епизодите на среден отит;
при нов епизод на среден отит, това лесно се диагностицира (образуваната течност изтича и се вижда) и лекува (лесно се поставят медикаменти директно в средното ухо).
Как се слагат?
Прави се малък разрез на тъпанчето и наличния секрет се изсмуква. Поставя се вентилационната тръбичка и евентуално медикаменти.

Работи се под микроскоп, поради което при малки деца най-често се използва лека обща анестезия. При възрастни процедурата обикновено е под местна анестезия.

Защо има различни видове тръбички?

Тръбичките се различават по форма, размер и материал.

Най-често се използват различни модификации наподобяващи по форма макара, т.нар. вентилационни макарички.

Размерите зависят от големината на тъпанчето и търсения ефект. По-малките тръбички се поставят по-лесно и по-малко увреждат тъпанчевата мембрана. По-големите се запушват по-трудно и по-дълго се задържат.

Като се изключат някои самоделни варианти, съвременните вентилационни тръбички са от относително безвредни за тъканите материали. Полимерните са по-поносими за тъпанчето, а металните – по-трудно се запушват. Съществуват и комбинирани модели – отвън полифлуорпропилен, отвътре титан.

Конкретния модел и размер вентилационна тръбичка зависи от предпочитанията на хирурга – няма общоприет стандарт. След правилно поставяне различните видове тръбички имат еднаква функция.

Може ли ухото да се инфектира през тръбичките и как да се избегне това?
Вентилационните тръбички намаляват значително честотата на епизодите от среден отит. Те обаче създават временна комуникация между външното и средното ухо – потенциален директен път за инфекция.

Трябва да се избягва навлизането в ухото на замърсена вода:

при къпане и плуване ухото следва да се запушва, като това не е задължително. При по-малки деца рискът от навлизане на вода е по-малък (поради по-малките размери), а и процедурата по-запушване на ухото за тях не винаги е приятна.
при гмуркане и подводен спорт запушването на слуховия канал е задължително, като при навлизането на замърсена вода или съмнение за такова е желателно профилактично поставяне на антибиотични капки.
Комбинира ли се с друга операция?
Преди оперативно отстраняване на назофарингеална (“трета”) сливица винаги трябва да се изясни състоянието на тъпанчетата. Често, операцията може да се комбинира с оперативно лечение и на средното ухо, с което при еднократно даване на анестезия се решават и двата проблема. Става дума, обаче за две отделни операции и само необходимостта от провеждането им при всеки конкретен случай е решаваща.

Трябва ли тръбичките да са двустранни?

Обикновенно когато едното ухо е болно боледува и другото. Това обаче не винаги означава, че състоянието и на двете налага поставянето на вентилационни тръбички. Дали е необходимо двустранното поставяне на макарички се решава конкретно при всеки случай, като най-често при самата операция се преценява най-точно състоянието на средното ухо.

Какво става ако вентилационните тръбички се запушат?
Ако тъпанчето изглежда здраво и няма симптоми – вентилационните тръбички се оставят запушени до спонтанното им падане или се махат. Ако симптомите на среден отит се възобновят вентилационните тръбички се отпушват оперативно или се сменят с нови.

Колко дълго остават тръбичките и как се махат?
Вентилационните тръбички се поставят до трайно оздравяване на средното ухо – най-често за период от 6 месеца до година. През това време ухото периодично трябва да се следи от специалист.

Често ухото спонтанно отхвърля тръбичките. Ако това стане преди ухото да е оздравяло се налага повторно поставяне на тръбички. Ако ухото е напълно здраво и вентилационните тръбички не се отделят спонтанно, те се махат оперативно.

Макар и рядко, след сигурно оздравяване и след махане на макаричките, ухото може пак да се възпали. Тогава може да се наложи повторното слагане на тръбички.

Какви са последиците за тъпанчето от поставянето на вентилационни тръбички?
След спонтанното отделяне на вентилационните тръбички може (но не е задължително!) да остане траен отвор на тъпанчето, което налага той да се затвори оперативно. След оперативното махане на задържана макаричка отворът често се затваря от хирурга.

Всяко продължително дразнене на тъпанчевата мембрана може да доведе до образуването на белег – т.нар. мирингосклероза. Това понякога се наблюдава и след поставянето на вентилационни тръбички. За мнозинството пациенти това няма никакви последствия за слуха.

Продължителното, и понякога трайно спадане на слуха, до което води нелекуваният средния отит има много по-голям отрицателен ефект. При това самият среден отит често води до мирингосклероза, а и до сериозни увреждания на цялото тъпанче.





Подробности тук: http://lolov.com/frames/info.htm

# 61
  • Germany
  • Мнения: 224
Шани, ти си злато, благодаря за бързия и точен отговор и извиняваи че те накарах отново да изровиш заради мен всичко това. Hug

# 62
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
Точно благодарение на Шани и аз прочетох по-горната информация от сайта на доц. Лолов.
Информацията е написана на много разбираем и достъпен език мисля.

# 63
  • Мнения: 210
Прочетох цялата тема и научих доста неща. Но си задавам въпроса защо все трябва да е трудно и сами да ровим за информация. Съществува ли изобщо лекар на този свят който обръща внимание на пациента си и го информира за всички възможности. Но това е друга тема.
И аз преди месец изживях един подобен кошмар но нямах достъп до интернет и неможах да ви направя съпричастни към въпросите които си задавах.
И моята дъщеря има проблем с ушите само че при нас няма никави симптоми нито температура нито болка и много ме е страх защото няма да разбера ако пак и се възпалят ушите.
При нас всичко започна от хремата и накрая трябваше да реша да махам ли трета сливица или не.
Влязох в болница дори за операция и накрая се отказах защото я заведох при една специалистка която я преглежда с апарат през носа /немога да възпроизведа наименованието му/ според нея дъщеря ми няма оголемена трета сливица и изкривяване на носната преграда и там се задържа секрет и неможе да се излекува и от там в ушите. Доверих и се и за десет дена ни оттърва от хремата която продължаваше пети месец.
Сега обаче продължавам да се притеснявам за ушите защото в болницата ми обяснавяхя как има течност зад тъпанчето и трябва да го пукнат и да ги лекуват а тази лекарка за 5 дни с Берлицитин ги излекува /според нейните думи нищо и няма на ушите/. Няма лошо ама аз преди това през седмица и капех и Отипакс и берлицитин и няма резултат. Как може прегледа на ушите да е толкова относително нещо.
Преди седмица я водих при личния лекар и той я прегледа каза че не са зачервени мембраните. Ама от два дена я гледа ровичка с пръсчето и като й чистя ушите има секрет.
малко дългичко стана ама и на мен ми се прииска да си споделя болката.

# 64
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
Забравих само за кой ли път да благодаря Шани, че ме свърза с доц. Лолов, защото този човек знае как да обяснява на достъпен език проблемите така, че да ти стане ясно всичко, което те интересува.

Благодаря ти, Шани, доц. Лолов мога да кажа, че е невероятен Човек и ми даде пълна яснота на въпроса.

Профилактичните прегледи са много важни, и много родителите в много случаи не разбират за отите, защото понякога, нито има болка, нито Т, нищо, но не очаквайте джи пи-то да разбере, че детето има видиш ли точно отит, и точно джи пи-то да ви изпрати на специалист. Аз изключително държа на профилактиката.
И никога не чакам джи пи-то да ме прати тук и там, винаги съм действала АЗ и съм си хващала детето и съм го водила при СПЕЦИАЛИСТ лекар при нужда.

# 65
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
И никога не чакам джи пи-то да ме прати тук и там, винаги съм действала АЗ и съм си хващала детето и съм го водила при СПЕЦИАЛИСТ лекар при нужда.

Ето това трябва да се проумее от майките  Peace

Лио - няма за какво  Hug. Насреща съм, за всичко с което мога да помогна  bowuu

# 66
  • Germany
  • Мнения: 224
Ами на нас точно детската лекарка го откри. тук първото нещо което гледат са ушите, да не говорим че гърло не гледат. но тои е голям и вече разбираме, а и аз си го знам, при всяка по/дълга хрема са засегнати и ушите, а и започва да не чува Cry
на нас за тази операция с тръбичките ни обиасниха че се прави през устата, от вътрешната страна, та затова не ми беше ясно пука ли се тъпанчето или не и каде всъщност се отвежда тоя секрет.
питах и за капки за уши, но ни казаха че секрета е навутре, зад средното ухо и едва ли би се повлиял newsm78
ама все трябва с ченгел да им вадиш думите и обиасненията от устата значи #2gunfire

# 67
  • Мнения: 8 585
Гледането на уши и лечението на детските отити в 90% е задача на педиатъра. Който няма отоскоп би трябвало да си вземе. Иначе как да видиш дали има или няма отит?
Оттук нататък има редица подробности в сферата на педиатрията (като например кой и защо трябва да прави Превенар, каква е ролята на алергичните ринити и т.н)
За 10 години практика не съм стигал до слагане на "тръбички" при нито едно дете. Особено след широкото навлизане на Превенар, наличието на бърз Стреп-тест, както и използването на много резултатните КС шпрейове при лечението на алергичните детски ринити. Ако за всяко температурно детско заболяване ти убягва и по един отит защото не гледаш уши, много е лесно отита да хронифицира. Особено и с широката употреба на макролидни антибиотици (Сумамед, Клацид, Кларицид) които изобщо не са радикални по отношение на обикновените отити, както и поради липсата на пазара в Бг на много силни антибиотици (Процеф, Лорбеф), които са чудесно средство за радикално решение.
Темата е много интересна, но и много широка. Лио ще ме ухапе пак, и затова се оттеглям...
Иначе текста е много хубав,точен,полезен,актуален. 10x!

# 68
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
 Birdie - прости невежеството ми  Blush, но ти педиатър ли си или УНГ специалист?

# 69
  • Мнения: 8 585
Аз съм всичко Шани...по принуда. И бавачка и съветник по кърменето и лекуващ, и успокояващ ... . А иначе има място и за УНГ, и за офталмолог и за кардиолог и за хирург...за всичко. Когато му е времето и мястото. Тук нямаш право на неуспех-всичко ти се пише на гърба.

И нещо, което обичам:
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
Sir Alec Guinness

# 70
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
"ТУК" такава ли е системата ooooh!
Аз мислех, че само в БГ лекарите са пенкилери Thinking

# 71
  • Мнения: 8 585
Шани, да запазим добрият тон. "пенкилери" е мъничко обидно. Все пак ние имаме отговорност за това, което правим...

# 72
  • Germany
  • Мнения: 224
Aз бих искала да попитам нещо за ваксината Превнар, как се слага/приема, мускулно или през устата и на един прием или на няколко по различно време на годината по няколко дни както други ваксини?
и има ли различни ваксини за различните възрасти?

# 73
  • Мнения: 8 585
@kalina
Слага се мускулно. Броят дози зависи от това, на коя възраст на детето правите първата доза. Нормалната схема е 2,4,6 и реим. на 12-15 месеца.
Много важна ваксина и един от основните начини да се борим срещу хроничните отити. Една голяма част от последните са със Пневмококова етиология. Още една причина да не слагаме "тръбички"-децата имат имунитет срещу съответният микроб и много рядко имат отити, още по-рядко хронични (ако не е налице алергичен ринит, разбира се).

# 74
  • Germany
  • Мнения: 224
Тук говорим за възраст в месеци... Thinkingтова значи ли че на 3 годишна възраст също може да се сложи за пръв пзт и тогава колко приема ще са нужни newsm78

Общи условия

Активация на акаунт