е това не е ли дискриминация??????/

  • 9 280
  • 159
  •   1
Отговори
  • Мнения: 31
Здравейте, бих искала просто така да споделя с вас защо ми беше отказана работа-защото съм с малко дете и ще излизам често в болнични. Е това се питам аз не е дискриминация на майките. От една страна ни искат млади, от друга необвързани, да нямаме деца, ако е възможно и да нямаме и планове за такива, да не сме 20-годишни, защото ще ни се ходи по купони, изобщо дискриминация отвсякъде, или мислите по друг начин.

# 1
  • Мнения: 1 420
Да, дискриминация е, а и е несправедливо. Но ако питаш мен, по-добре да ти откажат работа, отколкото после работодателя да ти прави проблеми, когато детето ти е болно примерно  Rolling Eyes За съжаление, в България нищо не можеш да направиш, освен да си премълчиш и да се надяваш да попаднеш на по-свестен работодател. Успех!

# 2
  • Мнения: 31 184
Много често се случва. Sad

# 3
  • Мнения: 1 844
Мдам, неприятно, често случващо се, несправедливо...Определено е така.
От друга страна работодателят разчита на постоянен, стабилен служител. С перспективата този човек да е на работа всеки ден. Факт е, че на майчетата с малки деца отсътвието от работа е перманентно, поне в повечето случаи.
Не че оправдавам работодателите..просто предполагам,че това е тяхното мислене.

# 4
  • Мнения: 73
Дискриминация е, но ако нямаш в писмен вид причината, а ти е казана тет-а-тет, нищо не можеш да направиш.

Във всеки случай е по-добре да ти го кажат че е заради това, отколкото да ти откажат без никакъв довод и обяснение (както правят тук прикривайки зад това пак същата или подобна дискриминация).

Имай си едно на ум и на никого не давай повече обяснение имаш ли деца и какъв е семейния ти статус. Да се иска такава информация също е дискриминация.

# 5
  • Мнения: 718
Права си да се ядосваш. Не само в БГ се случва.

# 6
  • Мнения: 537
Добре дошла в клуба!

# 7
  • Мнения: 2 563
Да, дискриминация е. На твое място аз бих документирала случая и бих се оплакала в Комисията за защита от дискриминация. Имат уебсайт, там си пише как се подава жалба.

# 8
  • Мнения: 73
Да, дискриминация е. На твое място аз бих документирала случая и бих се оплакала в Комисията за защита от дискриминация. Имат уебсайт, там си пише как се подава жалба.

Без доказателство е абсолютно безполезно.

# 9
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
разбираема дискриминация.

# 10
  • Мнения: 107
Здравейте, бих искала просто така да споделя с вас защо ми беше отказана работа-защото съм с малко дете и ще излизам често в болнични. Е това се питам аз не е дискриминация на майките. От една страна ни искат млади, от друга необвързани, да нямаме деца, ако е възможно и да нямаме и планове за такива, да не сме 20-годишни, защото ще ни се ходи по купони, изобщо дискриминация отвсякъде, или мислите по друг начин.

От твоя гледна точка е дискриминация. От тази на работодателя - не е - за него си е подбор на персонал. Сглупили са, като са ти го казали директно в очите. Приеми го нормално.

# 11
  • Мнения: 139
разбираема дискриминация.

Не, никак не мога да разбера подобно нещо. Да се слагат хора, обединени от някакъв показател (раса, пол, възраст, с/без деца) под един знаменател е много тъпо и ограничено. Сори за израза. При желание винаги може да се даде възможност на жена с малко дете - има си изпитателен срок, после има и срочни договори, напълно законни, т.е. винаги може да бъде освабодена от днес за утре, ако взима прекалено много болнични. Но може и да не взима и да бъде много отговорен и съвестен служител, нали така?
Освен това и мъже могат да взимат болнични за гледане на дете.
Освен това всеки служител и сам може да се разболее, нали така?
Друг е въпросът, че наистина има жени, които злоупотребяват със статута си на служители с дете до 3 години, но пък смятам, че законът дава достатъчно добри възможности на работодателите да се застраховат срещу такива екземплярки.

# 12
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
разбираема дискриминация.
Глупости. Да спрем да раждаме тогава? Когато работодателят иска, винаги може да намери компромисно решение.
Това е от най-гадните дискриминации, но пък за сметка на това е почти недоказуема. Като причина да те отхвърлят могат да посочат всичко друго, за да докажат, че не отговаряш на изискванията им, като всъщност основната причина е точно майчинството и предполагаемите чести отсъствия. Но няма да я кажат пред всеки.

# 13
  • Мнения: 463
 Еми с малки деца много се отсъства. Какво да направи човека - постави се и на негово място. Аз съм била и от двете страни - и като човек, който разчита служителите му да идват на работа, все пак, и като майка с боледуващо дете.  За мен не е дискриминация, която да е укорима законово. Намери си работа, която да е с гъвкаво работно време, или по-малко часове, или друг вариант, докато детето е малко. В момента и аз и мъжът ми сме намалили часовете си за работа,  за да можем да сме с малката, когато се налага. Което се отразява пък на бюджета... това е положението.

# 14
  • Мнения: X
Напълно разбираемо. Една истинска майка винаги ще постави детето си на първо място. Една неомъжена, успяваща жена - кариерата и любовите Simple Smile, но за второто не трябват толкова болнични  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт