Към всички майки които имат да връщат пари за майчинство!

  • 63 344
  • 871
  •   1
Отговори
# 30
  • Разград
  • Мнения: 377
123elinor, мила засега си имаш право на парите спокойно, няма да стане фал, но от Септември ще трябва да декларираш че е на ясла!  Peace
И аз вече казвам едно аман от неразбрали бе. Аз откога казвах тук на всички, а те ме навиваха да си пусна детето че да съм си починела. Но сега те имат да връщат доста пари, а не аз. Как едни знаем правилата, а другите все не са разбрали. И да сега смятам че трябва да се върнат. Значи ние си ги гледаме и си тровим нервите, а други са пили кафета и държавата им е дала пари за това. Извинявам се, ама ние да не сме будали.  Naughty
Който се чуства засегнат му се извинявам предварително, но и аз исках преди работа да си почина и да вземам пари, но реших да не си правя шега с държавата!  Peace

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 3 631
Мецан ,в заблуда си.Аз съм се огигурявала на доста висока сума-не е максимума и не съм имала никакъв проблем-нито с болничните,нито с майчинството.И да подчертая че за тези 9 м не съм ползвала нито ден болничен освен тези 45 преди раждането-не ми се е налагало.Но няма проблем с парите.А майчинството се спира когато се запише детето и тръгне на ясла ,а не само с подаването на документи.Да, 20 дена се въртяхме с мъжа ми като пумпали да я взимаме на обед,защото нямаме баби,но това е положението.А като искате да си починете имате платен годишен отпуск след майчинството-ползвайте го при тръгването на ясла на децата

# 32
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 376
Някой се опитва да изкара майките най-големите крадци и бандити. Просто от тях по-лесно могат да вземат пари.
Истината е, че според текстовете в кодекса на труда, отпускът за гледане на дете се прекратява, когато детето е настанено в детско заведение. На всички молби и заявления, които подават майките за ясли и яслени групи в ОДЗ-та, се попълва най-често "Моля детето ми да посещава" или " да бъде записано ". След като децата не са настанени, на какво основание искат от майките да връщат пари? Текстовете отдавна са коментирани, че не са изчистени и всеки си ги тълкува, както му е удобно. Да бяха ги променили първо, пък после да искат да се връщат пари.
Спорът не е от вчера. Дори имаше момент, в който шефът на НОИ е смятал, че майчинството не се прекратява.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=151692
Месец по-късно, без да е променено нещо
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=163503.0

Наясно са, че текстовете не са ясни, но сякаш нарочно не правят нищо, за уточняване какво всъщност са имали предвид с този текст - в правилник, преходни разпоредби ... някъде да пишат какво имат предвид, пък после вече - който нарушава, естествено, че ще си носи последствията.

# 33
  • Мнения: 8
S_GARDEVA искаш да кажеш ,че ти заслужаваш пари наравно с майките започнали работа и плащали осигуровки  понеже си имала да учиш ?
По право на майка започнала работа се полагат 120лв
-на майка неработеща  ,която не е записала детето си на ясла -240лв
-на майка неработеща и с дете на ясла -нищо.


А според вас, многознаещи и претендиращи, какво се полага на майка - работеща и с дете на ясла - 120 лв, 240 лв или нищо? Не е ли парадоксална цялата ситуация? Много ми е интересно какво мислите по този въпрос.

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 1 470
S_GARDEVA искаш да кажеш ,че ти заслужаваш пари наравно с майките започнали работа и плащали осигуровки  понеже си имала да учиш ?
По право на майка започнала работа се полагат 120лв
-на майка неработеща  ,която не е записала детето си на ясла -240лв
-на майка неработеща и с дете на ясла -нищо.

А според вас, многознаещи и претендиращи, какво се полага на майка - работеща и с дете на ясла - 120 лв, 240 лв или нищо? Не е ли парадоксална цялата ситуация? Много ми е интересно какво мислите по този въпрос.
По закон и се полагат 120лв,това си е ясно,ако работи и детето е на ясла закона е ясен.

# 35
  • Мнения: 6 624
S_GARDEVA искаш да кажеш ,че ти заслужаваш пари наравно с майките започнали работа и плащали осигуровки  понеже си имала да учиш ?
По право на майка започнала работа се полагат 120лв
-на майка неработеща  ,която не е записала детето си на ясла -240лв
-на майка неработеща и с дете на ясла -нищо.


А според вас, многознаещи и претендиращи, какво се полага на майка - работеща и с дете на ясла - 120 лв, 240 лв или нищо? Не е ли парадоксална цялата ситуация? Много ми е интересно какво мислите по този въпрос.
По кой въпрос точно ?
Отговорили са ти вече какво се полага на работеща майка за втората година независимо дали детето е на ясла или не е.

# 36
  • Мнения: 8
Благодаря за бързите отговори. Просто не бях сигурна дали при положение, че майката работи и детето е на ясла, тя има право на майчински, дори да са 50%. Струва ми се, че точно това никъде не е отбелязано в закона. Законите са скапани и недостатъчно ясни. Затова и има сега толкова проблеми и неразбиране.  Взимат ти ги  понеже детето ти ходи на ясла, а в същото време имаш право на 50%  понеже работиш. И все попълваш разни декларации, които, вярвайте ми, повечето майки наистина не разбират.  Да не говорим, че и самите счетоводители, поне доста от тях са невежи в тази област. Но така е, все пак сме в България... А колко хубаво щеше да е ако държавата ни беше достатъчно добре уредена, че да отпуска тези пари на всички майки независимо дали работят или не и дали децата им ходят на ясли или не. Пък те да си решават какво да правят. Все пак и майките са хора и заслужават малко почивка, спокойствие и помощ.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 3 631
Изобщо не  епарадоксална цялата работа.Пак казвам закона е един и същ отпреди 18 години.И най важно НЕЗНАНИЕТО НА ЗАКОНА НЕ Е ОПРАВДАНИЕ.Ако убия човек но не незнам че ще ме накажат това оправдание ли е за мен?И пак да кажа не ми се рови в стари теми но ночно в бгмама четох напътствия-дайте си детето и си почивайте в къщи.А сега изведнъж-ние не знаехме.Как пък изобщо то измислихте че може да си стоите в къщи и някой да ви плаща за това?Ако не сте на работа някой плаща ли ви?
pinkywinky  имаш ли представа колко е майчинството на запад-3до 6 месеца.Законите са ясни.Как едни ги знаят а други не.Аз не съм счетоводител и съм доста далеч от тази област.Защо аз ги знам?Това е елементарна логика-Работиш -получаваш пари.

# 38
  • Мнения: 8
Да, наясно съм с периода на майчинството на запад. Само че не можеш да сравняваш нашата държава със западните. Разликата е от тук до небето и тези 3-6 месеца майчинство са компенсирани по други начини след това. И другото, което е, аз не оправдавам тези, които не са знаели, а просто ме е яд на всичките тези неуредици, които докараха майките да се плюят една друга по форумите. Кой знаел, кой не знаел, няма значение. Това е резултат от същите тези неуредици. Да не говорим, че няма системна комуникация между НОИ, яслите и работодателите. Ако се обменяше информация, системата автоматично щеше да спира въпросните пари. И да ходят тогава майките да питат защо не са получили този месец нищо.

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 3 631
Неуредици бол и у нас и в чужбина.Даже вече се замислям бюрокрацията къде е повече.Но не мога да се съглася че някой трябва да трябва да свърши нашата работа-значи яслата или работодателя да следи нашите деца на колко са години и дали аз си го гледам или не.Не мисля че трябва да прехвърляме нашите ангажименти на друг-да по лесно е -така ние не сме виновни.Не става така

# 40
  • Мнения: 8
Но когато тук всеки се опитва да прецака другия и да мине метър, трябва и институциите да си променят малко начина на работа. То е и в техен интерес. Иначе работата почва да ми прилича на онези договори, в които най-отдолу пише с много ситни буквички допълнителни условия, и ако не си ги видял, ходи се оплаквай и на арменския поп ако щеш. И ако майките знаеха, че има такъв контрол, едва ли щяха да се опитат да минат между капките и да се стигне до тук.

# 41
  • Мнения: 3 621
Иначе работата почва да ми прилича на онези договори, в които най-отдолу пише с много ситни буквички допълнителни условия, и ако не си ги видял, ходи се оплаквай и на арменския поп ако щеш. И ако майките знаеха, че има такъв контрол, едва ли щяха да се опитат да минат между капките и да се стигне до тук.
Първо - условията при които майката има право да получава обезщетение за отглеждане на дете до навършването на 2 години са написани в заявлението-декларация,  което тя подписва не с малки, а с нормални букви.
Второ - когато човек подписва нещо, трябва да чете внимателно не само големите, а и малките букви и когато има нещо неясно да пита и чак когато всички условия му се разяснят тогава да подписва.
Другото което е, че изобщо няма нужда от системна комуникация между НОИ, яслите и работодателите, защото с подписването на въппросната декларация майката се задължава, в 3-дневен срок да уведоми НОИ за всяка промяна в обстоятелствата. Защото изобщо не е работа нито на яслата, нито на работодателя да следи дали някоя майка си е дала детето на ясла, и продължава да получава майчинство.
Всеки човек е длъжен да се интересува не само какви са му правата , а и какви задължения има.

# 42
  • Мнения: 8
Оф, направо ще ме уморите. Едно си баба знае, едно си бае. Повтаряте дно и също без изобщо да се замислите какво споделят в този форум останалите участници. Съгласна съм, че се чувствате измамени заради това, че сте спазили закона, а на други, които са го прескочили, може и да им се размине. И аз не съм съгласна майките да мерят улиците по цял ден и да кръстосват каракк върху крак по заведенията, а в същото време да получават пари за това. В декларацията пише "НАСТАНЕНО в детско заведение", а не "ПОСЕЩАВА". Има разлика между двете думи и именно за това подвеждане имам предвид. Ако всичко беше написано с точните думи, нямаше да има изобщо таква дискусия.

# 43
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 376
Оф, направо ще ме уморите. Едно си баба знае, едно си бае. Повтаряте дно и също без изобщо да се замислите какво споделят в този форум останалите участници. Съгласна съм, че се чувствате измамени заради това, че сте спазили закона, а на други, които са го прескочили, може и да им се размине. И аз не съм съгласна майките да мерят улиците по цял ден и да кръстосват каракк върху крак по заведенията, а в същото време да получават пари за това. В декларацията пише "НАСТАНЕНО в детско заведение", а не "ПОСЕЩАВА". Има разлика между двете думи и именно за това подвеждане имам предвид. Ако всичко беше написано с точните думи, нямаше да има изобщо таква дискусия.

Точно така. И при тръгване на детето на ясла в няма документ в който да се споменава думата настанено. Значи - няма неспазване на закона, в този вид, с тези думи. Като го уточнят и променят така, че да бъде еднозначно - тогава ще имат основание да искат от майките да връщат пари. Сега ми се струва, че НОИ са в нарушение, искайки им пари.

# 44
  • Мнения: 8
Напълно подкрепям jd. Докато има вратички в закона, ще има и такива, които го прескачат. И изобщо не ми говорете за честност. Защото има родители, за които тези 240 лв са от значение за оцеляването им.  Разпределиха се милиони и не съм видяла някой осъден за това, освен 1-2-ма просто за назидание, изпотрепаха се по улиците - кой в катастрофи, кой явно, кой тайно..., да не продължавам, наказани да има? Май не. А вие сега заради това, че закона не е уреден и предоставя възможност за мошенничество, сте тръгнали да се плюете наляво и надясно. Честност!!! Айде моля ви се. Затова никога няма да се оправим тука. Защото някой пуска мухата и всички скачат като стадо. И докато не започнем да мислим малко по-мащабно, ще си правят с нас каквото си искат. Закона бил казал!!! Ама закона е грешно формулиран....!!! За това имате глави на раменете си - да разсъждавате.

Общи условия

Активация на акаунт