очила за компютър

  • 37 443
  • 17
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 26
     Да споделя и аз моето мнение по темата.От една година, в следствие работата ми с компютър, ми се появи силно главоболие в областта на челото.Много се чудих дали очила за компютър биха ми помогнали и аз подобно на вас попадах на различни мнения по темата.Казваха ми най-вече, че от тези очила боля глава, че нямало смисъл от тях и т.н.
     В крайна сметка главоболието ми се засилваше, очите ми ме боляха и не само от работата ми с компютър, но и от изкуственото осветление.Съветваха ме да си слагам от капките изкуствени сълзи.Отидох в една оптика и там гре гледаха на някакъв апарат, без да ми разширяват зениците и се останови, че имам проблем с виждането на далече.Аз за себе си не отчитах такъв проблем и реших да отида на лекар.Останови се, че очите ми са си съвсем наред, но имам нужда от очила с антирефлекторно покритие отвън и от вътре на стъклото.Или казано с други думи "очила за компютър".Препоръчаха ми една оптика и ми обясниха какви са съклата там, посъветваха ме да си взема от по-скъпите. Едните струваха 15лв., а другите 18лв. има и много други по-скъпи разбира се.При мен тези от 18лв. били най-добри.Имат леко лилаво покритие.
      Нося си очилата, много съм доволна и не ги свалям, когато работя с компютър или съм на изкуствено осветление.Аз виждам голям ефект от тях, но при всеки човек е строго индивидуално.
     Дано съм помогнала на някой!

# 16
  • Мнения: 1 934
Антирефлексното покритие поглъща част от светлинния спектър и отразява друг. За това го имаи лилавеенето или зеления отенък на стъклата с него.С очилата за компютър се намалява натоварването на окото от излъчената срещу него светлина.
Помага и за редуцирането на отблясъците от фарове при шофиране.

# 17
  • Мнения: 7
За антирефлексните стъкла, предназначени за хора работещи с компютър

Обективни предпоставки:

Произход.Има 5-6 „марки” Цайс и Сола (Германия), Рьоденсток(Германия), Есилор (Франция), Хойа/Хоя и Сейко (Япония), Индо (Испания), Италленти-Прима (Италия).
Другите се водят китайски, корейски, сингапурски, но странно защо в оптиките не се говори за конкретни наименования, а те са Vision (Корея),  Nexus (Сингапур), Futurex (Сингапур).
Освен произхода си стъклата се отличават и с екстри като непопиване на влага и непопиване на мазнини, самопочистване, изтъняване (среден клас 1,5 и 1,56, а над 1,56 са висок клас изтъняване).
Освен произхода и екстрите си имаме и различен диоптър, астигматизъм и т.н., което оскъпява стъклата в съотвествие с нарастване на диоптъра.

Относно цената – тя зависи от горните фактори(произход,екстри, диоптър), но..... когато отидете в най-близката оптика се натъквате и на други предпоставки от субективен характер (висок наем за магазина, различни доставчици, опит да ви заблудят в най-добрата марка и най-добрата цена и т.н.).
Най-общо казано едни и същи стъкла се прoдават на различни цени на различните места. Говори се за цени ( в повечето случаи най-високите цени, а не минимални и максимални цени), но не и за конкретни предложения в зависимост от вашите изисквания:

а/ бюджет;

б/ нужда,т.е. колко време ще носите очилата (при някои хора се налага по-честа смяна, следователно възможна е неголяма инвестиция, особено за хора след 40 години и за хора работещи много с компютър);

в/ конкретни разновидности, предложения и решения за каталожното наименование на вашето стъклo съответстващо на уникалните ви нужди  и бюджет. Тук няма да споменавам конкретни неща защото ще прозвучи като реклама. Само ще кажа, че 2 бр. хубави антирефлексни стъкла са около 50-60 лв.

Изисквайте опаковката на стъклата за идентичност на произхода им!

Съветвам ви да направите собствено проучване – или по интернет, или чрез информиране на място в най-мако 3-4 оптики и сравнителен анализ, или чрез приятели и познати. Премислете добре, става дума за здраве!
Възможно е да разделите задачата на части – от едно място купувате рамки, от друго стъкла, на трето - монтаж. Очният преглед по принцип би трябвало да е безплатен, но все още има и по-консервативни офталмолози.

Общи условия

Активация на акаунт