Защо и как изведнъж спира кърмата?

  • 6 601
  • 47
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 606
И аз мислих да пускам подобна тема с подобен въпрос, защото и моята рязко намаля за около 3 седмици, да не кажа, че почти няма, щом малката не иска да суче, не знам на какво се дължи.Moже би защото напоследък я кърмя само вечер и със всяко суяене пуска по-малко и така стана естественно отбиване без да съм го целяла, а и може би защото аз си имам проблем с щитовидната жлеза и единия хормон ми е доста под нормата, и сега не знам какво да правя, защото не било хубаво да се отбива лятото, а кърма почти няма.....  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

# 31
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Момичета, тук говорим за спиране на кърмата до месец след раждането, държа да уточня. Поради какви причини се случва този феномен и т.н.
Хич не ме интересува дали Х е кърмила или не и защо, обаче ако Х тръби навсякъде, че кърмата спира изведнъж и У я чуе, вземе, че повярва на тези думи и не е достатъчно убедена в себе си, че ще успее да кърми - тогава имаме проблем. Трябва да се знае, че процентът на "изведнъж-ми-спря-кърмата" кърмачки е много нисък - и тук вече става въпрос за изброените екстремни ситуации. Другото си е чиста проба неинформираност и стечение на обстоятелствата.
Държа да дам един пример. Една приятелка ражда секцио, на 3-4 ден след раждането кърмата й "не слизала", та услужливите акушерки й дали лекарства за спиране на кърмата, за да "нямаш проблеми после". Ето това не го разбирам. Явно така е по-лесно, няма нужда да дават информация за кърменето, а с АМ храненето е много по-лесно и нетормозяващо.
Истината е, че искам да се знае кога и как кърмата спира и да помогнем на повече нови майки да кърмят успешно. Това е целта ми с тази тема.
Защото "спря ми кърмата изведнъж" взе много често да се случва...

# 32
  • Мнения: 9 814
Аманита, ми много просто /за мен/. 3-6 седмици след раждането е първата лактационна криза.
За да не преразказвам. Ето я Бу:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=5186

Та от описаното в статията, става ясно, как незнаещите не могат да преодолеят проблема.

# 33
  • Видин
  • Мнения: 4 921
На мен са ми ясни тези неща, просто искам да стигнат до по-голяма аудитория. Един вид и аз се боря с вятърни мелници  Tired

# 34
  • Мнения: 9 814
На мен са ми ясни тези неща, просто искам да стигнат до по-голяма аудитория. Един вид и аз се боря с вятърни мелници  Tired

Дарлинг, тук голяма аудитория няма. Не и в този смисъл, който влагаш ти.  Peace

# 35
  • Мнения: 327
На мен са ми ясни тези неща, просто искам да стигнат до по-голяма аудитория. Един вид и аз се боря с вятърни мелници  Tired

Дарлинг, тук голяма аудитория няма. Не и в този смисъл, който влагаш ти.  Peace
Съгласна! Докато не се промени отношението на акушерките, лекарите, сестрите-голяма промяна по отношение на успешното кърмене няма да видим. Чувствам се като сектантка ooooh! когато се опитам да говоря на някое майче, на което  кърмата "изведнъж спряла". Ами и тя е права-на мен ли да вярва, или на лекаря си, на майка си и т.н. Някой беше казал, че имало разлика между ражданията преди повече от 5 години-ами аз не видях такава.Все още връчват бебето в комплект с шишето и като го върнеш пълно се карат.

# 36
  • Мнения: 1 125
Съгласна! Докато не се промени отношението на акушерките, лекарите, сестрите-голяма промяна по отношение на успешното кърмене няма да видим. Чувствам се като сектантка ...

 Peace Именно! В квартала от 20-тина майки само една реално кърми (интуитивно и естествено, без да се замисля - абе късметлийка, не че е информирана ...). На останалите (като изключа себе си, защото аз давам изцедена кърма поради факта, че знам що е туй имуноглобулини и растежни фактори, и НЕ от форума де ...) "им спря кърмата" ... Интересното е, че има такива, които са имали нужда от таблетки, за да спре да тече все пак ... но и те уж нямали!

В същото време една от малкото (в квартала) майки, която кърми цели 2 месеца, също имаше такъв проблем! И на нея й вярвам, защото вече се убедих че кърмата и сама спира! Не е дохранвала, не е имало стрес, но просто в един ден бебето яростно е ревало (явно от глад), и след още един такъв ден тя е спряла да дава да суче, направо е минала на АМ - интересното е, че НИТО ВЕДНЪЖ не й се е наложило да изцежда кърма или да кърми, гърдите й изобщо не са били твърди! Факт!

П.П. При повечето от майките в квартала, включително тези, прибегнали до таблетки, "липсата на кърма" е потвърдена от лекар!

# 37
  • София
  • Мнения: 2 348
В същото време една от малкото (в квартала) майки, която кърми цели 2 месеца, също имаше такъв проблем! И на нея й вярвам, защото вече се убедих че кърмата и сама спира! Не е дохранвала, не е имало стрес, но просто в един ден бебето яростно е ревало (явно от глад), и след още един такъв ден тя е спряла да дава да суче, направо е минала на АМ - интересното е, че НИТО ВЕДНЪЖ не й се е наложило да изцежда кърма или да кърми, гърдите й изобщо не са били твърди! Факт!

П.П. При повечето от майките в квартала, включително тези, прибегнали до таблетки, "липсата на кърма" е потвърдена от лекар!

Бибона, какъв е бил случая, можем само да гадаем. Какво и как е правила, гадаем. Не знаем никакви подробности, а отговора може да се крие в най-незначителен за някои факт.
 Диагноза "липса на кърма" потвърдена от лекар също можем да гадаем какво е. Кой е лекаря и до колко е компетентен по въпросите свързани с лактацията. Също лекари и то уважавани специалисти казват, чепри мастит кърмата е отровна, при настинка на майката кърменето трябва да приключи, при лактация над година в кърмата няма нищо полезно...

Ти сама писа "никой не може да ме убеди...". Ако не искаш, няма да можеш да бъдеш убедена. Кърмата не изчезва. Случва се нещо и производството или отделянето и е възпрепятствано, но това не е някакъв необратим процес. Необратим е, ако кърмата изчезне поради отстраняване и на двете гърди, примерно.

# 38
  • Мнения: 1 125
 Joy това за потвърждаването от педиатри е иронично - може ли да ти каже, че нямаш кърма, ама да ти предпише таблетки за спиране на "останалите капки"?  Joy

Иначе момичето, за което говоря, беше ужасено от факта че е качило доста килограми и може и да има непризнат стрес (от отражението в огледалото например ...). Но самият факт че не е е налагало нито да изцежда, нито да кърми - за мен говори еднозначно, че по някакви причини кърмата е "спряла".

# 39
  • Мнения: 275
Не знам защо и как, но този "феномен" е особено характерен за по-известните персони Mr. Green Току заобяснява някоя от тиливизура как успяла да кърми само месец и й спряла кърмата.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 348
Но реално не знаем какво се е случило. Дали изобщо гърдите се получавали достатъчно стимулация, напълняването колко рязко и с колко килограма е, случило ли се е нещо, което да доведе до хормонални смущения и т.н. Освен това майката направо е преминала на АМ, не е опитала да оправи проблема(или поне така предполагаме). Така че случило се е нещо неизяснено, но няма как да знаем какво е. Причини за намаляване на млякото има. То без причина не изчезва. Това, че не и се е налагало да цеди не е доказателство, че наистина гърдите са пресъхнали. Струва ми се излишно да коментираме подобни случаи. Не знаем истинските факти и всичките факти, но това е поредния пример, заради който Аманита пусна темата. Бебето плаче, значи е гладно, значи преминава на АМ, гърдите не се пълнят. Кърмата "просто спря". И понеже такива или други случаи са масово явление, масово майките смятат, че да успееш да кърмиш е цяло щастие, което се случва на малко хора, защото няма гаранции, че точно техните гърди няма току на следващия ден да не произведат мляко.
 Та Аманита пита може ли някой да обясни логично как стават нещата. Възможно ли е майката да се храни балансирано, да пие достатъчно течности, да кърми достатъчно често и ефективно, да няма хормонални проблеми, да има една или две гърди и млякото да изчезне ей така за ден-два необратимо. Ако някой има такава достоверна информация, ще бъде от голяма полза. До тогава за нас обяснението защо масово явление е на жените да им спира кърмата в повечето случаи опира до липса на информация, действия, подкрепа от околните и желание. Другия вариант е здравословни причини(примерно хормонални проблеми, но може и друго),тежки емоционални проблеми, здравословни проблеми при детето и т.н. с които обаче пак в някои случаи е възможно да се кърми, макар да се налага детето да е на смесено хранене.

# 41
  • Мнения: 9 814
Колко около вас в риал животът са кърмачки?
Около излизанията на малката, постоянно контактувам с майки на възрастта на моето +/- 6-8 месеца, т.е. обхватът на майките, посещаващи тихата  Laughing част на градинката е около 20-на и отгоре с деца от 6 до 18 месечна възраст. Та от тях знаете ли колко са кърмачките? Кака ви Мафани, цедяща се година и още две!!!!! други с деца на 10 и 13 месеца. Всичко останоло даде АМ на около 3-5 месечна възраст. И понеже си водех статистика, та:
Най-висок беше процентът на тези, дали АМ на около 5-месечна възраст по съвет на педиатъра, защото детето качвало малко /около 300 гр. на месец/
После следва проценът на тези дали АМ, защото кърмата им спряла, или всъщност драстично намаляла.
.....Няма да пиша повече, защото проучването не е представително, а издавка на една софийска площадка. Предполагам обаче, че и на другите е така. Погледнете и в отчетните теми на Родени....

# 42
  • София
  • Мнения: 56
Много интересна тема! И аз откакто кърмя все това се питам - как става така да "нямам кърма" или "спря ми кърмата". Имам приятелка, която изобщо не кърми, не че не е искала или нещо такова, просто още в болницата имала само по няколко капчици и това е. И две братовчедки имам, които имат по две деца и двете кърмили по два, три месеца с дохранване. Ана като беше на около месец и нещо всички се надпреварваха да ми дават съвети как когато видиш ли след няколко дена/седмици ми намалее кърмата какво точно да правя, за да я позадържа още мъничко. И всичко това като нещо съвсем естествено - кърмата идва, има я известно време, намалява и просто ей така изчезва в един момент. Леля ми обясняваше, че братовчедките какво ли не правили - пили чайове, цедили, но не - изведнъж спряла кърмата. А това, че те слагаха на гърда за малко и след това дохранваха с Ам не беше отбелязано. Същата ми леля като Ана стана на три месеца ме пита дали дохранвам вече и аз и казавм, че е още само на кърма, тя ми отговаря - а, добре, щом още имаш.
Приятелката ми дето не е кърмила работи като технически съдрудник при лекар в малък град, който изпълнява ролята и на педиатър. Та тя ми обясняваше, че техни пациентки кърмят най-много до 6-ти месец, защото просто им спира кърмата. И като и казвам, че трябва да кърмят по на често, за да стимулират гърдите, ако трябва и през половин час, тя страшно ми се скара, че не можело да се храни така и в учебниците пишела, че трябва по-голяма пауза между храненията.
Та това е моя скромен опит. От цялото ми обкръжение само аз кърмя толкова дълго.
Наистина изхождам от няколко частни случая, но за  мен всичко опира да неинформираност и лоши съвети по отношение на кърменето.

# 43
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Не че контактувам с много майки, но...
Номер 1. Жена, с която родихме в един ден. Срещнах я когато децата бяха на около 2 месеца, тогава каза, че кърмата не й стига и дохранва. Логично си помислих, че вече е спряла да кърми. Преди 2 седмици се видяхме пак, оказа се че се цеди и дава кърмата в шише - това бил техният оптимален вариант. Много се зарадвах. Цеди сутрин и вечер, но пак е нещо!
Номер 2.Комшийка, родила преди по-малко от 2 месеца. Дадох й брошури на ЛЛЛ и подробна информация кога и как да кърми - резултат- сега бебето вече е изцяло на АМ, защото много плачело и кърмята й намаляла...
Номер 3. Братовчедка ми в Благоевград - кърми около месец, два, направи 2 мастита и се отказа. Ей така. Кърма явно е имала. Пи хапчета за спиране и това беше. Говорим си онзи ден с нея, вика ми "браво че още кърмиш, това е много добре.Аз обаче следващото си дете изобщо няма да го кърмя. Голяма мъка е"  ooooh!
Номер 4.Само едно момиче от Видинската отчетна кърми - Яна. Всичко друго много бързо премина на АМ 2-3 месец след раждането...Това също е представителна извадка.
Досега съм виждала цяла 1 кърмачка да кърми в парка.Всички други, които виждам са със шишета и кутии АМ...

От написаното излиза, че е супер сложно да се кърми и едва ли не са малцина тези, които имат късмета и шанса да кърмят. А съвсем не е така...

# 44
  • Мнения: 87
Наистина интересна тема. Точно заради такива изказвания така се бях шашнала преди да родя. Мислех си еми то всички дават АМ, то и аз сигурно няма да мога да кърмя и реших, че просто така явно се случва, кърмиш известно време и тя кърмата спира.
Обаче говорейки с маминка ми (майката на майка ми) за кърменето и раждането, и я питам едно време когато някоя майка е нямала кърма какво са правили, а тя ми отговаря еми то почти нямаше такива които да не кърмят, всички кърмеха децата си до година и нещо почти. Вика майка ти и вуйчо ти са кърмени до година и половина. Замисляйки се как преди 50 години всички са кърмели успешно, а днес не става, реших че трябва да се информирам достатъчно добре. Първите статии които прочетох бяха какво да се прави като намалее кърмата. За щастие все още кърмя дъщяря си без добавки.  Praynig дано да си имам един ден говорещо кърмаче, това ми е мечта.

Общи условия

Активация на акаунт