Повивате ли бебето си по метода на д-р Карп?

  • 18 377
  • 104
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 457
Здравейте,
Някои от вас повивал ли е бебето си и смятате ли че това е добре за него? Вчера с една приятелка, която живее в чужбина си говорихме за това и тя ми каза, че повива бебето си като в пашкул и от тогава то е много спокойно, не плаче, няма колики. Стана ми интересно, как може повиването да помогне срещу колики Thinking. Аз не съм повивала моето дете когато беше бебе и тя ми каза, че затова сме имали толкова силни колики до 4-тия месец. Приятелката ми отглежда детето си по методите на доктор Карп, автор на книгата "Най-щастливото дете в квартала". Искам просто да си сверя часовника, може би и аз е трябвало да повивам бебето си, но никой не ми беше казал да го правя. Мислех, че това е остарял и дори вреден метод. Вашето мнение?

Последна редакция: чт, 12 авг 2010, 18:02 от AnMary

# 1
  • България
  • Мнения: 757
А със сол "омазала" ли го е newsm78?
Шегата настрани...
Честно,не съм и помиляла да повивам малкия,а това за коликите...не знам какво да кажа!
Колко неповивани бебета,основно майките им,не разбират какво е това животно и обратното!
Не съм толкова компетентна,ама за мен това си е чиста проба тормоз за детето,мое мнение,разбира се!

# 2
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Докато бяхме в болницата го повиваха.....значи 3 дена е повиван Laughing
Не мисля, че това има нещо общо с коликите Thinking, сина ми не е имал.

# 3
  • Мнения: 186
И аз не мисля,че това може да окаже влияние на коликите,нито вкъщи,нито в болницата е била повивана,доколкото знам повиването може да доведе до изкревявания,а и да спираш двигателната функция на цялото тяло не ми се струва много редно

# 4
  • София
  • Мнения: 6 011
Не е лошо преди да се отрича нещо, първо да се запознаете с него!  Peace
Според правилата на Д-Р Карп, "повиването" съвсем не е това, което си представяте и да, в повечето случаи помага да се успокои бебето!

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 10 831
Не съм повивала и изобщо не мога да се оплача,че дъщеря ми е имала колики.

# 6
  • sofia
  • Мнения: 4 296
дъщеря ми са я повивали 2дни в болницата, след това НЕ и не е имала никога колики

# 7
  • София
  • Мнения: 816
Синът ми е роден преди 15год.и съм го повивала до два месеца,после спрях.Не сме усетили колики.И аз съм чувала това за коликите,но дъщеря ми не е повивана и пак нямаше силно изразени колики.Просто и двете деца някакси преминаха през тях без проблеми.
 newsm78Къде ли четох статия по въпроса?

# 8
  • Мнения: 6 274
Опитах да повивам дъщеря ми, но се отказах много бързо.
Синовете ми не са повивани.
Не знам до колко повиването има общо с коликите, не мога да кажа.
 Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: X
Повиването няма как да помогне за коликите, защото когато те боли корем се свиваш, а при повиването краката се изпъват, което влошава състоянието.


Аз не съм повивала, но в първите месеци му завивах ръчичките до тялото с едно одеало при сън.
Това беше единственото състояние, в което заспиваше. При нас се препоръчва този метод, защото се предполага, че наподобява тяснотата в утробата и им действа успокояващо.

Да подчертая, не става въпрос за повиването, което се практикуваше в БГ преди 20-30 години.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 535
Не съм повивала нито голямата, нито малкия. Голямата е повивана, докато бяхме в болницата, т.е. 3-4 дни. Тя беше с доста дълги и болезнени колики, със сина ми почти не ги усетихме...

# 11
  • София
  • Мнения: 816
 Ето мила.знаех си,че бях чела нещо.,,Повиването,, има съвсем различно значение.
          Петте правила
За разлика от коленния рефлекс, за който има само един начин да се задейства, има 5 неща, които родителите могат да направят, за да задействат успокоителния рефлекс:

   1. Повиване (бел.прев. – има се предвид плътно загръщане на бебето с леко одеалце, а не вредното повиване с изпънати крачета) – плътно, с ръцете надолу
   2. Странична позиция или по корем (бел.прев. – има се предвид да се държи бебето на ръце в такава позиция, а не да лежи/спи по корем!) – макар че да спи по гръб е най-безопасната позиция, това е и най-малко ефективната за успокояване на плача
   3. Силен звук шшшш – висок, продължителен бял шум
   4. Люшкане – ритмично движение
   5. Сучене – за много неспокойното бебе тези древни методи трябва да бъдат прилагани всички наведнъж и толкова енергично, колкото плаче то самото. (Трябва да се чувствате сякаш „танцувате” с бебето, като то ви води!)

Звучи твърде добре за да е истина? Д-р Стивън Шелов, главен редактор на книгата „Грижи за вашето новородено бебе и малко дете”, издание на Американската педиатрична академия, казва за The Happiest Baby DVD – „Подходът на д-р Карп е най-добрия начин, който ми е известен, за да се помогне на плачещото бебе”.

Подходът на д-р Карп се дискутира в DVD и книгата му „Най-щастливото бебе в квартала: Нов начин как да успокоите плачещото бебе и как да му помогнете да спи по-дълго”. За повече информация посетете www.thehappiestbaby.com.)

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Не съм повивала детето си , не го го намирах за необходимо

# 13
  • Мнения: 2 457
Значи, това което ми каза тя е, че през първите си три месеца бебто продължава да има нужда от уюта на майчината утроба. За това всичко трябва да се прави така, че да напомня на бебето за утробата - тясно пространство около тялото му, шум, люлеене. Това е идеята на повиването - ръчичките да са долепени до тялото, а крачетата може по-свободно  се оставят. Носене в слинг - тук ми даде за пример някакви племена в Африка, чийто деца не знаят какво е колики и децата в Мексико, които също нямали колики, въпреки че кърмещите им ги майки не спирали да ядят боб и лютиви подправки.

# 14
  • Мнения: 158
Да, повивала съм  бебето си, но само по време на колики. Като повиването беше само една от петте стъпки на успокоителния рефлекс на Д-р Карп. Единствено този метод от всички използвани успокояваше сина ми. Даже мислех да му пращам благодарствено писмо на този човек  Grinning.

# 15
  • Мнения: X
Значи, това което ми каза тя е, че през първите си три месеца бебто продължава да има нужда от уюта на майчината утроба. За това всичко трябва да се прави така, че да напомня на бебето за утробата - тясно пространство около тялото му, шум, люлеене. Това е идеята на повиването - ръчичките да са долепени до тялото, а крачетата може по-свободно  се оставят. Носене в слинг - тук ми даде за пример някакви племена в Африка, чийто деца не знаят какво е колики и децата в Мексико, които също нямали колики, въпреки че кърмещите им ги майки не спирали да ядят боб и лютиви подправки.

Същото правех и аз, но не срешу колики, а просто, за да заспи бебето.

# 16
  • Мнения: 397
Не е лошо преди да се отрича нещо, първо да се запознаете с него!  Peace
Според правилата на Д-Р Карп, "повиването" съвсем не е това, което си представяте и да, в повечето случаи помага да се успокои бебето!
Peace
И аз съм прибирала ръчичките на малкия към тялото и имаше ефект  Mr. Green.

# 17
  • Мнения: 2 457
Да, повивала съм  бебето си, но само по време на колики. Като повиването беше само една от петте стъпки на успокоителния рефлекс на Д-р Карп. Единствено този метод от всички използвани успокояваше сина ми. Даже мислех да му пращам благодарствено писмо на този човек  Grinning.
Жалко за мен, ако го знаех това, щях сигурно да си спестя 3-4 месеца мъка и рев по цели нощи Sad. Нека темата поне да е полезна за момичетата, които тепърва чакат бебе Simple Smile.

# 18
  • София
  • Мнения: 39 849
Shantalche, най-вероятно приятелката ти говори за методите на д-р Карп. Сън в лятна нощ е писала и дала линк.
Ето и една тема от форума Да поговорим за коликите и петте правила на д-р Карп!

Синът ми го повиваха само в родилното. След това не съм го повивала.

# 19
  • Мнения: 2 478
Не, не съм. Педиатърът и детският ортопед ме посъветваха да не го правя.
Заинтригувахте ме с д-р Карп и ефектите му върху коликите, ще прочета!

# 20
  • Мнения: 2 457
AnMary, да точно за това става въпрос Peace. Учудвам се обаче, защо никой не ни го обясни това поне в училището за бременни където посещавахме с мъжът ми Confused

# 21
  • София
  • Мнения: 39 849
Не знам  Laughing Може би, защото не е бг лекар. Simple Smile
Както и да е. Темата е полезна. Мисля, че преди време имаше в продавалника обяви за въпросните пелени. Но не съм сигурна, защото в Продавалника влизах рядко.

Всъщност в родилното повиваха сина ми по подобен начин, но с обикновени бархетни пелени. Едва ли са имали предвид някакви си правила на д-р Карп Simple Smile
Какво представлява повиването в повечето родилни отделения - памперс, пелена от кръста надолу, в/у крачетата. След това друга пелена, която обхваща и ръцете. Така се повиват бебетата може би през първите 24 часа (а може и по-малко). След това се слагат пелени, но ръцете са свободни, пелените минават под мишниците.

Последна редакция: вт, 10 авг 2010, 14:57 от AnMary

# 22
  • Мнения: 383
Не е повивана нито веднъж, имаше колики и само гушкането й помагаше.Ортопедът изрично подчерта да не се повива бебето и дори не съм си го помисляла Peace

# 23
  • Мнения: 2 631
Аз повивах с одеалце, когато го кърмех първите седмици, защото много си размахваше ръцете и се разсейваше Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 39 849
Не е повивана нито веднъж, имаше колики и само гушкането й помагаше.Ортопедът изрично подчерта да не се повива бебето и дори не съм си го помисляла Peace
Да, ортопедите предупреждават. Но има разлика от повиване до повиване.

В повечето случаи ортопедите предупреждават за повиването, при което тялото на бебето се овръзва с връв (въже, вързанки и т.н.). Колкото и невероятно да звучи все още в някои части на страната децата се повиват по този начин. Майките го правят под давление на някой роднина от по-старото поколение. Или пък не са достатъчно информирани.
Това повиване е опасно, в смисъл могат да се получат изкривявания на краката, тазобедрените стави. И то в случай ако бебето е с памперс. Памперсите са твърди, държат крачетата разделени. С повиването и овръзването краката насила се свиват.
Ако на бебето се слагат обикновени пелени, а не памперси може би няма да е толкова фатално това повиване по отношение на ставите. Но пък е тормоз за бебето.

# 25
  • Мнения: 1 424
Не съм повивала сина си...дори не ми е минавало през акъла. В болницата, в която раждах също няма практика да се повиват бебетата - беше си по ританки и ризка. Относно коликите...не мисля, че има особена връзка... Томи имаше колики от 10-тия ден до края на 1-вия месец.

# 26
  • Мнения: 158
Включвам се отново, за да поясня, въпреки че и преди мен някой уточни - "повиването" на Д-р Карп няма нищо общо с инквизиторското повиване от едно време. За тези, които се интересуват има видео материали, където се вижда конкретно за какво става въпрос (в youtube например).
А аз научих за него от моята акушерка по време на курсовете за възстановяване след раждане (живея в чужбина), след като й се оплаках, че нито едни от капките, които беше изписал педиатъра не помогнаха.
Въпросният успокоителен рефлекс може да се използва не само за колики, а и за успокояване на силен плач или за приспиване. И действаше до към 3 месеца и половина.

# 27
  • Мнения: 9 466
Да,повивана е първите 4 дни,но защото така процедираха в болницата.

# 28
  • София
  • Мнения: 6 011
Аз затова предлагам авторката да промени заглавието си - например "Повивахте ли бебето си по метода на Карп?", защото така въпроса на практика е доста подвеждащ - не вярвам някоя съфорумка да си е повивала детето като в миналото - стегнато, с въжета и т.н. Но пък за сметка на това познавам доста момичета, които много успешно прилагаха методите на Карп, включително и аз.  Peace

# 29
  • Мнения: 8 921
Бях си изтеглила филмче с повиването и другите правила на д-р Карп. Беше ми интересно и полезно, макар че повивах само няколко пъти. Просто сериозен период на колики при моето бебе нямаше. Имам клипче от първоначалното повиване на дъщеря ми в болницата - като на д-р Карп е.
То и сешоара ми беше странно как помага на коликите, но него май никой не го отрича.

Да Peace, хвърлете един поглед на методите на д-р Карп, пък тогава пак отричайте ...

# 30
  • Мнения: 945
Повиването на крачетата на бебето, било то с въже или само със стегната пелена са опасни. Това се практикува в БГ родилни, не повиването на Карп.

Малката беше много неспокойно бебе и понякога само повиването по метода на Карп я успокояваше.
Да допълня... когато малката я болеше коремчето (свива8е се, пръцкаше и плачеше) помагаше една топла въzглавничка на коремчето, но не и повиване. Когато само плачеше беz да има приzнаци че я боли коремчето, помагаше повиването.

Тук в Германия под колики понякога говорят zа общото неспокойно състояние на детето в първите месеци, не само zа състояние, свърzано с храносмилателния процес

Последна редакция: вт, 10 авг 2010, 17:15 от .:Geri:.

# 31
  • Мнения: 718
Опитах да я повия само веднъж, след като прочетох правилата на Карп, но беба ревна още повече и толкова с опитите ми. Иначе при някои помага.

# 32
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 561
Не. Не съм го повивала. Неодобрявам този метод.

# 33
# 34
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
  Не съм повивала .

# 35
  • Мнения: 4 187
Не е лошо преди да се отрича нещо, първо да се запознаете с него!  Peace
Според правилата на Д-Р Карп, "повиването" съвсем не е това, което си представяте и да, в повечето случаи помага да се успокои бебето!

Ама как ще четат,  по - важно е , да напишат остроумен отговор !

Стас е повиван само в болницата ( която е приятел на бебето ) , и да , определено се успокояваше ! Под повиван имам предвид метода на Карп !

# 36
  • Мнения: 132
И аз имам една приятелка която твърди ,4е дъщеря и се успокоява ве4ер с повиване, може да е същата ако живее в Линц. Тези стари методи твърди тя, били отново актуални.
Първо се учудих защото от майка ми знам,че бебетата ниакога са получавали проблеми с краката от стягянето. Но след като това е само ве4ер за 1 час, и щом помага не виждам какво пречи.....

# 37
  • Мнения: 397
Първо се учудих защото от майка ми знам,че бебетата ниакога са получавали проблеми с краката от стягянето.
Ама въобще не става дума за повиване на краката, а за прибиране на ръчичките до тялото. И със сигурност не става дума за здраво пристягане с въжета и тем подобни  #Crazy.

# 38
  • Мнения: 883
Не съм повивала детето си и то изобщо не е имало колики, ако това има отношение, де Peace.

# 39
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Моето дете не е имало колики и не съм го повивала.
Имам следния опит от болницата, обаче. Съседката по легло роди, след 2 часа я докараха в моята стая и й дадоха детето. То се скъса да плаче цяла нощ, а тя дори не се усети да му даде гърда за да се успокои. Буташе му биберон, а то плюеше и ревеше. Накрая дойде една акушерка и го пови. Спа като заклан до сутринта. Това е единственият ми допир до този метод на Карп, но 100% действаше  Peace
Знам, че бебетата се стряскат много от ръчичките си (вкл. и моето) и повиването определено помага.

# 40
  • Мнения: 27 524
Не, разбира се. Не живея в памтивека  Rolling Eyes

# 41
  • Мнения: 2 457
Не, разбира се. Не живея в памтивека  Rolling Eyes
Тук не става въпрос за повиването от памтивека  Stop. Става въпрос за повиване в областа на ръчичките, крачетата са свободни. Има клипчета за това повиване на д-р Карп, доста по- различно е от това, което са правили нашите баби Peace

# 42
  • България
  • Мнения: 757
Даммм,може би и аз реагирах първосигнално без да съм запозната с начина на повиване,за който съветва този доктор Peace
Радвам се,че не става въпрос за метода на нашите баби!

# 43
  • Мнения: 6 713
http://www.youtube.com/watch?v=PfsjQuy3m04&feature=related
Е то това бебе не спря да реве?! Нямам звук, ама то се вижда... Дали не говорим за нещо друго? Shocked

# 44
  • на дъното
  • Мнения: 1 551
Не съм повивала,не го намирам за редно и не знам какво е колики от двете си деца

# 45
  • Мнения: 27 524
[Тук не става въпрос за повиването от памтивека  Stop. Става въпрос за повиване в областа на ръчичките, крачетата са свободни. Има клипчета за това повиване на д-р Карп, доста по- различно е от това, което са правили нашите баби Peace

И все пак - всякакво повиване е грешно  Stop За какво да се повиват и стягат ръчичките???

# 46
  • Мнения: 2 457

И все пак - всякакво повиване е грешно  Stop За какво да се повиват и стягат ръчичките???

Заради Моро рефлекса, а и така детето се чувства сгушено като в утробата на майка си, успокоява се. Май не си чела цялата тема  Simple Smile

# 47
  • Мнения: 8 921
Клипчето едва ли е най-подходящия пример, майката не е от най-умелите.
Но все пак, ясно се вижда, че крачетата не се пристягат  Peace

# 48
  • Мнения: 27 524
Не съм, вярно е  Embarassed
Но знам, че бебетата обичат да се чувстват допрени до някъде  Simple Smile На тясно, но това не значи повити и стегнати.  Thinking

# 49
  • Мнения: 2 457
Не съм, вярно е  Embarassed
Но знам, че бебетата обичат да се чувстват допрени до някъде  Simple Smile На тясно, но това не значи повити и стегнати.  Thinking


На втора страница AnMary е дала линк към една стара тема от 2008г. Ако имаш време, прегледай я Simple Smile

# 50
  • Мнения: 2 658

И все пак - всякакво повиване е грешно  Stop За какво да се повиват и стягат ръчичките???

Заради Моро рефлекса, а и така детето се чувства сгушено като в утробата на майка си, успокоява се. Май не си чела цялата тема  Simple Smile

 Peace

От едното до другото раzликата е колкото от zемята до небето, кое точно е грешното??
Достатъчно материали има, zа да се раzбере това...

# 51
  • Мнения: 4 335
В родилния ми го донесоха повит Laughingслед това не сьм.

# 52
  • Мнения: 27 524
Достатъчно материали има, zа да се раzбере това...

Четох. Не видях нищо резонно  Simple Smile

# 53
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Да повивала съм, по време на колики, има и специални пелени за това


Ето и една статия http://pregnancy.medical.bg/delivery/first-days/baby-wrapping.html

# 54
  • Мнения: 7 162
Не съм повивала никое от децата си, но много ми хареса пелената от последния пост.
Жалко, че не планирам повече деца, иначе бих пробвала подобно повиване.

# 55
  • Мнения: 286
Първото ми бебе не го повивах по никой от методите, а и не знаех за метода на Карп. Бебето имаше обаче от втората си седмица до 4-ти месец доста силни колики на моменти. Успокояваше го носенето и люлееето на ръце, както и гушването и спането при мен на спалнята. Като цяло не беше никак лек период, но за моя радост един ден просто спряха ревовете и той стана доста спокойно бебче Simple Smile

Сега доста ме заинтригува темата, понеже си спомням колко трудно ми беше тогава. Ще видим идващия Октомври дали новото бебче ще е по-спокойно или ще имам нужда пак да потърся темата Simple Smile

# 56
  • Мнения: 1 354
Не съм повивала детето си, дъщеря ми имаше силни колики......, може би ако знаех, че повиването помага при колики щях да я повивам.

# 57
  • Мнения: 230
Против всякакво повиване съм.И не смятам,че би способствало за спиране на коликите.... Thinking

# 58
  • София
  • Мнения: 1 426
Като беше на един месец дъщеря ми въобще не можеше спи.Постоянно махаше с ръчички и се будеше през 5 минути.Видях се в чудо!Почнах да и прибирам ръцете с одеалце,като оставях краката свободни .Е направо се родихме  Simple SmileСпеше си по цяла нощ без да се събужда.Тази операция с "опаковането" продължи до пет месечна възраст.Така ,че -да,повивала съм я  Peace.

# 59
  • Мнения: 2 658
Както каzва Фран Джонсън, с удоволствие бих zакупила онаzи пелена и със сигурност бих повивала (нищо, че явно zа някои няма раzлика от "онова"  Wink повиване) по тоzи начин. Ако имам друго дете и то има колики, и ако zабележа, че така се успокоява... Ако.. ако..  Joy
А в същност, до сега не съм го правила. С първото ми дете, информация напълно отсъстваше. Почти zа каквото и да било, но това е друг въпрос..  А второто беше толкова спокойно дете, че нямаше накъде повече.

Последна редакция: ср, 11 авг 2010, 12:28 от Сова

# 60
  • Мнения: 46 580
Пробвах - много плачеше обаче. Опитай ти една нощ да спиш така и да не можеш нито да се протегеш, нито да се почешеш.
В болницата наистина нощем ги повиваха, но само от кръста надоул - една пелена я връзваха като торба, т.е. крачетата вътре си бяха свободно разкрачени.
Колики не е имала - абсолютно никакви.

# 61
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 551
Знаех за теориите, че повиването повлиява коликите, но не съм повивала бебето, въпреки че имаше такива цели три месеца.

# 62
  • София
  • Мнения: 38 845
И аз го открих сама това с повиването на ръцете.
Между 6 и 8 вечерта полудяваше от нерви ли, от колики ли - и аз вече не знам.
Но определено се успокояваше като и прибера ръцете.
Имаше някаква теория, че някои бебета се плашат от ръцете си, преди да са ги "открили".

# 63
  • Мнения: 91
Опитвах, но така и не успях да го повия качествено - все успяваше да си измъкне ръцете Mr. Green Иначе като беше с прибрани ръчички и бял шум (шъшкъне), наистина се успокояваше.

# 64
  • София
  • Мнения: 23 120
Не съм повивала, нито ми е минавало през ум да го правя. Детето ми не е имало изобщо колики.

# 65
  • Мнения: 3 241
Акушерката ни го показа това увиване в пелена и наистина много помагаше на малката да заспи в началото.
Подобен ефект дава и спане на тясно - в количката или обградена със специална възглавница.

Колики не е има и затова не знам дали помага Simple Smile

# 66
  • Мнения: 914
Случвало се е да маха хаотично с ръце и да се плаши от тях и сме ги завивали в завивката и .Действа успокояващо и понякога заспива.Отнася се за бебето,когато каката беше бебе не бях срещала тази информация.

# 67
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Не съм си помисляла никога да си повивам бебето и не съм го правила.

# 68
  • Мнения: 1 436
Повивам и спи много по-спокойно така. Колики няма засега.


Моето едномесечно бебе и с отвързани ръце не е достатъчно координирана, че да се почесва  Laughing

# 69
  • Плевен
  • Мнения: 973
Не.

# 70
  • София
  • Мнения: 600
Не съм повивала. Знам за тази теория, но на мен лично не ми допада.

# 71
# 72
  • Мнения: 3 456
Акушерката ни го показа това увиване в пелена и наистина много помагаше на малката да заспи в началото.
Подобен ефект дава и спане на тясно - в количката или обградена със специална възглавница.
Също.

# 73
  • София
  • Мнения: 310
Под "повиване" на д-р Карп не се разбира "бабешкото повиване". Той има предвид ръчичките на бебето да са до тялото. Няма нищо общо между коликите и начина на обличане. Единственото общо е, че детето се чувства по-сигурно, когато е на по-тясно и закътано място тъй като максимално се доближава до начина, по който е живяло в корема на мама.

Аз НЕ съм повивала - смятам, че това е издевателство над бебето. А и ортопедите не съветват да се прави поради риск от луксации  Peace

# 74
  • Мнения: 122
Не съм повивала бебето, не го повиваха и докато бяхме в болницата

# 75
  • Мнения: 4 668
Това е остаряло и много вредно схващане .
На всеки , който се замисля да го пробва върху бебето бих му предложила да го повия като пашкул и да го оставя така , да видим колко ще му е приятно.

# 76
  • Мнения: 2 658
Shantalche, най-вероятно приятелката ти говори за методите на д-р Карп. Сън в лятна нощ е писала и дала линк.
Ето и една тема от форума Да поговор … 2;рп!


Цитирам пак АнМари, zащото все повече ми zатвърдявате впечатлението (zаради последния и особено многото като него постове  Rolling Eyes ), че повечето писали тук си нямате идея zа какво става въпрос точно в таzи тема. И какво пита авторката.

Дайте тогава да повторим пак  ooooh!
Ортопедите отричат повиването, което е онова, едновремешното, дето са стягали бебетата и са ги овръzвали. Но тук никой не говори zа това повиване. За него всички zнаем, че е остаряло, но все пак аz лично благодаря, че го повторихме към 1000 пъти, много полеzно беше да го прочета отново.. и отново...  Joy

Да, авторката е допълнила zаглавието. Така е много добре. Е, дано сега е по-раzбрано, ама... zнам ли...

Последна редакция: пт, 13 авг 2010, 14:09 от Сова

# 77
  • Мнения: 230
заглавието е сменено Whistling Whistling Whistling Whistling
...и по този метод не бих повивала челяДта си! Crossing Arms Crossing Arms

# 78
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Сова и 100 пъти да цитираш АнМари пак, ще има мнения,
като горното...ти му разправяш, то пак...
Ама пък един/една не се обоснова, защо и по какви причини, няма
да повива по д-р Крап...Малко стана "Защо?"- "Защото така!"

# 79
  • Мнения: 2 908
На мен пък ми е интересна и полезна темата, защото честно си признавам-не бях чела и чула за този метод при раждането на дъщеря ми, тя беше с много силни колики до края на 3-ти месец и нищо не помагаше-дори и шум не помагаше, нито затоплени компреси-нищо. Та ако сега видя зор, ще го изпробвам - виждам,че няма нищо общо със старото схващане за повиване.

# 80
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Ха дано след смяната на заглавието да има ефект  Mr. Green Ама едва ли.

# 81
  • София
  • Мнения: 44 270
нито по стар БГ обичай съм повивала, нито по метода на Карп...за съжаление всъщност не знаех за него иначе с нашите 6-месечни колики бих пробвала....някои от неговите съвети съм ги правила интуитивно все пак....но без точно това с повиването. Предполагам би имало ефект, като се сетя само колко много го успокояваше като го носех в кенгуру.... виж белият шум така наречен го дразнеше откровенно.

Ако има авторката проблеми с коликите - нищо не пробва да опита 5-те правила на доктора.

# 82
  • Мнения: 1 900
Не съм чела точно за този метод. И двамата обаче ги завивах в пеленка по време на най-силните пристъпи на плач и това беше единственото което им помагаше. Сега съм поръчала ей такова чудо за третото живот и здраве. Всъщност отдолу бебчето е само по памперс и отгоре завитичко в пеленката, без да е стегнато и краката или ръцето му да са вързани и изпънати както при едновремешното повиване което са правили нашите баби.

Тук има разни клипчета, ако някой иска да види. Peace
http://www.youtube.com/watch?v=cSVvLWFA1dU

# 83
  • Мнения: 2 658
......
Ама пък един/една не се обоснова, защо и по какви причини, няма
да повива по д-р Крап...Малко стана "Защо?"- "Защото така!"

Ми така, ами... Как да се обоснове? Просто тука малко иzлеzа, че  "не съм го и чувала, ама щом не съм чувала, грешно е (дори да не съм раzбрала zа какво точно отговарям).." Та zатова така  Wink

# 84
  • Мнения: 299
Моето дете също имаше страшни колики . Пробвах всичко което успях да прочета и нищо не помогна. В крайна сметка опитах и това прословуто повиване. И тук не говорим изобщо за онова зверско стягане на ръце и крака , каквито са се правили преди сумати години. Просто леко увиване на пеленка около бебето. Вярвайте-действаше . Само така увит спеше спокойно без да пъшка и да плаче. Повечето момичета явно се сещат за стягане ,омотаване и едва ли не за изтезание на бебето и явно за това реагират така остро.

# 85
  • Мнения: 8 921
Тъкмо си помислих, че здравият разум и обективното мислене ще вземат превес. Пък и тия линкове и снимки не са дадени напразно.
Но, за много от четящите всяко повиване си остава бабешко и поговорката  „едно си баба знае, едно си баба бае” важи в пълна сила.

# 86
  • Мнения: 2 011
Повивам го по метода на Карп. Ръчичките да са прибрани към телцето. Помага много. Също и останалите методи на Карп.  Затова и капки за колики не са ни необходими(не че вършат нещо), нито пък следя какво ям, защото кърмя...

Отдавна чета в този форум, но не спирам да се изумявам какво стадо като цяло се е събрало тук. Прочела, непрочела, хич не знаейки за какво иде реч и какъв е този Карп, важното е да се изкажем... ъъ, исках да кажа да изблеем...   animal085

# 87
  • София
  • Мнения: 481
Много постове има вече по темата , но мисля че още един в полза на повиването няма да е излишен.
За правилата на д-р Карп разбрах едва с второто си дете. При нас ефекта беше просто изумителен! Бебето имаше страхотни колики, не можех да го успокоя по никакъв друг начин. В момента, в който повивах ръчичките, плача спираше веднага, наистина на секундата.
Никой не може да ме убеди, че това би могло да навреди на бебето ми- аз наблюдавах как спи повитото дете часове наред, спокойно и без да се буди, без да се стряска и без да плаче;сигурна съм, че нещо, което го кара да се чувства толкова добре, не би могло да му навреди. За мен това е физологичния начин за спане на новородено- с прибрани ръчички, както е било в утробата на майка си  Peace

# 88
  • София
  • Мнения: 44 270
имам един такъв въпрос към практикувалите го....някоя от вас дали е с лятно бебе? защото в по-хладните месеци - ок...ама лятото при 30-40 градуса...колкото и да е приятно като поза и т.н. бебето не би ли се сварило, така увито?

# 89
  • Мнения: 2 457
имам един такъв въпрос към практикувалите го....някоя от вас дали е с лятно бебе? защото в по-хладните месеци - ок...ама лятото при 30-40 градуса...колкото и да е приятно като поза и т.н. бебето не би ли се сварило, така увито?
Най-вероятно се ползва тензухена пелена...колкото да се приберат ръчичките и бебето да не се стряска. Моето дете се роди в най-големите жеги, но аз тогава и не знаех за този метод, иначе със сигурност щях за пробвам поне с тензухче. То не се издържаше от рев 4 месеца  ooooh! Така ме е яд че не съм могла да помогна на детето си, ами го тъпчех с капки и отвара от копър и анасон Cry

# 90
  • София
  • Мнения: 44 270
ами знам ли...в най-големите  жеги аз не си представям нищо повече от боди без ръкави...че адже и по памперс бих го държала...но пък съм със зимно дете, така че опит нямам...просто ми изникна въпроса, не се ли претоплят бебетата така.

# 91
  • Мнения: 2 457
Голичко по памперс и съвсем тънка пеленка, не би трябвало да го претопли Simple Smile

# 92
  • София
  • Мнения: 481
имам един такъв въпрос към практикувалите го....някоя от вас дали е с лятно бебе? защото в по-хладните месеци - ок...ама лятото при 30-40 градуса...колкото и да е приятно като поза и т.н. бебето не би ли се сварило, така увито?
Повивах майско бебе- цялото лято беше  със една съвсем тъничка крепонена пеленка. Никога не е имал признаци на претопляне.
Тензухът също е много добра идея.

# 93
  • Мнения: 453
Oт методитена д-р Карп, най- много ни помогна сешоарът.
Пробвах да го увивам, но той се отвива и всичко го дразни, когато е във фаза.
Сега вече се е кротнал, но ако се ядоса, много му помага да го галя с връзки по лицето, държа лигавник с връзките надолу и те му гъделичкат лицето  Laughing

# 94
  • София
  • Мнения: 44 270
 Peace мерси за отговорите и на двете ви Simple Smile

# 95
  • Мнения: 2 011
имам един такъв въпрос към практикувалите го....някоя от вас дали е с лятно бебе? защото в по-хладните месеци - ок...ама лятото при 30-40 градуса...колкото и да е приятно като поза и т.н. бебето не би ли се сварило, така увито?

В момента практикувам върху едномесечния си  син.  Laughing
Вече са отговорили за тензухчето. Аз ще добавя, че и двете си деца съм гледала/гледам на климатик от раждането им. Не бих ги оставила да се пържат в собствен сос, не сме се разболявали никога от климатик. Така че жегата навън не е проблем.

# 96
  • Мнения: 9 488
Никога не съм го правила.

# 97
  • Мнения: 1 424
Мдаа...заглавието е променено, но отговорът ми е пак същия, а именно не съм повивала бебето си по този метод. Още през бременността си четох за метода на д-р Карп, но не съм си и мислила да го правя...може би при нас имаше значение и това, че коликите на сина ми не бяха продължителни и този период свърши бързо. Сигурно, ако имаше колики няколко месеца, може би щях и да се замисля вече какво да го правя и да стигнеме и до този метод.

# 98
  • София
  • Мнения: 39 849
Аз несъзнателно съм прилагала някои от методите, включително и повиването. Не съм го прилагала целенасочено и не знам точно какъв е бил ефекта.

# 99
  • Мнения: 26
Искам и аз да се включа в тази темичка ,защото мисля, че има доза истина в това. Макар, че е лято, когато бебето ми рева цял преди обяд ми хрумна от предишния ми опит с другото ми дете да го повия с една пелена като ръцете му са в страни загърнати, а крачетата са свободни. Той на момента заспиваше. Чудех се, защо така става и гениалната ми мисъл роди идеята, че детето ми се стряска от мятането на ръцете си, както и драскането с нокътчетата, понякога се щипе и почва да реве. Незнам дали е полезно повиването, но определено от практична страна и опит ми вършеше работа. Hug

# 100
  • Мнения: 12
Не съм повивала дъщеря си

# 101
  • Мнения: 31 355
Не съм повивала.

# 102
  • Мнения: 17
Всяко бебе е толкова различно. Единият ми син беше лаком, спеше малко, в количка на разходка никога нс  спеше, колики имаше, но се успокоявахме с много гушкане. Вторият ми син спеше по цяла нощ, изобщо беше си поспалив, не беше лаком, нямаше колики. И двамата не са повивани по метода на българските баби. Но съм склонна с третото ми бебе да пробвам повиване на д-р Карп, ако ми се наложи. Мисля, че всеки иска да прави най-доброто за бебето си.

# 103
  • Мнения: 931
Аз съм мама на лятно бебче. Когато беше на двадесетина дни и започна да има проблем със заспиването, прочетох за метода на д-р Карп. Чувствах се ужасно първия път като го завих и му прибрах ръчички, като го лиших от възможността да ги вдигне край главата си в поза "доволното бебе". Но ефектът беше безотказен - детето си заспа и се събуди когато огладня. От тогава насам всяка вечер го повивам - тоест, прибирам ръчичките до тялото. В най-големите жеги като в момента, с една лека тензухена пеленка, а крачетата му са голи и от тях може да се охлажда. През нощта спи, но през деня не го повивам и няма заспиване на леглото - събужда се след не повече от 5 минути, къде от стряскане от махане с ръчички, къде от колика, която го кара да изплаква...
Така че на пръв поглед и на мен ми изглеждаше мъчение за детето, но бързо установих, че много по-голямото мъчение е да не помогнеш на детенцето да спи спокойно.

# 104
  • Мнения: 940
не съм повивала, смятам че само трябва да се научи да се справя с ръчичките си и стряскането от тях, иначе само ще удължа периода. още повече че синът ми спеше изключително по корем, което много помагаше за колики и по-продължителен сън, както и изключва стряскането от ръцете. от другите методи не съм ползвала - гушкахме се и му пеех, слагах го по корем върху мен да спи - действаше  Peace

Общи условия

Активация на акаунт