Как да предпазим децата си?

  • 5 208
  • 72
  •   1
Отговори
# 30
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
В общи линии и аз това попитах, но ме подминаха като полуразрушена неработеща гара и отговор не получих... newsm25 hahaha Joy

Последна редакция: ср, 11 авг 2010, 20:38 от mimi135

# 31
  • София
  • Мнения: 16 175
И друг път съм писала в подобни теми.
Децата на повечето пишещи тук са малки. Не знаете какви  проблеми има дете 6-8 кл, ако не е като всички. Много съм говорила на дъщерята/21/ против наркотиците, пушенето и  напиването. В 6 кл./21 СОУ/  имаха свободен час всеки петък и целия клас се напиваха като казаци. Викаха ни всички родители при директорката, че правили простотии. Според нея само моето и още 1 момиче не се напивали, но присъствали в компанията. Излезе, едва ли не като оплакване от нейна страна. Аз вместо да си завирам главата в пясъка и да казвам - всичко след 18 год. просто сядах с дъщерята и я учех как да пие умерено, за кеф, да ползва няколко хитринки за да не се насвини и да драйфа по улиците. Просто по 1 седмица със вечерята бяхме на качествено вино, другата на бира, пробвахме и концентратите. Хапваше и пийваше  умерено но с мене у дома. След това спокойно я пусках с компании за цяла нощ. Вече в 9-12 кл. след дискотека в Студ. град сутрин си говорехме, беше свежа и отиваше на проф. курсове.
За наркотици, друсане, синтетика - просто си има някаква непоносимост. Споделяла е, че никога не би пробвала. Отвращава се от пробвали другарчета.
Това, че на времето сме пили заедно нищо не означава сега. Не се налива с алкохол. Когато е навън с компания пие по 1-2 бири за целия престой и просто се весели и изкарва добре.
Когато в къщи вечеряме заедно никога не  пожелава да изпие бира или чаша вино.
Та от целия изписан от мене роман - какво лошо има да им обясните на децата технологията на пиене. Не е нормално от голямото междучасие девойките да се разхождат с галон бира. Не бива да се смесва водка и бира. Ако вие у дома не им обясните тези тънкости - кой ще го направи? Това е пак за тяхната сигурност и не значи, че ги правим алкохолици.
Предпочитам аз да и покажа нещата от живота вместо да я видя пияна от обяд и дремеща на пейка в парка или учил. двор.

# 32
  • Мнения: 1 340
Добре права си, наистина сме доста различни.
И ти явно не би могла да приемеш различната гледна точка, най-малкото поради това, че доста отдавна си била тийн. Но пак казвам - не пиенето прави децата проблемни. А липсата на разбиране от страна на родителя. Но си извади думи от контекст и ме изкара, че смятам, че трябва само да се льока по цял ден Simple Smile

Няма как да отгледате децата си под похлупак - да говориш и обясняваш, можеш; но всеки сам трябва да опита... хубавото е че наркотиците не се продават свободно по магазините.

# 33
  • Мнения: 901
Изобщо не възнамерявам да отварям дъщеря си по въпросите на пиенето.

Никак не ми е гордо да го споделя, но преди около две години се случи така, че тогава 15 годишната ми дъщеря ме видя как изглеждах, след като бях попрекалила с една водка. Още ни държи влага и на двете. Това е - печената ти майка, дето знае всичко, може все пак да се постави в такава мега гадна ситуация (въпреки цялата теоретична и практическа подготовка, която нейните родители разумно са й дали преди има-няма 25 години).

Ерго - по-добре стой далеч от това.

# 34
  • София
  • Мнения: 62 595
Айша,
искаш да кажеш, че всички родители сте се примирили с това, че всеки петък децата се наливат с алкохол? и че никой от родителите на 30 деца не е взел мерки, за да се сложи край на тези сбирки? И намираш за нормално да пият, а твоето незаравяне на главата в пясъка е да учиш дъщеря си да пие в шести клас? Говорим за 12годишно дете?  Shocked направо нне ми го побира умът! Че, аз, моята щерка направо да я почвам с обучението!

Последна редакция: ср, 11 авг 2010, 21:39 от Andariel

# 35
  • София
  • Мнения: 16 175
Andariel, не знам за другите родители. При директорката обикновенно ходехме родители на деца без проблеми. Другите бяха видни бизнесмени и държ. служители и не им пукаше за поведението на наследниците. Нали са спонсори...След 7 кл. децата се разпръснаха.
Но и в гимназията и имаше момичета в 10,00 в голямото междучасие с галон бира в ръка.
Даже споделяше за девойката Х - направила бирен корем и се мъчи да го свали за бала.
Аз отговарям за детето си и бях длъжна да го науча да си знае мярката. Да си пийва по малко вино или бира за удоволствие с компания, но да знае кога да спре.
Също съм я учила за пиенето на кафе, не съм и отказвала кафе от машината в у-ще.
Но и досега сутрин много рядко си сипва кафе у дома. За мене не е нормално момиче в 10 кл. да си изсипва 2-3 пакетчета 3 в 1 направо на езика и да ги  дъвче.
Мисля, че със забраните децата само се настройват да пробват все повече и повече. Когато знае, че винаги може да си пийне нещо - може и да не поиска.
Преди малко говорихме - пийват си бира след тежък работен ден в салона. Но у нас никога няма да си отвори бира нито с  вечерята, нито пред комп. после.

# 36
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Втора тема в която с Айша няма да стигнем до единогласие... Crossing Arms

# 37
  • София
  • Мнения: 16 175
Втора тема в която с Айша няма да стигнем до единогласие... Crossing Arms
За какво да стигаме? Споделяме тук мнения.
Всеки си знае детето, знае себе си и действа така, както намери за добре.
Важното е да са живи и здрави дечицата. и да се насвинят на 13 год. няма да станат непременно алкохолици и дроги. От пиянския клас на Ани има доста отлични студенти вече.
Има и работещи, справящи се с живота деца.
Както казваше баба ми - и това ще мине.

# 38
  • София
  • Мнения: 62 595
Добре, де, Айша, толкова ли е нормално вече децата на 13 да пият, че и да няма нищо страшно, ако веднъж (дали?) се насвинят? Мен това ме ужасява!

# 39
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Втора тема в която с Айша няма да стигнем до единогласие... Crossing Arms
За какво да стигаме? Споделяме тук мнения.
Всеки си знае детето, знае себе си и действа така, както намери за добре.
Важното е да са живи и здрави дечицата. и да се насвинят на 13 год. няма да станат непременно алкохолици и дроги. От пиянския клас на Ани има доста отлични студенти вече.
Има и работещи, справящи се с живота деца.
Както казваше баба ми - и това ще мине.


Както пишеш ти самата всеки си знае детето. Аз съм доволна от това, че нито на13, нито на 15 , нито веднъж до сега не се насвини... За протокола: В момента е на 18. Разумен е, не го влече пиянството и дрогата. Има съвсем различен живот, пълен с ценности. Смятам, че една малка частица сме допринесли и аз и баща му. Но никога не седнахме да го накараме да пие, за да види колко е лошо. Детето беше разумно и не го направи, защото не искаше.

# 40
  • Мнения: 2 898
Няма как да отгледате децата си под похлупак - да говориш и обясняваш, можеш; но всеки сам трябва да опита... хубавото е че наркотиците не се продават свободно по магазините.

  По магазините не, но иначе - навсякъде. Но какво значи всеки да опита?! Толкова си упорита в това си твърдение,  имам чувството, че на теб ти се иска това да се случи! Вместо да пазиш детето си от тези вредни неща, ти ги оправдаваш!

# 41
  • София
  • Мнения: 16 175
Все си мисля, че ако много ги ограничаваме ще дойде момент когато се хвърлят надолу с главата и пробват всичко. То само да пробват е добре, но задълбават в практиката.
А ако са били  приятели с родителите и не са чувствали ограничения - нямат желания за простотийки. Ето, сега говорих с Ани -  прибира се от работа и в супера си търси десерт Република. Няма да си дойде с кен бира или бутилка водка.

# 42
  • София
  • Мнения: 62 595
е, колко много да ги ограничаваме? Става въпрос за 13-14.15-годишни деца! Ако в шести-седми клас не ги ограничаваме и държим настрани от алкохола, цигарите и дрогата, кога? Та те са малолетни на тази възраст, ако щеш! Дори не са непълнолетни, когато поне имат право да работят, макар при специални ограничения!

# 43
  • Мнения: 2 898
Няма как да отгледате децата си под похлупак - да говориш и обясняваш, можеш; но всеки сам трябва да опита...

 Tова с опитването ми звучи като да оставиш детето да се изгори на ютията, за да знае, че там не се пипа, вместо да му обясниш.

# 44
  • Мнения: 1 340
Аз искам децата да ми не пият, да не пушат, да не се друсат, да не попадат в лоши компании, всяка една любов да е споделена, но и човека, който обичат да добро дете. Но това дали ще стане е друг въпрос - да обясняваш трябва, но трябва и да проявяваш разбиране към детето си и към грешките, които ще допусне.
Аз лично смятам, че бях доста добро дете, съобразявах се с родителите си и никога не съм искала да ги разочаровам - завърших гимнация с 6.00, в 4те университета, в които кандидатствах влезнах на първо желание, завърших с доста добър успех.... И въпреки това съм повръщала от алкохол и съм пушила.... е минаха години и разбрах, че и от двете нямам нужда. Но моите родители не са ме наказвали, не са били твърде строги и не са ме съдили. Прекалената строгост не води до нищо добро - имам толкова примери пред очите си, че съм убедена просто. Твърде строго и изкъсо държани децата най-често или правят напук в един момент и стават много по-големи простотии от едно повръщане, или пък толкова се сдухват, че не водят нормален социален живот. Имам един съученик, много добро и сдържано дете, на купони не е пиел, не е пушел (а вероятно му се е искало) тръгваше си пръв... с момичета не излизаше дълго време... е още не излиза, не е излизал никога.

Общи условия

Активация на акаунт