Как да предпазим децата си?

  • 5 203
  • 72
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 5 770
Със сигурност нещо е куцало в семейството.Може би родителите не са имали достатъчно време за общуване с детето си.Щом не са разбрали,че това и се случва всеки петък, значи контакта между родители и дъщерята е нарушен.
Конкретно ако бях на мястото на тези родителите бих изчакала да дойде в адекватно състояние и щях да я предразположа към един откровен разговор.Щях да се опитам да разбера причините за това нейно поведение и да се разберем кой и къде греши.

# 61
  • Мнения: 1 340
А може би момичето е влюбено и загубено по някой от "петъчните пияници" от  класа... и в семейството й всичко е наред. Просто момичето се опитва да се впише в групата на момче, по което си пада или пък на близка приятелка, която се е поддала на този тип купонясване.
Ако е моя дъщеря бих я оставила да се наспи, бих поговорила с нея, не толкова назидателно, колкото с идея да разбера дали има някакъв емоционален или какъвто и да е проблем. Дали проблема идва от семейството вече бих предполагала - ако имаме някакви семейни драми щях да предположа, че е заради тях.
Ако е такава добра ученичка може да й е дошло в повече да отговаря на високите очаквания на родители и учители... може и това да е. Но аз лично смятам че по любов...
А и родителите не могат да знаят абсолютно всичко за децата си.... вие всичко ли споделяте родители? Всеки има нужда от собствено пространство и личен живот.

# 62
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Ако се е случило веднъж, може да не се повтори, но ако се повтори, тогава и ще се потрети. От тук нататък каузата е изгубена. Най-доброто в случая е изобщо да не позволя да се стигне до това напиване. Веднъж нагази ли в блатото, връщане назад няма . Има само потъване в дълбокото... В случая бих поговорила с нея след като е в състояние изобщо да ме разбере за да знам от къде идва проблема.  В разговора тънко ще вметна да няма втори път. Ако въпреки това отнова го направи...спирам джобните и забранявам онова без което не може. Ако и това не помогне, следва предупреждение, че ще бъде изпратена за лечение в клиника. И ако и тогава не престане колкото и да ме боли ще я пратя в клиниката...

# 63
  • зад кестените
  • Мнения: 798
И аз мисля че тук има някъква лИбовна история, навремето моя  приятелка започна яко да си попиива за да прави компания на любимия, е тя бе вече 20 год. тогава , в краина сметка любимия си тръгна а проблема с алкохола  остана.

Ако е моя дъщеря бих я оставила да се наспи, бих поговорила с нея, не толкова назидателно, колкото с идея да разбера дали има някакъв емоционален или какъвто и да е проблем.
Ако е такава добра ученичка може да й е дошло в повече да отговаря на високите очаквания на родители и учители... може и това да е. Но аз лично смятам че по любов...

А ако беше мое дете!
Ще се замисля дали нещо и аз не съм сгрешила за да бъде тя в това състояние.

# 64
  • София
  • Мнения: 62 595
Нямам представа как бих реагирала. Ще му мисля, ако се случи! Дотогава мога да работя само по въпроса с нестигането до подобно състояние.

# 65
  • Мнения: 2
Липса на родителски контрол.За мен всичо идва от семейната среда.

# 66
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Много ясно, че всичко тръгва от семейната среда. Затова и писах, че най-добрият вариант е да се направи така, че да не се стига до пиене до безпаметност... Peace

# 67
  • Мнения: 156
Аз мисля, че добри родители са тези, които предпазват децата си да не се отдават на пороци в ранна детска възраст (да кажем около 15 г.). Но към добрите родители трябва да включа и тези, които успяват да помогнат на детето си, подхлъзнало се по "наклонената" плоскост да се върне към нормално състояние. Дори много да обгрижваме децата си, дори да си мислим, че имаме добър контакт с тях, пак могат да се подведат, например с приятели. Но трябва да се намери начин да им се прости грешката и да се помогне да избегнат др. такива (или много по-тежки). Това май не става с рязане на коса newsm78.

# 68
  • зад кестените
  • Мнения: 798
липиум много си права  като казваш че с рязане на коса и други подобни наказания никой нищо добро не е постигнал ,загуби ли се връзката родител дете нещата вече са много трудни.Трябва да се намерят сили и за прошка и подкрипа когато чедото залитне.

# 69
  • Мнения: 1 517
И друг път съм писала в подобни теми.
Децата на повечето пишещи тук са малки. Не знаете какви  проблеми има дете 6-8 кл, ако не е като всички.  

Аз имам шестокласник. Адски права си за съжаление. Не е пропил и пропушил още, но ми създава други, достатъчно сериозни неприятности. И наистина имат проблеми на тази възраст.  Тепърва започват да се доказват, да си намират място в обществото...Моя син на моменти става агресивен, псува, бие се, груб е...това периодично. По принцип не е злобно дете, много е добнронамерен, отговорен и послушен. Провокиран обаче, става агресивен, не се случва често, но се случва. Под агресия нямам предвид да пребие до смърт някого, за мен самият факт, че налита с бой да си решава проблемите, обижда и псува другите си е проблем. За сега решаваме нещата така: карам се, понякога крещя, говорим си много, той споделя, аз слушам и говоря, накзвам, понякога наказанията са сурови ( но не и извратени като рязане на коса  или нещо подобно...  най-суровото наказание за него е да чете определена книга за определен срок  hahaha

Трудничко е да си родител, понякога ме хваща страх. Ама таквоз е то  Grinning

Последна редакция: чт, 26 авг 2010, 13:50 от Филаделфия

# 70
  • Мнения: 9
Много зависи от възпитанието. Ако едно дете вижда как родителите му периодично пият и му дават и на него, детето просто няма как да не започне да пие - възпитано е с любов към чашката.
Но днес алкохола се приема и като някаква степен на доказване пред другите 'Вижте ме колко съм як/а, колко пия!' и изобщо е едно доказване, пред другите, че алкохола те прави по-по-най от другите, които не пият. Но най-големия цирк, на който станах свидетел беше на едно събиране на класа, на което една част  от момичетата танцуваха съблечени по масите, докато ги снимат момчета, с цигари в ръка. Друга част правеха двойни легла, за да могат да правят **** на широко. Другата част се дрогираха. И накрая две от момичетата бяха толкова зле, че трябваше да викаме бърза помощ. И аз не мога да осъзная какво доказаха те, а съм им набор. И не знам какво са спечелили като са опитали тази част от живота.

# 71
  • Мнения: 1 849
Аз искам децата да ми не пият, да не пушат, да не се друсат, да не попадат в лоши компании, всяка една любов да е споделена, но и човека, който обичат да добро дете. Но това дали ще стане е друг въпрос - да обясняваш трябва, но трябва и да проявяваш разбиране към детето си и към грешките, които ще допусне.
Аз лично смятам, че бях доста добро дете, съобразявах се с родителите си и никога не съм искала да ги разочаровам - завърших гимназия с 6.00, в 4те университета, в които кандидатствах влезнах на първо желание, завърших с доста добър успех.... И въпреки това съм повръщала от алкохол и съм пушила.... е минаха години и разбрах, че и от двете нямам нужда. Но моите родители не са ме наказвали, не са били твърде строги и не са ме съдили. Прекалената строгост не води до нищо добро - имам толкова примери пред очите си, че съм убедена просто. Твърде строго и изкъсо държани децата най-често или правят напук в един момент и стават много по-големи простотии от едно повръщане, или пък толкова се сдухват, че не водят нормален социален живот. Имам един съученик, много добро и сдържано дете, на купони не е пиел, не е пушел (а вероятно му се е искало) тръгваше си пръв... с момичета не излизаше дълго време... е още не излиза, не е излизал никога.

Много бъркаш потенциала който ни е заложен и ценностната система.
Съквартирантките ми в Студентки град се напиваха и друсаха всяка вечер и това не им пречеше да имат добър успех. Едната имаше един любовник, който се хвалеше как на приемния изпит е отишъл пиян, спал първите два часа и след това станал, решил си задачите и изкарал отличен. Изпитите в Университета също си вземаше с отличен, но какво от това, дали е станало личности от тези хора? Съмнявам се.
Всичко си е до ценностна система. Не е проблем ако детето се напие веднъж, но е проблем ако се напива системно.
Като тийн бях пропушила едно лято точно, за да бъда като всички, а имах и гадже дето нямахме общи теми за разговор и по цяла вечер стояхме и пушехме... Една вечер нещо не се разбрахме с него и изпуших на цяла кутия една след друга цигарите... Е нема такъв ужас... Беше ми за последно с пушенето. не понасям цигарен дим до ден днешен. Не съм си и помисляла да бъда модерна повече.
Всичко си опира до ценностна система. Имала съм вечерен час и съм имала ограничения, но като отидох да уча не ми е било фикс идея да си изживам "пропуските"....
Как трябва да се постъпва с тинейджърите? Трябва да си близък с тях от ранна детска възраст и връзката ви да не се прекъсва. Не става с четене на морал и мърморене, но с много разговори и мотивирани отговори и най-вече детето да се чувства обичано, въпреки, че имаме различно мнение от неговото.

# 72
  • Мнения: 1 517
..... с много разговори и мотивирани отговори и най-вече детето да се чувства обичано, въпреки, че имаме различно мнение от неговото.
  bouquet

По този повод: има определени неща, които аз примерно не харесвам, но позволявам на децата, защото те ги харесват. Те знаят мнението ми.

Общи условия

Активация на акаунт