Турската кухня *4*

  • 219 979
  • 761
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 2 199
Снимка за сега само. Ако на някой му е интересно ще напиша рецептата до петък, но в момента не мога 

Суха Мащерка, как "ако на някой му е интересно", като гледам група чакащи се заформяме. Изглеждат прекрасно! Heart Eyes  bouquet
Heart Eyes


Zeytinli pogaca by Dry Thyme, on Flickr

Ето ги питките със зехтин и маслини

# 721
  • Мнения: 22 867

Благодаря ти! Отидох да видя рецептата и се заплеснах по плетките ти, даже шапка си харесах.  bouquet  chef Ще я покажа на майка, така по има вероятност да я получа! Grinning

# 722
  • Мнения: 2 199
 Laughing  Hug повече плета отколкото готвя май Simple Smile)) ooooh!

# 723
  • Мнения: 1 934
Много ви моля, другарки, не бъркайте двата щата!

Ползвала съм и едните, и другите... не са вазаимозаменяеми. И в този случай, както и при други ситуации в тоя живот, размерът (в случая дебелината) имат голямо значение.  Mr. Green

Всъщност някой от писалите по-горе има ли лични впечатления, та така смело ги препоръчва? Или аз съм твърде претенциозна?

 Laughing

Развесели ме от сърце  Hug
Аз последно чух следното-че нито размерът, нито дебелината имат значение, а характерът, характерът...  Wink

# 724
  • София
  • Мнения: 3 090
Лабрекс  Hug
Доколкото аз разбрах, единият крем е просто млечен
    2 чаши мляко
    2 супени лъжици брашно
    5 супени лъжици захар
    1 супена лъжица нишесте
    1 ч.л. екстракт от ванилия, настъргана портокалова кора
а другият е с пюре от тиква
    2 чаши тиквено пюре
    3 супени лъжици захар
    2 супени лъжици нишесте
    една чаена лъжичка настъргана портокалова кора
Изглежда прекрасно тази торта, затова ще си позволя да сложа снимка


Суха мащерка  Hug, питките са просто мммммммммммм
Предлагам повече да готвиш, отколкото да плетеш  Blush Laughing

# 725
  • Мнения: 22 867
Изглежда прекрасно тази торта, затова ще си позволя да сложа снимка

krikri, благодаря за превода!  bouquet Верно изглежда прекрасно, пък и със сигурност е вкусна. Heart Eyes

# 726
  • Мнения: 383
Не си. Аз гюллач с китайствените кори не бих правила. С тях се правят пролетните рулца, ако не греша, все пак не в кулинарията ми е силата, но категорично се различават от гюллачените кори.

да, нямат нищо общо с китайските кори, класическата рецепта за корите на гюллача викат че  съдържа само вода, царевично нишесте и пшенично брашно и нищо друго.

както казах горе правят се от пшенично брашно и специално царевично нишесте които се смесват със специална филтрирана вода и се постига смес с много специална консистенция.

Тая смес се стопля до 100 и 150 градуса и се разлива във специални за гюллача тави и така се оставя да си оттегли водата, След което листата се отделят самостоятелно от тавата и веднага се сушат във специална сушилня и чак след това са готови за употреба.


за мераклиите ето рецепта:

5чч царевично нишесте
1чч пшенично брашно
за всяка чч брашно 1чч вода
 
консистенция като за палачинки

разливаш на тънък слой във тавата на фурната и печеш до образуване на листо и след това оставяш да съхне на вентилатор във фурната. всяко готово листо би трябвало да бъде с тегло между 30 и 35 грама, с по тежко листо крайният резултат е лапа.
 
Успех

 Hug

ако успее някой да си приготви корите ето и една сполучлива рецепта за финала
 
Продукти:
 •10-11 броя листа
 •2,5 lt прясно млеко
 •750g захар
 •1 paket ванилия
 •зърна от нар
 •смлени или по точно счукани орехи
 
приготовкаı:
 1. млякото и захарта се кипва, добавя се ванилията и се охлажда. слага се ендо листо в дъното на тавата, отгоре се поръсва със 1чарпак от охладеното мляко и се добавя следващото листо, пак мляко и така до края, най накрая останалото мляко се добавя най отгоре. оставя се да отпочине в хладилника около 1,5часа
 
след 1,5часа би трябвало да попие течноста
 
2. преди да се сервира се посипва отгоре със орехи и зърна от нар


 


 

Последна редакция: чт, 29 мар 2012, 16:33 от Ердинч

# 727
  • Мнения: 1 934
Ердинч, благодаря ти за професионалните съвети   bouquet

Само липсата на  подходяща тава ме спира да подхвана  гюллача  Flutter /дали пък няма да стане в тефлон/

В клипчето видях къде се слагат орехите. Мисля, че много ще ми допадне този десерт  Peace

# 728
  • близо под тепетата
  • Мнения: 669
Само липсата на  подходяща тава ме спира да подхвана  гюллача  Flutter /дали пък няма да стане в тефлон/

Аз си го правя в каквато имам тава-последния път(беше мнооого отдавна Blush Cry ) разделях/начупвах корите на 4ти и така си направих 2 гюлляча в по-малки тавички.

# 729
  • Мнения: 1 934
Маги, ти го правиш с готови кори, а мен ме спира липсата на такива кори в Бг  Simple Smile

Това имах предвид, че трябва да пека корите в тава, а нямам голяма с незалепващо покритие  Peace

# 730
  • Мнения: 6 243
Кливия, не си играй да правиш кори, наистина! Ужасно тънки са, трябва да са прозрачни на практика. За мен в домашни условия е жива загуба на време. Питай в Киппа или в Мигрош, ако има - купувай смело. Ако няма, на лято пак  Laughing

# 731
  • Мнения: 1 934
Естествено, че няма да се юрна да правя кори вкъщи  Laughing

Вчера купих царевично нишесте и оризово брашно, благодарение на вас. Никога нямаше да се сетя за диетичен магазин  Simple Smile

# 732
  • Истанбул
  • Мнения: 310
Аз съм виждала въпросниет кори в ТР не само по време на Свещения месец,има ги в малките частни магазинчета за юфка(кори за баница на турски),където може да се намери и пресен неопечен кадаиф за кюнефе.

# 733
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Фен съм на турската кухня и утре ще търся в КИПА кори за гюлач, лютеница и др. вкусотии, но ми прави впечатление, че никъде тук не видях 1 хубава рецепта за турски ЛОКУМ
Някой от вас има ли такава? Правили ли сте? Може ли да преведете?
Има 1 страхотен с кокос. Абе изобщо турците правят много добри локуми

 Praynig Ако може някой да даде добра домашна рецепта ще бъда благодарна



белият от снимката е кокосовият...ЛОКУМ

# 734
  • USA
  • Мнения: 5
 Благодаря за рецептата на Ердиннч
Направих ги тези Каракой погача-много вкусни станаха,но ми се струва,че тестото трябва да е една идейка по масленно и ронливо newsm78
Свършиха за отрицателно време,така,че снимки следващият път!

Общи условия

Активация на акаунт