А какво Ви е мнението за обръщенията...

  • 3 282
  • 78
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 134
И аз се дразня много. Уча дъщеря ми да се обръща по име към всичките ми познати. Много е тъпо за жени, които са на едни и същи години на едните да казва "како", защото още не са семейни и нямат деца, а други - понеже са с 2 - "лельо"?! Crazy

# 16
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Значи ако не съм се изразила правилно - дразнят ме само и единствено "кака" и "батко".  Sick
Останалите леля, чичо, вуйчо и т.н. роднински обръщения не. Ако пък става дума за брат ми, той им е вуйчо и никак друго.
Баба и дядо са си също нашите родители за тях. Аз мама, баща им тате и това е. Тук съм повече от строга и стриктна.
Обаче за тез "како"-свания и "батко"-свания съм непримирима.  Close
И Корнелиус и всички останали, дето не Ви се пречупва езика, да наричате съответния човек по име...ако от малки не Ви бе втълпявано в главите това обръщение, дали сега щеше да Ви е така нетипично да се обърнете по име към човека?!  Rolling Eyes

# 17
  • Мнения: 7 640
Покрай децата спрях да наричам родителите си с майко и татко и станаха баба Пепи и т.н.
ей това не ми харесва, дано не го прихвана и аз

# 18
  • Мнения: 62
Шани, само искам да отбележа, че това, че ТЕБ те дразнят, в никакъв случай не ги прави грозни или неприлични. Нямам идея какво е породило такова мнение, но аз никого не съм наричала "како" или "батко", просто защото нямам по-големи братя и сестри, т.е. не са ми втълпявани от малка. И въпреки това ги намирам за съвсем приемливи и подходящи.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 4 969
И на мене не ми допадат NaughtyНикога не съм казвала на сестра си како.Някак си не мога да си обърна езика Stop Не съм използвала нито чичо нито лельо(освен на роднинските ми такива),а и сега като имам дете някой деца като ми кажат лельо направо ми се Sick (все пак съм само на 21)
а и ми е едно такова селяшко SickНе ме кефи и тва е Crossing Arms

Само да добавя,че ми е много забавно свеки като вземе да вика на сестра си КАКО hahaha

Последна редакция: чт, 03 ное 2005, 18:33 от Alabala

# 20
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Покрай децата спрях да наричам родителите си с майко и татко и станаха баба Пепи и т.н.
ей това не ми харесва, дано не го прихвана и аз
Не е заразно, споко! Laughing

# 21
  • Мнения: 3 161
Шани, ми то и на децата ти ако не им е втълпявано от малки да те наричат "мамо", сигурно и те щяха да ти викат по име и много да се дразнят, че другите деца викат мамо. А ти защо не ги пиканиш да те наричат по име впрочем? Какви са тези мамосвания?

В самите обръщения няма нищо дразнещо и грозно, колкото и да не ти се вярва. Просто са израз на уважение към по-възрастен от теб роднина, нищо повече. Не случайно в повечето езици има ясно изразени наименования във възходящ ред (т.е. към по-възрастен), но обратно няма (към по-малкия: там е по име). И изобщо, обръщението по име изразява една демократичност, равнопоставеност (поради което именно ти не би допуснала децата ти да те наричат по име), или пък обърната йерархия (т.е. на малко име говориш на някой под твоето ниво). В българското патриархално общество подобна равнопоставеност между хора от различни възрасти явно не се е толерирала и затова са се запазили обръщенията, изразяващи уважение към по-възрастен член. Впрочем интересно би било колко още ще издържат в езика тези форми, защото скоро може и да се стопят.

# 22
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Шани, ми то и на децата ти ако не им е втълпявано от малки да те наричат "мамо", сигурно и те щяха да ти викат по име и много да се дразнят, че другите деца викат мамо.

очно така е. Затова искам моите деца от най-малки да свикнат да не използват тези омразни мен обръщения. НЕ налагам тази моя неприязън на никого. Даже заглавието на Темата ми е така няакакси питащо. Аз само описах как аз чувствам и приемам  точно тези думи.
А ако се стопят докато съм жива тези обръщения, ще съм спокойна там нейде си... Tired

Айде, че нещо дискусията взема трагичен обрат  Peace

# 23
  • Мнения: 431
На мен също не ми допадат тези патриархални обръщения, майка ни смяташе, че това са отживелици и съответно никога не съм наричала по-големия си брат "бате". Така ще уча и децата си.
От останалите обръщения знам само основните, чувала съм за "шура", "шуренайка" и прочее титли, но каква роднинска връзка обозначават, представа си нямам. Thinking

# 24
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Не харесвам звученето на тези думи, особено на "како" и съответно не уча детето си да ги използва. На някои може и смешно да им звучи , ама мен ме дразнят . Дразни ме, че майка ми на дърти години продължава да нарича сестра си "како" и братовчед си "Бате" - адски ми е нелепо. Може и оттам да ги недолюбвам, ама не мога да си спомня изобщо някога към някой да съм се обръщала по този начин.

# 25
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Не харесвам звученето на тези думи, особено на "како" и съответно не уча детето си да ги използва. На някои може и смешно да им звучи , ама мен ме дразнят . Дразни ме, че майка ми на дърти години продължава да нарича сестра си "како" и братовчед си "Бате" - адски ми е нелепо. Може и оттам да ги недолюбвам, ама не мога да си спомня изобщо някога към някой да съм се обръщала по този начин.

  friendship

само с леката поправка, че "баткото" е мъжа на "каката"  Sick на майка ми

# 26
  • Мнения: 2 807
Синът ми е "батко" на дъщеря ми, въпреки че разликата им е само 1г. 9м.  Wink

Девер ми си има "бате", нищо че разликата им е 13 месеца.  Wink

А аз си имам 2-ма братя и обожавам да ми казват "како" - единия е на 25, другия на 10 години  Wink  Heart Eyes

# 27
  • Мнения: 3 479
Аз също не харесвам обръщенията `како` и `батко` и затова и не уча малкият ми син да казва батко на големия, макар разликата във възрастта им да е голяма - почти 10 г. Няма да уча и бебето да казва така на братята си. Просто според мен тези обръщения са имали значение в миналото, когато в семейството се е спазвала по-строга йерархия.
От страна на баща ми сме 8 внуци и ние със сестра ми сме най-малките и всичките ми братовчедки много държаха да им казваме `како`. Когато обаче минахме двайстетте (а те самите бяха по-скоро към 30 и нагоре), една по една се изредиха да ми казват, че не искали вече да им казвам `како`, демек ще младеят с мен Laughing. Ами като не мога да им казвам по друг начин, направо ми се върза езика и доста време мина докато свикна да им казвам на имена.
Майка ни също не е учила сестра ми да ми казва како, защото разликата във възрастта ни е малка - 1г и 10 м. Много съм и благодарна за това. Сестра ми освен това е по-висока от мен и всички мислят, че аз съм по-малка от двете ни. Обръщението `како` само би наложило повече обяснения и недоразумения.

# 28
  • Мнения: 442
Аз мога да кажа само, че голямата ми дъщеря беше много щастлива, когато стана кака и държи да я наричам пред бебето "кака Мила".

# 29
  • Варна
  • Мнения: 11 340
не разбирам защо ви дразнят-думи с конкретно значение, които ако се употребяват уместно-о.к. Обаче както е модно станало да се баткосват тийнеджъри, при това на едно възраст, помежду си-е това ме дразни. И ме дразни обръщението към свекър и свекърва с "майко" и "татко". Аз си имам родители и втори никога няма да имам

  202uu

И аз мисля точно така. Брат ми е с три години по-малък от мен и все още ми вика "како", не виждам нищо дразнещо! Naughty

Общи условия

Активация на акаунт