Майка-приятелка vs майка-родител

  • 3 330
  • 65
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 669
Размисли за приятелство може да има само при положение, че детето се възприеме като отделен индивид със свои особености, желанияя, способности и дори път в живота.

Съгласна съм напълно Peace  С родителите си станах приятел едва, когато се изнесох да живея самостоятелно. Вече бях завършила висшето си образование и работех няколко години. Едва тогава станахме равностойни приятели, с истинското уважение към родители.

# 16
  • Мнения: 989
Аз съм на мнение, че човек може да бъде и родител и приятел. Не виждам защо едното трябва да изключва другото.

# 17
  • София
  • Мнения: 12 173
Аз съм на мнение, че човек може да бъде и родител и приятел. Не виждам защо едното трябва да изключва другото.
Защото приятелите ги избираме сами, а родителите не. Но това не пречи родителят да е готин.

# 18
  • Мнения: 9 814
Аз съм на мнение, че човек може да бъде и родител и приятел. Не виждам защо едното трябва да изключва другото.
Защото приятелите ги избираме сами, а родителите не. Но това не пречи родителят да е готин.

Именно, приятелите ги избираме сами. Един от тях може да бъде и нашият родител, нали?
Това че си родител, не те прави по презумпция близък на детето ти.
Предлагаш приятелството си, и ако бъде прието-бъде, ако ли не, оставаш само в ролята на родител.

# 19
  • София
  • Мнения: 12 173
Аз съм на мнение, че човек може да бъде и родител и приятел. Не виждам защо едното трябва да изключва другото.
Защото приятелите ги избираме сами, а родителите не. Но това не пречи родителят да е готин.

Именно, приятелите ги избираме сами. Един от тях може да бъде и нашият родител, нали?
Това че си родител, не те прави по презумпция близък на детето ти.
Разбира се, че не, но и с приятелите можем да се разделим в случай на разваляне на приятелските отношения, а с родителите- никога. Не виждам защо трябва родителят да се нарича по друг начин- той си е родител и тази най- близка кръвна връзка трудно може да даде на детето такава свобода в отношенията каквато има с приятел.
Един приятел хубаво казваше, че роднините са натрапени познати и с родителите е същото.

# 20
  • Мнения: 9 814
Не виждам пък защо да не може.
Моята майка беше освен мой родител и мой най-близък приятел. Предаде ме, като такъв, и от три години насам е само моя майка.

# 21
  • На морето!
  • Мнения: 5 764
Според мен всичко това, което описвате като поведение на майка-приятел, всъщност си е част от майката-майка. Тя е богат и пъстър образ, който би трябвало да познава нюансите в душата на детето си и да ги разбира и реагира според конкретните потребности. Не мога да съм само майка- родител, който се интересува от храната, качествата на приятелите, училище и здраве и да пропускам наситените емоции и проблемите, с които се сблъсква детето в собствения си свят. Не мога и да съм майката "пич", която вижда дъщеря си да се натиска с някакъв на 10г. и само й казва "Ммм, ми той Пешо от 6тия етаж е по-хубав и те харесва."

# 22
  • София
  • Мнения: 12 173
Не виждам пък защо да не може.
Моята майка беше освен мой родител и мой най-близък приятел. Предаде ме, като такъв, и от три години насам е само моя майка.

Почти винаги става така. За мен майката- приятел си е обикновена манипулация от страна на родителя. Menina е дала забавен, но и добър пример защо.

# 23
  • Мнения: 9 814
Не, не става така почти винаги. Имам много положителни примери пред мен.
И приятелят не означава задължително някого с когото да си обдъждате гаджетата.

# 24
  • София
  • Мнения: 12 173
Не, не става така почти винаги. Имам много положителни примери пред мен.
И приятелят не означава задължително някого с когото да си обдъждате гаджетата.
Погледни по- широко на този пример. Идеята е, че родителят никога не би могъл да се абстрахира от ролята си на родител и да стане приятел. Да не говорим, че ако наистина се опитва да бъде приятел с детето ще го обременява и със своите проблеми, които ще се струват неразрешими на детето или ще го затормозяват, ще го откъсват от неговите детски задачи, с които трябва да се справя. Но съм твърдо "За" едно добронамерено, толерантно и разбиращо изпълнение на ролята на родителя. Така има позитивите и на приятелството, но без негативите, които биха дошли в следствие на смесване на две противоречащи си роли.

# 25
  • Мнения: 9 814
Явно аз имам широка представа, що е то приятел на детето, и що е то родител.

# 26
  • София
  • Мнения: 12 173
Явно аз имам широка представа, що е то приятел на детето, и що е то родител.
В какъв смисъл? Разкажи повече.
Родителят не е непременно враг на детето. Laughing

# 27
  • Мнения: 9 814
Не мисля да разказвам. Но на кратко: представите ми са изградени на базата на самотно детство, презадоволяване с материално за сметка на близост и духовно общуване. И сега като ме накараш да нарисувам картината на едно семейство, в съзнанието ми изниква образът на надвесена над малко дете строга фигура на родител в сянка, дори не мога да го видя дали е мъж или жена.
Открих майка си като човек и приятел едва на 16 години.
Та за това колкото и интересни да звучат теориите и философиите ви за отглеждането на едно дете, понякога приемайте нещата по-опростени, детската психика е такава.

# 28
  • София
  • Мнения: 12 173
Това, което разказваш е ужасно. Hug
И да нещата са прости, но е сложно за родителя да стигне до тях докато е объркан от своите преживявания.

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
какво означава родителят, ако е приятел, да товари детето си със своите проблеми? Ние  за деца на две години ли говорим? аз мога прекрасно да бъда приятел със своето дете като му показвам и разказвам, че съм попадала в сходни на неговите проблеми и ситуации, дори радости и как аз съм се справяла или терзала на негово място. Не става въпрос да си обясняваме финансовите, служебните или любовните проблеми, но и не виждам смисъл да затварям зорлем децата си в някакъвв имагинерен, наречен от възрастните, "детски свят" и така да ги изолирам от реалния живот. Все пак, децата са част от семейството си, с порастването стават част от близките и все по-далечни хора и отношения, а не в анимационни филмчета! Приятелството с децата според мен, не означава да спрем да бъдем родители, а да дадем възможност на децата ни да ни опознаят като хора, а не само откъм родителските атрибути на властта.

Общи условия

Активация на акаунт