Пак за началните училища в Пловдив

  • 366 756
  • 3 230
  •   1
Отговори
# 2 025
  • Мнения: 1 064
Обучението е безплатно.
Но не издръжката (отопление, храна, сапун, тоалетна хартия, пране...).
Правиш ли разлика?
(Не се заяждам  Hug)

# 2 026
  • Пловдив
  • Мнения: 996
Не мога да разбера какъв е проблема да се дадат 50лв за целодневното отглеждане на детето. Ами то телевизията и интернета на месец са към 20-30лв.  newsm78
Разбирам да са 300-400лв да се прави на въпрос. Но за 20-30-50лв?
Но за качеството на обгрижаването винаги има претенции и никога не е достатъчно добро.  ooooh!

# 2 027
  • Пловдив
  • Мнения: 1 268
И аз в никакъв случай не се заяждам и не го приемам така.
Но, започвам да се чудя дали само аз си (се/го) разбирам по този начин.
А сравнението за телевизията и интернет е неуместно в случая. Все пак никой закон в страната не те задължава да ги имаш в дома си.

# 2 028
  • Мнения: 54 497
Не мога да разбера какъв е проблема да се дадат 50лв за целодневното отглеждане на детето. Ами то телевизията и интернета на месец са към 20-30лв.  newsm78
Разбирам да са 300-400лв да се прави на въпрос. Но за 20-30-50лв?
Но за качеството на обгрижаването винаги има претенции и никога не е достатъчно добро.  ooooh!

+10 Peace

Обучението е безплатно.
Но престоят в учебното заведение (ДГ или подготвителна група в училище), не. Има си разходи, които се плащат.
И в училище всичко се плаща нагоре, помагала, учебници в по-горните класове.
Не се плаща обучението.

# 2 029
  • Пловдив
  • Мнения: 996
А сравнението за телевизията и интернет е неуместно в случая. Все пак никой закон в страната не те задължава да ги имаш в дома си.

Напротив, аз не се чувствам задължена от безумно глупав и дискриминационен закон да си дам детето в ПГ.
Но ако щях да го записвам в ПГ, щях дори да искам да дам 50 лв, за да имам поне някакво оправдание за претенциите си да искам детето да има фулмастри, листи и книжки, по които да работи.

А за телевизията сравнението го направих, защото, например, аз искам да имам 10 канала, но те ме задължават да имам 110 (такъв им бил пакетът) и трябва да си платя за 110, ако искам изобщо да имам тв. Не мога да си платя само за 10те, които ще ползвам.  Naughty И тъй като всички оператори са се договорили, всъщност аз пак съм задължена да им платя каналите, които не ми трябват.

# 2 030
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
JiD, аз го разбирам така - всяка услуга следва да бъде заплатена. А ползването на градина е точно такава. Задължителният елемент е предучилищното обучение. След като е задължително, държавата е предоставила възможността родителят да избере дали то да се провежда в платена институция, или в безплатният вариант - училището. Щом е избрана градината - такса се дължи. Не ме интересува как са я разделили. От моята камбанария виждам множество хора, организирани и работещи за това детето ми да е на топло, нахранено и обучено. Вариантът училище няма да ми излезе по-евтин. И там ще плащам най-малкото за храна, което, както вече писах, е равносилна на месечната такса в градината, която включва и останалото.
Бая страници навъртяхме да си обясняваме едно и също всеки от неговата гледна точка. Резултатът пак е, че никой не е убедил другият.

Още веднъж заявявам - всички тези, които полагат грижи за децата в градините, заслужават много повече от това, което получават в момента.

# 2 031
  • Пловдив
  • Мнения: 996

Бая страници навъртяхме да си обясняваме едно и също всеки от неговата гледна точка. Резултатът пак е, че никой не е убедил другият.

Още веднъж заявявам - всички тези, които полагат грижи за децата в градините, заслужават много повече от това, което получават в момента.

Така е, затова и от части ги оправдавам в немърливостта си в някои отношения.

За да се върнем към темата, може ли някой да сподели отзиви за 4те училища в Пловдив, в които от есента ще има целодневни ПГ? Интересува ме базата и организацията на деня. От колко до колко часа ще държат децата и след обяд предвижда ли се сън или само занимания. Благодаря предварително

И може ли да попитам нещо за Лиляната. Разбрах, че там им ПГ, но се записват деца след положен изпит по музика (или пеене, не съм много наясно). Въпросът ми е на 5 или 6г се кандидатства в тази група, обучението полудневно ли е и в каква музикална насоченост се обучават: пеене или свирене на инструмент. Благодаря предварително

# 2 032
  • Пловдив
  • Мнения: 1 268
В т.нар. Лиляна няма подг.група. Виж сайта на училището -
http://www.patriarcha.com/
Може би имаш предвид средното музикално училище на същата улица - там има подготвителна група -
http://plovdivmusicschool.wordpress.com/%d0%be%d0%b1%d1%83%d1%87 … 0%be%d0%b3%d1%80/

# 2 033
  • Мнения: 2 172
Дъщеря ми ходи една година на подготвителна в училище.Беше до обяд и не се е заплащало нищо.Имаха осигурена и закуска /беше поета от общината/.
Помагалата също бяха безплатни.

Събирали сме пари само за консумативи/мокри кърпи,салфетки,тоал,хартия,химикали,моливи,флумастри,листове и т.н./ ,но някакви символични суми два пъти в годината.

# 2 034
  • Пловдив
  • Мнения: 14 075
Закуската в училищата е по програма "Чаша топло мляко", която е за началния курс. Дава се и на подготвителните групи в училищата.

# 2 035
  • Мнения: 1 059
Зла Вещица, има ли някакъв контрол над фирмите, които доставят закуските? Струва ми се, че
при нашите е просто отбиване на номера с разни смармучкани ябълки, пакетчета с миризливи
турски бисквити и др. То не че някой родител разчита на тази закуска, ама понякога  наистина изглежда като подигравка към децата. И друго искам да питам - не е ли нередно в стола на училището да продават сладолед?

# 2 036
  • Пловдив
  • Мнения: 23 715
Ами моят син е в първи клас и си ги яде общо взето закуските. Не всичко, но към 70-80% ги яде. И ябълките, бананите, портокалите и мандарините. Нямам спомен да ми е споделял за нещо друго да са получавали. От време на време някоя закуска стига до вкъщи, не са твърде щедри със сиренето или мармалада, повечето е тесто, но не са откровено гадни.

Аз против сладоледа нямам. Ама ако махнат чипса - ще черпя. Би трябвало да няма чипс, но..... има.

# 2 037
  • Пловдив
  • Мнения: 14 075
 Veniz, оплачете се на директора, ама отидете няколко родителя и той да говори с фирмата. По принцип фирмата се избира на търг и след това не може да се смени, но като и се направи забележка ,че има оплаквания и обикновено реагира. При нас имаше проблеми, тук там се обади някой родител и накрая учителите проревахме на шефа, той говори и се пооправиха нещата. Бяха почнали да носят разни евтинийки с почти изтичащ срок. Сега има и хубави неща, само от време на време някоя издънка. Плодовете и те не са лоши като ги гледам.
Янтра, програмите са две и се редуват. Едната е "чаша топло мляко", другата е "училищен плод". В понеделник, сряда и петък е млякото, във вторник и четвъртък е плода и взаимно се допълват като дни. Иначе за чипса - не е редно  и може да се оплачеш.
Лично аз протестирам за сладоледа - омръзна ми да почвам час и да ми ближат няколко човека сладолед. Да не говорим за очевидни нагли ученици, които чуват, че звънеца бие и хукват към стола да си купят точно тогава. Та един два пъти се е случвало да го оставят под чина и после да ми мърморят, че бил станал на каша. А някои колежки ми казаха(вече се видях в чудо и почнах да питам кой какво прави), че са предупредили и деца, и родители и ако някой се намъкне в часа със сладолед директно го изхвърля в коша.
Иначе ако не знаете децата за какво идват в училище аз ще ви кажа - да се навикат, да се наиграят, да се натичат, да се набият и най-вече да се наядат  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 2 038
  • Мнения: 1 059
Зла Вещица, благодаря, ще организирам няколко майки още утре.
Янтра, при вас сигурно са по-съвестни тези, които усвояват парите за закуските.

# 2 039
  • Пловдив
  • Мнения: 23 715
Зла Вещица, благодаря, ще организирам няколко майки още утре.
Янтра, при вас сигурно са по-съвестни тези, които усвояват парите за закуските.
Моите синове са добри прасета Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт