При първа менструация?!?

  • 23 955
  • 159
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Здравейте, търсих доста в чичко Google, ама така и не намерих търсеното. Става въпрос за първата менструация при момичетата и една традиция, за която съм чувала, но исках да науча малко повече. На мен ми дойде, когато бях на 12, но понеже бях много срамежлива, не исках да се разчува.  Embarassed (Сега чак осъзнавам колко глупаво е била постъпката ми  Embarassed ) Знаех, че има традиция да се раздава торта, когато на момичето му дойде за пръв път, но аз не дадах на майка ми да го прави. Въпросът ми е - защо се прави това и може ли да се направи след време, има ли нещо по специално в тази традиция, какво символизира тя?  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 72
И кому е нужно да се разчува? ooooh! ooooh! Все едно кой знае какво се е случило.. Та това е нещо съвсем естествено, съпътстващо развитието на момичето, но което обаче не засяга никой друг. Как не си ги избихте тези суеверия от главата?

# 2
  • София
  • Мнения: 38 478
Ще купя на детето превръзки и шоколад. И на никого няма да казвам.

# 3
  • София
  • Мнения: 10 825
Никога не съм чувала за тази традиция и ми звучи много глупаво. А какво символизира.... ами сигурно - Ей ни на! Вече ни е голяма момата! Време е да я женим.

# 4
  • Мнения: 4 806
Срещала съм по филмите, които гледа рожбето. Там се правеше такова събиране,
че и със специална рокля за момичето. Семейството май беше латино-американско.
Имат си обичай, правят го. Явно в нашата култура не е прието.

# 5
  • Мнения: 562
За първи път чувам за тази традиция. Не съм чела мненията, които са дадени по темата, но предполагам, че навремето е било важно, за да се знае, че момата вече става за женене.  Laughing

Отминало и старо е. Вижда ми се неуместно.

# 6
  • Мнения: 33
За първи път чувам подобно нещо. Интересно в такъв случай какво повелява традицията относно първата ерекция на момчето?

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Глупости!

# 8
  • Мнения: 562
За първи път чувам подобно нещо. Интересно в такъв случай какво повелява традицията относно първата ерекция на момчето?



Ааааа - сакън!  Naughty  Момчето да не е стока, че ще го "обарваме" като животно.  Crossing Arms  Това е "привилегия" само за женското. То навремето даже някои бъдещи свекърви са се затваряли в стая с момата, за да й огледат бюста на голо, да го опипат и преценят!!!  ooooh!

 Sick

# 9
  • Мнения: 4 569
Не знам за традиция да се раздава торта. Crazy

# 10
  • Мнения: 7 779
като всичко е старо и отживелица защо не се прехвърлим в съвремието ??? newsm78
може рекламка да се пусне я в местния вестник или ТВ , а защо не и в интернет?!?!
все пак сме в 21 век  Laughing

# 11
  • Мнения: 15 379
Абсурдно е!

# 12
  • Мнения: 1 844
И аз не съм я чувала тази традиция,а и честно казано ми се струва адски глупава.
Лелеле, представям си как ще се опуля ако някой ме почерпи с торта за първата менструация на момичето.. JoyЕ,няма да откажа,щото обичам тортички,ама наистина е смешновато. hahaha
Менструацията си е съвсем естествен,пък и интимен,процес. Все едно да черпиш с торта и за първия секс,за първия оргазъм и т.н,та да върви на сладко. hahaha

# 13
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Много тъпо ми звучи.

Ще купя на детето превръзки и шоколад. И на никого няма да казвам.
Аз не казах и на майка ми Mr. Green

# 14
  • Мнения: 1 788
Никога не съм чувала за такова нещо...
Това не означава, обаче, че няма такъв обичай... Но дори и да има, ми се струва много глупав.
То поне да имаше поне някакво очарование в тази "първа менструация", то - нищо...

# 15
  • Мнения: 13
Аз също я знам една традиция от бабчето ми.
След като ти дойде първия път, веднага отиваш и правиш с кръв три чертички на едно дърво.
Това е за да може цикъла ти да е само три дена и не по-дълъг.
Не съм го правила, казвали са ми го само и баба настояваше да го направя, но си правех оглушки,
тя дори и беше посочила липата в двора от която дядо си береше за чай.
А иначе първият ми цикъл беше едва на 17 години.

# 16
  • Мнения: 1 834
Първа менструация да не е еднакво с първо причастие в католицизма,че да се прави тържество.Просто физиологичен процес в съзряването на момичетата.Точно вчера отново говорих с дъщеря си на тази тема.Има  признаци,че в близките месеци може да й се случи.Говорих ме много,но и на ум не ми е минало да черпя по този повод.

# 17
  • Мнения: 241
Това са глупости.

# 18
  • Мнения: 597
Изцапаните гащи се слагат на един прът и се оставят да се веят на вън като знаме всеки да ги види.

# 19
  • София
  • Мнения: 15 463
   На мен малко гадничко ми звучи  Sick:Черпя с торта, по случай първата менструация! Но пък току виж се черпи със сладко,та на момичето да му се услажда секса, знам ли  Joy?

# 20
  • Мнения: 89
Чувала съм за такава традиция, предимно сред ромите обаче ....Може и сред някои други, по-обособени по етнически/религиозен признак групи. В българските обичаи - не съм чувала за това, поне в Източна България...

# 21
  • Мнения: 13
Изцапаните гащи се слагат на един прът и се оставят да се веят на вън като знаме всеки да ги види.
Ехеее, това е било, когато булката е дествена, гащите и се веят да се види петното,
от там идва и булката честна и ракията горчива.

# 22
  • Мнения: 7 779
Ехеее, това е било, когато булката е дествена, гащите и се веят да се види петното,
от там идва и булката честна и ракията горчива.
а бре , как се отнема девственост с гащи на задника ?  newsm78
когато става въпрос за девствена булка не се ли развяваше чаршафа за да се види ???
или съм в заблуда  #Crazy

# 23
  • Мнения: 562
И аз мисля, че свекървата проверява чаршафа.  Crazy

# 24
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Баба Султана не беше ли развяла ризата си пред устатите комшийки?
Мале, мале, да пази Господ от тия традиции. Не знам какво се е случвало, ако на някоя по някаква причина не й потече кръв.

# 25
  • Мнения: 562
Как да не знаеш? Има много случаи, в които или са връщали булката, или са я убивали, защото са я смятали за собственост с непригодност. Не знаеш ли наистина за такива случаи?

Това, разбира се, е било във фанатизирани мюсюлмански общности.

# 26
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Как да не знаеш? Има много случаи, в които или са връщали булката, или са я убивали, защото са я смятали за собственост с непригодност. Не знаеш ли наистина за такива случаи?

Това, разбира се, е било във фанатизирани мюсюлмански общности.
А, за там хич не питам и всеки ден се благодаря на Господ, че не съм се родила там. За нашите ширини питах, и то за случаи, в които момичето е девствено, но по някаква причина няма кръв.

# 27
  • Мнения: 4 585
Как да не знаеш? Има много случаи, в които или са връщали булката, или са я убивали, защото са я смятали за собственост с непригодност. Не знаеш ли наистина за такива случаи?

Това, разбира се, е било във фанатизирани мюсюлмански общности.
E, моят съсед е върнал първата си жена, православен християнин в православно село. 1952 г.
Черпенето с торта е декларация, че стоката е пригодна, със запазени детеродни функции, и е на тезгяха. На когото му харесва, може да се пазарим.

# 28
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
E, моят съсед е върнал първата си жена, православен християнин в православно село. 1952 г.
newsm09 И нямаше ли наказание за този негодник?  #Cussing out #2gunfire  Rage bash

# 29
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Малииииииииии... те това не бех чула! smile3555 Торта а? Абе аз на времето не казах и на мама и сама се оправях три дни, докато тя сама не разбра. Сега пък торта се яло... #Crazy
Кое? Гащите ли да се веат три дни? Егати традицията... Whistling

# 30
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Ей, къде ми е бил акъла? Да бях излязла на баира, па да викна... Ама много щехме да се охарчиме. Цяла пък торта...  rotfImbo

# 31
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Аз пък недоумявам колко много жени смятат, че първата менструация е "нищо", пък ако ще и да ме скъсате после от майтап. Направо е тъжно как жени оценяват онова, което ги прави способни да дават живот като "нищо". Във всички племена има ритуали, които отбелязват преминаването от едно състояние в друго - от дете към жена, съответно към мъж, например. В повечето общества с минимално уважение и зачитане на женствеността и женското начало има някакъв вид тържествено отбелязване на първата менструация. Която, всъщност, си е доста голяма работа. За момчетата също има какви ли не екстри, в зависимост от онова, което се смята в различните общества, че ги прави вече преминали сред мъжете.

За мен, първата ми менструация беше голяма работа. Чаках я с нетърпение, боля ме доста, когато се случи, получих цветя от баща ми и разни жестове на символично приемане сред възрастните от двамата. Бих го направила "голяма работа", ако ми се случи късмет да имам и дъщеря. За да не чета после по форуми че факта, че е станала жена, е нищо. Сигурно е по-добре да се завре в някой ъгъл и да не казва на никого...  или да не смее да поиска освобождаване от час по физическо, ако има болезнен цикъл ooooh!

# 32
  • Мнения: 4 585

Да, и за момчетата има. Не сте чували сюнет в циганската махала. Оркестър Кристал, две тонколони по 2 метра, и две по 1 метър високи.

# 33
  • Мнения: 5 710
Първата менструация не е нищо, но и да черпя по случая ми се струва нелепо.
Менструацията поне в моя кръг е нещо, което е интимно, не си представям родителите ми да бият тъпаните, когато на мен ми се налага да се адаптирам към превръзка, кръв, болки, доза срам, дори ...

# 34
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Малииииииииии... те това не бех чула! smile3555 Торта а? Абе аз на времето не казах и на мама и сама се оправях три дни, докато тя сама не разбра. Сега пък торта се яло... #Crazy
Кое? Гащите ли да се веат три дни? Егати традицията... Whistling

Браво! На мен пък ми се случи в тоалетната, помислих...абе да не разказвам какво помислих  ooooh!, но изхвърчах с рев....Мама ме успокои и ми даде превръзки.
Торта не е имало и аз сега научавам за тази традиция....

# 35
  • София
  • Мнения: 15 463
Малииииииииии... те това не бех чула! smile3555 Торта а? Абе аз на времето не казах и на мама и сама се оправях три дни, докато тя сама не разбра. Сега пък торта се яло... #Crazy
Кое? Гащите ли да се веат три дни? Егати традицията... Whistling

Браво! На мен пък ми се случи в тоалетната, помислих...абе да не разказвам какво помислих  ooooh!, но изхвърчах с рев....Мама ме успокои и ми даде превръзки.
Торта не е имало и аз сега научавам за тази традиция....
А мама не ти ли беше обяснила за това? Аз въпреки,че съм от по-старото поколение, знаех кога и какво ме чака.Беше ми обяснено разбираемо, доста преди да се случи.

# 36
  • Мнения: 924
На мен ми се случи докато бяхме на кино с класа, мама вече всичко ми беше обяснила обаче аз не знам защо много се срамувах  Thinking от цялата тази работа
Не съм чувала за подобен обичай  Shocked мисля си, че бих се почувствала още по-неловко  Stop

# 37
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Не. Не ми беше обяснила. И какво? Не я обвинявам. Живеехме в такова време, че това беше тема-табу.На теб било обяснено - добре. Що трябва да се заяждаш и то точно с майка ми за която не давам никой лошо да каже?!?Та в този ред на мисли:  Ти с торта черпи ли? Whistling

# 38
  • Мнения: 72
Моят цикъл дойде сравнително рано (11 години и малко).Чувствах се неловко, неудобно. Стана ми криво, че майка ми е казала на баба ми за това събитие, какво остава , ако беше започнала да разкразва наразни познати и не чак толкова познати за това, че и да ги черпи с торта ooooh! Първата менструация е не е нещо незначително, но е нещо лично. Кого го интересува, че на някое момиченце му е дошъл цикълът??
ПП А при момчетата как се определя кога са съзрели? Сюнетът не е за това, той се извършва още в съвсем ранна възраст. Значи е нещо друго, ама кое Whistling

# 39
  • Мнения: 1 446
Здравейте, търсих доста в чичко Google, ама така и не намерих търсеното. Става въпрос за ....................

Не съм чувала, винаги съм намирала подобни традиции за странни.

# 40
  • Мнения: 5 710
На мен също никой не ми беше казал нищо, аз се върнах от училище, и в тоалетната открих, че умирам  Mr. Green
Извиках баба ми, която като видя нещо каза , че съм жена вече или нещо такова и хукна да търси на майка ми превръзките, защото тя отдавна беше приключила с темата. Като намери една, бяха едни такива дебели... и реши, че трябва да извади памука отвътре. Баба ми хич не беше проста жена, но май не беше виждала превръзка ... Сложи ми този ми ти памук и така някак си дочакахме мама да се върне и да ми покаже как се слагат и къде ги държи. После си спомням, че татко ми нещо се усмихваше под мустак, а мен ме беше извънредно много срам от случващото се в гащите ми ( и в погледите на околните).

# 41
  • Мнения: 924
10 c's напомни ми , че по мое време все още нямаше дамски превръзки и ползвахме памук или лигнин  Joy Joy Joy
Ако сега трябва да си слагам от тези материали, доброволно се отказвам да съм жена  hahaha

# 42
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Първата менструация не е нищо, но и да черпя по случая ми се струва нелепо.
Менструацията поне в моя кръг е нещо, което е интимно, не си представям родителите ми да бият тъпаните, когато на мен ми се налага да се адаптирам към превръзка, кръв, болки, доза срам, дори ...

Ами, аз точно това казвам - че е ужасно жалко, дето нещо толкова голямо, онова, което прави възможно появата на деца, се свързва със срам  Sad Това, че менструацията е нещо срамно, е толкова набита в главите ни... Тъпа история, ама не сме виновни ние, културата ни е такава. Но май и ние продължаваме да я подбутваме в същата посока. Ако родителите застават до децата си в този момент и им помагат да се почувстват значими и пораснали, вместо засрамени и уплашени... е-хей... ама още не става така  Sad поне при нас, де.

В моето училище пък момчетата правеха залагания "но коя вече й е дошло" и атмосферата около тия шушукания беше доста гадна  Twisted Evil

А лигнинът беше направо ужас  Laughing

# 43
  • Мнения: 322
На мен също никой не ми беше казал нищо, аз се върнах от училище, и в тоалетната открих, че умирам  Mr. Green

Наистина ли никой не ти беше казал?  Shocked Приятелки в училище поне?

В моето училище пък момчетата правеха залагания "но коя вече й е дошло" и атмосферата около тия шушукания беше доста гадна  Twisted Evil

А мен един съученик ме разпитваше "по колко пъти на ден ви идва"?  hahaha

# 44
  • Мнения: 13
Ехеее, това е било, когато булката е дествена, гащите и се веят да се види петното,
от там идва и булката честна и ракията горчива.
а бре , как се отнема девственост с гащи на задника ?  newsm78

Хи-хи- хи, трудно е с гащи, ама не е невъзможно hahaha Зависи от гащите Peace Grinning

А по- темата- за пръв път  чувам за подобна  традиция. То пък голямата  гордост, голямото  чудо Stop
Пука ми на мен, че  на комшийчето примерно  му дошъл цикълът за  сефте, та  и  тортата  да му ям по този повод ooooh!
Извинявам се, че ви заблудих. Попитах отново, не се веят гащите с кръв от девственица, ами нейната нощница се слага на прът и
се играе хоро с нея и се пие ракия и се припява, ракията е горчива, а булката честна.
Току що говорих със стринка ми по скайп, тя ми е разказа тази традиция и е родом от Козлодуй.

# 45
  • София
  • Мнения: 7 990
Всякакви щуротии бях чувала по повод на разни традиции, само за сладкиши по повод на първа менструация не бях...
По тая логика може и лека коктейлна почерпка да се заформи, колко му е.  Mr. Green

# 46
  • Мнения: 5 710
Да, на мен никой не ми беше говорил по темата, но на мен ми дойде на 11г, ако това е някакво оправдание, де.
Менструацията не е срамно нещо, нито тема табу. Но е нещо интимно, поне за мен.
За детето си не бих организирала черпня, но бих си поговорила и ѝ подарила нещо.

# 47
  • Мнения: 322
Да, на мен никой не ми беше говорил по темата, но на мен ми дойде на 11г, ако това е някакво оправдание, де.

И при мен се случи на 11 години, но отдавна знаех  Rolling Eyes Гледах някаква реклама за дамски превръзки и попитах за какво се използват - баба ми ми обясни всичко, а бях на 6-7 години  Peace Предполагам, не е искала и при мен да се получи като при нея - тя не е знаела и е мислела, че е болна и умира  Tired
Но пък и в училище много сме говорили с другите момичета - странно ми е как си останала "непросветена"  newsm78

# 48
  • София
  • Мнения: 10 825

А, за там хич не питам и всеки ден се благодаря на Господ, че не съм се родила там. За нашите ширини питах, и то за случаи, в които момичето е девствено, но по някаква причина няма кръв.
Връщат момата. Една колежка ми е разказвала, че прабаба й така са я върнали. В началото на 20 век се е развила случката. Първа брачна нощ - няма кръв и айде обратно при мама и тати. После се е омъжила за втори път за друг. Според колежката им е семейна черта - нито при нея, нито при майка й е имало кръв първия път.

# 49
  • Мнения: 5 710
Да, на мен никой не ми беше говорил по темата, но на мен ми дойде на 11г, ако това е някакво оправдание, де.

И при мен се случи на 11 години, но отдавна знаех  Rolling Eyes Гледах някаква реклама за дамски превръзки и попитах за какво се използват - баба ми ми обясни всичко, а бях на 6-7 години  Peace Предполагам, не е искала и при мен да се получи като при нея - тя не е знаела и е мислела, че е болна и умира  Tired
Но пък и в училище много сме говорили с другите момичета - странно ми е как си останала "непросветена"  newsm78

О, какви реклами, не сме набори, просто:)))

# 50
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Моят цикъл дойде сравнително рано (11 години и малко).Чувствах се неловко, неудобно. Стана ми криво, че майка ми е казала на баба ми за това събитие, какво остава , ако беше започнала да разкразва наразни познати и не чак толкова познати за това, че и да ги черпи с торта ooooh! Първата менструация е не е нещо незначително, но е нещо лично. Кого го интересува, че на някое момиченце му е дошъл цикълът??
Това все едно аз съм го писала, дума по дума.

# 51
  • Мнения: 418
Май се бъркат понятията:
1) Menarche(Менархе).
2) Quinceañera; (Консиньера)
3) Sweet 16=Cладка 16 годишнина
4) Rite of passage
5) Circumcision(Sunnet)

Дъщеря ми(на7) знае(от 4-5 годишна) за цикъла женски.  Виждала е и вижда дамските превръзки в банята сортирани по цвят и големина Crazy - не ги крия от нея; не се крия - е , не се сменят прeд нея, разбира се, но знае за какво служат u kak ce u3noл3BaT. Обяснено и е , че ще я споходи подобна ситуация в бъдещето и че не е нещо страшно, срамно и лошо; a че жената може да има бебе(най просто казано; обяснявам според въпросите и възрастта). Kато се случи, ще действам според случая - ако иска торта, ако иска баница, или нищо Mr. Green (но едва ли ще тръгна 4ak по съседите с кутия бонбони в ръка, aMa 3Hae лu ce Thinking). 

Последна редакция: сб, 25 сеп 2010, 23:28 от bz

# 52
  • Мнения: 3 371
Срещала съм по филмите, които гледа рожбето. Там се правеше такова събиране,
че и със специална рокля за момичето. Семейството май беше латино-американско.
Имат си обичай, правят го. Явно в нашата култура не е прието.
сигурно имаш предвид т.нар. 'кинсе'/15г/ там.

аз съм била няколко пъти и е много хубаво и голям купон, ама честно казано, не знам дали беше свързано точно с първия мензес.

момичето е мн хубава рокля, повечето случаи бяла, почти булчинска, като принцеса, прави се и у дома и, или в специално нает ресторант.

за в Бг- не знам за установени правила.

# 53
  • Мнения: 2 457
 Rolling Eyes В средновековието се върнахме май Tired

# 54
  • Мнения: 702
Аз знам за тази традиция, но не ми е по сърце. На мен ми беше обяснено всичко, все пак майка ми е медицинско лице и не е било кой знае каква изненада. Е, хващало ме е срам, ама като се раздира от болка човек няма срам, братко!И баща си съм пращала за превръзки!Не знам какво е обяснявал в аптеката, ама ми донесе от най-хубавите по него време - Либрес  Mr. Green
А традицията, една приятелка на майка ми черпеше за дъщеря си с бонбони, май и майка ми е черпила, но само подозирах. Не е обявявано на всеослушание, така че потъването в земята от срам, ми бе спестено.

# 55
  • София
  • Мнения: 71
Не мога да повярвам на очите си, дет се вика. Crazy Егати селянията.  Laughing

Дойде ми на 13 мисля, отдавна бях просветена по темата, не е имало никакви изненади. Казах на майка ми, поревах, тя ми даде превръзки и така. Laughing

# 56
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Нямаше драми, знаех за какво става въпрос, и като се случи, просто извадих листовете лиглин  Laughing и започнах да си правя превръзки. Баща ми влезе точно тогава, повдигна вежди и излезе  Joy  Joy Joy

Една много възрастна съседка горе-долу по същото време дойде да се похвали, че внучка й (мой набор) я "клъвнал петела"  Crazy Crazy Crazy (доста се чудихме с майка ми какво е, докато ни светна бабата, че така се казвало когато дойде първи цикъл)

# 57
  • 1st floor
  • Мнения: 9 105
Една много възрастна съседка горе-долу по същото време дойде да се похвали, че внучка й (мой набор) я "клъвнал петела"  Crazy Crazy Crazy (доста се чудихме с майка ми какво е, докато ни светна бабата, че така се казвало когато дойде първи цикъл)
hahaha hahaha hahaha
Не бих черпила съседки с торти, бих почерпила само нея...Моментът наближава , но тя е добре подготвена, даже ме помоли да си носи по една превръзка в чантата за училище, защото на едно момиченце там му било дошло...

# 58
  • Мнения: 593
Аз също я знам една традиция от бабчето ми.
След като ти дойде първия път, веднага отиваш и правиш с кръв три чертички на едно дърво.
Това е за да може цикъла ти да е само три дена и не по-дълъг.
Не съм го правила, казвали са ми го само и баба настояваше да го направя, но си правех оглушки,
тя дори и беше посочила липата в двора от която дядо си береше за чай.
А иначе първият ми цикъл беше едва на 17 години.

Ах, защо не е знаела майка ми! Мен по цяла седмица ме държи.  Crazy
Нито торта ми е правила, даже и превръзки не ми купи, а ми даде от нейните.

Сега... на мен също не ми харесва идеята да се раздава торта, когато на момичето му дойде за първи път, но сигурно си има някакво логично обяснение защо някои хора го правят.
Като знам колко момичета имат проблеми с цикъла,  а по-нататк и със зачеването...
Сигурно няма нищо лошо да се направи една скромна почерпка. В рамките на родата, разбира се - майка, татко, баба, дядо.

# 59
  • Мнения: 2 746
Не съм чувала за някаква специална традиция по този повод. Аз бих подарила нещо на дъщеря си - например сребърно синджирче или гривничка. Да се почувства като....дама, тъй да се каже Simple Smile В никакъв случай не бих черпила външни на семейството хора.

# 60
  • Мнения: 378
Аз пък недоумявам колко много жени смятат, че първата менструация е "нищо", пък ако ще и да ме скъсате после от майтап. Направо е тъжно как жени оценяват онова, което ги прави способни да дават живот като "нищо". Във всички племена има ритуали, които отбелязват преминаването от едно състояние в друго - от дете към жена, съответно към мъж, например. В повечето общества с минимално уважение и зачитане на женствеността и женското начало има някакъв вид тържествено отбелязване на първата менструация. Която, всъщност, си е доста голяма работа. За момчетата също има какви ли не екстри, в зависимост от онова, което се смята в различните общества, че ги прави вече преминали сред мъжете.

За мен, първата ми менструация беше голяма работа. Чаках я с нетърпение, боля ме доста, когато се случи, получих цветя от баща ми и разни жестове на символично приемане сред възрастните от двамата. Бих го направила "голяма работа", ако ми се случи късмет да имам и дъщеря. За да не чета после по форуми че факта, че е станала жена, е нищо. Сигурно е по-добре да се завре в някой ъгъл и да не казва на никого...  или да не смее да поиска освобождаване от час по физическо, ако има болезнен цикъл ooooh!

Има ги тези традиции, да, в примитивните култури. И ако за момичетета за достатъчен се приема факта на първата менструация, то за момчетата инициацията (т.е. влизането в света на мъжете) в повечето случаи е свързана с редица жестоки ритуали, рязаници насам-натам по тялото и т.н.  Между другото, културите, които считат менструацията за "събитие", също така считат, че жената по време на цикъл е мръсна и я изолират да не общува с никой в тези си "прокълнати дни". Не считам менструацията ми за "голяма работа" и не съм я чакала с нетърпение, това е обикновен физиологичен процес. На всяко момиченце му е отредено да дава живот още с оформянето на пола му в утробата на майка му, много преди първата му менструация..."онова, което ги прави способни да дават живот" (Боже, колко патетично казано!!!) са едни хромозоми, които предопределят "способността да дават живот" още със зачеването им.

# 61
  • Мнения: 8 939
Ще купя на детето превръзки и шоколад. И на никого няма да казвам.

И аз така мисля да постъпя, когато му дойде времето.

Спомням си когато бях на 13 , отидох да уча в друг град, майка ми ми купи превръзки белана, други нямаше тогава и ми остави един комплект допълнителни чаршафи, ако се наложи. Умрях си от срам. Дойде ми две години по късно, изпитвах голям срам. Ще се постарая да говоря с дъщеря ми по-рано и когато дойде момента, тя да не се чувства неудобно да сподели с мен, но не мисля че всички е нужно да знаят. Нормално е на всяко момиче да се случи рано или късно.

Това с обичаите е глупаво - за мен и моите разбирания. Който иска, нека прави торти и каквото там усеща че е нужно.


Hug

# 62
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Аз пък недоумявам колко много жени смятат, че първата менструация е "нищо", пък ако ще и да ме скъсате после от майтап. Направо е тъжно как жени оценяват онова, което ги прави способни да дават живот като "нищо". Във всички племена има ритуали, които отбелязват преминаването от едно състояние в друго - от дете към жена, съответно към мъж, например. В повечето общества с минимално уважение и зачитане на женствеността и женското начало има някакъв вид тържествено отбелязване на първата менструация. Която, всъщност, си е доста голяма работа. За момчетата също има какви ли не екстри, в зависимост от онова, което се смята в различните общества, че ги прави вече преминали сред мъжете.

За мен, първата ми менструация беше голяма работа. Чаках я с нетърпение, боля ме доста, когато се случи, получих цветя от баща ми и разни жестове на символично приемане сред възрастните от двамата. Бих го направила "голяма работа", ако ми се случи късмет да имам и дъщеря. За да не чета после по форуми че факта, че е станала жена, е нищо. Сигурно е по-добре да се завре в някой ъгъл и да не казва на никого...  или да не смее да поиска освобождаване от час по физическо, ако има болезнен цикъл ooooh!

Има ги тези традиции, да, в примитивните култури. И ако за момичетета за достатъчен се приема факта на първата менструация, то за момчетата инициацията (т.е. влизането в света на мъжете) в повечето случаи е свързана с редица жестоки ритуали, рязаници насам-натам по тялото и т.н.  Между другото, културите, които считат менструацията за "събитие", също така считат, че жената по време на цикъл е мръсна и я изолират да не общува с никой в тези си "прокълнати дни". Не считам менструацията ми за "голяма работа" и не съм я чакала с нетърпение, това е обикновен физиологичен процес. На всяко момиченце му е отредено да дава живот още с оформянето на пола му в утробата на майка му, много преди първата му менструация..."онова, което ги прави способни да дават живот" (Боже, колко патетично казано!!!) са едни хромозоми, които предопределят "способността да дават живот" още със зачеването им.

Точно такива тъжни постове илюстрират идеално какво се опитвам да кажа.
Физиологичните процеси са свързани с емоционални преживявания, целият живот на човека минава по ръба на психичното и физиологичното. Менструацията била физиологичен процес, да , вярно, като бременността, раждането, смъртта, сексът и ти там си довърши списъка. Това не означава, че не са свързани и дори определяни от психичните преживявания, свързани с тях. Тъжна история са тези опити човека (и в частност жената) да се свеждат до физиологични процеси. Но, повтарям се, културата ни е такава, при нас жените се формоват да неглижират най-естествените и същевременно едни от най-важните аспекти на женствеността си. "Кво се превзема, лошо й било, бременността не е болест", "Ти да не си в ПМС, че си толкова нервна", "Айде са, малко кръв веднъж в месеца, не си струва да се отбелязва", "Всички сме раждали, не викай толкова, а като го правехте не плака, нали" "Следродилна депресия, просто я мързи"- всички тези простотии ги чувах непрекъснато, казани от жени към жени. Тъжно, тъжно. 

Но, щом те кефи да си толкова "над нещата" - твоя работа...  Wink Поне няма да си патетична  Laughing   

# 63
  • на морето
  • Мнения: 1 382
Аз пък да ви кажа,че днешните момичета изобщо не им е срам-съдя по дъщеря ми и нейните съученички.На нея като и дойде беше много щастлива и се похвали на всичките си приятелки.А има нейни съучнички,които още нямат,ама лъжат,че вече имат-как ще са по-назад  ooooh!

# 64
  • Мнения: 1 252
Поводи за купони се намират...
А, защо не?
Нека да се съберат , приятели , роднини , да пийнат , да хапнат
Не виждам нищо лошо

# 65
  • Мнения: 5 710
Само си представям как са се събрали приятели , роднини , да пийнат , да хапнат и идва момичето с мензис, и всички "ааа, госпоицата ли е това а? как е, как е хахаха, хохохо .... " 

# 66
  • Мнения: 22
Аз пък да ви кажа,че днешните момичета изобщо не им е срам-съдя по дъщеря ми и нейните съученички.На нея като и дойде беше много щастлива и се похвали на всичките си приятелки.А има нейни съучнички,които още нямат,ама лъжат,че вече имат-как ще са по-назад  ooooh!

Не виждам от какво да ги е срам...това си е нещо напълно нормално, няма място за срам...  Simple Smile

# 67
  • Мнения: 1 252
Само си представям как са се събрали приятели , роднини , да пийнат , да хапнат и идва момичето с мензис, и всички "ааа, госпоицата ли е това а? как е, как е хахаха, хохохо .... " 
Party Joy
И аз , пишейки

# 68
  • Мнения: 2 746
Само си представям как са се събрали приятели , роднини , да пийнат , да хапнат и идва момичето с мензис, и всички "ааа, госпоицата ли е това а? как е, как е хахаха, хохохо .... " 


 newsm62

# 69
  • Мнения: 6 993
Чела съм го в книга, но не беше българска.
После се поразтърсих по въпроса, наистина си има страни с такава традиция.
БЗ ви е дала линка, който и аз щях да покажа.
Аз лично се бях просветила от книги, а братовчедка ми мина през това 2 години преди мен, така че не бях ужасно потресена и шокирана.  Crazy
Мама само ми даде превръзки и каза, че се надява никога да не ме боли и  да минава лесно от тук нататък и така.
Казах само на най-добрата си приятелка, тя много се зарадва  Laughing

# 70
  • София
  • Мнения: 38 478
Аз пък да ви кажа,че днешните момичета изобщо не им е срам-съдя по дъщеря ми и нейните съученички.На нея като и дойде беше много щастлива и се похвали на всичките си приятелки.А има нейни съучнички,които още нямат,ама лъжат,че вече имат-как ще са по-назад  ooooh!

Не виждам от какво да ги е срам...това си е нещо напълно нормално, няма място за срам...  Simple Smile

Като чета разни писъмца в разни тийн-списания доста често срещана тема е:
На 14 съм, а още не ми е дошло.
И едва ли не ги е срам, че нямат цикъл.
Ох, милите, ако знаят какво ги чака после!
Много си ми е добре без цикъл! Mr. Green

# 71
  • Мнения: 201
Не съм чувала за подобна традиция, и да е имало, у нас каквито си бяхме пуритани и не се говореше за нищо, просто не виждам как би била спазена. Дойде ми рано, знаех смътно нещо по въпроса, подочуто от разговорите между каките, с които играех. Не се уплаших, на никого не казах, досетих се, че лигнина в шкафа трябва да става за тази цел. Не мисля, че е повод да се бие тъпан и да се разпъват трапези, ако някой беше уведомил външни хора в моя случай, бих потънала от срам. Не защото е неестествено, а защото идваше от "срамно място" .
Сега дъщеря ми е доста по-просветена, поне от 7г знае за какво са превръзките, които пазарувам, а и постоянно чете книжки за човешкото тяло и пита ли пита.  Наскоро ме попита как ще ходи на плуване, когато и се случи, отговорих и че предполагам с тампони, но ще се уведомя допълнително. Изобщо, темата не е табу, но тя сама си каза, че това са имтимни неща и някой ден ще сподели само с нас. Ако раздавам торта по повода ooooh!, сигурна съм че ще ми се обиди.  
А и някак си, тоя обичай ми е все едно всички се радат, че момичето е годна и за женене, и за разплод! Tired Това отдавна не е единствената реализация за жената!

# 72
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Не съм чувала за подобна традиция, и да е имало, у нас каквито си бяхме пуритани и не се говореше за нищо, просто не виждам как би била спазена. Дойде ми рано, знаех смътно нещо по въпроса, подочуто от разговорите между каките, с които играех. Не се уплаших, на никого не казах, досетих се, че лигнина в шкафа трябва да става за тази цел. Не мисля, че е повод да се бие тъпан и да се разпъват трапези, ако някой беше уведомил външни хора в моя случай, бих потънала от срам. Не защото е неестествено, а защото идваше от "срамно място" .
Сега дъщеря ми е доста по-просветена, поне от 7г знае за какво са превръзките, които пазарувам, а и постоянно чете книжки за човешкото тяло и пита ли пита.  Наскоро ме попита как ще ходи на плуване, когато и се случи, отговорих и че предполагам с тампони, но ще се уведомя допълнително. Изобщо, темата не е табу, но тя сама си каза, че това са имтимни неща и някой ден ще сподели само с нас. Ако раздавам торта по повода ooooh!, сигурна съм че ще ми се обиди.  
А и някак си, тоя обичай ми е все едно всички се радат, че момичето е годна и за женене, и за разплод! Tired Това отдавна не е единствената реализация за жената!

Всъщност, "разплодът" и отглеждането на децата никога не са били единствената реализация на жената. А в днешно време, жената може да бъде всичко - и кранист, и ядрен физик, и модел, и писател, всичко. Стига да има приличието да се срамува от факта, че е жена и навсякъде да изтъква, че тя може и да е жена, но това е нищо и не е голяма работа, я вижте какви други постижения е натрупала. А всъщност е голяма работа! Да преминеш по добър начин през всичките психични и физиологични предизвикателства, които фактът, че си жена, носят, изиква много мислене и осмисляне, много чувстване и преживяване. И яко бачкане. Което не пречи също да се реализираш по всякакви други начини. Това, което питам е - защо може да направиш купон по случай защита на магистърска степен или издаване на книга, или голямо повишение в работата, а не можеш да отбележиш събития, свързани със съзряване? Понеже са ни набили в главите да гледаме на тях като на нищо, като на автоматичен биологичен факт. И друго не разбирам - защо трябва да се степенуват двете страни на реализация - като жена и като професионалист? Защо първото трябва да е по-маловажно от второто? Защото се постига по-лесно? По-лесно ама друг път... CV-то ми е впечатляващо и постигнато с много труд, но този труд е нищо в сравнение с предизвикателствата, с които се справям като жена. Жалко, че приемаме тези неща "между другото".  

Последна редакция: нд, 26 сеп 2010, 16:17 от Saule

# 73
  • Мнения: 378
Аз пък недоумявам колко много жени смятат, че първата менструация е "нищо", пък ако ще и да ме скъсате после от майтап. Направо е тъжно как жени оценяват онова, което ги прави способни да дават живот като "нищо". Във всички племена има ритуали, които отбелязват преминаването от едно състояние в друго - от дете към жена, съответно към мъж, например. В повечето общества с минимално уважение и зачитане на женствеността и женското начало има някакъв вид тържествено отбелязване на първата менструация. Която, всъщност, си е доста голяма работа. За момчетата също има какви ли не екстри, в зависимост от онова, което се смята в различните общества, че ги прави вече преминали сред мъжете.

За мен, първата ми менструация беше голяма работа. Чаках я с нетърпение, боля ме доста, когато се случи, получих цветя от баща ми и разни жестове на символично приемане сред възрастните от двамата. Бих го направила "голяма работа", ако ми се случи късмет да имам и дъщеря. За да не чета после по форуми че факта, че е станала жена, е нищо. Сигурно е по-добре да се завре в някой ъгъл и да не казва на никого...  или да не смее да поиска освобождаване от час по физическо, ако има болезнен цикъл ooooh!

Има ги тези традиции, да, в примитивните култури. И ако за момичетета за достатъчен се приема факта на първата менструация, то за момчетата инициацията (т.е. влизането в света на мъжете) в повечето случаи е свързана с редица жестоки ритуали, рязаници насам-натам по тялото и т.н.  Между другото, културите, които считат менструацията за "събитие", също така считат, че жената по време на цикъл е мръсна и я изолират да не общува с никой в тези си "прокълнати дни". Не считам менструацията ми за "голяма работа" и не съм я чакала с нетърпение, това е обикновен физиологичен процес. На всяко момиченце му е отредено да дава живот още с оформянето на пола му в утробата на майка му, много преди първата му менструация..."онова, което ги прави способни да дават живот" (Боже, колко патетично казано!!!) са едни хромозоми, които предопределят "способността да дават живот" още със зачеването им.

Точно такива тъжни постове илюстрират идеално какво се опитвам да кажа.
Физиологичните процеси са свързани с емоционални преживявания, целият живот на човека минава по ръба на психичното и физиологичното. Менструацията била физиологичен процес, да , вярно, като бременността, раждането, смъртта, сексът и ти там си довърши списъка. Това не означава, че не са свързани и дори определяни от психичните преживявания, свързани с тях. Тъжна история са тези опити човека (и в частност жената) да се свеждат до физиологични процеси. Но, повтарям се, културата ни е такава, при нас жените се формоват да неглижират най-естествените и същевременно едни от най-важните аспекти на женствеността си. "Кво се превзема, лошо й било, бременността не е болест", "Ти да не си в ПМС, че си толкова нервна", "Айде са, малко кръв веднъж в месеца, не си струва да се отбелязва", "Всички сме раждали, не викай толкова, а като го правехте не плака, нали" "Следродилна депресия, просто я мързи"- всички тези простотии ги чувах непрекъснато, казани от жени към жени. Тъжно, тъжно.  

Но, щом те кефи да си толкова "над нещата" - твоя работа...  Wink Поне няма да си патетична  Laughing  
Не, нито е тъжно, нито е весело, просто месечен цикъл. Simple Smile Нито се срамувам, че имам менструация, нито се гордея с това.  А кое точно наричаш "физиологично предизвикателство" ????? Ами че те и мъжете имат бол физиологични предизвикателства... полюции разни, ерекции баш кога му не е времето, че и болка, ако не си удовлетвориш нагона, това ако не е физиологично предизвикателство, не знам кое е  Joy Joy Joy
А "онези" физиологични предизвикателства, независимо дали си мъж или жена, като ти се допишка например от стреса при важна делова среща, какво ги правим? Гордеем се, срамуваме се.... или просто се извиняваме и отиваме до тоалетната? А после може би водим цялата фирма на ресторант, по случай, че не сме свършили "оная" работа в гащите.
 JoyХей, почва да ми намирисва на някакъв физиологически фетишизъм  Joy
Между другото, хич, ама хич никакви усилия като жена не полагам, за да ми дойде цикълът... просто си ми идва, нито ме предизвиква, нито го предизвиквам.
И пак ще подчертая, че точно културите, които отделят голямо значение на първата менструция на момичето, са културите, които считат жената за втора категория човек. Тя е мръсна и обсебена от зли демони по време на цикъл, детската и чистота си е отишла завинаги с първата кръв. Няма да правя културно-исторически анализ на традицията, но и днес мюсюлманките покриват косите и лицата си от деня, в който  "им дойде" за първи път.
А разликата между магистратура и менструация...наистина ли си мислиш, че няма разлика???

Последна редакция: нд, 26 сеп 2010, 16:35 от Sisi8106

# 74
  • Мнения: 201
Това, което питам е - защо може да направиш купон по случай защита на магистърска степен или издаване на книга, или голямо повишение в работата, а не можеш да отбележиш събития, свързани със съзряване? Понеже са ни набили в главите да гледаме на тях като на нищо, като на автоматичен биологичен факт.


Нистина ли не виждаш разликата между магистърска степен и менструация? newsm78 Да речем, че второто и цял живот турски сериали да гледам, пак ще го постигна...Биологичен факт си е, независещ от никого и от нищо,  но ако на някого му лиспват поводи за купон, може да си празнува и излекуването от хрема ако иска! Хора всякакви!

# 75
  • Мнения: 482
И аз съм се срамувала, и аз съм се крила..., но според мен в думите на Saule има истина. А какво празнуваме на рождени дни? То и те си идват естествено, без да ги викаме...вече. Може би се празнува празника на живота, тържеството на живота над смъртта. Ето, порасна ни момичето и т.н. И наистина уж всичко си идва съвсем естествено, ама ако не дойде (без да е бременна жената). Тогава вече почват проблемите.

# 76
  • Мнения: 378
И аз съм се срамувала, и аз съм се крила..., но според мен в думите на Saule има истина. А какво празнуваме на рождени дни? То и те си идват естествено, без да ги викаме...вече. Може би се празнува празника на живота, тържеството на живота над смъртта. Ето, порасна ни момичето и т.н. И наистина уж всичко си идва съвсем естествено, ама ако не дойде (без да е бременна жената). Тогава вече почват проблемите.
Ами ако не дойде отиваш на лекар. Като имаш бронхит какво правиш? Пак отиваш на лекар. Това означава ли, че трябва да празнуваме рентгеновата снимка на здравия бял дроб?
Рождения ден не е физиологичен акт... не изтрещявайте, бе, хора, по тази логика трябва да си празнуваме и ходенето до тоалетна.

# 77
  • Мнения: 4 965
А още по-кофти е да има всенародни тържества, че ти е дошла менструацията и можеш да бъдеш майка, а след няколко години да започнеш да се побъркваш всеки месец, че ти е дошло и няма и този път да бъдеш майка - който разбрал, разбрал...

# 78
  • Мнения: 378
А още по-кофти е да има всенародни тържества, че ти е дошла менструацията и можеш да бъдеш майка, а след няколко години да започнеш да се побъркваш всеки месец, че ти е дошло и няма и този път да бъдеш майка - който разбрал, разбрал...
Мдааа, а най-кофти е, че точно тогава тези, които са поливали обилно първата ти менструация ти лепват етикета "яловица" (нищо, че вината може да не е в теб), защото традицията повелява да им се отчиташ, както за първия цикъл, така и за всички опити за зачеване, репродуктивни проблеми и т.н. Ама пък нали всичко физиологично трябва да се сподели... иначе губи смисъл..  ooooh!

# 79
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Аз пък недоумявам колко много жени смятат, че първата менструация е "нищо", пък ако ще и да ме скъсате после от майтап. Направо е тъжно как жени оценяват онова, което ги прави способни да дават живот като "нищо". Във всички племена има ритуали, които отбелязват преминаването от едно състояние в друго - от дете към жена, съответно към мъж, например. В повечето общества с минимално уважение и зачитане на женствеността и женското начало има някакъв вид тържествено отбелязване на първата менструация. Която, всъщност, си е доста голяма работа. За момчетата също има какви ли не екстри, в зависимост от онова, което се смята в различните общества, че ги прави вече преминали сред мъжете.

За мен, първата ми менструация беше голяма работа. Чаках я с нетърпение, боля ме доста, когато се случи, получих цветя от баща ми и разни жестове на символично приемане сред възрастните от двамата. Бих го направила "голяма работа", ако ми се случи късмет да имам и дъщеря. За да не чета после по форуми че факта, че е станала жена, е нищо. Сигурно е по-добре да се завре в някой ъгъл и да не казва на никого...  или да не смее да поиска освобождаване от час по физическо, ако има болезнен цикъл ooooh!

Има ги тези традиции, да, в примитивните култури. И ако за момичетета за достатъчен се приема факта на първата менструация, то за момчетата инициацията (т.е. влизането в света на мъжете) в повечето случаи е свързана с редица жестоки ритуали, рязаници насам-натам по тялото и т.н.  Между другото, културите, които считат менструацията за "събитие", също така считат, че жената по време на цикъл е мръсна и я изолират да не общува с никой в тези си "прокълнати дни". Не считам менструацията ми за "голяма работа" и не съм я чакала с нетърпение, това е обикновен физиологичен процес. На всяко момиченце му е отредено да дава живот още с оформянето на пола му в утробата на майка му, много преди първата му менструация..."онова, което ги прави способни да дават живот" (Боже, колко патетично казано!!!) са едни хромозоми, които предопределят "способността да дават живот" още със зачеването им.

Точно такива тъжни постове илюстрират идеално какво се опитвам да кажа.
Физиологичните процеси са свързани с емоционални преживявания, целият живот на човека минава по ръба на психичното и физиологичното. Менструацията била физиологичен процес, да , вярно, като бременността, раждането, смъртта, сексът и ти там си довърши списъка. Това не означава, че не са свързани и дори определяни от психичните преживявания, свързани с тях. Тъжна история са тези опити човека (и в частност жената) да се свеждат до физиологични процеси. Но, повтарям се, културата ни е такава, при нас жените се формоват да неглижират най-естествените и същевременно едни от най-важните аспекти на женствеността си. "Кво се превзема, лошо й било, бременността не е болест", "Ти да не си в ПМС, че си толкова нервна", "Айде са, малко кръв веднъж в месеца, не си струва да се отбелязва", "Всички сме раждали, не викай толкова, а като го правехте не плака, нали" "Следродилна депресия, просто я мързи"- всички тези простотии ги чувах непрекъснато, казани от жени към жени. Тъжно, тъжно.  

Но, щом те кефи да си толкова "над нещата" - твоя работа...  Wink Поне няма да си патетична  Laughing  
Не, нито е тъжно, нито е весело, просто месечен цикъл. Simple Smile Нито се срамувам, че имам менструация, нито се гордея с това.  А кое точно наричаш "физиологично предизвикателство" ????? Ами че те и мъжете имат бол физиологични предизвикателства... полюции разни, ерекции баш кога му не е времето, че и болка, ако не си удовлетвориш нагона, това ако не е физиологично предизвикателство, не знам кое е  Joy Joy Joy
А "онези" физиологични предизвикателства, независимо дали си мъж или жена, като ти се допишка например от стреса при важна делова среща, какво ги правим? Гордеем се, срамуваме се.... или просто се извиняваме и отиваме до тоалетната? А после може би водим цялата фирма на ресторант, по случай, че не сме свършили "оная" работа в гащите.
 JoyХей, почва да ми намирисва на някакъв физиологически фетишизъм  Joy
Между другото, хич, ама хич никакви усилия като жена не полагам, за да ми дойде цикълът... просто си ми идва, нито ме предизвиква, нито го предизвиквам.
И пак ще подчертая, че точно културите, които отделят голямо значение на първата менструция на момичето, са културите, които считат жената за втора категория човек. Тя е мръсна и обсебена от зли демони по време на цикъл, детската и чистота си е отишла завинаги с първата кръв. Няма да правя културно-исторически анализ на традицията, но и днес мюсюлманките покриват косите и лицата си от деня, в който  "им дойде" за първи път.
А разликата между магистратура и менструация...наистина ли си мислиш, че няма разлика???


Цъ. Не ти мирише на "физиологичен фетишизъм" (това е оксиморон, между другото  Wink). Просто ми се случи, по неволя, да прекарам голяма част от живота си в култури, незасегнати толкова много от комунизма. (Не, че не си харесвам нашата култура, напротив, много я харесвам и ужасно ми липсва)  Peace Малко gender studies също помагат доста.

Няма да се получи диалог, защото в твоята глава, психика и физиология са разделени, а това, което аз се опитвам да кажа, че физиологията и психиката са двете страни на една и съща монета (т.е., не аз го казвам, де, просто ти разказвам разни работи, които са писали и изследвали други хора  Laughing). В тази връзка, да, смята се, че едно от фундаменталните постижения на човешкото същество е спирането да се нааква в гащите и започването му да го прави на определените за това места. Не знам дали имаш деца, но ако ти се случи да имаш, ще разбереш какво титанично постижение е всъщност това. За родителите също... Когато детето успее да направи това, в психиката и поведението му настъпват огромни промени.

Хората, които толкова роптаят срещу зачитането на телесността, обикновено имат доста сериозни затруднения да приемат тази част от функционирането си, затова я подценяват и неглижират. Личен опит. А иначе разбирам какво се опитваш да кажеш – че е тъпо жената да бъде свеждана само до детеродна функция. Това, което аз казвам пък е, че е тъпо тя да се недооценява и да не се празнува по всеки възможен начин, в широкия смисъл на думата „празнува”.   

# 80
  • Sofia
  • Мнения: 185
Страшна традиция нямам думи  smile3505
Поредната "селска" изцепка.
Още не ми е дошъл момента да раздавам торта, а с големия явно съм закъсняла с баницата  newsm78.
Само да попитам много дълго ли мислите  преди да пуснете такава тема smile3506 ?

# 81
  • Мнения: 12 662
Аз пък да ви кажа,че днешните момичета изобщо не им е срам-съдя по дъщеря ми и нейните съученички.На нея като и дойде беше много щастлива и се похвали на всичките си приятелки.А има нейни съучнички,които още нямат,ама лъжат,че вече имат-как ще са по-назад  ooooh!

Не виждам от какво да ги е срам...това си е нещо напълно нормално, няма място за срам...  Simple Smile

Радвам се , че се разчупват точно такива традиции - да те е срам, да се криеш.


Страшна традиция нямам думи  smile3505
Поредната "селска" изцепка.
Още не ми е дошъл момента да раздавам торта, а с големия явно съм закъсняла с баницата  newsm78.
Само да попитам много дълго ли мислите  преди да пуснете такава тема smile3506 ?

Селска изцепка е точно криенето и много други - да не влизаш при бебе, че ще се изприщи.
А темата е интересна, да се запознаем с различни традиции.


# 82
  • Мнения: 4
За повечето момичета менархето е изключително срамен и неприятен момент и поредното нещо, което биха искали горките деца е публичност. Така че, мили майки, спомнете си с какъв акъл сте били на 11-12 години и се съобразявайте с това! Трябва да мине много време преди едно момиче да започне да приема менструацията като нещо естествено.

# 83
  • Мнения: 60
е , едно време ( и по някои други места най-вече ) е било- едната година ти идва за първи път , на другата си женена , та такова публично отбелязване може и такова нещо да значи - един вид може да се представят оферти вече ...

# 84
  • София
  • Мнения: 38 478
Защо верно някои хора си мислят, че за едно 11-12-13 годишно дете ще е голям купон да се раздуе, че му е дошъл цикъла?
Просто недоумявам?
Много ще му е приятно да му спретнат некое "ритуалче" с подхилващи се баби и дедовци! Sick
Или, недай Боже, с връстници!
Особено ако цикъла е болезнен!
Ух, че готино!

А сигурно ще е още по-готино веднага да и се намери мъж и да забременее преди 16! Sick

# 85
  • Мнения: 4
Моята майка веднага се похвали на съседките като се събраха на кафе и се почувствах направо ужасно. С никого не исках да се коментира, беше ми изключително неприятно и никак не се радвах. Ако някога имам дъщеря съм сигурна, че никога няма да й причиня подобно нещо. Като се замисли човек, нищо радостно няма в това - напротив, това е моментът в който започват проблемите на жената. Та всякакви такива шоколади, почерпки, хвалби и подаръци ми се струват леко безсмислени. Хващаш детето, обясняваш му че отсега нататък навлиза в по-друг период от живота и това е!

# 86
  • Мнения: 12 662
Може би, ако бабите и дядовците не се подхилват, ще е друго.
За момчетата обрязването също не е особено радостно събитие, но се празнува с гордост.

Моята майка веднага се похвали на съседките като се събраха на кафе и се почувствах направо ужасно. С никого не исках да се коментира, беше ми изключително неприятно и никак не се радвах. Ако някога имам дъщеря съм сигурна, че никога няма да й причиня подобно нещо. Като се замисли човек, нищо радостно няма в това - напротив, това е моментът в който започват проблемите на жената. Та всякакви такива шоколади, почерпки, хвалби и подаръци ми се струват леко безсмислени. Хващаш детето, обясняваш му че отсега нататък навлиза в по-друг период от живота и това е!

Била е горда, че момиченцето й става жена.  Да, не е приятно всеки месец, но ако не е това, няма да станеш майка. Природата може би не е справедлива, но е така.
От позицията на моята преклонна възраст си казвам - ех, няма ли да свърши, на много им спира по-рано. Но това е признак, че организмът ми още функционира нормално.


# 87
  • Sofia
  • Мнения: 185
Селска изцепка е точно криенето и много други - да не влизаш при бебе, че ще се изприщи.
А темата е интересна, да се запознаем с различни традиции.
Не става въпрос за криене, но не разбирам какво има да се афишира тук. Когато правиш за пръв път секс пак ли торти да се раздават или има други традиции. Това е нещо лично и напълно нормално и според мен  е редно да си остане такова, а не да е повод за всенародни тържества.
Говоря с децата си на всякакви теми /за разлика от моите родители навремето/ и смея да твърдя, че те не се притесняват, но съм 200% сигурна, че ако направя такова нещо ще ми се разсърдят.
А по принцип всякакви поверия и суеверия има.   Simple Smile

# 88
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911

Нистина ли не виждаш разликата между магистърска степен и менструация? newsm78 Да речем, че второто и цял живот турски сериали да гледам, пак ще го постигна...Биологичен факт си е, независещ от никого и от нищо,  но ако на някого му лиспват поводи за купон, може да си празнува и излекуването от хрема ако иска! Хора всякакви!

Дано винаги да можеш да се изказваш със същата небрежна арогантност по темата.
Това го кажи на приятелката ми, която на 29 г. влезе в преждевременна менопауза, въпреки двете си магистратури. Или на всички с репродуктивни проблеми.  

Истината е, че хората са адски безпомощни пред телесността си и затова предпочитат да я подценяват. Никой не може да каже тайната на добре функциониращото тяло. И много училите лекари също. Доста по-лесно е да управляваш академичните си постижения, отколкото функционирането на тялото си, понеже то се движи по закони, които познаваме много бегло или само си мислим, че познаваме.
Аз също бих изтъргувала половината си дипломи и сертификати, за да накарам тялото ми да ме слуша повече.  

# 89
  • София
  • Мнения: 38 478
Може би, ако бабите и дядовците не се подхилват, ще е друго.
За момчетата обрязването също не е особено радостно събитие, но се празнува с гордост.


Не е по темата, ама и наживо съм гледала такова празненство с момченце, и филм един - аз там щастливи деца, които имат празник, не видях. Всички са с едни болезнено-уплашени или застинали физиономии. Sad

Предполагам подобна картинка ще е и празненство на менархе.
Даже по-гадна, защото едно малко дете ще го залъжеш с подаръци и сладко, а едно голямо няма как.

Не искам да причинявам това на детето си.

# 90
  • Мнения: 1 092
... Когато правиш за пръв път секс пак ли торти да се раздават или има други традиции. ...

Блага ракия  Laughing

# 91
  • Мнения: 4
Хич не съм съгласна, че жена се става след менструацията, нито след първия секс! Каква ти жена на 12 години!? Истинската жена е майката, въпреки че някои никога не стават жени, в истинския смисъл на думата!

# 92
  • Мнения: 6
Изпревари ме, тъкмо щях да напиша, че си представям жена на 11 или на 9.  hahaha

# 93
  • Мнения: 1 334
Във всички племена има ритуали, които отбелязват преминаването от едно състояние в друго - от дете към жена, съответно към мъж, например. В повечето общества с минимално уважение и зачитане на женствеността и женското начало има някакъв вид тържествено отбелязване на първата менструация. Която, всъщност, си е доста голяма работа.


А ти от кое племе си?
По-безумна тема не бях чела скоро.Ужас... Mr. Green

# 94
  • Мнения: 12 662
Хич не съм съгласна, че жена се става след менструацията, нито след първия секс! Каква ти жена на 12 години!? Истинската жена е майката, въпреки че някои никога не стават жени, в истинския смисъл на думата!

Много глупости се изговориха тука.  А ако не е майка? И как ще стане майка без мензик?

# 95
  • Мнения: 5 710
въпреки че някои никога не стават жени, в истинския смисъл на думата!

...който ти влагаш в нея.

# 96
  • Мнения: 378
Оххххх, ама наистина много глупости се изприказваха вече. Ами то и с мензис не значи, че ще стане майка!!! За съжаление!!! Всяка жена има (или е имала или ще има!) мензис, но не всяка ЗА СЪЖАЛЕНИЕ може да роди! Наличието на менструация не гарантира липса на проблеми с детеродните органи. Темата се измести вече кардинално!

# 97
  • Sofia
  • Мнения: 185
А да попитам тогава кои от вас са били почерпени с торта по такъв повод? Чисто любопитство. newsm78

# 98
  • Мнения: 4 585
е , едно време ( и по някои други места най-вече ) е било- едната година ти идва за първи път , на другата си женена , та такова публично отбелязване може и такова нещо да значи - един вид може да се представят оферти вече ...
Точно това казах преди две три страници. Традицията е от по-стари времена, а тогава мензисът не е идвал в трети клас. Не скачайте, има и такива случаи.

И как ще стане майка без мензик?
И защо да не стане майка без мензис? Ако сексът е започнал преди мензиса, какво пречи още първата яйцеклетка да бъде оплодена.

# 99
  • Мнения: 3 371
май е настъпил часът и у наше време да има някакъв ритуал, отбелязващ първата капка кръв у девойката. министърът на културата да не си чопли носа, а да вземе да реформира културните ни обичаи.

дано само не тръгне да отбелязва с танци и песни на народите и последния цикъл у жените, че не знам тогава.

Последна редакция: нд, 26 сеп 2010, 20:54 от палмира

# 100
  • Sofia
  • Мнения: 185
дано само не тръгне да отбелязва с танци и песни на народите и последния цикъл у цените, че не знам тогава.
  Laughing Laughing Laughing

Сладкарската индустрия ще се отбележи ръст...

# 101
  • Мнения: 4 585
Има страни, в които черпят сутринта, след секс.

# 102
  • Мнения: 1 334
дано само не тръгне да отбелязва с танци и песни на народите и последния цикъл у цените, че не знам тогава.
  Laughing Laughing Laughing

Сладкарската индустрия ще се отбележи ръст...

Не е лошо и всенародни веселия да има, поне веднъж годишно, да се отпразнува както подобава newsm78 Laughing.

# 103
  • Мнения: 4
Ако се водим по логиката за бъдещо родителство, то и първата еякулация на момчетата трябва да се празнува...

# 104
  • Мнения: 4
Хич не съм съгласна, че жена се става след менструацията, нито след първия секс! Каква ти жена на 12 години!? Истинската жена е майката, въпреки че някои никога не стават жени, в истинския смисъл на думата!

Така е Peace

# 105
  • Мнения: 13
Ако се водим по логиката за бъдещо родителство, то и първата еякулация на момчетата трябва да се празнува...
хахаха, и кой ще смее да си признае за това пред родителите си? И как си го представяте? Здр. татко днес си бих една чи.Н.ия.

# 106
  • Мнения: 1 287
Да вземем да отбелязваме и порастването на първия пи*и косъм, егати.  ooooh!
Разбирам идеята за утвърждаване и "отпразнуване" на женствеността, но има много други начин и поводи това да бъде осъществено.
Изобщо нямам съмнения или не се чувствам потисната относно женските аспекти на личността си, за да имам нужда от някакви родови ритуали или архаични традиции да ми го напомнят.
Жена се става, когато се осъзнаеш като такава, а не когато се случи един естествен физиологичен процес, предхождащ с години истинското съзряване и навлизане в женствеността.

# 107
  • Мнения: 12 662
Има страни, в които черпят сутринта, след секс.

Да, но тези сутрини са един път в месеца. 

# 108
  • Мнения: 4 585
Или по-рядко, затова черпят. А първият мензис е веднъж в живота - как да не почерпиш.
Ако имах дъщеря, щях да почерпя с блъди Мери, или нещо такова, подходящо.

# 109
  • Мнения: 0
Има страни, в които черпят сутринта, след секс.

Да, но тези сутрини са един път в месеца. 

по тази логика нЕкои хора трябва да черпят и след баня  Mr. Green

по темата: Идиотско е да поканиш гости за подобно събитие .... ако за първия мензис каниш гости за първия секс - какво ? Изпращане ли  Whistling

# 110
  • Мнения: 12 662
Както всички знаем,  първият секс се прави в първата брачна нощ. момичето е инструктирано от майка си, че трябва да изтърпи това срамно нещо. Естстествено със специално шита нощница, върху която да останат следите. В някои случаи има чаршаф с дупка - също старателно избродирана.   

# 111
  • Мнения: 22
Както всички знаем,  първият секс се прави в първата брачна нощ. момичето е инструктирано от майка си, че трябва да изтърпи това срамно нещо. Естстествено със специално шита нощница, върху която да останат следите. В някои случаи има чаршаф с дупка - също старателно избродирана.   

 Joy Joy Joy
Хаха почвам да се притеснявам...аз, ако се омъжа, сигурно ще ме върнат... Thinking

# 112
  • Мнения: 0
Както всички знаем,  първият секс се прави в първата брачна нощ. момичето е инструктирано от майка си, че трябва да изтърпи това срамно нещо. Естстествено със специално шита нощница, върху която да останат следите. В някои случаи има чаршаф с дупка - също старателно избродирана.   

да - признавам че има подобна традиция но после развяват нощницата на прът ... за менструацията какво ще развяват - оцапани гащи ...  Whistling Whistling а и ние мъжете какво да празнуваме .. ммммм  Thinking Thinking

# 113
  • Мнения: 2 927
По повод на темата и връщането на булката се сетих за  Макрес и "Хроника на една предизвестена смърт".   
Не съм срещала такава традиция досега, но ако имах дъщеря, сигурно щях да се съобразя с нейните усещания, особено в пубертета. И да бъда много внимателна, защото за мен не беше приятно преживяване. Изчервявах се от учителя по физкултура, докато му обясня, защо не мога да тичам днес в час. По шорти.

а и ние мъжете какво да празнуваме .. ммммм  Thinking Thinking
Първата полюция, естествено    bowuu

# 114
  • София
  • Мнения: 67
Това за първи път го чувам!Аз лично толкова се срамувах като ми се случи,че исках да потъна в земята.Майка ми беше пропуснала да ми говори за тези неща и не бях запозната.Реших,че нещо ми става и не и казах,но тя ме разбра естествено.Помолих я да не казва на никой,а тя каза на баща ми и си спомням,че ужасно много се срамувах.След това ми се наложи да изляза с някаква гадост на гащите и тя се размести по пътя и се прибрах по бързата процедура.Не беше от най-приятните моменти в живота ми!Не бих черпила за такова нещо ако имам дъщеря един ден! Simple Smile

# 115
  • Мнения: X
Такаааааа, изчетох цялата тема и съм изумена колко жени са се срамували, че имат мензис. Никога, ама никога, не ме е било срам от това.
Може би благодарение на родителите ми  бях приела това за нещо съвсем естествено и нормално. Чак да съм примирала от мерак да имам мензис, не бих казала, но и да ми е идвало да се закопая в земята от срам... ми, не.
По темата - не съм чувала за такава традиция.
 Имам дъщеря и  тя вече е наясно с това, че един ден ще й се наложи да започне да използва превръзки и/или тампони. По дяволите! синът ми е на 7 и също е наясно с анатомията и физиологията на жените.
Когато на дъщеря ми й дойде за пръв път, ще се съобразя с нейното желание - ако пожелае ще почерпя с торта, ако пожелае  няма да го афиширам и разнасям наляво и надясно, но искам да направя този момент специален за нея, защото аз самата се почувствах специално когато ми дойде за пръв  път.

# 116
  • Мнения: 4
Мен не ме беше срам, просто ми беше неприятно, защото исках да си остана дете. Не съм го приемала за нещо противоестествено. Акъл, но май съм си била права. Все пак, децата са различни. Ако дъщеря ми случайно се радва един ден нека си празнува, няма да я спирам.
В Индия се правят специални ритуали при менархе, както и в някои други култури от Третия свят. Но при тях съзряването е прекалено различно, както и начина на живот и не трябва да правим паралели.

# 117
  • София
  • Мнения: 67
Кампари ако имам дъщеря ще я подготвя,но майка ми не ми беше казала за това!Не знаех какво се случва с мен и бях наистина много смутена.Не знам защо го е направила,но явно не е предполагала,че ще ми се случи в 6-ти клас.И аз не знам,но един ден ще подготвя детето си и няма да се чувства както аз се чувствах в този момент!

# 118
  • Мнения: 537
Кукундрелке, на мен ми дойде на 11 години и знаех какво е това кафявото на гащите като отидох една сутрин до тоалетна.  Rolling Eyes Може пък наистина майка ти да не е очаквала, защото на моята й е дошло на 11 също, но все пак момичето трябва да знае. Аз имам дъщеря сега и ще я подготвя отрано. За да не се уплаши като теб.  Hug А по темата не съм чувала за такава традиция, но не съм се срамувала. Само дето аз не бих черпила точно на онзи етап, когато не се харесвах и ми се подиграваха. Представям си само.... Blush Blush

# 119
  • Мнения: 4 585
Колкото и да е странно, разбирам за какво говорите. След една бъбречна криза, надявам се да е била последната, единственото ми желание бе да се гръмна. Само дето тогава нямах оръжие.

# 120
  • Мнения: 1 446
Аз си се бях подготвила сама (просто нямаше кой). И като ми се случи, бях сигурна в това какво става. Отидох при баба ми и й казах: Ето, дойде ми. Никога не съм се срамувала, но да черпя....
Тя се обади на леля ми и каза: ееееее, на лична дата стана. Беше 9 Септември  Joy

# 121
  • Мнения: 66
Това ми звучи като" да биеме тупано след момата , щото не е честна "  Laughing Не съм чувала за подобна традиция , мама ми показа подходящи книжки и ми обясни нагледно как се употребяват онези с крилцата Laughing  Дано и дъщеря ми да не се срамува , че пораства .

# 122
  • Мнения: 6 993

Grinning И на мен на тая дата. Бях на 13. Но по мое време вече не беше лична дата.

# 123
  • Мнения: 326
 Тази тема е пързалка, а профилът,от който е публикувана,има един единствен пост- този на първа страница.

# 124
  • Мнения: 562
На мен лично не ми пречи тази пързалка - поне "чух" за тази традиция, която ми беше неизвестна. Simple Smile

# 125
  • Мнения: 22
На мен лично не ми пречи тази пързалка - поне "чух" за тази традиция, която ми беше неизвестна. Simple Smile

На мен изобщо не ми пречат ''пързалките'' понякога дори са забавни...
Дразнят ме само когато се драматизира в тях... Peace

# 126
  • Шоколандия
  • Мнения: 123
Според мен всичко зависи от детето. Мен също ужасно много ме беше срам, криех си превръзките в гащите, за да не ме виждат съучениците, че отивам до тоалетната да си ги сменям... Акъл! Ужасявах се от мисълта, че трябва да си купувам превръзки, и затова първите 2-3 пъти ми ги купи майка ми. На следващият цикъл тя ми каза, че трябва да се оправям сама и че няма цял живот да ми купува превръзки. Това беше денят, в който живях в супермаркета, чакайки да се изпразни, за да взема пакета с превръзки и бегом на касата ooooh! Бях подготвена, но и аз бях по- малка.

Когато дойде Денят, говорете с децата си. Ако те искат, направете си малък празник и го отбележете, ако са по - свенливи, просто недейте. Ако детето е против трапезата и тортите, с които ще отбелязвате съзряването му, тогава защо да не се съобразите с желанието му. Иначе как ще му обясните, че е голямо?

# 127
  • Мнения: 0
Дразнят ме само когато се драматизира в тях... Peace

и за да не е много драматично  Wink ето един подходящ подарък за повода 'първи мензис' Mr. Green

# 128
  • Мнения: 4 806

Грешката е вярна. За ето това събитие е бил филмът. И понеже в него ставаше дума, че "е станала жена",
го приех твърде буквално. Традицията е за 15-тия РД.

# 129
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045

Чак сега видях бг превод  ooooh! . Не е Консиньера, а Кинсеаньера  Peace

# 130
  • Мнения: 11
  По времето, когато го е имало този обичай според мен момичетата са получавали менструация не на 11-12 години, както е в днешни дни, а на 15-17 - все пак това е една възраст, когато те вече не са били деца, били са девойки и са разбирали за какво става въпрос. И да, наистина това е вид инициация - заявка за приемане в света на възрастните.
  Но наистина е напълно безсмислено да се правят такива "чествания" за 11 -годишни момичета - на първо място, защото тяхната психика все още е детска, те не могат да възприемат в пълна степен  случващото се с телата им. (Това май важеше за нашето поколение - аз съм почти на 30, защото като гледам днешните 11-годишни...)

# 131
  • Мнения: 326
  По времето, когато го е имало този обичай според мен момичетата са получавали менструация не на 11-12 години, както е в днешни дни, а на 15-17 - все пак това е една възраст, когато те вече не са били деца, били са девойки и са разбирали за какво става въпрос. И да, наистина това е вид инициация - заявка за приемане в света на възрастните.
  Но наистина е напълно безсмислено да се правят такива "чествания" за 11 -годишни момичета - на първо място, защото тяхната психика все още е детска, те не могат да възприемат в пълна степен  случващото се с телата им. (Това май важеше за нашето поколение - аз съм почти на 30, защото като гледам днешните 11-годишни...)

 Е как така? Кога е било това време? Аз ли нещо съм се объркала, или човешката физиологияла не се е променяла в последните няколко хиляди години, и хората днес биологично са същите като древните римляни да речем?  newsm78

# 132
  • Мнения: 4 569
Е как така? Кога е било това време? Аз ли нещо съм се объркала, или човешката физиологияла не се е променяла в последните няколко хиляди години, и хората днес биологично са същите като древните римляни да речем?  newsm78
 Naughty
Сега пубертета започва на 12-14 години,едно време е започвал към 15-17 години.Акселерация. 33uu

# 133
  • Мнения: 201
За долна нормална граница за начало на пубертета при момичетата се приема 8г, а в началото на 20 век тя е била 11г, три години са си съществена разлика в психическото съзряване! Случаи на цикъл на 8 и половина има доста, надали за тези деца събитието е точно празник!

# 134
  • Мнения: 4 585
Е как така? Кога е било това време? Аз ли нещо съм се объркала, или човешката физиологияла не се е променяла в последните няколко хиляди години, и хората днес биологично са същите като древните римляни да речем?  newsm78
 Naughty
Сега пубертета започва на 12-14 години,едно време е започвал към 15-17 години.Акселерация. 33uu
От римляните до нас са 2-3 000 години. За толкова еволюцията може би е успяла да мигне с очи. Може би гъчкани селскостопански животни с хормони?

Немо, от началото на темата правех асоциацията Първа кръв - Първа менстурация.

# 135
  • Мнения: 326
 При първа менструация-задължително торта за всички съседи и бележка на таблото на входа,че дъщерята е вече мома.

# 136
  • Мнения: 4 585

Оппа - след първи мензис - първо бебе. http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=626307

# 137
  • Мнения: 326

 Уфффф,нервната ми система не понася повече такива черни новини.

# 138
  • Мнения: 211
При първа менструация-задължително торта за всички съседи и бележка на таблото на входа,че дъщерята е вече мома.
А може и целия блок, има няма 6 входа.
Тортата с колко парчета трябва да е  newsm78

# 139
  • Мнения: 326
При първа менструация-задължително торта за всички съседи и бележка на таблото на входа,че дъщерята е вече мома.
А може и целия блок, има няма 6 входа.
Тортата с колко парчета трябва да е  newsm78



 Може.А може и на другия ден в училище да черпи с бонбони за първата менструация. Не бива да останат неразбрали,все пак това е веднъж в живота.

# 140
  • Мнения: 211
Така, така ........
Може да и сложа 1 червена лента на главата, за по показно. Whistling
Или да и залепя 1 превръзка на блузата,защо не? Crossing Arms

# 141
  • Мнения: 326
Така, така ........
Може да и сложа 1 червена лента на главата, за по показно. Whistling
Или да и залепя 1 превръзка на блузата,защо не? Crossing Arms


 Не знам,може да питаме авторката на темата,но тя не се  е появявала откакто я е пуснала. Аз останах с впечатлението,че традицията е само да се черпят познатите с торта,но нищо не пречи да се даде и едно "превръзкено парти",където гостите да я даряват и закичват с превръзки и тампони.И естествено трябва да ядат торта. Би било незабравимо!  Crazy

# 142
  • Мнения: 211
Ай де, чакам покана за някое парти, че моята ще я чакам минимум 5 години.

# 143
  • Мнения: 326
Ай де, чакам покана за някое парти, че моята ще я чакам минимум 5 години.



 И на партито възрастните ще пият червени коктейлчета като твоето. Може да направя парти на патерица по случай моята първа менструация. Отдавна беше,но по-добре да празнувам с торта и тампони късно,отколкото никога. Ако заформя парти ще пиша тук в темата.

# 144
  • София
  • Мнения: 407
Ето и един виц по случая:

На червената шапчица и дошло за първи път. Уплашила се тя, седнала в гората на един пън и плаче. Идва вълкът и пита:
 - Що плачеш ма?
Тя му обяснила.
 - Я дай да видя ...
Тя му показала.
Почесал се вълкът по главата, пък казал:
 - Абе аз май не съм много компетентен по въпроса, ама според мен, някой ти е отрязал оная работа ...

 Laughing

# 145
  • Благоевград
  • Мнения: 2 861
Моята първа менструация се появи късно вечерта и естествено уплашена, казах на майка ми. На следващия ден тя, душицата ми, купила кутия бонбони и ми вика "Като се прибере баща ти, почерпи го и му кажи, Тате, заповядай, имам важен повод" хахахахах
Казвам ви, умрях от срам  Joy Прибира се баща ми, аз важно изкарвам кутията и му викам Тате, имам повод, почерпи се, а той ме гледа с недоумение и изръси само едно Мерси и се разхили...Е казвам ви, няма такъв срам, ама кво ми знае главата на 11 години  Joy
Е, аз съм отбелязала подобаващо първата менструация. Ужас  Joy

# 146
  • Мнения: 276
Спомням си,че на моята приятелка от детинските години баба й раздаваше кекс и бонбони на комшиите и те като питаха защо тя отвръщаше:Имаме си госпожица Laughing

# 147
  • Мнения: 411
Сега видях темата и ми стана смеШно чак от такова разгласяне.
Наистина има обичай,но в никакъв случай не е разгласяне.
Бельото от първата менструация се накисва в студена вода и след това се полива плодно дръвче за да е плодовито момичето и на вече девойка майката купува ново бельо,за да запо4не на 4исто новия етап от развитието й
Спомням си , че и на мен майка ми ми купи нов потник с бикини,но дръвчета не е поливала нито пък съм разбрала кога и как е казала на баЩа ми или на някои друг.
Не съм изпитала срам.
Не бих разгласяла,когато дъЩеря ми се превърне в девойка,малко остава и тя е малко притеснена от това,дали Ще има болки,дали Ще й дойде докато е на училиЩе и т.н.

моля някой да ми помогне,къде се намират някои от буквите на латинска клавиатура,не ги намирам,ако може на лични

Последна редакция: чт, 14 окт 2010, 12:29 от BIZCOCHO

# 148
  • Мнения: 320
Ххахаха помня  като ми дойде за пръв път еййй 100 пъти се мих ,чувствах се толкова мръсна и все ми миришеше на нещо Laughing а ми дойде доста късно newsm78 само си представям да черпя по повода  ooooh! Tired

# 149
  • Мнения: 2 622
Офф,ми тогава аз всеки път трябва да черпя,щото ми идва през месец -два и когато не ми е идвало от 60 ден(примерно)направо си е малък празник като цъфна Mr. GreenТъй де,и аз съм с цикъл като другите жени,хи хи...

# 150
  • Мнения: 211
Е, айде де, няма ли направите един банкет по случая.
Ние с мама Отилия чакаме.

# 151
  • София
  • Мнения: 407
Е, айде де, няма ли направите един банкет по случая.
Ние с мама Отилия чакаме.
Ако ми дойде за първи път, непременно ще почерпя ...  Mr. Green

# 152
  • Мнения: 211
Е, айде де, няма ли направите един банкет по случая.
Ние с мама Отилия чакаме.
Ако ми дойде за първи път, непременно ще почерпя ...  Mr. Green
Ще си чакаме тогава  Mr. Green

# 153
  • Мнения: 160
Не знам за такава традиция. Дъщерите ми наскоро минаха по този път и само разговаряхме по темата. Казахме само на таткото и на бабите, но без да "черпим", естествено.

# 154
  • София, център
  • Мнения: 3 455
За първи път чувам такова нещо.

А съм чувала много неща.

# 155
  • Мнения: X
Абе пийте по едно Блъди Мери за здраве като ще е за адета и за многая лета, дет' са вика.

# 156
  • Мнения: 78
Това е глупаво. Не сме в 1900 година за такива табиети.

# 157
  • Мнения: 5 710
Моята първа менструация се появи късно вечерта и естествено уплашена, казах на майка ми. На следващия ден тя, душицата ми, купила кутия бонбони и ми вика "Като се прибере баща ти, почерпи го и му кажи, Тате, заповядай, имам важен повод" хахахахах
Казвам ви, умрях от срам  Joy Прибира се баща ми, аз важно изкарвам кутията и му викам Тате, имам повод, почерпи се, а той ме гледа с недоумение и изръси само едно Мерси и се разхили...Е казвам ви, няма такъв срам, ама кво ми знае главата на 11 години  Joy
Е, аз съм отбелязала подобаващо първата менструация. Ужас  Joy


това би ми докарало сериозни психически проблеми на мен

# 158
  • Бургас
  • Мнения: 372
За първи път чувам такова нещо.

А съм чувала много неща.
Мхм.. И аз така  Mr. Green . Доста глупаво,а и неудобно ми се струва да се черпи по такъв повод..  Laughing

# 159
  • Мнения: 3 611
Умрях от смях в тая тема.  Laughing
Не съм черпила, ама и мен са пропуснали да почерпят (лек намек за банкета, да не ме забравите, ей Flutter).

Знаех за какво става въпрос, една приятелка ме беше светнала предното лято. Не бях ужасена, не съм казвала на никой, майка ми разбра, като тръгвах на лагер, май видя превръзките в чантата, не помня точно.
Обаче ужасно много се срамувах като ме оперираха в 8ми клас. Дълго време се сърдех на майка ми, че е казала на баща ми... беше драма и половина  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт