Да запиша ли дъщеря си в предучилищна, за да започне на 6

  • 2 439
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Здравейте,
Дъщеря ми е на 5 и половина вече пише и започва да срича, занимава се сама с такова желание просто понякога се питам това дете вместо да иска да си играе и да щурее с другите стои си пише.
Не че е задръстена. Излиза играе си с другите, но в къщи това са и заниманията. Рисуване и писане естествено и игри на компютъра.
Определено е доста будна.Тя е в 3 група със страхотни учителки.
И ми щукна идеята да я дам в първи клас още другата година.
Като сега трябва да я преместя в подготвителна група(четвърта), за да имаме удостоверение.
Говорих с директорката и принципно каза, че от нейна страна няма проблем ще пита в общината.
Малко сме закъснели, но може и да стане. но веднъж направя ли го тя трябва да започне на 6 не може другата година да я оставя.
Единственото, което ме притеснява в случая е емоционалната страна.
Не знам тази смяна на групите с нови по-голями другарчета.
Тя е много чувствителна и преживява всичко някой една дума да и каже и после се започва мамо той/тя защо така се
държи нали сме приятели и т.н.т... Както и това да не й подбия порива да учи, защото сега е най-добрата в групата си.
Та това ми е спирачката.   newsm12
Иначе всички ми викат и учителката й, че трябва да я оставя да си изживее това, което и се полага, да не я въвличам толкова рано.  #2gunfire  #2gunfire
Но пък тя сама си се занимава и иска да се учи да пише, четем енциклопедии вместо приказки, гледаме NationalGeografic. newsm03. Една година ще се подготви в подгответо и после на училище.
Иначе губим една година и ще  й  е пълна скука.
Не знам това решение е много важно, и трябва да го взема бързо моля дайте си мнението.

Благодаря!!!!

# 1
  • Мнения: 4 967
Моето дете тръгна на 6 и половина, но така си вървеше с предишния набор. Всичките му приятели са половин година и повече по-големи. Той си се справяше с материала идеално. Затова реших да го пусна по-рано на училище.
Сега малко съжалявам от гледна точка на това, че наистина го лиших от още една година безгрижие. Не, че сега не играе, но си е доста по-различно. Вече сме втори клас, доста отговорности има, а неговите наборчета едва сега почват да пишат чертички.
Според мен не пришпорвай нещата. Нека си върви с набора. Нека си чете спокойно детето. Но примерно оставете ръкописното писане - него може да учи в училище и няма да й бъде скучно. Peace

# 2
  • Мнения: 819
             Ще ви споделя моя личен опит!Аз имам трима сина,големият вече е в трети клас,а средния тази година тръгна първи клас!И двамата започнаха още 5 годишни на предучилищна в училище,като изкараха две години подготовка,за да си тръгнат с набора!Големият ми син също като Вашето дете обича много да чете енциклопедии,беше се научил сам да чете и още на 6 годишна възраст четеше много гладко.Но това не беше причина, поне според мен,да го пусна по-рано на училище!Има много други причини,според които аз лично не бих дала детето си от 6 на училище.Не забравяйте факторите като концентрация на вниманието,шума в училището,натоварването на детската психика!
Чудя се и за къде бързате?Какво като тръгне по-рано на училище,единствения сигурен факт е,че ще отнемете на детето една безгрижна година!Със сигурност скучаят тези деца,на които не се обръща много внимание вкъщи!Вие като искате можете да занимавате детето с книжки,да се обогатяват знанията,нека като желае и да чете.Прекрасно е и да рисува,тоест не се притеснявайте от "скуката".Има много знаминия,които биха разнообразили интересите на детето и не биха дали място за въпросната училищна"скука"
             Така че записвайте се предучилищна и спокойно си карайте 2 години подготовка и после с набора на училище!Все още по закон имате право да карате 2 години предучилищен клас,но.....нека да е в училище,а не в детска градина,защото разликата е огромна!!!! Grinning

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 550
Абсолютно съм съгласна с предния пост. Оставете ги тези деца да си изкарат на спокойствие детството. Като почне първи клас почват и проблемите .Защо е нужно толкова малки да тръгват на у-ще?Едно е в къщи да рисува и пише ,а др. да тръгне на училище. Натовареността на децата е голяма и с всяка година става още повече. Училището няма да избяга .Не открадвайте една година от детството на детето.

# 4
  • Мнения: 9
Да! така е има и други неща освен справянето с учебния материал, то това и ме разкъсва, защото госпожите в групата и са много добри и ако я преместя в друга група сигурна съм, че ще има сътресение.
А от друга страна си мисля 4е тези дето са ноември/декември тези дечица са емоционално израстнали колкото моята и те ще трява да се справят.
оффф направо ще ми се пръсне главата... Всичко ми е на кантар плюсове и минуси

# 5
  • Мнения: 9
Иначе относно това дали я лишавам от детство не мисля...
Днешно време информацията, която получават е толкова много и химиите дето поемат с храната не са малко, така че узряват много по-бързо
и са готови за училище още на 5. Според мен на запад не сучайно училището започва на 5.
Не мога да сравня нашето време с тяхното.
Та те сега сами влизат в google и си търси игри и филмчета, аз компютър видях чак в 9 клас.

# 6
  • Мнения: 4 806
Плюсовете и минусите се претеглят от родителя, изхождайки от познаването на детето.
Дали е способно да се концентрира? А ако се забави с тръгването и напредне твърде с
домашната подготовка, после няма ли да му е скучно? И множество такива съображения.
Рожбето го пуснахме предучилищна преди навършване на 6 години. Значи ще започне
1-ви клас преди навършени 7. Но нямаше начин да не го сторим, защото после нямаше
да има какво да прави на училище, щеше да е премного скучно, а е и време да се свър-
же с другите дечица.

# 7
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Категорично НЕ!

# 8
  • Мнения: 13 330
Съветите, които ще получиш тук , не е задължително да са добри за твоето дете. Ти си го познаваш и най-добре можеш да прецениш. Ако за едно дете е добре да тръгне по-рано, за друго може и да не е. Отговорността я носиш ти,  а във взимането на решението може да ти помогнат учителките, които също го познават.

# 9
  • Мнения: 6 735
.........Тя е в 3 група със страхотни учителки.
И ми щукна идеята да я дам в първи клас още другата година.
.......................................................................
Тя е много чувствителна и преживява всичко някой една дума да и каже и после се започва мамо той/тя защо така се
държи нали сме приятели и т.н.т... Както и това да не й подбия порива да учи, защото сега е най-добрата в групата си.
Та това ми е спирачката.   newsm12
..........................................
Иначе губим една година и ще  й  е пълна скука



Само заради това потъмненото според мен няма какво да го мислиш толкова.
И друг път съм го писала - в училище не е само учебният материал, там се учиш да си намираш мястото в групата. И това остава за цял живот доста голяма следа.
Детето е будно, което е прекрасно и най-вероятно ще се справи с материала без проблеми. Въпросът е дали ще се справи толкова успешно с 1 година по-големи деца в чисто емоционален план. При децата 1 година е доста много.
И със сигурност няма да й е скучно ако си я оставиш с набора. Ако в класа поне 50% ще са на 6 е друго, но те няма да са.
А любознателността й впрегнете в изучаване на чужд език.

# 10
  • София
  • Мнения: 18 063
Съветите, които ще получиш тук , не е задължително да са добри за твоето дете. Ти си го познаваш и най-добре можеш да прецениш. Ако за едно дете е добре да тръгне по-рано, за друго може и да не е. Отговорността я носиш ти,  а във взимането на решението може да ти помогнат учителките, които също го познават.
Абсолютно съгласна съм с горното! Peace Ти можеш най-добре да прецениш.Неведнъж съм споменавала във форума, че голямата ми дъщеря тръгна на училище на токущо напълнени 6 години. Към днешна дата е 8 клас и не е имала през годините проблеми нито с усвояването на материала, нито с вписването  си в емоционално отношение в групата на деца ,често по-големи от нея дори и с година и половина.Но...със сестрите й близначки подходих по съвършено различен начин, пуснах си ги с набора-тоест на 7 години, за което изобщо не съжалявам.Та мисълта ми е ,че всичко е строго индивидуално и най-правилното решение е във вашите ръце на родители. Peace Добра е идеята и да се посъветвате с учителите на детето, те имат цялостна представа за умственото и емоционалното му развитие към момента..Не можем при вземането на такова важно решение да се произнасяме  с лекота тук -  външни хора сме, нямаме каквито и да е наблюдения върху конкретното дете.

Последна редакция: вт, 28 сеп 2010, 00:08 от already detective

# 11
  • Мнения: 22 452
Аз тръгнах на училище на 6г и 5месеца. След ужасен вой от страна на бабите - "оставете детето да се наиграе".
Супер съм щастлива от това, че майка ми не ги е послушала, просто не виждам за какво съм щяла да се мотая още една година да си "играя".
Ако смяташ, че детето ще се справи в 1ви клас на 6години то го запиши. Иначе тук ще чуеш повече против, отколкото ЗА. Не е първата такава тема, която следя.

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 330
да споделя моя опит-детето ми сега посещава предучилищна,справя се отлично,доволна е и засега ходи с желание...и аз като теб си помислих да я запиша в 1клас на 6г,но  след разговор с учителките  от 1 клас всики  отг бяха еднакви-няма смисъл да се отнема 1 г от детсвото(цял живот после ще учи ако има желание),бързо се разсейват децата,детето си търси играчката.....
но ти сама си прецени за себе си и за детето Peace

# 13
  • Мнения: X
Ти най-добре си знаеш дали да го запишеш или не. Аз не виждам какво ще загуби, ако тръгне с набора си на училище. За мен загуба на година има, когато детето тръгне по-рано на училище, но това е въпрос на лична гледна точка.

# 14
  • Мнения: 9
Благодаря Ви много мили мами!!! smile3525

Всичките ви мнения ми помагат да огледам проблема от всички страни.
С концентрацията на вниманието, желание, справяне няма да има проблем остава си само емоционалната страна,
което си е много сериозна причина .... newsm12
Като разговарям с нея тя е твърдо убедена че иска.  smile3521
(аз също съм била така; винаги съм искала час по-скоро да започна училище, после час по скоро да го завърша, така и с университета нямах търпение да започна да работя и никога не съм си мечтала за игри винаги съм искала да знам че върша нещо смислено може да ви се стори тъпо, но е така. Мисля че и тя с всичките си занимания ми показва че е настроена по същия начин за живота)  newsm03
Говорила съм и с учителки и с директорки всички ми казват не че няма да се справи, а да и оставя да си поиграе още една година.
Не знам мисля още мисля  newsm12

Общи условия

Активация на акаунт