Най-лесното захранване - baby-led weaning. Научете бебето си да се храни само!

  • 57 052
  • 741
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 2 401
А, да - към каква възраст би могло да се очаква достатъчна координация за хващане на грахчета и подобни?
Малчо си  хапва такива неща, не мога да си спомня кога му давах за първи път, може би преди месец, два!
Аз днес правих зеленчукови палачинки(спанак, карфиол, броколи, моркови-пасирани) като се наспи ще и ги предложа дано да ги хареса, че моето диваненце пак е в някакъв период да ми отказва храни. Да ви кажа днес как я прилъгах да си хапне ябълка, обикновенно и я давам нарязана на четвъртинки, ама явно започна да и омръзва, че доста пъти и я предлагах и ми я отказа,  дадох и я цялата, само обелена и то известно време след като я бях извадила от столчето за хранене, изяде почти половината ябълка!

# 736
  • Мнения: 634
А пък моето бебе набляга основно на хляба newsm78...както го сложа на масата веднага си придърпва хляба и започва да си го тъпче в устата като го редува със съответния зеленчук. Започвам да се чудя дали е нормално да приема толкова глутен? newsm78

А, между другото се оказа, че му е малко нисък хемоглобинът - 101 и педката изписа веднага профиликтачна доза Малтофер, който никак не ми се иска да започвам. Thinking

# 737
  • Мнения: 616
AndyB, и моето бебе набляга на хляба и всякакви тестени. Мисля, че не е проблем, ако хапва и плодове/зеленчуци, за да не се запича прекалено. Което при нас се случва - запека - и затова давам и по няколко лъжички пюре, уж за да помогне малко.
Този хемоглобин не е чаааак толкова нисък, според мен; на Митко на 6 месеца също беше нисък, 96 ако си спомням добре, но никога не съм давала изписаното желязо. Просто не считахме детето си за анемично, и пренебрегнахме изследванията. До втората годинка плавно се вдигна хемоглобина, до 106, но много отдавна не сме изследвали. Ако се усъмня в нещо, по-скоро бих отишла при специалист за анализ на кръвта и желязото и за установяване на евентуална анемия, но не бих давала желязо само след изследване от пръстчето  Peace Лично мнение, ти си знаеш най-добре!

# 738
  • Пловдив
  • Мнения: 6 638
Дойде време и аз сериозно да се захвана с проучванията за захранване...
Определено сес прях на този метод, но не знам точно с какво и как да започна newsm78
Може ли да помоля за малко съвети?

Мислих да сваря картоф и така да започна, но пък картофа се дроби лесно и опасността от задавяне ми се струва по-голяма, отколкото, ако започна с морков newsm78 ...Ще бъда благодарна на всякаква информация, защото едва ли намеря време, да изчета всички 50 страници...

# 739
  • T"A
  • Мнения: 2 515
А, да - към каква възраст би могло да се очаква достатъчна координация за хващане на грахчета и подобни?

Пинсетният захват започва да се проявява ок. 7-я месец и се усъвършенства ок. 9-10 месец  Peace
Но всяко бебе си е различно, можеш да му предложиш и да видиш дали успява да хване грахчето. Йойо хваща боклуци от земята така, но му предложих царевица (ронена) преди няколко дни и той не направи опит да хване някое зрънце и да го хапне...  Wink

sweet_maniche, броколи? Това беше първият зеленчук и досега е любим на моят син  Peace
Не мисля, че е проблем, че картофът се рони, но за собстено успокоение можеш да пробваш с варен морков вместо картоф  Peace

За хляба - и Йойо много обича...  Simple Smile В един от англоезичните форуми пишеше, че тъй като децата избират храната според нуждите си, въглехидратите вероятно са предпочитани като източник на бързодостъпна енергия за тялото на малкото активно човече  Wink Докато например, когато са болни, могат да предпочитат  плодове заради витамините...  Simple Smile

# 740
  • Мнения: 3 638
sweet_maniche Мента вече ти е казала, морков и броколи са "класика" за начало на захранването  Grinning Бананът също жъне успех. Иначе картофът не е по-"опасен", морковът и броколите обаче определено са по-лесни за хващане  Wink

AndyB , води се и по майчината си интуиция, ако не ти се иска да даваш Малтофер обсъди отново с педиатърката си дали не може да опитате чрез диетата да се повиши хемоглобина и да изследвате отново.  Peace

# 741
  • Мнения: 3 638
Мами и бебета, дойде време за

Нова тема

Общи условия

Активация на акаунт