Джет Кредит и предсрочно погасяване на стоков кредит

  • 4 035
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 170
Здравейте,
Имам два лизинга към Джет Кредит. За единия остават 5 месеца, а за другия 8 месеца. В началото на м.10.2010 година платих пресрочно оставащите суми по главниците на двата лизинга. Лошото е, че си отворих договора след като платих и се оказа, че е трябвало да подам писмено предизвестие към Джет Кредит една седмица преди плащането. Говорих с Джет Кредит, казаха ми, че щом не съм дала едноседмично предизвестие ще ми вземат лихвата и по двата лизинга до края на договора. Имат ли право да взимат лихва на нещо, което вече съм платила?
Това е извадка от Закона за потребителския кредит. Как я тълкувате? Според мен им дължа обезщетение по ЗПК, което е 0,5 % от внесената главница, но не и лихва до края на договора..

ПРЕДСРОЧНО ПОГАСЯВАНЕ НА КРЕДИТА
Чл. 32. (1) Потребителят има право по всяко време да погаси изцяло или частично задълженията си по договора за кредит. В тези случаи той има право на намаляване на общите разходи по кредита, като това намаляване се отнася до лихвата и разходите за оставащата част от срока на договора.
(2) Кредиторът не може да откаже да приеме предсрочното изпълнение по договора за кредит.
(3) Кредиторът няма право на обезщетение или неустойка, когато при предсрочно погасяване на кредита от потребителя:
1. погасяването на кредита се извършва в период, през който лихвеният процент по договора за кредит не е фиксиран;
2. погасяването е извършено въз основа на плащане по застрахователен договор, чиято цел е била да гарантира връщането на кредита, или
3. договорът за кредит е под формата на овърдрафт.
(4) При предсрочно погасяване на кредита от страна на потребителя извън случаите по ал. 3 кредиторът има право на справедливо и обективно обосновано обезщетение за евентуалните разходи, пряко свързани с предсрочното погасяване на кредита, когато то се извършва през период, в който лихвеният процент е фиксиран. Обезщетението на кредитора не може да бъде по-голямо от 1 на сто от предсрочно погасената сума по кредита, когато оставащият период на договора за кредит е по-голям от една година. Когато оставащият период на договора за кредит е по-малък от една година, обезщетението на кредитора не може да е по-голямо от 0,5 на сто от сумата на предсрочно погасения кредит.
(5) Кредиторът може по изключение да търси и по-голямо обезщетение, ако докаже, че е претърпял загуба от предсрочното погасяване на кредита, превишаваща сумата по ал. 4.
(6) Когато търсеното обезщетение от кредитора по ал. 5 надвишава действително претърпяната загуба, потребителят може да претендира за съответно намаляване. В този случай загубата се определя като разлика между първоначално договорената лихва и лихвения процент, при който кредиторът може да предложи на пазара отново като кредит предсрочно погасената сума, като се отчита въздействието на предсрочното погасяване върху административните разходи по кредита.
(7) В случаите по ал. 4 и 5 обезщетението на кредитора при предсрочно погасяване на кредита не може да надвишава размера на лихвата, която потребителят би платил за периода, обхващащ предсрочното погасяване на кредита и договорената дата за прекратяване на договора за кредит.

# 1
  • Мнения: 91
Кога са ти сключени договорите? Този закон май беше променен скоро newsm78.

# 2
  • Последната пряка в ляво
  • Мнения: 35
От Джет винаги предупреждават още при изтегляне на кредита,че ако се погаси предсрочно трябва това да се заяви писмено в техен офис.На мен ми намалиха около 200лв.от въпросните лихви.Авторката да си прочете договора.

# 3
  • София
  • Мнения: 170
В договорите пише единствено, че при едноседмично предизвестие кредитора е длъжен да намали вноските. Никъде няма клауза за взимане на лихви до края на периода. Единия е сключен през 04.2010, а другия през 01.2009. Съгласна съм да ми вземат обезщетение за неспазеното предизвестие/0,5% от главницата, както е по закона/ и евентуално лихва за м.10, но лихви за още 8 месеца  не съм.
Еmma76 как ти намалиха лихвите? Какво беше положението при теб?

# 4
  • Последната пряка в ляво
  • Мнения: 35
Намалиха ми ги,като отидох в техен офис и си пуснах на тяхна бланка искане за предсрочно погасяване на кредит,искането важи за една седмица,тоест ако в тази седмица не погасиш пускаш ново искане.На следващия ден те ми се обадиха,преизчислиха ми сумата и ми казаха остатъка за плащане.Това е.Трябва да имаш техен национален телефон,обади им се и говори с тях.

# 5
  • София
  • Мнения: 170
Ти цялата сума ли погаси?

# 6
  • Последната пряка в ляво
  • Мнения: 35
Да,цялата оставаща сума беше около 1000лв.след корекцията от тяхна страна,платих около 810лв.

# 7
  • София
  • Мнения: 170
Платила си цялата оставаща сума по лизинга 1000 лв  и след това са ти преизчислили, че имаш да даваш още 810 лв? Нещо не те разбрах.
Защото на мен в момента ми искат лихви за нещо, което съм платила.

# 8
  • Последната пряка в ляво
  • Мнения: 35
Не,не,явно аз съм го написала лошо.Кредита беше да кажем 2500лв.за срок 18м.вноската на месец беше около 150лв.Та значи плащам си аз вноските,докато ми останаха да им плащам още към 1000лв./главница и лихва/и реших тези пари да ги погася накуп.Пуснах си искане/писмено/при тях,те ми преизчислиха сумата и съответно ми  намалиха тези 1000лв.на 810лв.Ако си от София,отиди на Стамболииски в офиса им,там има едно момче,той обяснява много подробно и ясно. Има и вариант да говориш с БНБ и те да ти кажат какви са ти правата.

# 9
  • София
  • Мнения: 170
Ще отида в офиса им. Ако не се разберат ще си търся правата по друг начин.

# 10
  • Последната пряка в ляво
  • Мнения: 35
 newsm10 пиши после какво е станало.

# 11

Общи условия

Активация на акаунт