Аман от грамотност , или от аман от неграмо&#

  • 8 390
  • 174
  •   1
Отговори
  • Мнения: 135
Привет  на  всички.
Предварително  се  извинявам  ако  засегна  някой , знаете  че  почти  не  пускам  теми  но  тази  ми  е  в  главата  от  известно  време.
Омръзна  ми  знаещи  и  незнаещи  да  правят  забележки  че  няkой  сбъркал  нещо  в  поста  си  и  се  почва  едно  спамене  от  сорта  видите  ли  аз  имам  2  висши , това  се  пише  тъй , онова  не  е  правилно , и  какво  от  това  питам  аз  като  някой  е  сбъркал  и  дава  ли  ни  право  да  го  съдиме ,  имат  ли  право  по  неграмотните  да  пишат  по  форуми , да  изказват  мнения  и  имаме  ли  право  да  го  нападаме  че  мнението  на  някой  е  написано  неграмотно , е  какво  като  човека  е  от  провинцията  и  както  говори  така  и  пише , нима  това  го  прави  по  глупав  от  нас , аз  не  мисля  че  се  превъзхождаме  защото  едни  са  по  грамотни  от  други ,  и  едните  и  другите  стъпваме  по  земята   щото  нямаме  крила  и  не  летиме  за  да  сме  нещо  по  от  останалите.
Не  се  чувствайте  засегнати  още  веднъж  се  извинявам  на  всички  че  така  разсъждавам , най  малко  искам  да  обидя  някой  , кажете  си  претенциите  и  не  ме  жалете , ще  поема  всякаква  критика Laughing.
Вие  сте  и  уважавайте  мнението  на  другия Laughing.
Между  другото  и  в  рибарския  форум  обсъждахме  темата  за  неграмотноста , но  няма  да  ви  занимавам Sunglasses.
 

Последна редакция: ср, 13 окт 2010, 12:10 от sote-full

# 1
  • Мнения: 25 662
Неграмотността не дразни чак толкова, когато не е подплатена с огромно самочувствие, няколко висши "образувания" и висок пост в някоя уважавана фирма или институция. Особено пък ако е образователна.
В твоя цитат човекът претендира само да е добър рибар, което не влиза в противоречие с правописа му.  Laughing

# 2
  • София
  • Мнения: 38 570
Това си е супер грамотно предаден диалект!
Аз и да искам, с цялата ми грамотност, не бих могла да го напиша или изговоря това.

# 3
  • Мнения: 135
Не  ми  е  удобно  да  излагам  човека  ,но  в  Кюстендилско  точно  така  говорят  а  ако  му  видите  и  другите  постове  изпълнени  с  цветущи  изрази .... но  да  е  жив  и  здрав Laughing.
За  друго  говорех , че  тук  в  този  форум , намеците  че  това  се  пише  тъй  ,че  е  грешно  или  все  някой  нещо  мери  и  измерва  май  дразни  и  обижда  и  ми  се  струва  че  дискриминира , но  дали  само  аз  така  мисля  вие  ще  кажете newsm78.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 273
Сбъркана дума или пропуснат пълен член не ми прави впечатление. Дразни ме, когато се налага да прочета текст, в който няма препинателни знаци, всяка втора дума е  с правописна грешка и за сметка на това е достатъчно дълъг. Четенето на такъв текст за мен е тормоз. Нямам претенции, че пиша винаги вярно, нямам и две висши, не съм и литератор. Правописът съм го учила само в училище.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 5 703
Защо се ръбаме на тема правопис? Ами случва се да се обърка нещо. Ако пишеш набързо, с бебе в ръцете. Или на тъмно и не виждаш буквите. Случва се. Не ми пречи да прочета нещо с грешките. Пак ще го разбера. Има едно проучване което гласи, че когато четем дори не изчитаме всички букви. Само първите и последните в думата трябва да са на място, останалото си го наместваме.

# 6
  • София
  • Мнения: 18 679
Виж сега...И аз понякога наро4но изпизвам думите с диалектното им произношение, за кеф, все пак това е форум, не конкурс за правопис. Но! Едно голямо "НО". Аз мога да пиша грамотно. Имам нужната езикова култура. Може би не като филолог, но достатъ4на. И когато ми се налага да пиша абсолютно правилно, го правя. От уважение към себе си, към езика и към този, който ще ме 4ете. Но да пишеш по принцип "незнам", "генеколог" и "иноваций" - е, извинете, оставя едно такова впе4атление за 4овека, като за леко прост. Съжалявам, ако някой се по4увства обиден от думите ми, но неграмотността оставя такова впе4атление у мен ли4но Confused Защото е елементарно ниво, което би трябвало да се покрие още в у4илище. Това е. Забележки няма да тръгна да правя, малко е унизително за 4овека, но впе4атлението си остава...

# 7
  • Мнения: 25 662
Грешният правопис се "прихваща" с четене, както и верния, естествено. Приеми го като самозащита - когато днес прочетеш 20 пъти една грешно написана дума, на 21-ия ще я напишеш така и ти.
А някои правят толкова груби правописни грешки, че ми иде да ги наритам, а не просто да ги дискриминирам.  Close

ПП Нали не бъркаме диалект с правопис?

# 8
  • Мнения: X
Човекът се майтапи според мен. И аз така говоря понякога, когато съм сред приятели. Човекът си мисли и той вероятно, че е сред приятели. А ти защо го излагаш така?

# 9
  • Мнения: 135
 Да  Sesana  но  се  заяждаме  и  обиждаме  иначе  е  точно  така.

# 10
  • Мнения: 66
Соте, и ти пишеш с много грешки...но не това ме дразни.
Дразни ме това, че слагаш по два интервала между думите!!!
Колкото до заяждането за правописа, май го има само в този форум. Предполагам се стига до там, когато няма с какво друго да се заядем. :35

# 11
  • Мнения: 25 662
Май не съм видяла някой да се е обидил дотам, че да грабне граматиката...  Thinking


Колкото до заяждането за правописа, май го има само в този форум. Предполагам се стига до там, когато няма с какво друго да се заядем. :35

Не е вярно, има го в абсолютно всеки форум. Особено в тези, в които се пише най-неграмотно - детските и тийнейджърските.  Laughing

# 12
  • Мнения: 135
Човекът се майтапи според мен. И аз така говоря понякога, когато съм сред приятели. Човекът си мисли и той вероятно, че е сред приятели. А ти защо го излагаш така?
Въобще  не  се  майтапи  човекът  и  дори  не  му  пука  кой  какво  мисли  за  него  обсъждали  сме  го  не  се  и  обижда  точно  така  си  говори  и  така  си  пише  а  цитата  ще  го  изтрия  след  около  два  часа  ако  ви  дразни Peace.

# 13
  • София
  • Мнения: 62 595
Какво да ти кажа, по местата, където основното средство за комуникация е писаното слово, по правописа посрещат, той е визитната картичка на човек, когото не познаваш.  Най-лошото е, че много хора не усещат, че са неграмотни, а дори някой да им го намекне, не са готови да се научат, да вземат една българска граматика и да прочетат, да вземат, ако щеш учебниците за начална степен по български и да ги попрелистят. Още по-лошото от най-лошото е, че тези хора стават ужасно агресивни, когато се обърне внимание на неграмотността им.
За мен е важно колко грамотен е човекът отсреща, влияе на общото възприятие върху написаното. Вече съм си измислила определение за най-честата неграмотност - "форумски грешки". Много често отварям темата за правописа и с децата четем и се смеем до припадък.

# 14
  • София
  • Мнения: 18 679
Грешният правопис се "прихваща" с четене, както и верния, естествено. Приеми го като самозащита - когато днес прочетеш 20 пъти една грешно написана дума, на 21-ия ще я напишеш така и ти.
То4но така, това явление ве4е се проявява при мен, като следствие на факта, 4е напоследък 4ета може би пове4е в интернет, отколкото книги. То и в книгите, които са нови издания, е пълно с грешки, между другото. Жалко за тях. И за мен. И за вси4ки нас, щом ставаме толкова неграмотни като нация. Едно време песни4ката за азбуката, за езика, напред, науката е слънце, ехееее...беше въпрос на 4ест и гордост. Сега сме просто едни потребители. Или по-скоро сега сме едни прости потребители Confused Както на интернет, така и на езика.

Общи условия

Активация на акаунт