Серклаж при първа бременност, а при втората?

  • 38 687
  • 157
  •   1
Отговори
  • Мнения: 177
  Здравейте, искам да попитам има ли такива майчета, износили бебчетата си през първата бременност със серклаж, а после при втората да не се е е наложило? Тоест задължително ли е, ако едната бременност е протекла със серклаж, при втората пак да се слага?
  Аз имам една неуспешна бременност, приключила в 25 г.с., без серклаж, с много проблеми, кървенета и контракции и една успешна бременност, този път със серклаж,  без кървене но с мнооооооооого контракции, въпреки хапчетата.
 И сега отново съм бременна, но се притеснявам, лекуващия ми лекар ми казва, че не е задължително този път да се постави серклаж, ще ме следи и ако има нужда тогава. Но тази недостатъчност на шийката, поради която се налага да се сложи серклажа и поради която тя се скъсява, може ли просто така да изчезне?
 Моля, ако има някой в моето положение или някой, който има наблюдения по въпроса, да пише!
 Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 320
Здравей   bouquet

Не мисля, че е  задължително и втората бременност да е със серклаж  Peace Аз също имам една неуспешна бременност в 21 г.с. трябвало да ми направят серклаж, сега отново съм бременна вижда се в коя седмица съм, доки отначало много ми следеше шийката и ми изписа профилактично утрогестан влагалищно 3х1 така просто за всеки случай и каза, че ще ми направят серклаж само ако се наложи, засега слава богу всичко е ок дори намалихме утрогестана само вечер, така че не се притеснявай твоя лекуващ правилно ти е казал нека те наблюдава и ако се наложи тогава ще ти направят, а сега се успокой и не притеснявай излишно  Peace

Стискам палци всичко да приключи добре и накрая да гушкаш едно хубаво бебче   bouquet

# 2
  • Мнения: 39
Здравей! Аз лично за себе си след една неуспешна бременност с аборт в 26с. избрах да направя серклаж. Цервикалната недостатъчност щом е подтвърдена не изчезва. Шийката на матката не може да се възстанови. Виждам, че си с малко дете, затова те съветвам да намериш помощник за него и лежане. След конски дози магнезий и много лежане аз износих 4кг. бебе, което се роди по нормален начин в 39с. Пожелавам ти същият успех и да гушнеш едно хубаво здраво бебе!

П.П. Ако започне скъсяване на шийката задължително серклаж! Виж и другите методи чрез поставяне на пръстен.

# 3
  • Мнения: 196
Здравей аз имах същата дилема, като теб! 1- неуспешна бременност в 25 г.с. втора износена на легло със серклаж и много хапчета Трета, за която казаха че има шанс без серклаж - завършила с аборт в 19 г.с!!!! Не искам де те плаша, но след аборта много лекари потвърдиха, че при недостатъчност на маточната шийка - серклажа е задължителен. Съжалявам много, че тогава не потърсих и още едно лекарско мнение!
 Още веднъж казвам, че не искам да те плаша и тревожа, но съвета ми е - потърси още едно компететно мнение!
 Hug Стискам палци всичко да е наред!

# 4
  • Мнения: 177
 Благодаря ви за отговорите и съветите! Аз се консултирах с втори лекар и той ми каза, че според него трябва да се направи превантивно серклаж. И така след 2 седмици влизам в болница. Стискайте палци всичко да мине добре.
 Благодаря още веднъж и успех на всички!

# 5
  • Мнения: 4 758
Благодаря ви за отговорите и съветите! Аз се консултирах с втори лекар и той ми каза, че според него трябва да се направи превантивно серклаж. И така след 2 седмици влизам в болница. Стискайте палци всичко да мине добре.
 Благодаря още веднъж и успех на всички!

Добре си решила! Както и по-горе са писали - слабостта на маточната шийка не изчезва от само себе си.

Аз имам една успешна бременност до 30 г.с. със серклаж. Сега се консултирах с трима лекари за следваща бременност - въобще не стои въпроса да не се направи отново серклаж.

А това как щели да ти наблюдават шийката - не разчитай много на това. При цервикална недостатъчност шийката може да се отвори буквално за часове.

# 6
  • Мнения: 196
pipi 82  стискам палци и  - вярвай - вярата е силно чувсто, което в 99 % от случаите води до успех!!!! Hug

# 7
  • Мнения: 177
  Благодаря много силвър   Hug ! Ще пиша когато се прибера.
  И да - вярата  и положителното мислене са много важни!

# 8
  • Мнения: 216
стискам палци!
незнам дали  си спомняш но ти ме успокояваше ж темата за контракции вече се радвам на малката принцеса устискаш до 37 с голям зор!още са ми пресни спомените от последните месеци!
 
надяжам се всичко да е наред с теб и бебо и бременността да е по лека от предната!

# 9
  • Мнения: 177
 Здравей nattty,
 Да, спомням си, даже скоро се чудих какво стана с теб. Много се радвам, че всичко е минало добре! Честито! Да ви е жива и здрава малката принцеса и много да ви радва!
 Много се надявам този път да е по-лесно, благодаря за пожеланията и подкрепата!

# 10
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
първата ми бременност беше със серклаж на горещо - 20 г.с. + много лекарства без контракции и кървене....и изкарахме до 37 г.с., когато при срес тръгна радане;иначе верояятно и още щяхме да откараме

очакванията бяха въпреки серклажа да изгубим бебето...

при разговор с лекаря, на когото дължим всичко това ....директно каза за втора бременност - задължително серклаж на врене, но и аз така ще съм по-спокойно - всичко ще бъде под контро от ствсен рано и навреме ... и аз съм много по-наясно вече Peace

# 11
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Аз имам повторен серклаж, първия беше след две неуспешни бремености, въпреки серклажа родих недоносено дете, при следващата бременост серклажа беше задължителен. Прекарах и двете си бремености на легло с една шепа хапчета /втрия път бяха малко повече като доза/.

# 12
  • Мнения: 375
Здравейте момичета, изчетох информацията с интерес. И мен ме вълнува всички свързано със серклажа, понеже имам спонтанен аборт в 22 г.с. поради цервикална недостатъчност. Казаха ми, че втората бременност ще ми правят серклаж задължително. Сега изчаквам да минат 6 месеца от аборта и да започваме с опитите. Може ли да ми кажете с пълна упойка ли се прави и как се чувствате след това? Има ли болки от шевовете? Честно казано ме е страх, но ще изтърпя! Успех на pipi_82 със серклажа и лека бременност  Hug

# 13
  • Мнения: 177
Може ли да ми кажете с пълна упойка ли се прави и как се чувствате след това? Има ли болки от шевовете? Честно казано ме е страх, но ще изтърпя!

  Здравей Shana,
  Серклажа се прави с пълна упойка за 15-20 мин. максимум. Процедурата е проста, само се зашива шийката. Не е страшно, само не е много приятно излизането от упойката, но се издържа. Болки от шевовете няма, в началото има леко придърпване, но то минава в последствие.

 
Успех на pipi_82 със серклажа и лека бременност  Hug
Благодаря! Аз в понеделник влизам в болницата и после ще пиша с подробности!

# 14
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Дори и подръпване не съм чувствала, абсолютно нищо, все едно не е направен. Наистина, излизането от упойка е най-неприятния момент. Sick
За процедурата ми обясниха, че шийката се "тропосва" и конеца се стяга.

# 15
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
и аз да подкрепя споделеното - никаква болка, дори придърпване нямаше, все едно нищо не се е случило

от упойката - за 1 път не ми беше зле  Hug

# 16
  • Мнения: 39
Shana на мен ми бяха казали да изчакам 1г. след спонтанният аборт. При първия серклаж от упойката ми стана лошо и повърнах, но при втория лекаря ми обясни, че трябва да спра да се храня с твърда храна предният ден по обяд. Вечерта само кисело мляко, когато е празен стомаха няма проблеми. Само като се събудих от упойката много ми се ходеше по малка нужда. Иначе станах след 2часа и нямах катетър. Това е при навреме направен серклаж. Лежане му е майката!

# 17
  • Мнения: 375
Благодаря много момичета за споделеното  Hug  smile3525  Ще спазя съвета за твърдата храна. Честно казано досега не ми се е налагало да ми правят пълна упойка и не знам точно какво е чувството. Знам само, че като ходя на зъболекар трудничко ме пуска упойката.  Wink А катетър винаги ли се слага? И още нещо - разбрах, че освен серклаж има и друг начин за задържане - слага се силиконов пръстен. Знаете ли нещо повече, кое е по-добре?

# 18
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
аз нямах катетър, но и не е нужен Peace

# 19
  • Мнения: 375
Благодаря за отоговора Алена, аз попитах понеже jilieva1001 беше споменала, че е нямала и помислих, че слагат.  Wink

# 20
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Как се чувстваш след упойката зависи от самата упойка. Сега като се замислих, освен при двата серклажа имах упойка и при ревизия на матката след раждането /да махнат конците от разкъсалия се/, само първия път повръщах, другите два не се чувствах толкова зле. Първия път упойката не ме хвана както трябва и сложиха друга.

# 21
  • Мнения: 39
Катетър ми сложиха при първият серклаж, но той беше на горещо, т.е. бях с 2см. разкритие в 26с. След това го махнаха на сутринта.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Последните две бременности със серклаж, преди тях
спонтанни аборти в късни седмици. С две думи
докторите си вързаха гащите , а на мен шийката Wink

# 23
  • Мнения: 375
Free Will, при теб серклажа определено е дал резултати, погледнах съкровищата ти! Да са ти живи и здрави   Grinning

Някои знае ли какво стана с pipi_82? Последно писа, че влиза в болницата в понеделник, дали са я изписали? Thinking

# 24
  • Мнения: 177
  Здравейте,
  Направиха ми секлажа в сряда, мина много бързо и лесно  - за около 15 мин. Упойката беше много хубава, събудих се много лесно и после не усещах нищо, нито ме  болеше глава нито ми се повръщаше, само малко повече ми се спеше до края на деня. Няколко часа след серклажа корема ме болеше.  Включваха ми системи с кормагнезин и ампули ношпа и папаверин мускулно.  Имах леко кървене 2 дни, но вече всичко спря. Доктора каза, че шийката ми е била много скъсена и  без серклажа още 1-2 седмици съм щяла да издържа  Cry .
 Това е засега от мен! Ако някой нещо друго го интересува може да пита.
 

 

# 25
  • Мнения: 375
Браво Пипи  Hug Дано всичко да е наред докрая  Praynig
Да те питам колко дни беше в болницата? И изписаха ли ти лекарства, колко може да се разхождаш, постоянно ли ти казаха да лежиш?
Сега от конеца придърпва ли те отдолу? Ох, аз имам хиляди въпроси  Embarassed
Да се пазиш още повече сега! Wink

# 26
  • Мнения: 4 758
  Здравейте,
  Направиха ми секлажа в сряда, мина много бързо и лесно  - за около 15 мин. Упойката беше много хубава, събудих се много лесно и после не усещах нищо, нито ме  болеше глава нито ми се повръщаше, само малко повече ми се спеше до края на деня. Няколко часа след серклажа корема ме болеше.  Включваха ми системи с кормагнезин и ампули ношпа и папаверин мускулно.  Имах леко кървене 2 дни, но вече всичко спря. Доктора каза, че шийката ми е била много скъсена и  без серклажа още 1-2 седмици съм щяла да издържа  Cry .
 Това е засега от мен! Ако някой нещо друго го интересува може да пита.
 


Добре, че не си послушала първия лекар! Къде ти правиха серклажа? И моята шийка беше много скъсена при серклажа - около 1 см. Sad Казаха ми, че много трудно са намерили какво да я шият.

Желая ти успешен финал!

# 27
  • Мнения: 177
Да те питам колко дни беше в болницата? И изписаха ли ти лекарства, колко може да се разхождаш, постоянно ли ти казаха да лежиш?
Сега от конеца придърпва ли те отдолу? Ох, аз имам хиляди въпроси  Embarassed
Да се пазиш още повече сега! Wink
Все още съм в болницата, вече не ми вливат системи, но ми бият мускулно инжекции, като постепенно заместват ампулите с таблетки. Надявам се, ако всичко е наред, в понеделник да ме изпишат. 
 Конеца изобщо не го усещам, нищо не ме придърпва.
 За хапчетата - мисля, че ще ми изпишат, но ще пиша пак със сигурност.
 За разходките и лежането нищо още не са ми казали.

 Успех на всички от мен!

# 28
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
къде ти правиха серклажа? кой лекар?

# 29
  • Мнения: 191
Здравейте момичета!Аз преди 10 дена загубих моето бебче в 25г.с. и се чувствам много зле психически Cry Cry CryАз съм с Ин витро-второ.Нямам уточнена диагноза,но това което четох в нета намерих че е цервикална недостатъчност.Моята докторка от София ми каза при следваща бременност-серклаж.В Бургас  на жен.консултация ми казаха същото.След 3 месеца ще разбера със сигурност какво ми е.Интерисува ме в коя Болница сте ходили,колко парички струва серклажа и всичко което може да ми помогне?

# 30
  • Мнения: 4 758
m@lena, съжалявам много.  Hug Дано бързо се възстановиш за следващ опит.

В коя клиника прави инвитрото? Аз бях в Малинов и там д-р Сигридов прави серклажи - струва 350 лв. На мен ми го правиха в Тина Киркова и беше по ЗК.

Виждам, че си от Бургас - вероятно е най-добре там да ти го направят, за да не пътуваш много-много.

# 31
  • Мнения: 191
jp здравей!При д-р Владимиров.А в Бургас просто незнам дали има спец.по тази работа.Четох ,че не са добри .Взимаш направление от личния лекар ли?Колко време лежа в болница?

# 32
  • Мнения: 4 758
jp здравей!При д-р Владимиров.А в Бургас просто незнам дали има спец.по тази работа.Четох ,че не са добри .Взимаш направление от личния лекар ли?Колко време лежа в болница?

На мен щяха да ми правят серклажа в Малинов, но имах кървене, което не можеха да овладеят. От Малинов ме пратиха в Тина Киркова с епикризата и там просто ме хоспитализираха. Не съм взимала направление, но при мен беше по спешност цялата работа.

Не мисля, че серклажът по ЗК ще е някакъв проблем. По-важно е да намериш лекар, на когото да разчиташ. Не е само серклажа - но и след това трябва внимателно проследяване. Иначе самата процедура е доста рутинна и едва ли е нужен кой знае какъв специалист за нея.

За самия серклаж не се лежи много. Някои даже си тръгват същия ден - особено в малките седмици.

Като цяло - не се тревожи за това, не е нищо страшно. Просто използвай времето да се огледаш за лекари и болници - защото явно следващата ти бременност ще има нужда от сигурно следене.

# 33
  • Мнения: 191
Благодаря ти за бързите отговори.След като се направи серклажа какво следва имаш предвид много следене за инфекции ли?Ти какво правиш по въпроса.Извинявай за многото въпроси.

# 34
  • Мнения: 4 758
Благодаря ти за бързите отговори.След като се направи серклажа какво следва имаш предвид много следене за инфекции ли?Ти какво правиш по въпроса.Извинявай за многото въпроси.

Най-вече следене за инфекции, да. Редовна микробиология, евентуално кръвни изследвания. Пазене от болести, намалена физическа активност, преглед на състоянието на шийката и серклажа - такива работи.

Не се притеснявай, при ранно направен серклаж, шансовете за успешен край са много големи.

# 35
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Зависи много и от конкретния случай, но лежането си е част от нещата. Особено при напреднала бременост, когато и плода оказва натиск, просто земно притегляне.  Не пътувай никъде за серклаж, направи го в Бургас, не може там да няма добри лекари. Моите си бяха по ЗК, независимо, че втория път всеки месец по два пъти посещавах лекаря в частния му кабинет.

# 36
  • Мнения: 191
Незнам за добри доктори при нас ,но ще се позаинтересувам.Благодаря ви момичета за отговорите.

# 37
  • Мнения: 375
m@lena, много съжалявам за случилото се! Напълно разбирам какво преживяваш  Hug Аз изгубих моето бебе в 21 г.с. поради същата причина като теб - цервикална недостатъчност. Беше ми първа бременност и се следях при не достатъчно компетентен гинеколог. На мен също ми казаха, че следващата бременност ще ми правят серклаж. Както и другите момичета са те посъветвали, най-добре го направи в Бургас, ( аз също съм от Бс  Wink ) за да избегнеш пътуването и всички свързани с него дискомфорти. Аз съм решила да ходя при д-р Ангелов, работи в 4-та поликлиника в Бургас и в Life Hospital. Друг добър лекар знам, че е д-р Георгиев, но той работи само на частно в кабинета си и в Дева Мария.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Здравейте момичета!Аз преди 10 дена загубих моето бебче в 25г.с. и се чувствам много зле психически Cry Cry CryАз съм с Ин витро-второ.Нямам уточнена диагноза,но това което четох в нета намерих че е цервикална недостатъчност.Моята докторка от София ми каза при следваща бременност-серклаж.В Бургас  на жен.консултация ми казаха същото.След 3 месеца ще разбера със сигурност какво ми е.Интерисува ме в коя Болница сте ходили,колко парички струва серклажа и всичко което може да ми помогне?

И двата секлажа в Майчин дом Варна при д-р Капка Атанасова.
Цената беше 400 лв сега гледам, че са я вдигнали Thinking
http://maichindom-varna.com/article.php?ref=art_prices2
Горе главата ще си износиш следващото бебче, минах по
този път два пъти, важното е да имаш пълно доверие на
лекаря си и да вярваш, че всичко ще приключи по-най добрия
възможен начин Hug

# 39
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
моят серклаж беше в Токуда по каса, доплащане 150 лв

# 40
  • Мнения: 191
Shana аз вечерта когато отидох в болницата в патология д-р Ангелов беше на смяна и после в родилното пак дойде и накрая той ми направи кюретаж без упойка CryИскам само да ти кажа че аз лично не съм доволна от този лекар.Имах и бъбречна криза в13 или16 г.с. и понеже съм ин витро и бях с хиперстимулация от която получих и кисти той реши,че имам тумор и веднага трябвало да ме оперира.Аз отказах разбира се.Обадих се на доктора в София който ми прави ин витрото и той каза да си ми лекуват бъбреците и толкова без да ме пипат.Е бебето си живя и без тази операция до преди 12 дни и кисти нямах.Надявам се да не съм навредила на мнението ти Rolling Eyes.Кога ще ходиш за серклаж?

# 41
  • Мнения: 375
Милата, серклаж без упойка звучи страшно!  Tired Face Не знам защо се е случило така, на мен той ми направи аборта, в моя случай си беше като раждане. В системата ми сложиха антибиотик и някаква слаба упойка. Обърна ми много внимание и наистина ми помогна. Моя случай беше и сложен - плода беше обърнат напречно, водата ми изтече и на практика нямаше как да излезе. Тогава той  се опитваше да го обърне, това продължи към час. Като се разбра, че няма да стане Ангелов направи плодораздробяваща операция. Ако не беше я направил трябваше да ме режет, т.е. чакаше ме секцио. Като приключи всичко говорих с акушерките и сестрите и всички ми казаха, че е добре, че съм попаднала на него, защото нямало кой друг в града да ми направи тази плодораздробяваща операция.
А за серклажа, има неопределено време до тогава, тъй като не съм бременна в момента. Изчаквам да мине време и ще започнем с опитите, когато док разреши. Засега събирам колкото мога инфо, за да съм информирана какво ме чака.  Peace

# 42
  • Мнения: 191
Shana съжалявам много и за теб мила.Направи ми кюретаж без упойка,а не серклаж.Аз също си родих бебето и беше седалищно,като се пукнаха водите и моито бебе застана напречно но д-р Факалиева се справи много добре,дори извика екип ако има мал шанс да се спаси бебето ,но то почина след като изтекоха водите ми.Нямам думи да опиша колко съм празна отвътре.Кажи как се справяш,защото аз психически не съм много добре.Кога загуби своето бебче?Аз на 05.11.2010 г.

# 43
  • Мнения: 191
Здравейте -искам да попитам какво знаци серклаж "на горещо"?Моля някой да отговори Praynig

# 44
  • Мнения: 4 758
Здравейте -искам да попитам какво знаци серклаж "на горещо"?Моля някой да отговори Praynig

Значи, че вече има разкритие и може би мехурът е тръгнал да слиза през шийката. Шансът за успех при такъв спешен серклаж е доста по-малък.

# 45
  • Мнения: 191
jp Благодаря ти много за отговора.

# 46
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
употребява се и в общия смисъл, когато се прави след обичайно подходящото време - мисля беше до 16  г.с. ....ако се прави по-късно, независимо от причината се счита, че е "на горещо"

# 47
  • Мнения: 1
Zdraveite,pi6a vi ot Valencia,España,zabremeniah 4rez invitro,na 20 semica imah spontanen abort.Sega pri vtorata mi bremenno nastoyah da mi napraviat cerclaj,no lekarite kazaham4e ve4e ne s epravel,4e samo triabva da leza,no a zmnogo nastoyah i mi go napraviah...no pri za6ivaneto zahvanali niakakav kravonosen sad...imah strahoteh kravoizliv,lezah 2 sedmici,tu karve6e tu spira6e.Izpisaha me i na sledva6tiya den imah bolki i vidiaha 4e cipata izleznala mezdu koncite na 6eva!!!Bebeto be6e dobre,noim i kazaha,m4e niama nadejda...vdignah temperatura,kazaha mi 4e moze da sam polu4ila infekciya ot cerclaja...i zagubih momi4enceto si.Sega si mislia seriozno da otida v BG i tarsia dobar specialist po tazi tema,ako niakoi moze d ami pomogne.Imam po.kasa 6iika na matkata poradi konizaciya,imah hpv,blagodaria vi.

# 48
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
в Токуда, д-р Колева

# 49
  • Мнения: 359
Здравеи дано да успея да ти помогна . Аз също съм с инвитро процедури . Няколко жени докато лежах в болницата направиха спонтанни аборти след такава процедура в големи седмици в това число и аз . Ако лекарят ти е преценил че не трябвало да правиш серклаж може ми е трябвало да му се довериш. Серклажа също не дава 100% гаранция. Прави се само когато наистина има показания за това . При първата ми бременност бях без серклаж и аборт в 20 г с . При втората със серклаж и аборт в 17 г с.
Преди да забременееш следващия път си направи някои иследвания микробиологични и виросологични , Цитомегаловирус, Уреоплазма Токсоплазмоза Мукоплазма и Хламидия задължително + стандартните за бактерии Гарданела вагиналис, Е.коли , Стрептококо и т.н. Лекарите ги знаят.
При мен има и оперативно скъсяване на шийката и серклаже е задължителен но ако ти нямаш скъсяване не е било необходимо. Освен това серклаж се прави от много опитен специалист.
Освен това не е задължително ако при първа БР си била с серклаж и втората да е . Това е само по преценка на лекаря.
Аз не мога да ти препоръчам лекар защото въпреки вниманието и грижите които съм получила от моя лекар все още не съм стигнала до заветната мечта да износя и да имам свое дете . Прочети статиите на ч а.л.е.н.а Тя е една от успелите жени .

# 50
  • Мнения: 4 758
Аз да попитам нещо тези, които са били със серклаж.

При моята бременност около 26 г.с. започнах да усещам нещо като пробождане и прерязване горе-долу при серклажа. Понякога беше толкова силно, че не може да заспя. Питах лекарите си. Единият само каза, че не било нормално, а другият - че не можело да усещам нищо, защото на шийката нямало нервни окончания и не може да боли.

Тук-там съм срещала разкази на други жени, че това означавало, че конецът "прорязвал".

Имали ли сте подобни усещания и на какво се дължат?

# 51
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
не съм имала никакви - от описаните неудобства

към края имах на моменти леко парване при уриниране, което според мен няма общо  Peace

# 52
  • Варна
  • Мнения: 729
Здравейте,
не мога да дам съвет по темата, но бих искала да споделя моя опит. Преди около 2 месеца направих аборт в 22 г.с.  след "горещ серклаж" и диагноза "недостатъчност на маточната шийка", беше ми първа бременност. В 21 г.с. се оказа, че имам пролабирал мехур и изтичащи околоплодни води, въпреки всички усилия седмица по- късно изгубих бебето...
Що се отнася до следваща бременност профилактичният серклаж е единствен вариант за износване докрай и въпреки големия процент успяваемост на процедурата отсега изпитвам страх дали всичко няма да се повтори.

Съжалявам, че коментарът ми не е точно по темата, но исках да споделя с някой, който разбира как се чувствам...

# 53
  • Мнения: 39
Miilla напълно те разбирам как се чувстваш, при мен ситуацията беше сходна, само че изгубих втора бременност. При следващата бях със серклаж поставен на време и лежане и резултата е

така че си струва да опиташ! След време разбира се когато си физически и психически готово!

# 54
  • Флоренция
  • Мнения: 119
здравейте момичета !
И аз като вас родих дъщеря ни в 23г.с+4 поради цервикална недостатъчност и след 3 дни ни напусна.
Серклъжа е много стара прктика която се практикува  още от 50-те години на 20 век и по този начин са износени много деца ,но за съжаление цервикалната недостатъчност се установява късно ,поради което при следваща бременност е задължителен...
в последните години е разработен силиконов пръстен ( песар ) които се поставя без упойка при геникологичен преглед с цел избягване на инфекции които могат да се получат от конеца и аз лично за себе си сам решла че е по добрия вариянт . Вие Какво мислите по въпроса ?????
При мен се появиха контракции които лекарите не можаха да овладеят и се стигна до раждане след 2 седмици в болница ( не ми даваха нищо през този период ) вкючиха ми системите но уви без резултат и сега и аз като вас търся отговори да се презастраховам защото не знам дали ще преживея следваща загуба....
Какво ви казаха за контракциите ?????
Приятна вечер ви желая

# 55
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
аз нямах контракции, но пих медикаменти и ми правеха терапии в болница  Peace

# 56
  • Варна
  • Мнения: 729
jilieva1001  благодаря за отговора! Колко време след аборта ти "разрешиха" да забременееш отново? Някои казват , че е по- добре да се изчака по - дълго време, а други смятат, че след два цикъла организмът влиза в ритъм.

По въпроса за контракциите - аз нямах, но през целия престой в болницата ми вливаха магнезий. След като имаше данни за инфекция го спряха и тогава ме сложиха на окситоцин.

За силиконовия пръстен за първи път прочетох във форумите и не успях да намеря много допълнителна информация. Прочетох няколко статии от американси сайтове за цервикалната недостатъчност, но и там коментираха различните техники за поставяне на серклаж.  Ще ми е интересно да прочета нещо допълнително и дали няма ограничения в случаите, в които може да се постави пръстена.

# 57
  • Мнения: 359
Miilla , много съжалявам за преживяното. Аз също съм с аборти поради същата причина..
А твоята шийка била ли е оперирана преди това или горена .въобще имала ли си някаква интервенция свързана с нея?

При следваща БР ще  е добре да се направи нещо отколкото нищо ,но по-рано най-късно до 16гс.

Относно колко време да се изчака .Поне 3цикъла като не броиш 1-ви естествен след аборта. До тогава лигавицата ще се е въстановила . По-рано лекарите не са ме съветвали с думите че при аборт в голям месец лигавицата е доста изтанена и ако се зачене може да се стигне до спонтанен аборт но в по-малък месец. Има определена дебелина която да достигне и да е подходяща там да се инплантира ембриона.

Последна редакция: нд, 23 яну 2011, 18:26 от azzia

# 58
  • Мнения: 177
  Miilla, аз също съм с аборт в голяма седмица - 25, имах много контракции, след което ми бяха казали да изчакам 6 цикъла. Аз забременях на петия, направиха ми серклаж в 17 г.с. , имах много тежка втора бременност, но устискахме до края и сега си имам едно малко сладко съкровище!

  Така, че не се предавайте! Знам, че е трудно, но резултатът си заслужава

  През третата ми бременност също съм със серклаж и се надявам да стигнем до края. Докторът ми се двоумеше за серклажа и затова и пуснах тази тема, и потърсих и  второ мнение. И в крайна сметка ми го направиха, този път в 13 г.с., при което се оказа, че шийката ми е била много скъсена и е щяла да издържи най-много още 2 седмици.
  Затова, ако се съмнявате потърсете второ, ако трябва и трето мнение -  за съжаление, ако ние не поемем инициативата, няма кой друг  - лекарите много не ги интересува. Моят доктор  ми беше казал, че ще наблюдава шийката, но така я е наблюдавал, че не е забелязал, че почти се е скъсила  #2gunfire !

# 59
  • Варна
  • Мнения: 729
Благодаря ви за куража!

Шийката ми е горена с електрокоагулация. След това имах доста съмнения дали е имало нужда от горене, но в него момент се доверих на въпросния лекар, който знаеше, че се опитвам да забременея...Но повече и не отидох при него.  Когато лежах в болницата след горещия серклаж, попитах един от лекарите дали електрокоагулацията би могла да е причина за цервикалната недостатъчност, но отговорът беше отрицателен. Обясниха ми , че за разлика от конизацията, електрокоагулацията не би могла да доведе до такъв проблем.  Иначе нямам никакви други предишни интервенции..

Намерих инфо за песариите и се оказа, че се използват при цервикална недостъчност от много години, мисля още от 60-те, но поради някаква причина не са особено популярни, поне в САЩ или поне според статията, която намерих Simple Smile  Ако някой го интересува, това е заглавието: "Alternative Treatment for a Short Cervix: The Cervical Pessary" - Vanita Dharan, MD; Jack Ludmir, MD

# 60
  • Флоренция
  • Мнения: 119
Здравейте момичета ето какво намерих за песари ,мисля че ще ви е интерсно !
http://www.biomedcentral.com/1471-2393/9/44
приятна вечер

# 61
  • Мнения: 39
И аз имам електрокоагулация и от направена 2 месеца преди да забременея. Доктора който я прави каза, че не е проблем, но този който следи бременността ми се накара. Въпреки това родих естествено.

# 62
  • Мнения: 177
 Здравейте, пиша за да информирам какво става с моя серклаж - слава богу засега всичко е наред, удържа бебето все още  Simple Smile . Шийката ми е скъсена повече от 50 %, но нали затова е серклажа и засега си върши работата - дано да издържи още един месец.
 Имам някаква инфекция, която лекувам, но доктора каза, че това нямало връзка със серклажа. Освен това съм с доста чувствителна матка и гледам да лежа колкото мога повече -  незнам дали тоав има връзка със серклажа, но може и от него да имам контракции. Пия доста хапчета и като станат по-силни контракциите влизам в болницата на системи и инжекции.

 Това е засега от мен, стискайте палци още 4-5 седмици да успеем да устискаме!
  Успех на всички!

 

# 63
  • Флоренция
  • Мнения: 119
Стискам палци а ти си почвай повече ...
Не останааааа   bouquet
успех момичета !

# 64
  • Мнения: 359
пипи82Стискам ти много палци. Лежи повече .И да ни се похвалиш после с едно хубаво и здраво бебче

# 65
  • Мнения: 177
Ох, благодаря момичета  Hug !  Още малко останааааа Praynig !

# 66
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
стискай, стискай  Hug Hug  bouquet

# 67
  • Мнения: 177
  Вече сме почти накрая  Simple Smile ! Днес бях на лекар и той каза някъде десетина дни преди термина ще насрочим секциото, така че още малкоооооо... Но дори и сега да тръгне раждането,  серклажа вече си изпълни задължението!
 Пожелавам успех на всички и не се предавайте!

# 68
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
Браво - успешно към финала  Hug

Кой лекар и къде правиха серклажа?  Hug Rolling Eyes
Къде и при кой лекар ще раждаш?  Hug  bouquet

# 69
  • Мнения: 1 868
Айде и в тази темичка за серклажа да се включа Wink
Аз съм с два аборта по типа на цервикалната недостатъчност и сега съм бременна със серклаж направен още в 10г.с., с конизация съм и се моля да изкарам до край Praynig
pipi_82 радвам се за теб и да знаеш голям кураж даваш на треперещите от ужас като мен, стискам палци при теб всичко да мине като по вода Praynig  Hug

Последна редакция: пт, 29 апр 2011, 22:05 от motoneti

# 70
  • Мнения: 177
Браво - успешно към финала  Hug

Кой лекар и къде правиха серклажа?  Hug Rolling Eyes
Къде и при кой лекар ще раждаш?  Hug  bouquet

Аз съм от Смолян и тук ми правиха серклажа. Едва ли ще ти е от полза името на лекаря, той ми прави серклажа и при него ще раждам!

pipi_82 радвам се за теб и да знаеш голям кураж даваш на треперещите от ужас като мен, стискам палци при теб всичко да мине като по вода Praynig Embarassed

 Благодаря motoneti, И аз стискам палци на всички ви!

# 71
  • Мнения: 177
Момичета, секциото е насрочено за понеделник  ooooh! , стискайте палци  Praynig !

# 72
  • Мнения: 1 868
Стискам мацка, всичко ще е наред Praynig

# 73
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
 Peace Praynig Hug

# 74
  • Флоренция
  • Мнения: 119
хайде стегна ли куфара успех в понеделник!!!
 Praynig Praynig Praynig Praynig Praynig за вас

# 75
  • Мнения: 177
Имаме си малка принцеса - Елица, 2580 гр, 48 см! Не дочака понеделник, тръгна в събота - 7 май. Вече сме си вкъщи, живи и здрави и много щастливи!
 Сърдечно благодаря на всички, които ме подкрепяха и стискаха палци!
 Желая Ви успех и много кураж!

# 76
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
е, браво    bouquet Hug браво на Вас, много хубави резултати; честито

вече у дома?

# 77
  • Мнения: 1 868
Страхотна новина Heart EyesЧестито мила да ти е жива и здрава малката принцеска и само радост да ти носи  bouquet  bouquet  bouquet

# 78
  • Флоренция
  • Мнения: 119
Pipi da ti e jiva i zdrava malkata princessa !!!!
Mnogo tzeluvki i na dvete   bouquet
Vajno e che vsichko e nared !!!
p.p. izvinete za latinitzata Embarassed

# 79
  • Мнения: 1 868
Мацки да попитам, всичко изчетох в нета ама все пак, излезъл ми е резултата от секрета аз звънях в лабораторията да питам и ми казаха че имам лека бактериална вагиноза и лека кандидоза вие какво мислите, някоя имала ли е такъв проблем и как го реши SadБллагодаря ви предварително  Hug

# 80
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
кремчето канестен

но все пак лекар да си реши; антибиограма няма ли?  newsm78

# 81
  • Мнения: 1 868
Сигурно има, но утре мъжо ще ходи при доктора да вземе резултата и рецептата, подозирам, че ще ме подкарат с антибиотици Sad Хич не ми се ще, ама каквото такова.А кремчето как ще подейства и на вътре Thinking

# 82
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
е  Hug кремчето основно облекчав дразненето  Peace

но ако така или инче ще ти слагат антибиотик по други причини  newsm78

щом са леки и нямаш неудобства - може д ане се предприема нищо, но да те следят или при оплаквания да те видят пак  Peace

# 83
  • Мнения: 1 868
Няма да ми дават антибиотик по други причина а евентуално за този резултат Peace

# 84
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
за напред колко често ще ходиш на консултация?

# 85
  • Мнения: 1 868
Мацка, ако питаш мен на всеки две седмици PeaceА иначе за тази бактериална вагиноза, аз оплаквания нямам, и по принцип май много не назначават лечение, но при дами със серклаж е задължително, та ще ви се похваля док какво ми е назначил SickСлед тези антибиотици ми е умряла цялата флора и за това, говорих с една приятелка лекарка и тя каза, че по скоро би се изненадала, ако след толкова лекарства няма нищо на секрета, та така, важното е да се излекува Praynig

# 86
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
на мен са ми казвали, че около серклажния конец винаги се звъжда по нещо, така, че - по скоро очаквам нищо да не ти изпишат - само да следят дали се покачва  newsm78

# 87
  • Мнения: 1 868
Айде рецептата е и от пред и от зад Wink
Флажил глобули, Гино дактарин и Флоражин, казаха, че ако не съм със серклаж нямало да се лекувам ако нямам оплаквания, но при мен било важно всичко да е стерилно едва ли не, така че действам PeaceСлед толкова силни антибиотици нямаше как да не е така, но здраве да е важното е бързо да се справим с проблема Praynig

# 88
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
във всички случаи е по-добре да се вземат мерки, от колкото нищо да не се прави .....

изобщо има голямо нехайство при проследяване на бременност и ... много травми ....

# 89
  • Мнения: 1 868
Еми това е, петнадедсет дни общо става лечението и после нов секрет и да си видя бебчо, едва ще устискам до прегледа, ама търпение му е майката Wink

# 90
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
да ...и за мен - това да видя бебешон как се гуши в плацентата беше ....  Hug Hug Hug

# 91
  • Мнения: 216
Честито Пипи82!
Много отдавна не съм влизала в темата
Браво на теб устискала до края много се радвам! Hug

# 92
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
отдавна никой не е писал Wink  Hug как сте дами?  Rolling Eyes Heart Eyes

# 93
  • Мнения: 1 868
С много страх още стискам кълки, дай Боже да успея Praynig Във вторник съм на преглед и си чакам резултата от поредният секрет дано няма гадинки PraynigКато гледам всички освен мен са прескочили страшните седмици, което ме обнадеждава Wink

# 94
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
кои са страшните седмици?  newsm78 Rolling Eyes да мине 26г.с. ли?

разбира се, че ще ги прескочиш  Hug

дори да има гадинки - ще ги помолите да напуснат Wink))   bouquet

# 95
  • Мнения: 1 868
Да мила първата цел ми е 26г.с., след това 28г.с., след нея 30г.с. и после нямам цел, само мечта бебчо да се роди жив и здрав Praynig

# 96
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
еее, ами то малко остава  Hug

# 97
  • Мнения: 1 868
Малко е но е най трудното, но все пак имам вяра, че ще постигна успех Prayniga.l.e.n.a благодаря че ме подкрепяш миличка Hug

# 98
  • Мнения: 515
Здравейте,момичета!  Simple Smile
Бих искала да ви попитам за препоръка за лекар,който би дал наистина компетентно мнение,какви са шансовете ми да износя втора бременност,като след първата имам много разкъсана шийка,вследствие на серклаж.Задължително казаха при втора бременност-втори серклаж,но не шев,а гривна,защото тя не деформирала толкова шийката,и пак изходът от втора бременност бил съмнителен.А сега се боря и с репродуктивен проблем,което е безсмислено,ако изобщо нямам шанс...
П.П.И тези,които имате направен серклаж,при по-сериозни контракции,веднага в болница,защото може да се стигне до ампутация на шийката!
Много ви моля да ме насочите към специалист по патологична бременност,който да може да прецени реално шансовете ми,защото не искам да преживявам всичко това... Sad

# 99
  • Варна
  • Мнения: 729
Джинджър -  за София много хвалят др Сигридов .
Влез в темата за серклажа - нуждата от него или лежащи бъдещи майки, там повечето сме със серклаж, мисля ще могат да те насочат. 
Аз съм с втори серклаж, т.е. бях - вчера ми го махнаха, нямала съм проблеми.  Вторият го сложиха 7 месеца след края на предната бременност. 
В другата тема за серклажа коментираха за песарите, но не знам къде и кой ги прави в БГ. Само знам, че като цяло те са за друг проблем и имат приложение и в нашия случай.

# 100
  • Мнения: 1 868
Джинджър 82 аз също мисля, че Сигридов е много добър вариант и ще ти кажа най точно какви са ти шансовете, мисля, че песар няма да свърши работа Peace
Успех ти желая от все сърце Praynig

# 101
  • Мнения: 515
Miilla, Мotoneti - много ви благодаря,момичета!  bouquet  bouquet

# 102
  • Мнения: 767
Здравейте момичета  Hug Hug
Изчетох за пореден път темата,искам да Ви попитам как да успея да си запиша час за доктор Сигридов знам че там са много натоварени,а от всичко прочетено си мисля че само той може да ми помогне.Повечето от Вас ме  знаят от проблемното ,накратно с 5 неуспешни бременности съм Sad,3 от които бях с серклаж но без резултат.Шийката ми е била доста разкъсана и последния път едвам са ме зашили,просто съм много отчаяна но се моля да ми се случи чудо...
Мотонети,Хариела честити Ви сбъднати мечти браво на Вас майчета   bouquet  bouquet  bouquet

# 103
  • Мнения: 1 868
benito_79 благодаря ти мила, да ти се връща двойно Praynig Hug

# 104
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Джинджър 82, имах твоя проблем, родих в 30г.с. при разкъсан серклаж. Следващото родих ден след като ми махнаха конците от серклажа, нищо по-специално не са ми правили. По-важното беше да нямам контракции, което беше почти невъзможно, но съм изключително благодарна на д-р Минев от Пловдив, който направи втория серклаж и ми назначи адекватно медикаменти. Ако си от София това име не те устройва, но се включвам повече за да ти дам кураж, можеш да си износиш детенце и в този случай!
Момичета, не се отпускайте и се пазете не само до 30 седмица, а поне до 34-35, бебчето ще има много по-големи шансове да се роди здраво. Горчив опит, за съжаление Cry

# 105
  • Пловдив
  • Мнения: 109
Здравейте, момичета не съм влизала в този форум от 2008 г. когато загубих бебчо в 18 г.с. болката и страха, че това ще се повтори бяха толкова големи, но надеждата умира последна. И аз съм със скъсена шийка доктора обаче каза, че няма нужда да се прави серклаж, което в известна степен ми вдъхна кураж. Забременях отново тази година, но не ми направиха серклаж, радоста ми беше до преди 5 дни когато в 22 г.с. загубих и второто си бебче. Болката е толкова изгаряща, но надеждата, че други момичета са минали по този път и са успели ми дава малко кураж. Радвам се, че я има тази тема и за всички мами успели да се справят с болката и страха и сега се радват на своите бебчета. Сега съм убедена, че следващия път задължително ще искам серклаж. Съжалявам ако съм писала малко объркано, но в мен бошуват толкова емоции и чувства, които за съжаление не мога да контролирам. Успех на всички желая и да има по-малко като нас.

# 106
  • Варна
  • Мнения: 729
Зундик - много съжалявам  Hug  Разбира се , че има надежда.  Ще си имаш още едно детенце.  Виждам ,че имаш едно голямо.  Имаме още две теми - всичко за серклажа и лежащи бъдещи мами, където аз намерих много подкрепа.

Преди една година изгубих момиченцето си в 22 г.с., след 4 м. забременях отново и сега чакам всеки момент, даже има шанс да пренося...  Но ми направиха профилактичен серклаж в 14 г.с. и после 5 месеца лежане, чак в 37 г.с. започнах да ставам по разходки и после в 38 ми махнаха серклажа, оттогава не съм се спряла. 

Когато събереш сили и кураж отново - в горните теми наистина сме събрали много информация.  Не се обвинявай, затова че си послушала лекаря си, сигурно е имал някаква идея да те посъветва така.

Много силно те прегръщам.  Разбирам и болката и страховете ти  Hug

# 107
  • Пловдив
  • Мнения: 109
Благодаря ти Miilla  думите ти и тези на всички успели мами наистина ми вдъхват сили.

# 108
  • Мнения: 1 400
В 18 г. с. на мен също ми откриха скъсяване на шийката, но лекарят ми каза, че серклажът бил остарял метод и не го препоръчвал. Обърнах целия нет и се оказа, че новият метод бил поставяне на силиконов песар, но в моя град никой лекар не го прави, а в това състояние вече не можех да пътувам никъде. Ядосах се, че хем едно нещо се отрича, хем не се предлага алтернатива и въпреки късната гестационна седмица (вече 19-та) и риска от инфекции се реших за серклаж. Мисля, че взех правилното решение, защото вече съм в 31 седмица с вклинен мехур и без конеца не бих издържала. Сега има риск от разкъсване на шийката (когато ходя или съм изправена ме боли ужасно от тежестта на бебето), но се радвам, че изкарах до тук. Та моя съвет е, при следващата бременност от рано да изчетеш цялата налична информация, да потърсиш не едно, а няколко лекарски мнения и сама да вземеш решение. Защото двама различни лекари ще ти дадат два различни съвета, но само ти можеш да прецениш, кое е най-добро за теб и твоето дете.

# 109
  • Варна
  • Мнения: 729
песарите не ги слагат масово в този случай дори и в чужбина.  Чела съм изследвания , че са алтернатива, но не задължително по- добра. Взела си правилно решение  Hug  успех до края.  Смятам, че ако не започнат родилни контракции преди да са свалили серклажа, няма риск от разкъсване.

# 110
  • Мнения: 4 758
Сега има риск от разкъсване на шийката (когато ходя или съм изправена ме боли ужасно от тежестта на бебето), но се радвам, че изкарах до тук.

ice_sparky, какво ти обясняват лекарите за тези болки? Аз имах подобни, но моят лекар ми каза, че на шийката няма нервни окончания и не може да ме боли тя.

Иначе болката беше остра - като прерязване с конец в действителност - но при мен се случваше предимно когато съм легнала.

# 111
  • Мнения: 1 798
Много  ме вълнува това  'врязване' и  лекар ли е казал,че  има риск от разкъсване на шийката,би следвало евентуални промени да са видими на ехографа.А и нали   има шийка,как  конеца да разкъса матката newsm78....
Може да има  разкъсвания ако тръгне раждане или  бъркам.

(айс спарки,писала съм ти лс)

# 112
  • Мнения: 1 400
minie mouse, двама лекари ми казаха, че има опасност шийката да се разкъса и ако получа кървене веднага да отида, за да ми свалят серклажния конец. На ехографа се вижда, че се е отворила откъм вътрешния отвор, вклинения мехур и дължината (1,7 см)., но основната причина за врязването на конеца е омекването. Това обаче се установява с вагинален преглед. Аз имам и постоянни контракции (въпреки високите дози магнезий и гинипрал), които често са повече от 7-8 за час и незнам, ако започне раждането, как ще разбера Thinking.

jp и аз съм чувала, че шийката нямала нервни откончания, но моя лекар приема болката съвсем сериозно. Ако не беше тя изобщо нямаше да разбера за скъсяването, защото на рутиния вагинален преглед през 14 г.с. всичко беше наред. На следващата консултация обаче поисках пак да ме види, защото бях започнала да усещам нещо като подпиране високо във влагалището и се оказа, че от шийката са останали само 2 см. Подпирането се превърна в силна болка към 6-ия месец. Усещам я не само директно в шийката, но и опашната кост (лекарят ми обясни, че се предава там по някакъв нерв) винаги когато съм права, ходя и по време на контракциите, а като по-дълго почивам на легло отшумява.

# 113
  • Варна
  • Мнения: 729
Ice - интересно, аз съм с втори серклаж и съм имала болки само след манипулацията.  Наистина контракциите са ти доста.  Аз пих нифедипин 3*1 за контракции до махането на серклажа. Започва се от 5 месец някъде.  Коментирай го с лекарите си, може да ти помогне.

# 114
  • Мнения: 177
Здравейте, момичета не съм влизала в този форум от 2008 г. когато загубих бебчо в 18 г.с. болката и страха, че това ще се повтори бяха толкова големи, но надеждата умира последна. И аз съм със скъсена шийка доктора обаче каза, че няма нужда да се прави серклаж, което в известна степен ми вдъхна кураж. Забременях отново тази година, но не ми направиха серклаж, радоста ми беше до преди 5 дни когато в 22 г.с. загубих и второто си бебче. Болката е толкова изгаряща, но надеждата, че други момичета са минали по този път и са успели ми дава малко кураж. Радвам се, че я има тази тема и за всички мами успели да се справят с болката и страха и сега се радват на своите бебчета. Сега съм убедена, че следващия път задължително ще искам серклаж. Съжалявам ако съм писала малко объркано, но в мен бошуват толкова емоции и чувства, които за съжаление не мога да контролирам. Успех на всички желая и да има по-малко като нас.

 Зундик, Много съжалявам за случилото се, мила! Но не се предавай! Тук има много момичета, минали през твоя път, включително и аз, които имат успешен финал. Много, много трудно се стига до него, с много физически и най-вече психически усилия, нооооо резултата е най-хубавото нещо на света ... и заради него трябва да се бориш!
 Съвета, който мога да ти дам, от моя опит, е да не се предоверяваш на лекарите - винаги, когато имаш дори и най-малкото съмненине, потърси второ, дори  и трето мнение - така, както направих аз при втората и третата бременност и така, както не направих при първата!  Не се притеснявай да питаш и изискваш от лекарите, ти трябва да си инициативната, не чакай те да ти предложат нещо, питай, разпитвай, настоявай, само не се доверявай напълно!
 Успех мила, знам, че изживяваш тежък период, но трябва да намериш сили, за да дочакаш хубавите моменти!

# 115
  • Мнения: 4 758

jp и аз съм чувала, че шийката нямала нервни откончания, но моя лекар приема болката съвсем сериозно.

Моето скъсяване беше без никаква болка - до по-малко от 1 см. Но в по-големите седмици бебето съвсем се беше смъкнално надолу и риташе право в серклажа.

Доста ме притеснява това, че ако шийката е много мека, може и конецът да не помогне да я задържи затворена.

Поне такива изводи си правя от разкази като твоя - защото лекарите, с които съм говорила, твърдят, че само силни контракции могат да разкъсат шийката.

# 116
  • Мнения: 14
здравейте момичета,цял ден чета вашите публикации и реших и аз да споделя своята болка.имам едно детенце на 6 години и ако не е то незнам дали нямаше вече да съм полудяла.имам две кухи яйца,един спонтанен аборт в 10 г.с мислех че при мен проблема е задържането но следващия беше в 20 г.с незнам как го преживях не бях очаквала че може да ми се случи нещо в тази седмица оказа се че имала съм скъсяване на шийката на матката и доктора изобщо не е видял и стана така че част от мехура беше попаднал във влагалището и няма връщане назад.родих го и след това ме преспаха за да видят дали съм се изчистила от плацентата.това стана на 1 февруари тази година.немога да опиша колко мъка и сълзи пролях само момченцето до мен ми даваше сили.но това не е всичко на 7 октомври  разбрах че съм отново бременна ,незнаех дали да се радвам.смених си доктора при обстоен преглед ми установи бремеността  и каза че задължително трябва серклаж.проблеми нямах и като станах в 16 г.с след поредния преглед каза че задължително в сряда на серклаж.след слагане на система и хапчета в сряда гладна жадна отидох.всичко беше наред,но след като ме събудиха ми казаха че серклаж няма защото мехура е паднал надолу и при слагане на конеца са го побутнали но явно се е спукал и е потекла околоплодна течност.като ми го казаха от тогава незнам на кой свят съм .казаха ми че при мен трябва по ранен серклаж около 12-13 г.с.чета вашите истории и мога само да ви пожелая много късмет и дано да си имате хубави бебчета .
а само ако знаете колко го искам знам че моите бебчета няма да ги върна но и незнам как да се зарадвам на евентуална бременност.

# 117
  • Мнения: 4 758
Да ви се оплача. Sad

Днес ходих при д-р Сигридов - той ми следи предишната бременност. Обясних му как трябва да правим серклаж и сега и т.н. и малко се скарахме.

Предишната бременност шийката ми поддаде в 14 г.с. Според него това значи, че е имало инфекция, а не че имам цервикална недостатъчност.

И иска да не бързаме със серклажа, а да наблюдаваме шийката през 2 седмици и да правим серклаж само ако започне скъсяване.

И сега съм в чуденка дали да му се доверя по въпроса. Много ме е страх, че може да се разтвори шийката съвсем бързо и без да разберем...

# 118
  • Мнения: 1 798
JP, и той знае,че шийката се отваря за часове. Но сигурно зависи каква е дължината й,знам ли...Мойта   и преди бременност си е  късичка, казали са ми  при следваща бременност -ранен серклаж(включително и  д-р Сигридов)

# 119
  • Мнения: 184
Здравейте момичета,
gotinata80  съжалявам за това,което си преживяла,дано следващия път да намерят правилото решение д-рите  Praynig
jp  може би доки  е  прав и не иска да прави напразно серклаж,все пак е операция.Този д-р май много го хвалят  newsm78
Да споделя и аз за серклажите,на мен с втората бременност не ми направиха серклаж,следяха ме на 2 седмици-шийка и за инфекции,но както и с първата бременност шийката се скъси в 22г.с.Взеха ме в болницата и 3 седмици не ми даваха да ставам от леглото,дори до 00.Шийката ми беше 0,6см,после стана около 1 см и започнах да ставам по малко,задържа се така стабилна и в 28г.с. ме пуснаха да лежа вкъщи,с времето шийката стигна до 2,9см,сега пак е 1,7см,но вече не е страшно.А с първата бременност след скъсяване ми направиха серклаж в 24г.с.,но след 2 седмици се спука мехура(вероятно от инфекция)и дъщеря ми се роди(слава Богу жива и здрава).А за разкъсване на шийка със серклаж-аз бях с контракции около 6 часа на 5-3 мин. преди да ми махнат конеца и тогава се роди беба,нямах разкъсване от конеца.Но може би има значение,ако бебето е по голямо  newsm78
Желая на всички да успеят  Hug

# 120
  • Мнения: 14
jp според мен щом доктора е казал че трябва направи го защото при мен стана за един ден в понеделник бях на преглед казаха ми че в сряда ще правим серклажа отидох в сряда и вече беше късно ,това е мое мнение но наистина белите стават бързо на никого не пожелавам това което аз преживях ,по точно се опитвам да го преживея.......mimikaplan благодаря ти за това че ми съчувстваш надявам се следващия път всичко да е наред,защото незнам дали ще преживея още едно разочарование......желая на всички много късмет  Hug
 

# 121
  • Мнения: 4 758
JP, и той знае,че шийката се отваря за часове. Но сигурно зависи каква е дължината й,знам ли...Мойта   и преди бременност си е  късичка, казали са ми  при следваща бременност -ранен серклаж(включително и  д-р Сигридов)

Ами там е работата, че ми каза, че не било вярно, че се отваря за часове. Каза, че тези, които се отваряли за часове, били заради инфекция и там нищо не можело да се направи.

При мен при предната бременност стана от почти 4 см на по-малко от 1 см за 5 дни. Ако не я бяха видели, просто щях да загубя бебето.

Не знам - много, много съм объркана. Не ми се стои на тръни и всеки час да си мисля дали пък точно сега вече не се е отворила. Честно казано, със серклаж ще ми е по-спокойно - но ще трябва да се откажа на Сигридов - а по принцип смятам, че е много добър лекар. Sad

mimikaplan, би трябвало 22 г.с. все още да може да се направи серклаж. Ама знам ли и аз вече...

# 122
  • Мнения: 4 758
Аз да допълня. Ходих пак при д-р Сигридов, занесох му всички документи от предната бременност.

Не се карахме този път, съвсем приятелски мина. Разбрахме се, че ще се гледаме всяка седмица за шийката. Той каза, че поема пълна отговорност този път да стигнем до девети месец - и аз като чух "девети месец", веднага приех. Simple Smile

Сега само се притеснявам за ФМ, че вече съм на години.  Praynig

# 123
  • Мнения: 1 798
jp, хубав договор сте сключили с доктора Hug
И за ФМ не мисли,  той има пациентки над 50;)Няма да  остане  проблем невидян;) А и вярвам,че няма да имаш никакви отклонения освен откъм големина на корема:)

Последна редакция: чт, 15 дек 2011, 18:05 от minie mouse

# 124
  • Мнения: 4 758
gp, хубав договор сте сключили с доктора Hug
И за ФМ не мисли,  той има пациентки над 50;)Няма да  остане  проблем невидян;) А и вярвам,че няма да имаш никакви отклонения освен откъм големина на корема:)

Благодаря ти за оптимизма.  Hug

Дано наистина този път мина без драми. Simple Smile

Успех докрая и на теб!

# 125
  • Мнения: 14
момичета какво е  ФМ извинявайте за въпроса но не го зная,пожелавам ви успех и дано всичко е наред  Hug

# 126
  • Мнения: 4 758
момичета какво е  ФМ извинявайте за въпроса но не го зная,пожелавам ви успех и дано всичко е наред  Hug

Фетална морфология. Simple Smile Това са ехографски прегледи на плода, които целят да установят дали има малформации и дали органите му се развиват правилно.

# 127
  • Мнения: 6
Здравейте мили мамчета   bouquet
Чакам това бебче 5 години и когато вече се бях отчаяла видях двете чертички на теста. Всичко в бременността си вървше добре до 25 седмица когато се наложи серклаж на горещо. Приеха ме с 1,5 см. разкритие , с полуизлязъл околопладен мехур от шийката и 1 см. дължина на шийката - нещата бяха трагични и плаках много. Сега вече съм в 30 г.с - лежа си и се надявам да устискаме докрая.
Стискам палци на всички  Hug

# 128
  • Мнения: 14
jp  мерси  Grinning Hug                                                                                                                                                                Vanya Damyanova  успокой се лежи си ако трябва няма да ставаш от леглото и всичко ще е наред ,стискам ти палци да устискаш до края Hug

# 129
  • Мнения: 6
jp  мерси  Grinning Hug                                                                                                                                                                Vanya Damyanova  успокой се лежи си ако трябва няма да ставаш от леглото и всичко ще е наред ,стискам ти палци да устискаш до края Hug

Благодасря за думите ! Няма как ще лежа само и само да си я износя и да се роди жива и здрава - пожелавам го и на всички мами с подобен проблем и дано сме все по-малко  Hug

# 130
  • Мнения: 4 758
Аз засега съм си още без серклаж - вече влизам в 17 г.с.

Всъщност добре, че не го направихме твърде рано, защото в 14 г.с. прокървих много силно.

После д-р Сигридов видя някаква инфекция в матката - точно над шийката, която почнала да се отваря. Бях една седмица на антибиотик венозно и сега според доктора долният сегмент на матката и шийката отново са затворени.

Той се кълне, че при мен не става дума за цервикална недостатъчност и че няма причина да планираме серклаж и съм решила да му се доверя. Дано да не полудея де - защото като минат няколко дни от поредния преглед и почват разни филми в главата ми.

Ако наистина не се наложи серклаж, ще си преосмисля всичко, което съм чела по въпроса.

# 131
  • Мнения: 106
jp, какво стана с теб... жалко, че сте напуснали темата, доста полезна е

# 132
  • Мнения: 4 758
Направиха ми серклаж в 21 седмица при шийка 2,5 см.

Родих в девети месец, всичко беше наред.  Peace

Пожелавам на всички спокойна бременност и големи здрави бебета. Simple Smile

# 133
  • Мнения: 38
Темата наистина е много полезна и за мен !И аз имам този поблем-първа неуспешна  бременност,приключила в 25 г.с:(За щастие втората ми бременност беше със серклаж и ве4е родих здрава и прекрасна дъщери4ка,макар и в 30г.с,след спукване на околоплодният мехур,.Сега съм бременна отново и ще ми правят серклаж най-вероятно до седмица,10 дни.Надявам се да устискаме поне до 36-37 г.с  Praynig Praynig Shocked Пожелавам успех на вси4ки ви!
Pеpi82 i jp,вие ми дадохте кураж! Hug  Радвайте се на прекрасните си слънчица !

# 134
  • Мнения: 14
Здравейте! Имам нужда от помощ, изчетох много... Първата ми бременност е безпроблемна, за щастие имам момченце на почти 4 години, сега чакаме второ, в 18-19 г.с. съм, докторът ми каза, че шийката ми е скъсена със 1,1 см. и  ми предложи серклаж, каза, че мога да издържа, но не е гаранция, затова за по-сигурно да направим въпросния серклаж. Бях и на второ мнение, наистина с толкова е скъсена, но другият доктор каза, че не е необходима тази процедура, особено при първа успешна бременност, защото и тя самата крие своите рискове и препоръча да пазя дивана и леглото повече, моля за съвет, според вас как е редно да постъпя?

# 135
  • Мнения: 1 400
Здравейте! Имам нужда от помощ, изчетох много... Първата ми бременност е безпроблемна, за щастие имам момченце на почти 4 години, сега чакаме второ, в 18-19 г.с. съм, докторът ми каза, че шийката ми е скъсена със 1,1 см. и  ми предложи серклаж, каза, че мога да издържа, но не е гаранция, затова за по-сигурно да направим въпросния серклаж. Бях и на второ мнение, наистина с толкова е скъсена, но другият доктор каза, че не е необходима тази процедура, особено при първа успешна бременност, защото и тя самата крие своите рискове и препоръча да пазя дивана и леглото повече, моля за съвет, според вас как е редно да постъпя?
Дължината на шийката не е толкова определяща. По-важно е да е твърда и плътно затворена, особено откъм вътрешния отвор. Серклажът наистина крие рискове и ако се направи без истинска необходимост може повече да навреди, отколкото да помогне. Първото раждане естествено ли е или със секцио?

# 136
  • Мнения: 14
Да, затворена е, единствено дължината е определяща в случая, имам и леки болки, които да кажем, че с повече почивка и магнезий, ги овладявам. Относно първата бременност - нормално с епидурална упойка, но без проблеми. Благодаря за бързия и адекватен отговор Simple Smile

# 137
  • Мнения: 4 765
Не съм лекар, но от опита си бих направила серклаж. Имам едно преждевременно раждане в 23-а седмица и втора успешна бременност със серклаж. При първата ми бременност шийката ми се скъси без никакви симптоми. На редовния преглед беше ок, три седмици по-късно шийката беше отворена на практика липсваше такава. Цяло чудо беше, че видяха това на ФМ и веднага ме оставиха в болница, но вече беше много късно. През нощта получих контракции и сутринта родих.

Особено като гледам, че имаш малко дете, не виждам как ще докараш много лежане и почивка, за да не скъси шийката още. Плодът тепърва ще натежава. Аз лично не бих рискувала. Може би и затова не мога да се реша на второ дете - пак ще трябва серклаж и много, много лежане, а с моя бандит не мога да си го позволя.

# 138
  • Мнения: 1 400
Вашият случай и този на авторката не са еднакви. Тя е износила едно дете без проблеми, което значи не не става дума за цервикална недостатъчност.

# 139
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
И аз бях износила едно дете без проблем, но следващото и със серклаж, лекарства и много лежане, се роди в 31г.с. , при това с увреждане.  Изобщо не рискувай, и след серклажа - по възможност ставане от леглото само за тоалетна. Не подценявай опасността, износването на дете е огромна отговорност. Много е важно серклажа да го направи добър специалист.

Серклажа няма да навреди на детето, после имам износено още едно,здраво дете, също със серклаж, роди се на другия ден след махането на конците.Само серклажа и медикаментите са го задържали.

Последна редакция: вт, 08 ное 2016, 07:16 от Ljuboznatelna

# 140
  • Мнения: 1 400
Серклажът може да навреди, защото увеличава риска от инфекции. При втората бременност мехура ми се спука в 30 г. с. именно заради такава инфекция. Родилен процес нямаше. Самата интервенция в толкова късна седмица също не е безопасна (20 г.с. е абсолютната горна граница). Ако е имало разкъсване на шийката при първото раждане, тогава при втората може да се наложи серклаж. Другият вариант е да има много силни контракции, които скъсяват шийката.

Последна редакция: вт, 08 ное 2016, 11:48 от ice_sparky

# 141
  • Мнения: 14
Имам леки контракции и лежа по цял ден, които впрочем сега понамаляха, на преглед съм на 19-ти, слагам Утрогестан, магнезий пия, да видим какво ще каже докторът. Честно казано мен ме притесни фактът, че съм в по-късна седмица. А, увреждането, то не зависи от това... Благодаря ви за отговорите!
Засега се отказах от процедурата и лежа максимално.
При първото нямах никакво разкъсване, всичко нормално си мина.

# 142
  • Мнения: 1 400
Моля се бебчо да си стои на топло до термин  Praynig. В този подфорум има тема на лежащите майки. Потърси я (ако още не си я намерила). Мамите там могат да ти помогнат с много информация и подкрепа.

# 143
  • Мнения: 4 765
Серклажът може да навреди, защото увеличава риска от инфекции.

Ами вземат се мерки това да не стане - аз поне вземах. Не знам какви са практиките в България. Серклажът не е панацея и носи рискове като всяка една такава намеса, но както казва пулмологът на сина ми ''ами преценяваме плюсовете и минусите и което надделее''. Аз определено износих втората бременност благодарение на серклажа - още в седмия месец бебето беше много ниско долу, а осезаеми контракции имах още от петия месец. Но освен серклажа ставах само до тоалетна, излизах само, за да отида на лекар, слагах/пиех утрогестан и магнезий и нещо правех срещу инфекции, ама не помня какво точно беше.

# 144
  • Мнения: 14
Срещу инфекцията е антибиотик.

# 145
  • Мнения: 4 765
Срещу инфекцията е антибиотик.

Когато вече е налице, може би. За предотвратяването никакъв секс, много строга лична хигиена и веднъж в седмицата използвах един разтвор за измиване, който в моето село се нарича Изобетадин за гинекологични цели.

В темата за серклажа, която едно време следях, се говореше за някакъв полижинакс, но не знам точно какво е. Правех каквото ми каже моят лекар.

# 146
  • Мнения: 14
И превантивно се дава антибиотик, за да не се появи инфекцията, относно лекарствата, които се дават, продуктите за промивка, горе-долу съм наясно, но засега се отказах от процедурата. ice sparky, благодаря ти за подкрепата, страхотна си Simple Smile Честно казано не съм я намерила, сега те първа ще се разтърся и за нея Simple Smile

# 147
  • Мнения: 4 765
И превантивно се дава антибиотик, за да не се появи инфекцията

Възможно е, аз не съм пила. В държавата, в която живея, не са фенове на антибиотиците.

Успех!

# 148
  • София
  • Мнения: 5 477
Имам едно преждевременно раждане/аборт в последния ден на 21 седмица без серклаж.
 Втората бременност - успешна със серклаж
Опитахме без серклаж и отново в същата коварна седмица започна скъсяване на шийката,добре че го хванахме на време и сложихме серклажа преди да е късно.
 Ако има трета бременност ще е 100 % с ранен серклаж.

# 149
  • Мнения: 14
Здравейте отново! В крайна сметка не се реших на серклаж и изкарахме почти до термин, който беше на 2.04. Бебчо се роди на 30.03, нормално раждане с епидурална упойка.
Благодаря за съветите! Успех на всички! Simple Smile

# 150
  • Мнения: 1 400
Не почти, а направо на термин се е родило. Честито бебче! Взела си правилното решение.

# 151
  • Мнения: 311
Здравейте момичета,

Моето малко русо момиченце се роди на 6 април тази година в 23 г.с. +4 дни. Все още се бори в националната педиатрия, но отслабва прогресивно и очаквам всеки момент да ми съобщят, че е заспала. Аз и мъжът ми сме в "свободно падане" - особено аз.
Аз имам доста сериозна конизация, но лекарката ми някак си пренебрегна този факт и пропуснахме момента със серклажа. Няма да ви отегчавам с повече детайли.
Искам да питам да ми препоръчате кадърни лекари, които биха ми помогнали да износя бебче. Ако знаете и някой, който има добър опит с "транс абдоминален лапароскопски серклаж" освен със стандартните ще бъда много благодарна.

# 152
  • София
  • Мнения: 5 477
Ужасно съжалявам за това,през което преминаваш.Нямам какво да кажа,бъдете силни,мило семейство!
 На мен д-р Сигридов ми помогна да износя детето си до безопасна седмица.
Серклажа ми направи д-р Христов от болница Надежда в 21 седмица,магически серклаж!Благодарение на него имам дете.
 Христов прави и един друг серклаж,ЕТСО прочети и за него,или направо запишете час и поговорете.

Би ли споделила (може и на лични) коя е лекарката,която те е следила?

# 153
  • Мнения: 683
Здравей те потърсете темата "др.Христов и новият вид серклаж ЕТКО" Там се включика и майчета с истории за абдоминален серклаж ще ви бъде от полза.
Аз също съм преживяла не един а два късни аборта сега съм при Христов при евентуална бременност ще ми прави серклажа ЕТКО и се моля дано всичко мине наред този път.
Дерзайте не се отказвайте има начин. bouquet

# 154
  • Мнения: 13
Д-р Ангелов па ЗК ли работи?

# 155
  • Мнения: 215
Момичета, моля ви помогнете ми!
На някоя от вас случвало ли се е след серклажа бременността да приключи от самата процедура, АГ ми каза, че има риск, когато го питах?

# 156
  • София
  • Мнения: 5 477
Момичета, моля ви помогнете ми!
На някоя от вас случвало ли се е след серклажа бременността да приключи от самата процедура, АГ ми каза, че има риск, когато го питах?
Има,но основно ако е "на горещо" ,с разкритие и пролабирал мехур.Иначе направен навреме,вероятността това да се случи по време на самата манипулация,не мисля че е висока

# 157
  • Мнения: 19
Здравейте, да попитам и аз нещо относно серклажа. Предстои ми във понеделник да го направя при Д-р Христов в Надежда. Във 23 г. с. съм за съжаление късно разбрах за скъсването на шийката 1,4 см е отидох при него за мнение и той веднага ми препоръча да го направим. Страх ме е че ако микробиологията ми не е добра незнам дали ще направи процедурата, преди месец имах е коли и не съм лекувала с антибиотик, защото следящият ме аг така прецени. Много съм притеснена знам че е доста късно и с тази бактерия да не стане по-лошо да ми се пукне мехура от нея и дали може да я лекувам след като се извърши серклажа? Frowning1

Общи условия

Активация на акаунт