Да осъдиш общината?

  • 6 814
  • 85
  •   1
Отговори
  • Мнения: 398
ЗДравейте, напоследък все по често се замислям дали си струва да си направя труда да съдя общината поради случка, която ни се случи юли месец. На кварталната градинка, детето ми на 8г. падна от катерушка и си счупи и двете ръчички.  Cry Последва хирургична интервенция и пр. болка, мъка и т.н.
Това, което ме накара да се замисля върху това, е че катерушката е нова, самия детски център сякаш е дори за по-малки деца гледайки другите съоръжения, но конкретната катерушка е висока над 2 - 2.20м. сигурно. Нещо на което тогава предвид всички други съоръжения не съм обърнала внимание въобще. Проблема е че и никъде не те предупреждават с табела че е примерно за еди каква си възраст или че има опасност. ТОва с което ми е трудно да се примиря че тя е много спортна натура и къде ли не се е катерила и на много по опаси места, но винаги сме се опазвали - аз също много съм внимавала, но тук явно се подценява опасността, а доколкото разбрах имало и други пострадали дечица. Ако може да се повлияе да не се случва на други също би било успех.
Та ако има мами с мнение или юристи ще се радвам да се включат.

# 1
  • Мнения: 1 569
Не съм юрист, но никога не съм и съдила който и каквото и да е. Само мога да кажа, че ако живеехме в една уредена държава за такова нещо би могла да си търсиш правата с реален шанс да спечелиш. Но тук... май ще е глас в пустиня.  Confused Не казвам да не пробваш, а само, че почти сигурно ще загубиш много нерви, а най-вероятно и времето си. Sad Дано детенцето ти се възстанови скоро - сви ми се сърцето като те прочетох!  Hug

# 2
  • Мнения: 398
Благодаря ти мила за мнението   bouquet
Ако беше стара катерушка (от ония страшните-на тях не им позволявам да се качва) сигурно не бих и помислила, но направо им се чудя на тези дето са я измислили съвременната уж.

# 3
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
А под катерушката какво е покритието - асфалт/плочки ли е или е омекотена настилка?
При нас като имаше табела пък какво от това - имаше я за няколко дни - после изчезна. Преди 2-3 седмици бяха сложили нова - и тя беше разкована и унищожена, че дори е и опасна, защото едни от децата бяха тръгнали да я качват нагоре за да я "пускат по пързалката"...

# 4
  • Мнения: 1 569
 Hug Абе каквато и да е катерушката (нова или стара) и настилката отдолу (омекотена или твърда) все си мисля, че на такива места е редно да се слага най-просто надпис от каква възраст са предназначени приспособленията. На теория по моята логика няма ли такова цивилизовано преупреждение би трябвало да можем да осъдим общината, особено при такава тежка злополука! Не само ние родителите да се учим от грешките си, а и те да се научат, че едно елементарно предупреждение може да спаси детски живот. Както и съответно да им спести пари от обезщетения!

# 5
  • Мнения: 398
Мека беше настилката, не мога да си и помисля само при асфалт какво би могло да се случи. Именно затова не усетих опасността Confused
Гледам че е нова и уж съобразена за деца, а моята щерка от малка е много палава, но никога не сме имали инцидент, защото си я знам и внимаваме.
Трябва да има отговорност за тези които правят подобни страшни съоръжения.
Незнам за един месец в Испания как не видях такава катерушка?
Ако ги осъдя поне да я размонтират. В съседство на около 50м. има друг детски кът - наистина обезопасен и без опасности според мен, но тази откъде я измислиха?
Незнам кога ще мога да си простя, че не можах да го предпазя детето, но ако може да се предпазят други деца също би било успех.

# 6
  • Мнения: 109
....и ако имаше табела...какво....по-малко виновна ли щеше да се чувстваш...или тогава общината щеше да е виновна за инцидента?
Защото колкото и такива табели да съм виждала по детските съоръжения,около тях са майки все на по-малки дечица 2-3год. Мисля,че в случая просто си надценила възможностите на дъщеричката си.Казваш,че досега сте се опазвали....т.е разчитала си на късмета ли какво??? newsm78  Но ако ще е някакво успокоение на съвестта ти -да,можеш да  заведеш дело,но в Бг подобен тип дела са обречени,загуба на време и пари,но независимо от изхода, последствията от инцидента си остават за ваша сметка.
Съжалявам за случилото се!!

А къде остава отговорността на родителите?????

# 7
  • София
  • Мнения: 1 508
Детето е 8-годишно, на тази възраст не мисля, че общината е отговорна, щом даже на теб не ти е минало през ума, че може да е опасно.

А 2 метра за катерушка не е много, особено за голямо дете като твоето. На такава височина съм оставяла моето дете да се катери, когато беше на година и половина. Естествено, аз се качвах след нея, тъй като нейната безопасност е единствено и изцяло моя отговорност - не е работа на общината да преценява кой може и кой не може да се катери.

# 8
  • Мнения: 1 310
Съжалявам за случилото се, но и аз мисля, че отговорността си е изцяло на родителите.

Последна редакция: пт, 22 окт 2010, 21:50 от Pipi_Dalgoto_Chorapche

# 9
  • Мнения: 654
Първо и най-важно-съжалявам за детето.Травмата е била сигурно за цялото семейство.
    Дано се възстанови напълно.
Второ-лично аз не мисля,че общината има вина.
    Малко е преувеличено вече да искаме толкова табели.
    Дори има моменти в които забелязвам,че и аз не чета.
    Преди време дойде проверка в магазина и ми казаха да сложа табелка на тоалетната хартия за предназначението.

Всичко което ни дава свобода на действие и начин да си търсим правата,не ни лишава от отговорност.

# 10
  • Мнения: 8 999
Да, сигурно се чувстваш ужасно, защото не си могла да предотвратиш инцидента. В такива случаи чувството на безсилие е толкова силно, че човек инстинктивно иска да обвини някого. Често, когато вали, без да искам обвинявам синоптиците!
Но ако погледнем трезво, не виждам защо Общината да има вина в случая. И аз като гледам моето маймуне как се катери до върха на катерушката "земно кълбо" и сяда там горе /около 3 м./, като знам, че отдолу е асфалт, а ако падне, ще се удари поне още в няколко метални кола, преди да тупне на земята, ми се завива свят от притеснение. Но едниственото, което мога да направя е да я предупредя да не се качва чак горе и да насноявам да не го прави. Или мислено да се моля да не й се случи нищо лошо. Но не мога да обвиня никого за съществуването на тази катерушка /тя е още от моето детство и си спомням как и аз съм се катерила до върха, че дори правех и превъртане през "паралелите и меридианите" на най-високото ниво, на Северния полюс, а после се спусках по "земната ос".
Инцидент може да се случи винаги и навсякъде. Но единствената отговорност е на родителите, на самите деца, които са поели риска и на лошия късмет.
Моля се такива неща да не се случват с никого.

# 11
  • Мнения: 758
Но не мога да обвиня никого за съществуването на тази катерушка /тя е още от моето детство и си спомням как и аз съм се катерила до върха, че дори правех и превъртане през "паралелите и меридианите" на най-високото ниво, на Северния полюс, а после се спусках по "земната ос".
Инцидент може да се случи винаги и навсякъде. Но единствената отговорност е на родителите, на самите деца, които са поели риска и на лошия късмет.
Моля се такива неща да не се случват с никого.
Аз правех същото на тези катерушки, все пак за деца са били предназначени, и никога не е имало инцидент. Въпросът според мен е, дали тези нови и уж по-безопасни детски съоръжения действително са такива и дали са поставени както трябва. По тази линия наистина може да се повдигне въпрос. На нашата площадка поставиха нови люлки Кетлер, някои от тях са на въжета и без облегалки - ами ако ви кажа, колко деца са падали и малки, и по-големи. Моето дете на 1.5 години си разби устата падайки от една от тези люлки, отделно доста падания на глава съм наблюдавала. В случая люлките би трябвало да са по-безопасни, изработени по евростандарти и т.н. Но при нас проблема е в монтажа, защото площадката е покрита с разкривени тротоарни плочки, и всяко падане е с по-тежки последствия, отколкото ако беше гумено покритие.

# 12
  • Мнения: 989
Подкрепям мнеието на другите, писали по-горе. Не смятам, че можеш да осъдиш общината, както и не смятам, че тя има вина за случилото се. Детето ти не е кой знае колко малко. А и не мислиш ли, че малко късно си сетила за съдебни дела. Това ще върне ли назад времето? Ще спести ли болката на детето ти? Смятам, че не.

# 13
  • Мнения: 9 814
Можеш да осъдиш общината и що как!
Майка ми работи в СО и изплаща изпълнителни листове на пострадали от какво ли граждани- паднали в шахти без капаци, ухапани от кучета....
За една спукана гума се дават 1000 лв., та за две счупени детски ръце ли да не може????

Намери си добър адвокат и действай!
Това че, детето е на 8, 18 или 81 години по никакъв начин не означава, че общината не носи отговорност за поставени от нея опасни съоръжения.
Като пропадне в шахта без капак 81-годишен, к`во общината не носи отговорност, щото той е пълнолетен и може да се оправя сам на улицата?

Примиренческото поведение на повечето от пишещите тук ме плаши.
Имате права, бе хора, що си траете???
Докато няма работещо гражданско общество, което да сезира компетентните, ако ще и за едно кучешко лайно на детската площадка, нещата няма да се оправят.
Аз през ден тормозя я Градска мобилност, я Столичен инспекторат за неправилно паркирали коли, непочистени градинки...

# 14
  • София
  • Мнения: 9 517
Можеш да осъдиш общината и що как!
Майка ми работи в СО и изплаща изпълнителни листове на пострадали от какво ли граждани- паднали в шахти без капаци, ухапани от кучета....
За една спукана гума се дават 1000 лв., та за две счупени детски ръце ли да не може????

Намери си добър адвокат и действай!
Това че, детето е на 8, 18 или 81 години по никакъв начин не означава, че общината не носи отговорност за поставени от нея опасни съоръжения.
Като пропадне в шахта без капак 81-годишен, к`во общината не носи отговорност, щото той е пълнолетен и може да се оправя сам на улицата?

Примиренческото поведение на повечето от пишещите тук, ме плаши.
Имате права, бе хора, що си траете???
Подкрепям - общината трябва да обезопаси детските площадки.

Но не помня давността каква беше - 3 или 6 месеца, ако е три, пропуснала си срока, ако е 6 - време е да се задействаш  Peace

Общи условия

Активация на акаунт