Да осъдиш общината?

  • 6 818
  • 85
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 46 577
Не знам какво да кажа. Моето дете е много зле с подобни съоръжения, въобще с катеренето е на Вие. Така че и на 1 метър за 2 годишни да е табелата, пак би била опасна за нея. Човек трябва да си познава децата. А инциденти винаги стават, изби си зъбите пред входа на 1 г., след това и вкъщи в коридора. Ей така, на равното, кой да съдя?

# 16
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Аз правех същото на тези катерушки, все пак за деца са били предназначени, и никога не е имало инцидент. Въпросът според мен е, дали тези нови и уж по-безопасни детски съоръжения действително са такива и дали са поставени както трябва. По тази линия наистина може да се повдигне въпрос. На нашата площадка поставиха нови люлки Кетлер, някои от тях са на въжета и без облегалки - ами ако ви кажа, колко деца са падали и малки, и по-големи. Моето дете на 1.5 години си разби устата падайки от една от тези люлки, отделно доста падания на глава съм наблюдавала. В случая люлките би трябвало да са по-безопасни, изработени по евростандарти и т.н. Но при нас проблема е в монтажа, защото площадката е покрита с разкривени тротоарни плочки, и всяко падане е с по-тежки последствия, отколкото ако беше гумено покритие.

Именно затова люлките за най-малките трябва да са затворени отвсякъде като тези:


а за по-големите вече могат да бъдат и само седалка.
За съжаление, люлки от първия вид са изключително рядко срещани в България.

# 17
  • Мнения: 1 569
Ако ги осъдя поне да я размонтират. В съседство на около 50м. има друг детски кът - наистина обезопасен и без опасности според мен, но тази откъде я измислиха?

Може дори да не е нужно да се размонтирва, все пак ще има по-големи дечица, за които може да е подходяща за игра. Но задължително трябва да има предупреждение за родителите, а те сами да си преценят. Това го казвам и във връзка с написаното от lissana. Не става дума как по-малко човек би се чувствал гузен или кой точно е виновен (ей българите все да търсим вина), а да мислим варианти как бихме могли да предотвратим подобни случки. Който иска да си пуска децата където си иска на тяхна отговорност, но пък може да има и по-съвестни родители, които при прочитането на предупреждаващ надпис все пак да се замислят и да не си пуснат детето там. Следователно да, общината носи отговорност за безопасността на гражданите, колкото и родителите за децата си.  Peace

# 18
  • София
  • Мнения: 7 209
Трябва задължително да бъдат обезопасени унаследените от нашето детство катерушки, намиращи се върху асфалт. Те наистина са опасни.
Но в случая става въпрос за катерушка, висока 2 метра, намираща се върху мека настилка.
Мисля, че надали общината е виновна с нещо.
Това лято бяхме във Виена и дъщеря ми игра по много такива съоражения, включително и с височина над коментираната. Успя да падне от една пързалка (поне от 1.80м), защото си заклещи крака. Слава Богу меката настилка свърши работа, и дори рани нямаше.
Както казва Не се сърди, човече твърде много зависи от самото дете.
Общо взето навсякъде в Европа съм виждала и по-екстремни съоръжения.

Между другото, противно на твърденията, че западняците много по-смело си пускали децата, в един по-скоро богаташки квартал на Виена, всички родители бяха неотлъчно до децата си, някои от тях на възраст вече 4-6 годишни, и то не на особено опасни катерушки и пързалки.

# 19
  • Мнения: 9 907
а какво да пише на точно тази катерушка? Че е за деца на възраст...каква точно?

тигър-мигър, тук например изобщо няма такива затворени люлки, а децата се насърчават от най-ранна възраст да са активни физически и аз се учудвам  колко малки могат да се катерят и люлеят на най-прости седалки. Двегодишни хлапета ми скриват шапката. Всичко е отговорност на родителя, смятам. Той е този, който слага или пуска детето на съоръжението.

# 20
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
а какво да пише на точно тази катерушка? Че е за деца на възраст...каква точно?

тигър-мигър, тук например изобщо няма такива затворени люлки, а децата се насърчават от най-ранна възраст да са активни физически и аз се учудвам  колко малки могат да се катерят и люлеят на най-прости седалки. Двегодишни хлапета ми скриват шапката. Всичко е отговорност на родителя, смятам. Той е този, който слага или пуска детето на съоръжението.

Това че при вас няма, не означава че така е най-правилно да бъде, нали? И насърчаването на физическата активност не трябва да се бърка с вземането на възможните предпазни мерки. Те нека са си активни, но родителите трябва да следят за рисковете и да ги предпазват, все пак.

# 21
  • Мнения: 9 907
ами именно де, родителите предпазват.

# 22
  • Мнения: 109
Примиренческото поведение на повечето от пишещите тук ме плаши.
Имате права, бе хора, що си траете???
..и кое е толкова плашещо?че повечето от пишещите тук стоят до децата си и при инцидент (ако изобщо се случи) едва ли ще си кажат -ами то няма табелка и детето ми падна!...ей сега ще им разкажа играта на безотговорните общинари. А всъщност каква е вината на въпросната община - че е направила детска площадка с нови съоръжения,обезопасени с мека гумена настилка.Ами ако е имало табелка...колко ли време се задържат такива на неохраняеми площадки?....или може би трябва да назначат човек който да  скандира"Пазете си децата" за такива родители като авторката?

# 23
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 963
Би трябвало да има някакви стандарти и изисквания за безопасността на детските съоръжения. Не само за настилката под тях, но и материалите, от които са направени, начина, по-който са конструирани и т.н. Не съм юрист и съвсем лаишки си мисля, че евентуални претенции може да имаш ако някои от тези изисквания не са спазени. Не знам дали има изисквания за поставяне на табели в Бг, но тук, където живея, такова нещо няма. Има обаче играчки, които физически не са достъпни за съвсем малки деца. Та ако искат да се катерят по тях, това може да стане само с помощта на родител. Имаме си една мрежа във формата на пирамида, висока около 5 метра. Големият ми син, както и повечето деца на неговата възраст, се качват сами до върха. На катерушки около 2 метра се катери и мъникът.

# 24
  • Мнения: 9 814
Примиренческото поведение на повечето от пишещите тук ме плаши.
Имате права, бе хора, що си траете???
..и кое е толкова плашещо?че повечето от пишещите тук стоят до децата си и при инцидент (ако изобщо се случи) едва ли ще си кажат -ами то няма табелка и детето ми падна!...ей сега ще им разкажа играта на безотговорните общинари. А всъщност каква е вината на въпросната община - че е направила детска площадка с нови съоръжения,обезопасени с мека гумена настилка.Ами ако е имало табелка...колко ли време се задържат такива на неохраняеми площадки?....или може би трябва да назначат човек който да  скандира"Пазете си децата" за такива родители като авторката?

Ей, такива като теб са ми плашещи. Дано не ти се случи да пострадаш от нещо, за което няма отговорен. Ааа освен теб разбира се.  Laughing

# 25
  • Мнения: 654
Гос`жа Мафани,примерите които даде по горе се различават от описаната ситуация.
За нещата които говориш, общината и държавата са отговорни,защото си прибират пари за това-данъци,винетки.

# 26
  • Мнения: 9 814
Общината е отговорна и за съоръженията, които поставя на детските площадки.
На новата такава в квартала ни, така радушно аплодирана от кмет, жители и пр. има две опасни съоръжения, които не покриват нито един стандарт за безопасност- едното е пързалка висока 150 см. и необезопасена. До площадката табела- за деца от 3 до 12 години, деца до 3 години без придружители. Та когато 3, 6, 8-годишното се качи и падне от пързалката, чия е отговорността за това?
Аууу, да на оня заплес майка му, която не си пази детето. Общината? да сме благодарни, че и това е поставила там!  Stop
Старите съоръжения по детските площадки са опасни и това е отразено в редица нормативни документи. Тази или миналата година мина комисия от СО, която описа тези съоръжения и даде предписание за тяхното премахване. Дали са премахнати? Питам риторично.
Та ако едно дете падне, удари се, набучи се на едно такова съоръжение? Виновни? Не, няма. Тук виновни за нищо не съществуват.

Преди 10-на години някаква бабка, американка осъди една верига за бързо хранене, за това че се е изпарила с врялото им кафе. Взе обезщетение от 1 млн. долара. Ако тук се случи на някого нещо такова, ще ми кажат: "Абе, заспала тикво, да си духала, ма!".
Та така...

# 27
  • Мнения: 46 577
Гос`жа Мафани, по принцип съм съгласна с теб за нещата, които пишеш, но в този случай каква е грешката? Играчката е изправна, нова, настилката под нея - мека. Височината е стандартна, не е изключение за подобен тип съоръжения. Може да се изиска демонтирането на всички катерушки в града, но като се замисля всяка люлка, всяка пързалка и т.н. може да доведе до инцидент.

# 28
  • София
  • Мнения: 7 209
И всяко дърво  Confused
Аз по принцип съм голямо шубе.
Винаги има риск.
Но в случая наистина не мисля, че някой е виновен.

# 29
  • Мнения: 9 814
Само да вметна, че поставените от общината, да може и да са изрядни и да отговарят на стандартите за безопасност, НО много от детските площадки са изградени от строителни фирми, строили блок околовръст и били задължени да направят такава в района.
А те постават каквото им падне. В ж.к.-то, което обитавам беше демонтирана опасна люлка, от която паднаха не едно и две деца.

Общи условия

Активация на акаунт