Как да постъпя?

  • 2 457
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 239
Реших да пусна темата тук, защото засяга случка от днес с дъщеря ми, която е на 10г. С баща й сме разведение. Всеки от нас има друго семейство, той има и второ дете. Дъщеря ми живее с мен и втория ми съпруг. Бащай я взима почти всяка неделя за през деня.  Днес на обяд я взе. Разходили се в Южния парка и после малката отишла с приятелката на бившия до някакъв магазин, който се оказал затворен. Оттам тя предложила да отидат до мола, но тъй като не намерила каквото търсила, розходила дъщеря ми по Витошка. На отиване са вървели пеша, но на връщане се повозили гратис в автобуса. Направо полудях! Close Като цяло ми се струва доста безотговорно от страна на баща й да я пусне да се шляе така. Приятелката му е 21г. и честно казано вятър я вее още. Само като си помисля, че можеше да попаднат на онези якички контрольори в градския транспорт и да ги сваля да се разправят по тъмно на някоя спирка. Направих забележка на дъщеря ми и обясних, че отговорност за нея носи баща й и забранявам подобни разходки. Чудя се да се обадя ли на баща й или какво?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Като изключа возенето гратис,  останалото според мен си е ок. Ама ти си знаеш де.... Интересно ми е само ти оставала ли си детето на грижите на втория си съпруг? Той водил/вземал ли я е без теб от училище? Разходка? Или ти не проявяваш такава безотговорност и не я оставяш понякога на неговите грижи? Ако е така - звъни на бившия и се разправяй.
Но за возенето без билет наистина му кажи, поне за мен е необяснима тази практика в София.

# 2
  • Мнения: 613
Аз бих се обадила да поговоря с него точно за това - на какво искаме да научим детето. Дали искаме да е възпитаме достоен гражданин или скатавка  - гратисчийка.
Иначе не разбрах - дъщеря ти с новата съпруга на баща си ли е била или с някоя нова приятелка? Но 21 години не ми се струват малко и не бих се притеснявала, че детето ми се разхожда с 21 годишно момиче /жена/, стига да не и дава лош пример и да не я "открехва" повече от необходимото. А това с пътуването без билет си е лош пример за мен.  

# 3
  • Мнения: 503
Аз честно казано не видях голям проблем в ситуацията. Защо чак й забраняваш да се разхождат заедно? Да се шляят, голяма работа. За пътуването гратис, каквото и да стане, никой контрольор с мозък в главата няма да каже и дума на 10-годишно дете при наличието на 21-годишно Laughing Важното е дъщеря ти да е в безопасност и да е спокойна. Ако ситуацията не я е притеснила, значи няма проблем. При евентуалното появяване на контрольори детето едва ли щеше да се притесни, щом каката е там и носи отговорност. Ти, разбира се, й обясни, че трябва да пътува с билет или с карта, нека го знае, но ако е с друг възрастен и пътуват гратис, само другият възрастен ще понесе някакви финансови последствия, а детето тъкмо ще види какво се случва, когато не спазва правилата. Разбира се, има го и вариантът каката да е отворка и да напсува контрольорите, да слязат с дъщеря ти и да хукнат да бягат. Обясни на детето, че така не се прави и т.н. Но щом малката е без карта за транспорт, значи не го използва редовно, така че едва ли ще има възможност да опитва наученото от 21-годишната кака.

# 4
  • Мнения: X
Покрай случката с билетите споменаваш и размотаването по магазини и молове. Явно ти е неприятно, че бившият ти си има доста млада приятелка и тя ще бъде част от живота на детето ти. Класика. Въпреки че хората като се развеждат би трябвало да предвидят и последствията от тези си действия.
Иначе това с билетчетата си е добър повод да му искаш обяснения, но какво точно ще постигнеш с това?

# 5
  • Мнения: 239
Ами притеснението ми е точно относно  лошия пример и "открехването", както някой бе споменал. Аз лично съм на мнение, че едно 10-годишно дете не е редно да се мотае безцелно по моловете или Витошка. Да я беше завела на кино, проблем нямаше да има. Тук проблема не е относно въпросната девойка, а безотговорността й в конкретната ситуация. Като цяло нямам нищо против нея, както Flash го описва, защото сме в приятелски отношения двете семейства. Всъщност най-много ме притесни мисълта, ако бяха попаднали на конторла и ги бяха свалили в тъмницата на някоя спирка да се разправят. Дъщеря ми е доста стеснителна и 100% щеше да ревне с пълно гърло. С две думи притеснението ми е както вече казах за примера, който й дават. Например бившия ми съпруг и приятелката му са запалени по мотори. Обичат високите скорости. Днес я води на шопинг в мола, утре може да й предложи да направят една отсечка на Околовръстното с мотора и тя ще се качи, колкото е наивна. Обяснила съм на дъшеря ми, че вече е голяма и сама носи отговорност за себе си и постъпките си, но дали е достатъчно?

# 6
  • Мнения: 239
Покрай случката с билетите споменаваш и размотаването по магазини и молове. Явно ти е неприятно, че бившият ти си има доста млада приятелка и тя ще бъде част от живота на детето ти. Класика. Въпреки че хората като се развеждат би трябвало да предвидят и последствията от тези си действия.

Тук, не си права, защото за твое сведение, аз бях тази която подаде молба за развод и се омъжи за друг. Всъщност, знам и мнението на бившия ми съпруг за момичето, допреди за забременее "случайно", но това е друга тема, която засяга само тях. А относно това, че момичето е част от живота на дъщеря ми, нямам проблем с това. най-малкото е майка на брат й. Просто не  е перфектния пример за подражание.

# 7
  • София
  • Мнения: 16 042
Купи на дъщерята ученическа карта за цялата градска мрежа - 20 лв. на месец. Тези 20 лв. ще са цената на твоето спокойствие. Детето все по-често ще ходи насам-натам не само  с каката, а и със съученички. Влез в моловете и виж - доста деца на нейната възраст се мотат там.
За мотора - научи я да си слага каската.
И дано Господ я пази и не става това, което мисли майката.

# 8
  • Мнения: 1 252
Покрай случката с билетите споменаваш и размотаването по магазини и молове. Явно ти е неприятно, че бившият ти си има доста млада приятелка и тя ще бъде част от живота на детето ти. Класика. Въпреки че хората като се развеждат би трябвало да предвидят и последствията от тези си действия.
Иначе това с билетчетата си е добър повод да му искаш обяснения, но какво точно ще постигнеш с това?
Peace Страхуваш. Най- много се страхуваш , че на детето ще му е по- приятно да си прекарва времето с по- младата съпруга на бившия ти.
Не му звъни. Няма смисъл.
Преди всичко се освободи от страха.

# 9
  • София
  • Мнения: 6 999
....Всъщност най-много ме притесни мисълта, ако бяха попаднали на конторла и ги бяха свалили в тъмницата на някоя спирка да се разправят. Дъщеря ми е доста стеснителна и 100% щеше да ревне с пълно гърло...

Аз на твое място щях да съжалявам, че не се е случило това. Гаранция повече нямаше да се вози без билет дъщеря ти. При всички случаи смятам, че личния опит струва сто пъти повече от поученията на който и да било.
Тъй като /за съжаление/ не са ги хванали аз бих направила следното: 1. Ще опиша на детето какво се случва с хората без билет възможно най-цветно. 2. Ще му кажа кои се возят гратис, колко недостойна е подобна постъпка, колко пари са дадени, за да има общрствен транспорт и че този обществен транспорт се плаща с билетите на возещите се и т.н. 3. Ще се обадя на бившия си мъж /също имам такъв/ и ще му кажа, че държа, когато детето ни е с него да се спазват законите.

Що се отнася до мотори и прочие - това са въпроси, които се обсъждат от двамата родители. Ако не желаеш детето ти да се вози на мотор - обсъди го с бившия си мъж, още повече, че сте в добри отношения. Аз също не желая моят бивш да вози детето ни на мотора си и съвсем спокойно му го обясних. Не ме интересува колко е безопасно, нито колко бавно кара той - просто ме е страх и не желая. Съобразява се.

# 10
  • Мнения: 66
Говори с бащата, не може така да се размотава детето къде да е...и то без билет.

# 11
  • Мнения: 2 134
Прекалено се тревожиш.
Какво искаш от едно 21 годишно момиче?Всички на тази възраст .... ,тя още няма отговорности за дете,детето е на съпругът ти!
Не влошавай добрите отношения,но поговори с бащата относно моторите.

# 12
  • София-Лагера
  • Мнения: 2 662
Какво му е на Мола?
Или на Витошка?
Съвсем нормално женско забавление.
За протокола и аз съм разведена.Но никога не бих направила проблем за такова нещо.
Щом на детето му е било приятно ,може само да се радваш Peace

# 13
  • Мнения: 24
Обясни на детето, че без билет не се пътува. А колкото до шляенето- то изглежда привлекателно за малко дете... Направете и вие двете подобно. Така дъщеря ти ще види че ходенето по МОЛО-ве не е лошо и чак толкова интересно и другата особа няма да има толкова впечатляващо поведение... Успех!

# 14
  • Мнения: 239
Реших за момента да си замълча и да не говоря с бившия ми съпруг за случката. С дъщеря ми добре разискахме темата за гратисчиите, контролите и последствията, безцелното шляене в моловете и т.н. Бившият много добре знае становището ми по въпроса за моторите, а и детето е наясно, че й е забранено да се качва. Всъщност ми се иска да вярвам, че е разумно дете и не би го сторила, още повече, че знае за тежко падане на баща й от мотора. Та така, отложих разговора с таткото ни, но следващия път, когато се уговаряме кога ще я взима, ще отбележа случката.

Общи условия

Активация на акаунт