Здравословно хранене за децата - 4

  • 38 745
  • 786
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 2 805
Я да ви питам правили ли сте качамак а млчовците и как? Взех един на "Крина", твърдо съм решила да направя сефтето с приготвянето на тази гозба в неделя.
Другият ми въпрос е за пастета -намерих една марка в "Кауфланд" - "Аргета", единствена засега, която е без консерванти и е много разнообразен по вид пастетът й и мнооого вкусен, та дадох на малкия вчера половин тънко намазана филийка. Вие давате ли/бихте ли давали?

Качамак съм правила с царевично брашно, но за съжаление моята девойка не го яде, ама хич  Tired

Пастет - твърдо не  Sick въпреки, че аз обичам, но и за нас не купувам.
Не се доверявам независимо какво пише - детски, без консерванти и т.н

# 166
  • Мнения: 3 050
Мерси за отговорите, ако някой има рецепта за домашен пастет, моля да сподели! Hug

# 167
  • Мнения: 3 869
Мерси за отговорите, ако някой има рецепта за домашен пастет, моля да сподели! Hug

В готварския има рецепти за пастет, на мен не ми допаднаха защото съдържаха събупродукти, но потърси по ключови думи и ще ти излязат.

Иначе аз правя пастет от суров тахан и салата от маслини (продава се готова овкусена, маслините са нарязани на колелца, предимно зелени и кафяви, а подправките са точно като за пастет). Добавям и малко тахан от печен сусам и зехтин за по-благ вкус. Много добре се получава и на цвят и на вкус. Става също с готова маслинова паста от натурални маслини (да не са зелени обаче). Побвала съм да изкисна салатата и тогава да правя пастета, но бързо ми се разваля заради липсата на консервиращ агент. С неизкисната салата и готова паста е по-солено, но пък и трае по 2-3 седмици (правя буркан от 800 мл).

Последна редакция: пн, 27 дек 2010, 15:45 от Meg!

# 168
  • Мнения: 53
Здравейте момичета! Честита Коледа на всички!
Пастети не купувам никакви, в къщи правя ето тези:
ПАСТЕТ ОТ ПИЛЕ
Продукти:
 
1 пиле или пилешко месо (1300 г)
1 връзка корени за супа
125 г краве масло
3 твърдо сварени яйца
горчица
черен пипер
лимонов сок
майонеза
кисели краставички
сол

Приготвяне:
Свареното с корените пиле оставете да изстине. Отделете месото и го смелете два пъти в машинка за месо, заедно с яйцата, прибавете маслото, разбито на пяна, 2 с. л. студен бульон (в който е варено пилето) и подправете. Разбъркайте и оформете в чиния. Поднесете пастета украсен с майонеза и тънки резенчета кисели краставички.

това с майонезата и краставичките го пропускам, и от опит знам, че 2 с.л. бульон не са достатъчни.

Необходими продукти
400 гр. маслини
2-3 филии хляб
1 гл. лук
1 ск. чесън
1/2 лимон
1 яйце
100 мл. зехтин
Сол
Начин на приготвяне
Сварява се яйцето и се настъргва. Хляба се накисва във вода, изцежда се и се смесва с яйцето. Прибавят се маслините ( почистени от костилките ), лука и чесъна - нарязани на ситно и зехтина. Така смесени продуктите се пасират, добавя се сол на вкус и сока на половин лимон и се разбърква добре.

Наред с това много често правя хумус и гуакамоле, като избягвам да слагам чесън, че дребната не го яде.

# 169
  • Мнения: 11
Здравейте,мили мами!Доста ми беше полезна вашата тема,понеже вкъщи е революция относно храната.Имам двама юнака,които са доста притенциозни за това,което ядът.Доста ми е трудно да съчетавам кариера и семейство и май все гледам да сготвя нещо набързичко...

# 170
  • Мнения: 3 869
Есенно цвете, разбирам те... Никак не е лесно. Аз държа храната да прясно приготвена, което пък прави задачата още по-трудна. Най-късно до 18 ч. трябва да съм у дома с ясна идея и подготвени продукти, за да има вечеря на масата до 19 ч.... Ако имам ангажименти до по-късно, готвя сутрин или предната вечер късно в най-лошия случай...

# 171
  • Мнения: 11
Мег..определено и при вас е сложна ситуацията.Всичко е по график.Аз съм на работа до 5,взимам децата от градина и когато се приберем ужаса започва.Започва се едно ядене на солети,бискви...абе всичко,което не съм скрила се набарава и се яде в несвяс.Караме се,викаме накрая с 300 зора се сяда на масата и се яде.Винаги се избира,молим се..абе с две думи яденето ни е кошмарната част.След това започва едно гонене,разхвърлене на играчки и до 22 и 30 гледаме да ги сложим в леглото,че е революция.Със съпруга ми сме се видели в чудо.И двамата имаме доста отговорни професий,замислям се за детегледачка ли незнам..понеже бабите не са около нас в София и е доста трудна процедурата..

# 172
  • Мнения: 3 869
Колко са ти големи децата, Есенно цвете?
Моят е малък и е сравнително лесно, защото досега не е виждал/опитвал джънк храна. Солети от това лято покрай едни познати близначета започна да яде, но не придиря за тях. Винаги имам морков и червена чушка под ръка, които режа на пръчици, ако иска да яде преди вечеря, или пък сурови ядки. Редовно се разнасяме с резенчета ябълка в контейнерите за бебешка храна на Чико. Вчера ми се наложи аз да го прибирам от баба му (обикновенно се забавляват у дома) и нищо че беше ял плодове там, като се прибрахме реши че ще яде и изяде филия и половина с тофу и смес от родни подправки разни, после естествено за вечерята нямаше особен апетит...
Аз ако не ми помага някой с него вечер изобщо не мога да смогна за едни час да направя вечерята... Сутрин също... ooooh! добре че баба му е ангажирана напълно с него и идва достатъчно рано, когато се налага..

# 173
  • Мнения: 11
Ами големия е на 5,малкия на 2 и половина.Направо ти завиждам,че има кой да ти помогне.Моя ден започва от 5 и 30 в подготовка за градината и завършва може би към 12-1ч. след като вкарам къщата горе доло в ред.Наскоро правихме ремонт и за да спестим място в детската им купихме легло на два етажа.Малкия сега иска да спи горе,карат се само,абе ужас.От детската градина се е научил и вика на батко си пикльо..Като цяло малкия е извън всякакви релси.Големия по слуша,помага особено на баща си.Но малкия калпазанин е нещо страшно,много е сладък като му се караш и само се хили..сладък,сладък ама да не ти е в къщата  Laughing newsm78

# 174
  • Мнения: 7 821
Да се върнем към заглавието на темата, Моля!

# 175
  • Мнения: 395
Тъкмо мислех да ви питам за хитрини за готвенето при работещите майки  Laughing Вече ще се връщам на работа и все си мисля, как ще изхраня детето. То не яде особено, но аз все пак всеки ден приготвям по няколко неща.
Та основно мисля да готвя сутрин, вечер евентуално по нещо бързо. Събота и неделя ще правя дребните неща за похапване през седмицата - бисквити, солети, сурови бонбони... Имах идея да пускам на отложен старт хлебопекарната или оризовката, но бързо се отказах заради тефлона. Мисля да се организирам хубаво, да правя седмично меню, в обедната почивка ще пазарувам плодове и зеленчуци (имам пазарче до офиса), останалите продукти през уикенда. Все се каня да си запиша в едно малко тефтерче имената на всякакви бързи /и здравословни/ ястия.
Скоро пробвах супер бърза рецепта за тортиля - предварително се задушават в микровълновата лук със зехтин, след това нарязаните на шайби картофи. Всичко се слага в тавичка, залива се със разбити яйца + малко мляко и се пече във фурната. Уж не използвам често микровълновата, но и това май ще преживея.

# 176
  • Мнения: 3 869
Модераторът се намеси с известно основание, но въпросът как в голям град и при двама работещи родители да се осигури здравословна храна за детето е пряко свързан с темата според мен.
Моите "хитрини"
- неща, които могат да седят дълго време и изискват повече време / мясот за направата (солени и сладки бисквитки) правя през почивнити дни.
- пазарувам в петък или четвъртък след работа, защото така отнема по-малко време отколкото да се качим всичк ина колата и да мъчим детето по магазини.
- плодове и зеленчуци купувам 2 пъти в седмицата на връщане от работа от едно добре поддържано магазинче наблизо
- вечер след вечеря или в почивните дни правя заготвки на продукти, които искат дълга предварителна обработка (при мен са само бобви, но тук биха влезли и разни меса, ако ядяхме) - сварените по цялата технология бобови разделям на порции за едно готвене и съхранявам във фризера.
- зеленчуци, които не се ядат сурови или са силно сезонни (зерен грах, броколи, брюкселско зеле, зелен боб) купувам замразени (най-доволна съм от Бондюел и Игло, но последните са с доста висока цена, така че купувам основно от първите).
- ползвам изсушени зеленчуци за супи и някои ястия, което ми спесява време за подготова и рязане (лук, праз лук, моркови, корени разни)
- избагвам ястия, които изискват много предварителна подготовака  иняколко термични...

# 177
  • Мнения: 3 050
Meg!, кажи примерни ястия,които правиш за вечеря, моля Hug

# 178
  • Мнения: 3 869
Аз съм строг вегетарианец, така че моите примерни биха свършили работа само за някои моменти при повечето хора Simple Smile
Да кажа само някои любими:
- тиквички пълнени с просо, червена леща, морков, лук и подправки
- кюфтенца от елда, морков, червена леща и подправки
- червени чуски пълнени с киноа и нахут, моркови, лук и подправки
- крем супи всякакви (картофена, от грах, от броколи, от тиква, от червена леща)
- зеленчуци микс на пара
- зеен боб с моркови и царевица
Салатите ми са винаги с кълнове и семки. Детето отскоро ги яде така, преди само си избираше зеленчуците и авокадото/маслините.

# 179
  • Мнения: 3 050
ехаа,много вкусно зучи,ако ти остане време, постни някоя рецептичка Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт