КОНСУЛТАЦИЯ С ДЕТСКИ ОФТАЛМОЛОГ : Д-р Константинов - тема 3

  • 265 473
  • 1 382
  •   1
Отговори
# 1 215
  • Мнения: 2
Здравейте Др.Константинов искам да попитам във връзка с дъщеря ми тя е на 3м и десетина дни,и от едно известно време забелязахме,че дясното и оченце е по широко отворено от лявото,тоест долния клепач е по навътре и по нагърчен,от този на лявото оче,педиатърката днес ни каза,че е някаква ааномалия и може би ще си остане така,но по рано от 10м не може да ни прати на очен,тъй като била много малка,аз съм с голям диоптър,астигматизъм и леко кривогледство дали има нещо общо,и дали по рано е възможно да ни видят или трябва да чакаме 10м,дали наистина ще остане така

# 1 216
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Срив в имунната система може да доведе до чести ечемици. Аз лично препоръчвам Рибено масло за подсилване и повлияване на ечемиците. Обикновено те отминават след време. Не питайте колко време!
Здравейте
Нашият случай е следният.Синът ми е на 2 години и от 6 месеца има ечемик на долен клепач.Капахме Тобрадекс и Фуситалмик без резултат.В последствие се появиха още 3 по-малки до големия ечемик.Капахме Макситрол капки и маз.Ефекта беше само върху малките ечемици-те изчезнаха.Когато обърна клепача и се вижда бяло топче.От днес обаче от вътре е подуто като пъпка наподобява гъба.Може ли това да означава,че ечемика узрява?Да уточня,че той се появи при срив на имунната система и поредица боледувания.Сега пие Изорекс за подсилване.Може ли това да е повлиало.

# 1 217
  • Мнения: 1 158
Здравеййте!
Само по Вашите описания трудно може да се даде отговор. Да минат студовете и доведете/заведете детето на преглед.
Здравейте Др.Константинов искам да попитам във връзка с дъщеря ми тя е на 3м и десетина дни,и от едно известно време забелязахме,че дясното и оченце е по широко отворено от лявото,тоест долния клепач е по навътре и по нагърчен,от този на лявото оче,педиатърката днес ни каза,че е някаква ааномалия и може би ще си остане така,но по рано от 10м не може да ни прати на очен,тъй като била много малка,аз съм с голям диоптър,астигматизъм и леко кривогледство дали има нещо общо,и дали по рано е възможно да ни видят или трябва да чакаме 10м,дали наистина ще остане така

# 1 218
  • София
  • Мнения: 253

Здравейте д-р Константинов!

Имам намерение да  запиша за преглед при Вас сина ми, който е на 12г. и е с -4 диоптъра.
Въпросът ми е : след колко време след разширяване на зениците се възстановява зрението?
Той сега е в 7-ми клас и не може да си позволим да не вижда ясно за дълго време.

Благодаря Ви предварително.

# 1 219
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
След разширението около 24 ч. са достатъчни за пълно възстановяване!

Здравейте д-р Константинов!

Имам намерение да  запиша за преглед при Вас сина ми, който е на 12г. и е с -4 диоптъра.
Въпросът ми е : след колко време след разширяване на зениците се възстановява зрението?
Той сега е в 7-ми клас и не може да си позволим да не вижда ясно за дълго време.

Благодаря Ви предварително.

# 1 220
  • Мнения: 1 498
Здравейте. Моето недоносено дете на почти 16 месеца имаше ретинопатия на двете очички, степен 1 на едното и степен 2 на другото, което беше започнало да минава в степен 3. За щастие последния преглед установи, че процесът се е обърнал в посока подобрение и повече не съм чула нищо от офталмолога. Но напоследък забелязвам наченки на кривогледство, тоест очичките не гледат паралелно, а едното криви повече настрани от другото, когато детето гледа настрани. Това се случва само понякога, не постоянно, но като го прегледа друг офталмолог не забеляза отклонения. Но аз го виждам, че се случва, не си въобразявам. Също и когато детето държи играчка прекалено близо до носа очичките се събират в посока върха на носа, като че се опитва да фокусира. Това не са нормални неща на неговата възраст или аз греша?

# 1 221
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Така описаните от Вас тревожни симптоми, на нас не ни говорят за проблем, но по-добре е детето да бъде погледнато от детски очен специалист.
Здравейте. Моето недоносено дете на почти 16 месеца имаше ретинопатия на двете очички, степен 1 на едното и степен 2 на другото, което беше започнало да минава в степен 3. За щастие последния преглед установи, че процесът се е обърнал в посока подобрение и повече не съм чула нищо от офталмолога. Но напоследък забелязвам наченки на кривогледство, тоест очичките не гледат паралелно, а едното криви повече настрани от другото, когато детето гледа настрани. Това се случва само понякога, не постоянно, но като го прегледа друг офталмолог не забеляза отклонения. Но аз го виждам, че се случва, не си въобразявам. Също и когато детето държи играчка прекалено близо до носа очичките се събират в посока върха на носа, като че се опитва да фокусира. Това не са нормални неща на неговата възраст или аз греша?

# 1 222
  • Мнения: 1
Здравейте д-р Константинов,
Дъщеря ми е на 5 години и бяхме на профилактичен очен преглед. Измерихме следните стойности. Според лекаря няма място за притеснение, но бих искал да чуя още едно мнение, защото има стойности, които са различни от 0. Благодаря!

vod  1.0
vos 1.0
Right
S       C         A
-3.0   -0.25   142 g
-2.5   -0.25   155 g

Left
S            C          A
-0.75    +0.00    0
-0.50   +0.00     0
-0.50    +0.00    0
-0.50    +0.00    0

# 1 223
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Тези стойности наистина говорят за нормално състояние. Изследванията рядко са с резултат 0. Съществува т.нар. физиологична ширина, която трябва да се има предвид при интерпретация на апаратни резултати.
Здравейте д-р Константинов,
Дъщеря ми е на 5 години и бяхме на профилактичен очен преглед. Измерихме следните стойности. Според лекаря няма място за притеснение, но бих искал да чуя още едно мнение, защото има стойности, които са различни от 0. Благодаря!

vod  1.0
vos 1.0
Right
S       C         A
-3.0   -0.25   142 g
-2.5   -0.25   155 g

Left
S            C          A
-0.75    +0.00    0
-0.50   +0.00     0
-0.50    +0.00    0
-0.50    +0.00    0

# 1 224
  • Мнения: 9 276
Здравейте д-р Константинов,
родих близнаци около 2 месеца преди термин и прекараха известно време в неонатологията на Майчин Дом. Близнаците са вече на почти два месеца и онзи ден бяхме на преглед. При прегледа не ми дадоха абсолютно никакви обяснения само ми казаха, че всичко е наред и да дойдем отново на преглед след 1 година. Но четейки диагнозите и тъй като не разбирам какво точно е това и не ми беше обяснено нищо, съм много притеснена. Затова ще ви помоля за  коментар и ако може да обясните какво е това и какви са рисковете.

При момичето:
Основна диагноза: Хиперметропия
Обективно състояние:  I и II зона- папили витални, съдове в норма III зона васкуларна

При момчето:
Основна диагноза: Фонова ретинопатия и ретинални съдови изменения
Обективно състояние: I и II зона- папили витални, съдове в норма III зона аваскуларна

Благодаря Ви много.

Последна редакция: ср, 23 мар 2016, 13:46 от LillyM

# 1 225
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Това което поствте от резултатите говори, че при момичето всичко е завършено по отношение на ретината, а при момчето е в последен стадий и вероятно ще завърши след няколко седмици.
Здравейте д-р Константинов,
родих близнаци около 2 месеца преди термин и прекараха известно време в неонатологията на Майчин Дом. Близнаците са вече на почти два месеца и онзи ден бяхме на преглед. При прегледа не ми дадоха абсолютно никакви обяснения само ми казаха, че всичко е наред и да дойдем отново на преглед след 1 година. Но четейки диагнозите и тъй като не разбирам какво точно е това и не ми беше обяснено нищо, съм много притеснена. Затова ще ви помоля за  коментар и ако може да обясните какво е това и какви са рисковете.

При момичето:
Основна диагноза: Хиперметропия
Обективно състояние:  I и II зона- папили витални, съдове в норма III зона васкуларна

При момчето:
Основна диагноза: Фонова ретинопатия и ретинални съдови изменения
Обективно състояние: I и II зона- папили витални, съдове в норма III зона аваскуларна

Благодаря Ви много.

# 1 226
  • Мнения: 4
Здравейте д-р Константинов, надявам се да ми помогнете. Забелязох в окото на детето ми преди 10 дни много малко прозрачно образувание( голямо колкото точка от химикал) намира се на границата със склерата и роговицата. Не бях обърнала внимание защото се намира в долната част на окото и това мехурче е видимо само когато детето погледне нагоре. От вчера забелязох че е уголемено и изглежда като пълно с вода . Иначе окото не е зачервено, не живея в България и тук се чака с месеци преглед при лекар специалист. Педиаърката на детето ми каза че не било нищо сериозно, но някъкси не мога да и се доверя. Ще съм ви много благодарна ако можете да ми помогнете.

# 1 227
  • Мнения: 9 441
Здравейте, Д-р Константинов. Майка съм на две деца, на 7  и на 5 годинки, като и двете са с очни проблеми.
Диагнозата на малкото ми дете, момче на 5 г. е HYPERMETROPIA OC. UTR. ANISOMETROPIA. AMBLYOPIA OC.SIN

Резултатите от последен преглед през февруари 2016 година са:
 VOD= 0.7-0.8 картинки с н кор: с 2,5 d.sph +0.50 d.cyl. ax 65  = 0.8-0.9
 VOS= 0.5 картинки с н кор: с  +4,00 d.sph +0.50 d.cyl. ax 100

ARF
 На тесни зеници
OD: 0.75 d.sph-0.75 d.cyl.ax 155
OS: +5.00 d.sph +0.25 d.cyl.ax 109

  На широки зеници-Cyclogyl
OD: +5.75 d.sph +0.50 d.cyl ax 68
OS: +7.00 d.sph +0.75 d.cyl ax 110

Вътреочно налягане
Пневматичен тонометър
TOD=14.0 mm Hg
TOS=16.8 mm Hg

Двуочно зрение: Стереозрение Fly с очила /+/ ABC /+++/
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
И, резултатите на голямото ми дете, момиче на 7 години. последен преглед  април 2016 година.
ESOTROPIA OC. SIN.HYPERMETROPIA OC.UTR.

Зрителна острота за далече:
VOD=0.8-0.9: с +5,00 d.sph=1.0
VOS=0.5: c +5.00 d.sph=0.9?

Зрителна острота за близо:
VOD=20/20: с +5,00 d.sph
VOS=20/20: c +5.00 d.sph

ARF
 На тесни зеници
OD: +4.75 d.sph 0.00 d.cyl.ax 180
OS: +5.00 d.sph +0.25 d.cyl.ax 144

На широки зеници-Cyclogyl
OD: +5.75 d.sph +0.25 d.cyl ax 89
OS: +5.75 d.sph +0.50 d.cyl ax 108

Двуочно зрение: Стереозрение Fly с очила /+/ ABC /+++/
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

При последния преглед на дъщеря ми, докторката ни каза, че при така поставената диагноза очилата няма да ги махне дори и след пубертета, а диоптрите е малко вероятно да намалеят.
Въпросите ми са: при така приложените резултати по-горе, какво ви е мнението?
Има ли надежда някога да и се оправят напълно очичките?
Какви диоптри бихте поставили на двете деца при така изложените резултати?
Какъв е шансът малкото ми дете напълно да се възстанови и да свали очилата?

Стана много дълго, за което се извинявам, но искам да получа максимално точен отговор на въпросите ми.
Пожелавам Ви приятен ден!

# 1 228
  • Мнения: 1 498
Здравейте отново. След много настояване от моя страна получихме час при ортоптист и оптик в болницата. От малкото, което прочетох, те работят точно с кривогледство. Но оптик - това значи ли очила? Може ли с очила да се коригира кривогледство? Аз мислех, че е само оперативно. В документа, който ни прати доктора след последния преглед пише следното (мой превод):

Дясно око е в хипо/есо положение, леко нискостоящо, нормален Хиршберг, нормална моторика, не се забелязва нистагъм. Нормална реакция към светлина, без RAPD.

Следва описание на самите очи, ирис, лещи - там всичко е в норма. Аз забелязвам, че дясното оченце се криви и става все по-често. Не знам как ще носи очила като не понася дори слънчевите ...

# 1 229
  • Мнения: X
Не знам как ще носи очила като не понася дори слънчевите ...

С диоптрични лещи. Нашето момче е с мързеливо око ,страбизъм и голям диоптър от раждането и от 8 месечен е с диоптрична леща на едното око,другото е в норма.

Общи условия

Активация на акаунт